Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "Kościół"
2021-11-29 12:59

Ks. Chrostowski: Biblia staje się ofiarą poprawności politycznej

„Coraz częściej normą katolickiej wiary oraz teologii i moralności nie jest Biblia i długa tradycja Kościoła zapoczątkowana przez autorów Nowego Testamentu, Ojców Kościoła, pisarzy i teologów, lecz psychologia, socjologia – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski.
2021-11-27 16:32

Prymas Wyszyński o Polsce nigdy nie mówił źle

Jak święty i błogosławiony – Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński pojmowali patriotyzm? O tym rozmawiano w debacie, w której uczestniczyli Włodzimierz Rędzioch, watykanista oraz Marian Piotr Romaniuk, historyk, ekspert w dziedzinie nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.
2021-11-27 16:10

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Rozpoczyna się Adwent – czas szczególnie ważny dla chrześcijan, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia. To również okres duchowego przygotowania do upamiętnienia narodzin Jezusa Chrystusa, w którym jednym z najważniejszych zadań jest pojednanie się z Bogiem i ludźmi.
2021-11-27 13:28

O. Kraj OFM: Franciszek przybędzie na Cypr jako nauczyciel, ale też jako uczeń

Franciszek przybywa do nas jako nauczyciel, ale też jako uczeń, który pozna wiernych różnych narodowości i tradycji – powiedział o. Jerzy Kraj, 61-letni polski franciszkanin z Krakowa. „Przyjazd papieża na Cypr jest znakiem bliskości ze wspólnotami przeżywającymi trudności” – mówi zakonnik.
2021-11-27 09:58

Papież do Akcji Katolickiej: nie ma większego ubóstwa niż brak Boga

Z okazji 30. rocznicy Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, papież Franciszek skierował list do uczestników spotkania, odbywającego się w formie zdalnej 26-27 listopada. Zachęcił w nim do żywej pamięci o obietnicach danych przez Boga oraz wierności tożsamości bycia sługą ludzkości w Kościele.
2021-11-26 12:46

Ku Kościołowi synodalnemu. Wszyscy jesteśmy powołani na drogę synodalną?

Papieżowi Franciszkowi zależy, aby w obecnym czasie „zmiany epoki”, Kościół w procesie synodalnym okazał szczególną otwartość na inspiracje Ducha Świętego i skoncentrował się na właściwym odczytaniu nowych „znaków czasu”.
2021-11-26 10:09

Bp Czaja na nowy rok duszpasterski: Rozwijajmy eucharystyczny styl życia

Większe zwrócenie uwagi na sposób świętowania niedzieli, tworzenie w rodzinach domowego Kościoła oraz głoszenie Chrystusa słowem i czynem to wskazówki bp. Andrzeja Czai, przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP na nowy rok liturgiczny i duszpasterski w Kościele w Polsce.
2021-11-24 11:09

Bp Czaja: duchowni muszą dziś jak najwięcej wychodzić do ludzi

„Obecny synod jest szansą na uzdrowienie Kościoła. Jest szansą na kształtowanie Kościoła na miarę Bożego ustanowienia” – mówi w rozmowie z KAI bp. Andrzej Czaja, wyjaśniając w jaki sposób powinniśmy ten czas przeżywać, budując Chrystusowy a zarazem synodalny model Kościoła.
2021-11-23 09:37

Bp Joseph Strickland: świat potrzebuje dziś silnego Kościoła!

Bp Joseph E. Strickland jest dziś jednym z najodważniejszych przywódców Kościoła w USA. Wykorzystuje wszelkie sposoby, by dotrzeć do innych ze słowem Chrystusa. W swojej książce „Światło i zaczyn” zwraca uwagę na rolę wiernych w odnowie wiary, a także pokazuje, co oznacza silny Kościół. Przeczytaj fragment.
2021-11-21 09:27

Dziś uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość Chrystusa Króla Kościół katolicki obchodzi w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, która w tym roku przypada 21 listopada. Sensem tego święta odnowa świata w Chrystusie. Chodzi też o zrozumienie królewskiej misji Jezusa, która wyraża się w służbie oraz w ofierze za innych.
2021-11-18 17:22

Ks. Studnicki: wątpliwości wokół stosowania VELM wymagają uczciwej dyskusji

W środowisku prawników, wśród duchownych i opinii publicznej rodzą się pytania dotyczące m.in. zakresu odpowiedzialności, przestrzegania procedur, adekwatności wymierzonych sankcji i ich komunikacji – mówił ks. Piotr Studnicki o stosowaniu papieskiego dokumentu „Vos estis lux mundi”.
2021-11-19 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Zarówno w przeszłości, jak i w naszych czasach zdarzają się ci, którzy w taki czy inny sposób, często wysublimowany, próbują zarabiać w Kościele i na Kościele. Tymczasem Jezus przypomina nam w sposób bardzo wyraźny w dzisiejszej Ewangelii: „Mój dom będzie domem modlitwy”.
2021-11-11 12:47

Marcin z Tours – święty niepodzielonego chrześcijaństwa

Kościół katolicki wspomina 11 listopada św. Marcina – biskupa z Tours z IV wieku, założyciela pierwszych klasztorów w Kościele zachodnim, mnicha, w młodości żołnierza. Przedstawiany on jest w ikonografii jako rycerz oddający pół płaszcza żebrakowi.
2021-11-11 11:12

Jubileusz abp. Felińskiego – patrioty, który inspirował kard. Wyszyńskiego

W przyszłym roku upłynie dwusetna rocznica narodzin abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego, pasterza – wygnańca, założyciela zgromadzenia, które w czasie okupacji ratowało Żydów przed zagładą. Wzorzec na trudne czasy, który inspirował kard Wyszyńskiego w czasach komunizmu.
2021-11-11 09:07

Abp Gądecki apeluje o modlitwę w intencji Polski i zażegnania kryzysu na granicy

Stanowczo potępiam wykorzystywanie przez stronę białoruską dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie wobec eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej.
2021-11-10 08:59

Ks. Janusz Królikowski: Dziś jesteśmy żołnierzami Chrystusa!

„Na zarzuty wobec Kościoła musimy odpowiadać, bo z czasem będzie coraz trudniej przekonać ludzi do prawdy” – przekonuje ks. prof. Janusz Królikowski, który nakładem wydawnictwa Biały Kruk opublikował właśnie swoją książkę pt. „Nie mamy prawa milczeć. Apologia Kościoła”.
2021-11-05 13:48

Kard. Dziwisz o Wandzie Półtawskiej: tak wiele zawdzięczają jej Kościół i Polska

„Dzisiejszą Eucharystię sprawujemy jako wyraz wdzięczności Kościoła i – nie waham się powiedzieć – samego świętego Jana Pawła II – za świadectwo Ewangelii, jakie Pani Doktor zawsze składała i nadal składa” – powiedział 3 listopada kard. Stanisław Dziwisz.
2021-11-04 10:26
miniaturka
play

Św. Karol Boromeusz – patron św. Jana Pawła II

4 listopada Kościół katolicki wspomina św. Karola Boromeusza. Ciekawą biografię tego świętego przypomniała na kanale YouTube Telewizja Misericordia w swoim cyklu „Skarby Kościoła”. Warto dziś też przypomnieć, jak wielkim szacunkiem darzył tego świętego inny święty – Jan Paweł II (Karol Wojtyła).
2021-11-03 14:00

Przeżył Holokaust dzięki Polakom. Pogrzeb ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

Ks. infułat Grzegorz Pawłowski to polski Żyd cudownie ocalały z Holocaustu. Jego rodzice zginęli podczas wojny, a on jeszcze jako dziecko został uratowany przed zagładą przez polską rodzinę. Wiele razy mówił o przywiązaniu i wdzięczności wobec Polski i o dobrych relacjach między Polakami i Żydami.
2021-11-02 10:53

Rzecznik Episkopatu: Zaduszki to dzień intensywnej modlitwy za dusze zmarłych

Nie poprzestawajmy jedynie na sprzątaniu i dekorowaniu grobów, ale ofiarujmy naszym bliskim zmarłym modlitwę, której najbardziej od nas potrzebują – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, przypadającego 2 listopada.
2021-10-28 16:07

Bp Lechowicz po spotkaniu z papieżem: słowem i zachowaniem dał nam przykład synodalności

Papież zachęcał nas, byśmy nie zwątpili w nasze powołanie i posługę niezależnie od okoliczności. Wlał w nasze serca odwagę, co ożywiło wiarę w głęboki sens naszej posługi – powiedział biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz po dzisiejszej audiencji u papieża Franciszka.
2021-10-28 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Można odnieść wrażenie, że dziś chcemy budować Kościół przede wszystkim dyskutując ze sobą, organizując kolejne spotkania, narady, ankiety. A Kościół rodzi się na modlitwie. Jest najpierw sakramentem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem, a dopiero potem jedności międzyludzkiej. Ta kolejność ma znaczenie.
2021-10-25 15:49

Kard. Kasper: stosunki Kościoła Niemiec z Rzymem są napięte

W artykule na łamach listopadowego numeru miesięcznika „Herder Korrespondenz” emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper zwrócił uwagę, że „coraz bardziej utwardzają się «fronty», szerzy się «hermeneutyka nieufności»”.
2021-10-25 12:12

Bp Adrian Galbas SAC: Jak będą wyglądać prace synodu na poziomie ogólnopolskim

„Co miesiąc organizowane będą on-linowe spotkania osób odpowiedzialnych za synod w poszczególnych diecezjach” – informuje bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski. Apeluje, by synod „nie był nam obojętny”.
2021-10-25 11:26

AP: „Prawie wszystkie Kościoły chrześcijańskie w Afryce są przeciwne ideologii LGBTQ”

Kościoły chrześcijańskie „głównego nurtu” w Afryce są całkowicie przeciwne ideologii LGBTQ – stwierdza raport amerykańskiej agencji prasowej AP. Zwraca on uwagę na proces „odchodzenia” chrześcijan afrykańskich od ich dawnych Kościołów macierzystych w Europie i USA, które na ogół popierają LGBTQ.
2021-10-23 15:57

Lud Boży bliżej liturgii Kościoła. Nowy dekret o liturgii

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret wdrażający motu proprio Franciszka „Magnum principium” z 2017 roku. Dekret „Postquam Summus Pontifex” odnosi się do odpowiednich kompetencji biskupów i konferencji episkopatów w zakresie tłumaczenia tekstów liturgicznych.
2021-10-22 12:57

Kard. Wyszyński i kard. Wojtyła – tandem tysiąclecia

Wypełniony po brzegi Plac św. Piotra, 22 października 1978 roku. Msza św. inauguracyjna pontyfikatu nowo wybranego papieża. Zaciekawienie z domieszką sensacji – papież z dalekiego kraju, Polak, pierwszy nie-Włoch na tronie Piotrowym od 455 lat. Jaki będzie? Co zrobi?
2021-10-22 11:48

Kard. Nycz: papież słuchał i odpowiadał na konkretne pytania i na konkretne problemy

Na fakt coraz lepszej znajomości przez Stolicę Apostolską sytuacji Kościoła w Polsce zwrócił uwagę podczas briefingu z dziennikarzami metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył, była to jego szósta i ostatnia wizyta ad limina Apostolorum.
2021-10-22 11:23

„Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. 95. Światowy Dzień Misyjny

W najbliższą niedzielę w Kościele obchodzony będzie 95. Światowy Dzień Misyjny. W tym roku odbędzie się on pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Będzie on nawiązywać do licznych rocznic związanych ze światem misji, zwłaszcza do 200. rocznicy powstania Papieskich Dzieł Misyjnych.
2021-10-22 10:24

7 inspirujących cytatów św. Jana Pawła II o prawdzie i Kościele

W dniu 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Jana Pawła II. Prezentujemy wybrane myśli wielkiego papieża, które odnoszą się do wartości, prawdy i życia Kościoła.
2021-10-21 09:40

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

„Ojcze nasz” i dziesięć razy „Zdrowaś Maryjo” przy rozważaniu dwudziestu tajemnic wiary – modlitwa, zwana potocznie różańcem, to ulubiona modlitwa Polaków, która towarzyszy im od stuleci. I mimo potężnej fali laicyzacji nic nie wskazuje na to, że coś się zmieni.
2021-10-20 13:26

Ostatnie namaszczenie jako „posługa ratunkowa”. Apel brytyjskiego biskupa

Informacje o tym, że do zaatakowanego przez zamachowca brytyjskiego parlamentarzysty Davida Amessa nie dopuszczono księdza, który chciał udzielić mu ostatniego namaszczenia, wywołały krytyczne komentarze pod adresem policji. Głos zabrał także bp Mark Davies z Shrewsbury.
2021-10-20 09:22

List ofiary przestępstw seksualnych do seminarzysty: „Bądź dobrym kapłanem!”

List anonimowej ofiary przemocy seksualnej w Kościele do przyszłego kapłana przedstawił jako świadectwo dla seminarzystów kard. O'Malley OFMCap. Autorka pisze o doznanych cierpieniach, ale i nadziejach nadal pokładanych w Kościele i jego sługach, kończąc go życzeniem: „Proszę, bądź dobrym kapłanem!”.
2021-10-19 09:53

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko zmienił swoje imię w wieku 23 lat. Jego świętość widoczna była w zwykłej codzienności. Lubił papierosy, miał psa o imieniu „Tajniak”, a nawet przyczynił się do nawrócenia Danuty Szaflarskiej. W rocznicę jego męczeńskiej śmierci przyglądamy się nieznanym powszechnie faktom.
2021-10-18 11:02

Abp Polak: dziękujemy za Kościół, który wspólnie, duchowni i świeccy, stanowimy

Cum Petro et sub Petro – dziękujemy za Kościół, który wspólnie, duchowni i świeccy, stanowimy – powiedział abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, w homilii Mszy św. u grobu św. Piotra Apostoła w Bazylice Watykańskiej, na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.
2021-10-15 16:00

Druga grupa polskich biskupów spotkała się z papieżem. Co było tematem rozmowy?

Kwestie poruszane na spotkaniu z Papieżem dotyczyły Synodu, nowej ewangelizacji, migrantów i interpretacji dokumentu Vos estis lux mundi – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2021-10-15 15:32

Prof. Bańka: każdy zaproszony jest do uczestnictwa w synodzie

Synod o Synodalności 17 października rozpocznie się na etapie diecezjalnym. Jak podkreśla prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, w spotkaniach grup synodalnych chodzi przede wszystkim o to, by się wzajemnie słuchać.
2021-10-15 14:29

W Watykanie polscy biskupi rozmawiali m.in. o kwestii pogrzebu z urną

„W Polsce ten świecki zwyczaj kremacji wyprzedził normy kościelne i staliśmy się w praktyce w pewnym sensie zakładnikami narzuconej sytuacji. Wierni często powiadamiają o pogrzebie kiedy jest już po kremacji ciała” – powiedział bp Adam Bałabuch.
2021-10-15 12:48

Abp Gomez: trzeba być przygotowanym, by przystępować do Komunii św.

„Biskupi USA mogą mieć różne zdania, ale nie są podzieleni” – powiedział w wywiadzie dla Crux przewodniczący amerykańskiego episkopatu po audiencji u papieża Franciszka. Delegacja biskupów z USA przybyła do Watykanu ze zwyczajową wizytą, przygotowującą do listopadowego spotkania episkopatu.
2021-10-14 12:53

Jezus na Times Square. Piękna procesja w centrum Nowego Jorku

„Wczorajszy wieczór należał do najpotężniejszych w moim kapłaństwie” – napisał na Twitterze ks. Michael Duffy. Był on jednym z kapłanów niosących Najświętszy Sakrament ulicami Nowego Jorku podczas procesji, która odbyła się 12 października. „Wiele serc zostało dotkniętych. Moje także” – dodał.
2021-10-14 10:06

Centrum LGBT w katedrze Notre Dame? To pomysł transseksualnej działaczki

Paul B. Preciado (tak po zmianie płci przedstawia się pisarka) chce, by po odbudowie paryska świątynia została zamieniona w „feministyczne, queerowe, trans i antyrasistowskie centrum recepcji i badań”. Katedra miałaby otrzymać nowe „wezwanie” – „Matki Bożej od Dziecięcych Ofiar Przemocy”.
2021-10-14 09:26

Bp Piotr Libera: Synod zainicjowany przez Franciszka pozwoli kreować nowy model Kościoła

Rozpoczynający się synod może być pozytywnym impulsem pozwalającym kreować model Kościoła lepiej odpowiadającego realiom XXI wieku – mówi bp Piotr Libera, biskup płocki w rozmowie z KAI. „Bardzo istotne jest uważne wsłuchiwanie się w głos Ludu Bożego, kontakt, bycie z ludźmi, także z tymi prostymi” – dodaje.
2021-10-14 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezusowe „biada” nie jest potępieniem, ale mocnym wezwaniem do nawrócenia. Jeśli Kościół z lęku przed krytyką świata przestanie mówić „biada” złu i błędom naszej epoki, stanie się zwietrzałą solą. Miłość bez prawdy staje się tanim sentymentalizmem. Bez „biada” będzie bieda.
2021-10-13 15:05

Bp Dajczak: wybudzić się do świadectwa to dzisiaj fundamentalna sprawa

To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa – powiedział bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski, podczas briefingu dla mediów 13 października. W Rzymie na wizycie ad limina apostolorum przebywa druga grupa biskupów z Polski.
2021-10-13 14:56

Biskupi w Watykanie: nie szukajmy sensacji w wypowiedzi przewodniczącego KEP

Przed próbami fałszywej interpretacji czy manipulacji słowami abp. Stanisława Gądeckiego przestrzegli dziś biskupi podczas briefingu w Radio Watykańskim. Wizytę ad limina Apostolorum odbywają biskupi z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej i poznańskiej.
2021-10-13 12:23

Polscy biskupi w dwóch ważnych watykańskich kongregacjach. O czym rozmawiali?

W Kongregacji ds. Biskupów mówiono między innymi o problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, a w Kongregacji Nauki Wiary o zagrożeniach związanych z nieposłuszeństwem duchownych, czy fałszywymi przeżyciami religijnymi – powiedział abp Stanisław Gądecki.
2021-10-13 10:19

Powołania kapłańskie w Polsce. Jak wygląda sytuacja w seminariach?

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w rozpoczynającym się roku akademickim do Wyższych Seminariów Duchownych w Tarnowie i Poznaniu, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonu cieszą się franciszkanie.
2021-10-11 12:29

Nowy mistrz papieskich ceremonii liturgicznych

Franciszek mianował nowego mistrza ceremonii papieskich, powierzając mu jednocześnie odpowiedzialność za papieski chór muzyczny. Został nim ks. Diego Giovanni Ravelli, dotychczasowy szef biura Urzędu Dobroczynności Apostolskiej.
2021-10-10 10:55

Minister zdrowia do przewodniczącego KEP: proszę przypomnieć wiernym o noszeniu maseczek

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach i parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych.
2021-10-09 09:11

Prof. Bańka: Synod ma budzić podmiotowość i tożsamość chrześcijan

Mam w sercu wiele pragnień i oczekiwań. Myślę, że w czasie tych najbliższych dni, ale też w czasie całego procesu synodalnego, może paść wiele ważnych pytań – mówi prof. Aleksander Bańka. Z delegatem Kościoła w Polsce na rozpoczęcie synodu zwołanego przez papieża Franciszka rozmawia rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
2021-10-08 15:29

Wizyta ad limina: pierwsza grupa polskich biskupów u papieża Franciszka

Dwudziestu biskupów z prowincji kościelnych: warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej obrządku łacińskiego kończy wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie. Dziś przyjął ich na audiencji papież Franciszek. Trwała ona prawie dwie godziny.
2021-10-08 12:22

Indie: rekordowa liczba ataków hinduistycznych ekstremistów na chrześcijan

Zaledwie jednego dnia, 3 października, członkowie radykalnych grup hinduistycznych dopuścili się w Indiach co najmniej 13 aktów przemocy wobec chrześcijan. Odpowiedzialni za te przestępstwa muszą zostać natychmiast ukarani – powiedział agencji Fides jezuita, o. Cedric Prakash.
2021-10-08 12:10

Biskupi: Prosimy o życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie

Prosimy o Wasze życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie oraz życzymy wielu dobrych doświadczeń w czasie synodalnych spotkań – piszą biskupi w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów. Zachęcają do modlitwy o Ducha Świętego, by otwierał serca na to, co mają do powiedzenia inni.
2021-10-08 11:54

Papież zapowiedział ogłoszenie św. Ireneusza Doktorem Kościoła

Franciszek przyjął członków grupy roboczej „Święty Ireneusz”. Jej celem jest dialog teologiczny w służbie komunii między katolikami i prawosławnymi. Papież zapowiedział, że patrona grupy, św. Ireneusza z Lyonu, ogłosi wkrótce Doktorem Kościoła, nadając mu tytuł patrona jedności.
2021-10-08 10:46

Kalisz: biskupi zawierzyli św. Józefowi naród i Kościół w Polsce

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przedstawiciele episkopatu dokonali aktu zawierzenia narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi. Jest to wyraz wiary w opiekę Patriarchy z Nazaretu i zobowiązanie do życia zgodnego z wolą Bożą. Uroczystości przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
2021-10-05 12:22

Abp Budzik w bazylice laterańskiej: Nie dajmy nikomu zniszczyć Bożej świątyni w nas

Nie dajmy nikomu zniszczyć Bożej świątyni w nas, nie niszczmy jej sami. Nie pozwólmy, by wdarł się do niej zgiełk tego świata – powiedział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, w homilii Mszy św. sprawowanej przez biskupów w Bazylice św. Jana na Lateranie w ramach wizyty ad limina apostolorum.
2021-10-04 11:03

Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół. Polscy biskupi rozpoczęli wizytę „ad limina”

Mszą świętą u grobu św. Piotra Apostoła w bazylice watykańskiej, w poniedziałek 4 października br., pierwsza grupa biskupów, z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej, rozpoczęła wizytę ad limina apostolorum (do progów apostołów).
2021-10-03 18:28

Francja: około 3 tys. duchownych pedofilów w Kościele w ciągu 70 lat

W ciągu minionych 70 lat w Kościele katolickim we Francji było między 2900 a 3200 duchownych pedofilów. Ujawnił to Jean-Marc Sauvé, kierujący Niezależną Komisją ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE). Na wtorek zaplanowano publikację raportu komisji.
2021-10-03 18:20

Forum świeckich w Kościele „Impuls” inspiracją dla procesu synodalnego w Polsce

„Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych” – mówi prof. Aleksander Bańka delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie – choć organizatorzy szczególnie zapraszają osoby aktywnie włączające się w życie Kościoła, związane z ruchami czy wspólnotami religijnymi.
2021-10-03 16:07

Watykan: w poniedziałek polscy biskupi rozpoczną wizytę ad limina

Pierwsza z czterech grup polskich biskupów rozpocznie w poniedziałek pierwszą od ponad 7 lat wizytę „ad limina Apostolorum” – (dosł.: do progów Apostołów). Spotkają się z Ojcem Świętym, będą modlić się w rzymskich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II oraz odwiedzą watykańskie urzędy.
2021-10-03 14:27

Narodowe rekolekcje przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi

„Bardzo chcemy, żeby w tym szczególnym czasie rekolekcji św. Józef był naszym przewodnikiem, od którego chcemy uczyć się dobrego i pięknego życia” – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie narodowych rekolekcji pod hasłem „Ojcowskiemu Sercu zawierzamy”.
2021-10-03 14:13

Niemcy: apel o reformy w Kościele zdominował drugi dzień zgromadzenia Drogi Synodalnej

Apelem o reformy w Kościele katolickim zakończyło się 2 października we Frankfurcie nad Menem drugie zgromadzenie plenarne Drogi Synodalnej”. Ponieważ wielu spośród 212 uczestników wyjechało z obrad przed ich zakończeniem, nie było wymaganego kworum 154 osób, aby zatwierdzić postanowienia.
2021-10-02 14:03

Frankfurt nad Menem: droga synodalna chce dyskutować o sakramentach

Kontrowersyjna „droga synodalna" niemieckiego Kościoła podejmie dyskusję na temat likwidacji kapłaństwa w Kościele katolickim, a także udostępnienia sakramentu małżeństwa osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach, czy związkom osób homoseksualnych – donosi agencja CNA Deutsch.
2021-10-02 11:25

Kard Erdő: katolicy muszą się przeciwstawić rozpaczy

Jednym z głównych owoców Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie jest ponowne odkrycie adoracji – uważa gospodarz tego wydarzenia kard. Péter Erdő. Podkreśla, że Kongres nie był jakąś manifestacją, ale wielką wspólną modlitwą i dzięki temu błogosławieństwem dla całego miasta.
2021-10-02 11:15

Niemcy: narasta krytyka „drogi synodalnej”

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer stwierdził, że wykorzystuje ona kryzys związany z nadużyciami do zmiany kształtu Kościoła i do przekształcenia go na wzór protestancki. Wcześniej przedstawił on alternatywne propozycje reformy Kościoła katolickiego w Niemczech.
2021-10-02 10:44

Prof. Thiel: Kościół we Francji od 20 lat poważnie podchodzi do nadużyć

We Francji dobiega końca dochodzenie niezależnej komisji badającej przypadki wykorzystywania seksualnego w środowisku kościelnym. Została ona powołana w 2018 r. na wniosek episkopatu i Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji, ale sam Kościół nie miał wpływu na prowadzenie dochodzenia.
2021-10-02 09:01

Październik – Miesiąc Misyjny

Z początkiem października, wraz z liturgicznym wspomnieniem św. Teresy z Lisieux, patronki misji, rozpoczyna się Miesiąc Misyjny, w którego ostatnią niedzielę, 24 października, przypadać będzie 95. Światowy Dzień Misyjny.
2021-09-30 11:28

Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa Chrystusa

Nie znać Pisma Świętego to nie znać Chrystusa – tak ważne przesłanie zostawił światu św. Hieronim, którego wspomnienie obchodzimy w kalendarzu liturgicznym 30 września. Papież Franciszek w Liście apostolskim „Scripturae Sacre affectus” przypomina życie i dokonania św. Hieronima.
2021-09-28 13:29

Hiszpania: lawa zniszczyła kościół św. Piusa X na wyspie La Palma

Lawa z erupcji wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma zniszczyła kościół św. Piusa X w miejscowości Llanos de Aridane. Na nagraniu widać moment zawalenia się budynku świątyni. Wybuch, który rozpoczął się 19 września, to pierwsza erupcja Cumbre Vieja od 50 lat.
2021-09-24 15:05

Ukazał się polski tekst „Vademecum Synodu o synodalności”

„Vademecum Synodu o synodalności” jest jednym z dwóch dokumentów XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Synod rozpocznie się w Rzymie w dniach 9-10 października, zaś w Kościołach lokalnych 17 października, i zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 roku.
2021-09-24 14:10

Kardynał Woelki: jestem wdzięczny Ojcu Świętemu za zrozumienie i jego decyzje

Kard. Rainer Maria Woelki pozostanie arcybiskupem Kolonii. Otrzymał jednak od papieża półroczne zwolnienie z obowiązków. Po ogłoszeniu decyzji Stolicy Apostolskiej o jego „okresie sabatycznym” kardynał spotkał się z dziennikarzami i wygłosił krótkie oświadczenie.
2021-09-24 10:52

Papież: odbudowę wiary w Europie zacznijmy od siebie

Papież Franciszek odprawił w Bazylice św. Piotra Mszę św. z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W ten sposób, z udziałem przewodniczących poszczególnych episkopatów, w Rzymie rozpoczęło się jubileuszowe Zgromadzenie Plenarne Rady, które potrwa do niedzieli.
2021-09-24 10:17

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
2021-09-21 16:03

Przetrwanie wspólnot wiary zależy od reakcji Kościoła na wykorzystywanie seksualne

Od właściwej reakcji struktur Kościoła na wykorzystywanie seksualne nieletnich zależy w pewnym sensie samo przetrwania wspólnot wiary – powiedział ks. dr Grzegorz Strzelczyk. Teolog przemawiał podczas międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją” w Warszawie.
2021-09-21 15:42

Konferencja w Warszawie: zaufanie do Kościoła nadszarpnięte po skandalach

W Warszawie trwa międzynarodowa regionalna konferencja na temat ochrony nieletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś rano poruszono bolesny temat nadszarpniętego zaufania do Kościoła, a w szczególności do biskupów.
2021-09-21 14:32

Papież o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie.
2021-09-21 12:02

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

Bp Krzysztof Włodarczyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany biskupem diecezji bydgoskiej. Decyzję papieża ogłosiła w południe Stolica Apostolska. Nowy biskup bydgoski urodził się w 1961 roku. Święcenia biskupie przyjął 11 czerwca 2016 roku.
2021-09-20 10:02

Przewodniczący KEP: troska o dobro skrzywdzonych powinna być naszym priorytetem

„Troska o dobro skrzywdzonych powinna być naszym priorytetem” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej.
2021-09-20 09:35

Misja utrzymania zapalonej lampki przy tabernakulum na tureckiej ziemi

W Turcji Ewangelia głoszona jest za pomocą dzieł miłosierdzia. Istniejące obostrzenia sprawiają, że otwarta ewangelizacja jest praktycznie niemożliwa. „Naszą misją jest szeptanie o Jezusie i utrzymywanie Jego żywej obecności w Eucharystii” – podkreśla mianowany ostatnio przez Franciszka nowy wikariusz apostolski Stambułu.
2021-09-20 08:53

Papież prosi, by „dobro pokrzywdzonych nie zostało zepchnięte na drugi plan”

Do wsłuchania się w wołanie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym zachęcił papież Franciszek w swoim wideoprzesłaniu uczestników konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej, która rozpoczęła się w niedzielę 19 września br. w Warszawie.
2021-09-17 12:25

Dokument przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Sekretariat generalny Synodu przekazał tekst przygotowawczy i Vademecum ukierunkowujące drogę Synodu na temat synodalności, który zostanie otwarty w Rzymie 9-10 października, a w Kościołach lokalnych 17 października, i zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 roku.
2021-09-17 10:56

Wizjonerka, lekarka, pisarka, znawczyni nauk przyrodniczych – św. Hildegarda z Bingen

Kościół wspomina 17 września świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Ta żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka była jedną z najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.
2021-09-12 15:40

Kard. Semeraro: „Polska jest narodem Maryjnym”.

„Niech nowi błogosławieni wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa” – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w homilii Mszy św. beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.
2021-09-12 12:59

Franciszek: „Kościół wypływa ze źródła, którym jest Chrystus!”

„Jeśli postawimy Ewangelię w centrum i damy o niej świadectwo poprzez miłość braterską, możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, nawet jeśli dziś przeżywamy małe i wielkie burze” – te słowa wypowiedział papież w pierwszym dzisiejszym przemówieniu, skierowanym do biskupów węgierskich w Budapeszcie.
2021-09-12 12:33

Kard. Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Czacka błogosławionymi Kościoła katolickiego!

Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia i m. Elżbieta Róża Czacka, założycielka Zakładu dla Niewidomych w Laskach, zostali w niedzielne południe ogłoszeni błogosławionymi! Obrzęd beatyfikacji miał miejsce na początku Mszy św., po akcie pokuty i odczytaniu życiorysów.
2021-09-12 08:22

Kardynał Wyszyński obrońcą Kościoła, narodu i tradycji

Bez wątpienia prymas Stefan Wyszyński może uchodzić za największy autorytet moralny i społeczny. Toteż nie powinno nas dziwić, że jest patronem wielu ulic, instytucji i szkół. Od początku posługi kapłańskiej pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji, pozostawiając wszędzie ślad swojej wyjątkowej niezłomności.
2021-09-11 09:18

Wpływ kard. Wyszyńskiego na historię Polski i Kościoła w Polsce

„To człowiek, który odegrał rolę kluczową w najnowszych dziejach Polski”. Osobę kardynała Stefana Wyszyńskiego wspomina dr Robert Derewenda z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
2021-09-10 14:49

Bp V. Judák: wizyta papieża na Słowacji ma wymiar duszpasterski i społeczny

Tuż przed papieską wizytą na Słowacji bp Viliam Judák w rozmowie z KAI mówi o historii słowackiego Kościoła, jego tragicznych prześladowaniach w czasach komunistycznych, roli chrześcijaństwa w Europie i obecności św. Jana Pawła II w świadomości Słowaków.
2021-09-08 10:14

Kościół we Francji: mała grupa z wielkim dziedzictwem

Kościół we Francji powinien być małą resztą wierną Bogu, a zarazem spadkobiercą ogromnego dziedzictwa, które przejawia się w naszej kulturze – mówi w kontekście rozpoczętej wczoraj wizyty ad limina tamtejszych biskupów przewodniczący episkopatu.
2021-09-04 12:31

Prof. Sorrel: kongresy eucharystyczne, wiara w dobie kryzysu

W niedzielę w Budapeszcie rozpoczyna się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Na jego zakończenie 12 września do węgierskiej stolicy przyjedzie Papież Franciszek. Kongresy Eucharystyczne mają 140-letnią historię, rozpoczęły się we Francji i początkowo były inicjatywą prywatną.
2021-08-30 08:50

Prof. Aleksander Bańka delegatem Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego

Dr hab. Aleksander Bańka prof. UŚ będzie delegatem Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego (9-10 października) w związku z XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów: „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja".
2021-08-27 10:24

Ostatni misjonarze opuścili Afganistan. „Byli ziarnami miłosierdzia”

Do Rzymu zostali ewakuowani ostatni misjonarze, którzy przez minione lata posługiwali w Afganistanie. Mowa o włoskim barnabicie o. Giovannim Scalese, który jest przełożonym misji katolickiej w tym kraju oraz pięciu siostrach zakonnych.
2021-08-22 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Gdyby żona więcej słuchała męża, to wiele trudnych sytuacji życiowych by uniknęła. Gdyby mąż więcej słuchał żony, to nigdy by nie zszedł na żadne, mniejsze czy większe, manowce. Małżeństwo to nie zniewolenie, to wspólnota życia i miłości.
2021-08-12 10:23

Bp Aleh Butkiewicz: Kościół nie może być obojętny wobec wydarzeń społecznych

Brutalne tłumienie demonstracji i sankcje są na Białorusi na porządku dziennym. Kraj ten ciężko został też doświadczony przez kryzys Covid-19. Mniejszość katolicka również cierpi z powodu represji. Jak wygląda tam sytuacja? Opowiada bp Aleh Butkiewicz, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.
2021-08-11 16:09

Oaza Rodzin wróciła do Rzymu

Po okresie pandemicznej przerwy Oaza Rodzin powróciła do Rzymu. Oazowe rekolekcje trzeciego stopnia przeżywają w Wiecznym Mieście m.in. przedstawiciele archidiecezji gdańskiej i krakowskiej. Celem Oazy jest prawdziwe poznanie Kościoła.
2021-08-09 09:34

Powódź w Niemczech. Pierwszy bilans skutków dla Kościołów

Według wstępnych szacunków opublikowanych przez katolicką agencję KNA, w diecezji Trewir uszkodzonych zostało w rożnym stopniu 31 kościołów, osiem plebanii, osiem domów parafialnych oraz kilkanaście żłobków i przedszkoli. Obliczanie szkód trwa, na razie nie można określić ich wysokości.
2021-08-05 10:14

Abp Gądecki: Kościół został potraktowany przez państwo gorzej niż przedsiębiorstwa

W okresie wychodzenia z pandemii niezbędne jest solidne zaangażowanie w nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot podejmujących formację wiernych – pisze abp Stanisław Gądecki.
2021-08-05 10:02

Irlandzcy biskupi powiedzieli „dość” rządowemu wstrzymywaniu misji Kościoła

„Misja Kościoła nie może być wstrzymywana w nieskończoność” – powiedział w wywiadzie dla „Irish Independent” bp Kevin Doran z diecezji Elphin. Irlandzcy biskupi mówią stanowcze „nie” rządowemu zakazowi sprawowania sakramentów I Komunii św. i bierzmowania.
2021-07-29 13:04

Marta, Maria i Łazarz – przyjaciele Jezusa

Po raz pierwszy obchodzimy dziś w całym Kościele wspomnienie świętych przyjaciół Jezusa – Marty, Marii i Łazarza. Wcześniej 29 lipca wspominano jedynie św. Martę. Obecnie ten dzień podkreśla niezwykłą rolę przyjaźni.
2021-07-28 12:25

Kryzys powołań? Nie wszędzie! W wietnamskiej diecezji wyświęcono 34 kapłanów

W wietnamskiej diecezji Vinh zostało wyświęconych 34 nowych księży, poinformowała 27 lipca watykańska agencja Fides. Część neoprezbiterów zostanie wysłana jako misjonarze fidei donum do odległych miejsc i innych diecezji, w których odczuwany jest brak kapłanów.
2021-07-26 12:10

Benedykt XVI o niemieckim Kościele: Doktryna musi się rozwijać w wierze

Przed „Kościołem i doktryną bez wiary” przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów.
2021-07-25 10:44

W Dniu Dziadków można uzyskać odpust zupełny

Trwa I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Penitencjaria Apostolska zachęca do uzyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki?
2021-07-24 10:41

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych!

„Pan Jezus nie angażował się w żaden ruch polityczny i udaremniał wszelkie próby łączenia Go ze sprawami politycznymi. Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować” - podkreślił abp Stanisław Gądecki.
2021-07-24 09:59

Nie wystarczy otworzyć drzwi kościołów. Trzeba wyjść ludziom naprzeciw

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Liderów Katolickich w Pensylwanii prawie 30 proc. katolików w USA, którzy przed lockdownem regularnie uczęszczali na Msze, nie wróciło do kościołów po zniesieniu przez amerykański episkopat dyspensy od niedzielnego obowiązku.
2021-07-22 15:02

Władze Irlandii decydują, które sakramenty można sprawować w kościołach!

Irlandzkie władze od miesięcy utrzymują zakaz sprawowania w kościołach I Komunii i bierzmowania. Pandemiczne obostrzenia miały być zniesione początkiem lipca jednak przedłużono je do odwołania. Rząd zrobił to bez konsultacji z Kościołem. Biskupi mówią o jawnym łamaniu wolności religijnej.
2021-07-20 10:21

Kościół na Kubie. Jak wygląda tam sytuacja katolików?

Najważniejsze instytucje opozycji kubańskiej mają charakter chrześcijański. Dotyczy to m.in. Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia, który obecnie organizuje protesty przeciwko kryzysowi gospodarczemu i wzywa do zorganizowania wolnych wyborów, jak również Dam w Bieli – ruchu kobiet domagających się zwolnienia dysydentów politycznych.
2021-07-19 12:16

Kościół na Wschodzie zmienia oblicze

O Kościele na Wschodzie, relacjach z prawosławiem, spotkaniach z uchodźcami, solidarności z Kościołem na Białorusi i o tym, dlaczego polska młodzież pokochała wolontariat na Wschodzie, opowiada ks. Leszek Kryża TChr, który od 10 lat jest dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP.
2021-07-17 12:15

„To gorzka prawda”. Biskupi Niemiec po publikacji kościelnych statystyk

Dramatyczny spadek liczby uczestników nabożeństw, chrztów i ślubów kościelnych, a także drugi z najwyższych wskaźnik wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech, mocno zaniepokoiły biskupów tego kraju. Dane statystyczne za 2020 rok episkopat niemiecki opublikował 13 lipca w Bonn.
2021-07-14 08:47

W Ur powstanie kościół pw. Abrahama, ojca wszystkich wierzących

W miejscu urodzin Abrahama ma powstać kościół oraz sala spotkań dla pielgrzymów. Byłyby to ważny punkt odniesienia dla przedstawicieli wszystkich religii abrahamicznych przybywających do Ur, które w czasie swej historycznej pielgrzymki do Iraku odwiedził papież Franciszek.
2021-07-10 09:50

W USA wzrasta liczba antykatolickich incydentów

W Stanach Zjednoczonych regularnie wzrasta liczba aktów wandalizmów wymierzonych w katolickie miejsca kultu. Sytuacja jest na tyle poważna, że episkopat włączył ten temat do obchodów dorocznego tygodnia wolności religijnej.
2021-07-09 09:21

Ks. Żelazko: jako katolicy w Izraelu budujemy pomost między Kościołem i Żydami

Wikariat Patriarchatu Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego zmienia charakter swej działalności. Ponownie skupia się na wiernych należących do narodu żydowskiego bądź utożsamiających się ze społeczeństwem izraelskim. Wikariatem św. Jakuba kieruje od niedawna polski kapłan ks. Piotr Żelazko.
2021-07-07 10:45

Premier Kanady wzywa katolików do protestów

Premier Kanady Justin Trudeau zaapelował do katolików kraju, aby domagali się od Kościoła reakcji na znalezienie zwłok dzieci ludności tubylczej w byłych szkołach z internatami. „Oczekujemy od Kościoła, że przejmie odpowiedzialność za swoją rolę”, oświadczył szef rządu na konferencji prasowej.
2021-07-07 10:04

Kard. Nycz: zachęcanie do szczepień jest obowiązkiem Kościoła

Zachęcanie do szczepień jest obowiązkiem Kościoła – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w apelu do proboszczów archidiecezji warszawskiej. Dodał, że sprawa szczepień przeciw COVID-19 „wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego”.
2021-07-02 16:06

Minister zdrowia: autorytet Kościoła mógłby bardzo pomóc w promocji szczepień

W przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 potrzeby jest nowy impuls. Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że w tej kwestii są prowadzone rozmowy z przedstawicielami Kościoła.
2021-06-27 09:20

Abp Georg Gänswein: opinie o Benedykcie XVI to często uprzedzenia i fałsz

„Opinie na temat Benedykta XVI często są oparte na uprzedzeniach czy wręcz fałszywych wymysłach” – zauważa jego osobisty sekretarz abp Gänswein we wprowadzeniu do kolejnej biografii papieża seniora, której autorem jest Luca Caruso.
2021-06-26 12:03

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej ws. wizyty kard. Bagnasco w Polsce

„Na prośbę Stolicy Apostolskiej, w dniach 17-26 czerwca br., przebywał w Polsce z wizytą kard. Bagnasco” – czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej z 26 czerwca br. Celem wizyty była weryfikacja sygnalizowanych zaniedbań kard. Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego.
2021-06-26 08:12

Kard. Parolin: prawo o homotransfobii jest niejasne

„W projekcie włoskiego prawa o homotransfobii pojęcie dyskryminacji jest niejasne. Istnieje więc ryzyko, że będzie ono łączyć najróżniejsze rodzaje zachowań i karać wszelkie możliwe rozróżnienia między mężczyzną i kobietą” – powiedział kard. Pietro Parolin.
2021-06-23 10:31

Co powiedziałby św. Piotr, gdyby był z „Kościoła otwartego”?

„Bracia i siostry! Nie chcemy wracać do tego, co dzieli, a mianowicie do śmierci Jezusa Chrystusa. Sytuacja była skomplikowana” – tak mowę „otwartego” Piotra wyobraża sobie o. Dariusz Kowalczyk. Czy apostoł przeprosiłby za zaniedbania Dwunastu (wszak to jeden z nich był zdrajcą)?
2021-06-16 14:12

Jakie wyzwania stoją dziś przed Europą?

O widmie aborcji traktowanej jako prawa człowieka, potrzebie jasnego mówienia politykom, gdy dystansują się od nauki społecznej Kościoła, odbudowie wiarygodności Kościoła i problemie wolności religijnej mówi w rozmowie z ACI Stampa kard. Jean Claude Hollerich SJ.
2021-06-16 11:30

Trójpodział polskiego Kościoła – problem czy szansa?

Jacek Wojtysiak w tekście „Trzy Kościoły” („Gość Niedzielny”) przygląda się sytuacji Kościoła w Polsce. Jak pisze, zwykle funkcjonuje podział na Kościół otwarty i zamknięty, on jednak proponuje spojrzeć na trzy modele polskiego katolicyzmu: tradycyjny, charyzmatyczny i liberalny.
2021-06-14 15:57

Rodziny powinny podejmować więcej inicjatyw w Kościele

„Wciąż jeszcze trzeba przypominać, że rodziny na mocy sakramentu chrztu i małżeństwa powinny odgrywać podmiotową rolę w duszpasterstwie Kościoła” – uważa podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Gabriella Gambino podsumowuje czterodniowy webinar zorganizowany przez dykasterię.
2021-06-12 17:35

Zawierzenie Sercu Jezusa i Kościół po pandemii. Zakończyło się zebranie Episkopatu

Jesienna wizyta biskupów „ad limina apostolorum” w Watykanie, rodzina, wyzwania duszpasterskie po pandemii i formacja księży - to główne tematy zakończonego dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2021-06-11 10:21

Drzwi kościołów szeroko otwarte. Księża muszą o tym głośno mówić

Już od niedzieli 13 czerwca – zgodnie z zapowiedziami rządu – wierni będą mogli zająć połowę miejsc w świątyni. W praktyce kościoły będą otwarte dla jeszcze większej liczby osób – do limitu nie będą bowiem wliczane osoby w pełni zaszczepione.
2021-06-09 15:49

Kard. Kasper krytykuje niemiecką Drogę Synodalną: „Bardzo się martwię”

„Droga Synodalna naprawdę nie przedstawia opinii publicznej dobrego obrazu Kościoła” - uważa kard. Walter Kasper. Niemiecki purpurat przestrzegł przed chęcią sprowadzenia Kościoła powszechnego na „drogę niemiecką”.
2021-06-09 09:30

Pandemia dotknęła szkolnictwo kościelne. W USA zamknięto 138 szkół

Pandemia negatywnie odbiła się na katolickiej oświacie w USA. Jak podaje Narodowe Stowarzyszenie Edukacji Katolickiej w ubiegłym roku zamknięto w tym kraju 138 kościelnych szkół, o 50 proc. więcej niż w latach ubiegłych.W samym tylko Nowym Jorku zamkniętych zostało 20 szkół, z czego 6 w dzielnicy Bronx.
2021-06-08 15:25

Współcześni kaznodzieje – prorocy czy celebryci?

„Jest taki typ kaznodziejstwa, który ma dzisiaj medialne wzięcie, a który w dłuższej perspektywie prowadzi raczej na manowce niż do ożywienia i pogłębienia wiary” – pisze w „Idziemy” o. Dariusz Kowalczyk SJ. W tekście „Nie tylko o Szustaku” tłumaczy, na czym polega niebezpieczeństwo.
2021-06-07 16:01

Birma: wojsko rządowe zaatakowało kolejny kościół

Pięć zniszczonych kościołów i atak na wyższe seminarium duchowne, w którym schronienie znalazło ponad 1300 uchodźców, to wciąż szczątkowy bilans agresywnych działań junty wojskowej, do jakich w ciągu dwóch ostatnich tygodni doszło w Birmie.
2021-06-03 14:39

Do 2060 roku w Niemczech może zniknąć nawet 15 tys. kościołów

W 2060 roku około jedna trzecia kościołów w Niemczech nie będzie używana. Tak prognozuje niemiecki teolog ewangelicki i ekspert z zakresu budownictwa sakralnego Thomas Erne. Jego zdaniem, w przyszłości Kościoły nie będą w stanie finansować 15 tys. spośród ponad 45 tys. świątyń.
2021-06-01 10:04

Polscy archeolodzy odkryli prawdopodobnie największy kościół średniowiecznej Nubii

Na pozostałości prawdopodobnie największego kościoła średniowiecznej Nubii trafili archeolodzy pracujący w Starej Dongoli w Sudanie – poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Kościół mógł być siedzibą arcybiskupa zarządzającego hierarchią na terenie ponad 1000 km wzdłuż Nilu.
2021-05-30 20:24

O. Adam Szustak OP: „Przeprosiłem za sposób mojego mówienia w tym wywiadzie”

W miniony piątek o. Adam Szustak OP spotkał się na rozmowie z abp. Stanisławem Gądeckim. W niedzielę na kanale „Langusta na palmie” opublikował krótkie podsumowanie tego wydarzenia. Wypowiedź zakończył wyznaniem: „Kocham Kościół całym sercem”.
2021-05-28 14:32

Kościół katolicki w Polsce najmniej „tęczowym” Kościołem w Europie

W kwietniu ukazał się pierwszy „Tęczowy Indeks Kościołów w Europie w 2020 roku” (RICE 2020). Jest to ranking Kościołów w Europie według „inkluzwyności LGBTI”. Na ostatnim miejscu tej listy znalazł się Kościół katolicki w Polsce, co oznacza, że opiera się wpływowi środowisk LGBT.
2021-05-28 11:23

Kard. Bo potępił atak birmańskiej armii na budynek kościoła

Kard. Charles Bo potępił poniedziałkowy atak moździerzowy na budynek kościoła w katolickiego w birmańskim stanie Kaja. W wyniku wojskowego ostrzału zginęły cztery osoby a ponad osiem zostało rannych. W wyniku ostrzału kościół został całkowicie zdemolowany, co świadczy o skali ataku.
2021-05-27 10:21

Rzecznik KEP: O. Szustak potraktował abp. Gądeckiego jak kolegę

„Proszę mi wybaczyć, ale słowa wypowiedziane przez o. Szustaka są tak oczywiste, że nawet trudno je komentować, zarówno od strony pewnej kultury osobistej, że już nie wspomnę o jakimś szacunku” – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ, który był gościem programu „Newsroom” Wirtualnej Polski.
2021-05-25 14:36

O. Szustak krytykuje biskupów. To źle, że chcą, aby ludzie wrócili do kościołów?

O. Adam Szustak udzielił wywiadu Karolowi Paciorkowi z kanału „Imponderabilia”. Jak podają media, był to pierwszy wywiad o. Szustaka. Jak dotąd unikał takich rozmów. Wydaje się, że zarówno dla dobra Kościoła, jak i siebie samego powinien dalej trzymać się tej taktyki i ten pierwszy wywiad uznać również za ostatni.
2021-05-24 15:11

Cztery osoby zginęły w ataku wojska na kościół katolicki w Birmie

Cztery osoby zginęły w ataku wojska na kościół katolicki w poniedziałek po uroczystości Zesłaniu Ducha Świętego. Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kayanthayar niedaleko Lwaingkaw, stolicy stanu Kaja, został wcześnie rano ostrzelany pociskami artyleryjskimi, donosi azjatycka agencja katolicka UcaNews.
2021-05-24 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Spójrzmy, kim jest matka dla swojego dziecka. Ona daje mu życie. Nosi przez dziewięć miesięcy pod swym sercem i w bólach wydaje na świat. Jednak to dopiero początek jej życiowego powołania. Wykarmić i wychować dzieląc się darem wiary – oto droga jaką przebywa matka.
2021-05-23 11:28

Chiny: władze aresztowały biskupa oraz grupę księży i seminarzystów

W ciągu zaledwie dwóch dni – 20 i 21 maja – niemal cały personel kościelny z prefektury apostolskiej Xinxiang został aresztowany w wyniku akcji policyjnej prowincji Hebei w środkowych Chinach. Do aresztu trafił m.in. bp Joseph Zhang Weizhu.
2021-05-23 09:13

Narodziny Kościoła. Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół obchodzi dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wydarzenie to oznaczało początek Kościoła. W tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało „uzbrojone mocą z wysoka”. Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm – wspólnotę.
2021-05-23 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

To, co działo się w Dzień Pięćdziesiątnicy, było odwrotnością wydarzeń spod wieży Babel. Tamta wieża była symbolem nowego, doskonałego społeczeństwa, zbudowanego na szczytowych możliwościach ówczesnej cywilizacji. W Wieczerniku sprawcą jedności jest Duch Święty.
2021-05-20 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jedność Kościoła nie będzie wynikiem politycznych debat, drogą do jedności nie może też być ucieczka od ważnych kwestii doktrynalnych w „neutralne dogmatycznie” działania społeczne, w ratowanie ginących gatunków zwierząt lub walkę ze smogiem. Jedność pochodzi od Boga.
2021-05-17 10:26
miniaturka
play

Ks. Adrian Chojnicki apeluje rapując: „Żyć, nie wegetować, doceniać, nie hejtować!”

„Ten kawałek jest wezwaniem do posiadania gorących serc, do porzucenia gniewu i wszelkiego hejtu” – mówi ks. Adrian Chojnicki, który nagrał z potrzeby serca teledysk #BezHejtu. Ks. Chojnicki uważa, że za dużo już podziałów, nienawiści i zła. Czas na więcej dobra!
2021-05-11 15:54

Kościół na marginesie?

„To świat miał i ma problem, a wspólnota wierzących w Chrystusa ma odpowiedź na ten problem” – pisze w „Idziemy” o. Dariusz Kowalczyk SJ. Bo to Kościół „znajduje się w centrum tego, co rzeczywiście ważne dla losów ludzkości i życia każdej osoby ludzkiej”.
2021-05-04 10:02

Od dziś w kościołach może być więcej wiernych – 1 osoba na 15 m kw.

Od 4 maja rząd poluzowuje niektóre antyepidemiczne obostrzenia sanitarne. Dotyczy to m.in. kościołów, gdzie zwiększona została liczba osób uczestniczących w liturgii z 1 osoby na 20 m kw. do 1 osoby na 15 m kw. Inne poluzowania dotyczą głównie nauki w szkole, branży handlowej i imprez okolicznościowych.
2021-05-03 20:10

Rada Stała KEP o aktualnych kwestiach duszpasterskich Kościoła w Polsce w dobie pandemii

Aktualne kwestie duszpasterskie Kościoła w Polsce w dobie pandemii, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym oraz kwestia wystąpień duchowych w mediach – to główne tematy, które podjęła Rada Stała KEP obradująca 3 maja br. na Jasnej Górze.
2021-05-01 09:43

Bp Galbas o Kongresie Katolików i Katoliczek: jestem pomiędzy zachwyceniem a odrzuceniem

„Tematy poruszane na Kongresie są obecne w wielu innych środowiskach. Nie tylko są tam dyskutowane, ale także omadlane. Głos Kongresu jest więc na pewno ważny, ale nie wyłączny” – mówi bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.
2021-04-30 13:01

Kard. Pell wzywa biskupów niemieckich do wierności Pismu Świętemu i nauczaniu Kościoła

Kard. George Pell powiedział w wywiadzie, że sytuacja Kościoła w Niemczech wydaje się „złowieszcza”. Podkreślił, że niemieccy biskupi mają obowiązek przestrzegania nauk Pisma Świętego i Kościoła. „Nie mają mocy, by je zmienić – nikt z nas jej nie ma” – zaznaczył.
2021-04-27 11:16

Asianews: w Chinach narastają prześladowania biskupów nieoficjalnych

„Coraz więcej biskupów nieoficjalnych w Chinach napotyka na przeszkody w swojej posłudze. Areszt domowy lub jego brak, izolacja, trudności bytowe i grzywny coraz bardziej uniemożliwiają pasterzom spotkania z księżmi i wiernymi” – pisze ks. Bernardo Cervellera.
2021-04-19 15:31

Bp Rougé: Kościół jest nadal żywy, wiedzą to jego przeciwnicy!

„Uwaga, jaką poświęcono we Francji drugiej rocznicy pożaru katedry Notre Dame potwierdza, jak ważną rolę ma dla Francuzów ta świątynia i że trawiące ją przed dwoma laty płomienie pozostawiły w nich niezatarte wspomnienie” – zauważa bp Matthieu Rougé w wywiadzie dla portalu informacyjnego Atlantico.
2021-04-18 10:47

Przewodniczący Episkopatu: Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła

„Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia, która rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny.
2021-04-12 08:40

Abp Gänswein: Benedykt XVI zatroskany sytuacją Kościoła w Niemczech

Benedykt XVI jest zatroskany stanem Kościoła katolickiego w Niemczech, dostrzega „brak jedności w wielu zasadniczych aspektach wiary”. Podkreślił to prywatny sekretarz papieża seniora, abp Georg Gänswein w rozmowie z hiszpańskim pismem katolickim „Alfa y Omega” z 10 kwietnia.
2021-04-08 14:11

Arcybiskup Wilna: mamy nieść światu sztandar Bożego Miłosierdzia

„Cztery miasta związane ze św. Faustyną – Warszawa, Kraków, Płock i Wilno – otrzymały podczas jej kanonizacji przez św. Jana Pawła II mandat do niesienia światu sztandaru Bożego Miłosierdzia” – przypomina abp Gintaras Grušas w rozmowie z Catholic News Agency.
2021-04-08 09:20

Hans Küng pojednał się z Kościołem?

Najczęściej czytany niemieckojęzyczny teolog katolicki obok Josepha Ratzingera. Przez dziesięciolecia był nade wszystko uważany, ku swemu, jak sam wyznał, rozczarowaniu, za krytyka Kościoła i papieża par excellence. Czy Hans Küng pojednał się przed śmiercią z Kościołem?
2021-04-07 16:19

Kard. Kasper: Hans Küng przed śmiercią pojednał się z Kościołem

Zmarły 6 kwietnia teolog Hans Küng, któremu w 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary odebrała prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego, przed śmiercią pojednał się z Kościołem. Powiedział o tym w rozmowie z „Corriere della Sera” niemiecki kardynał Walter Kasper.
2021-04-07 10:13

W wieku 93 lat zmarł Hans Küng

Był jednym z najbardziej znanych współczesnych teologów. Jego książki, takie jak: „Nieomylny?”, „Być chrześcijaninem”, „Czy Bóg istnieje?” stały się bestsellerami, ale też spowodowały, że popadł w konflikt z Urzędem Nauczycielskim Kościoła.
2021-04-06 12:36

Bp Galbas: Chęć reformowania Kościoła często łączy się z niewiedzą

Pokusa reformowania Kościoła z zewnątrz często połączona jest z absolutną niewiedzą. Gdy słyszę, że trzeba zmienić to, że tak mała liczba biskupów zarządza tak wielką liczbą świeckich, jest to dla mnie oznaka braku elementarnej wiedzy z eklezjologii – powiedział bp Adrian Galbas (diec. ełcka).
2021-03-31 14:07

Słowacja: rząd zezwolił na indywidualne nawiedzanie kościołów

Od 1 kwietnia będzie można nawiedzać kościoły „w celu duszpasterstwa indywidualnego” – postanowił rząd Republiki Słowackiej. Rada ministrów przyjęła propozycję wicepremiera i ministra finansów kierującego Ministerstwem Zdrowia, Eduarda Hegera.
2021-03-30 12:51

Weigel: cztery dobre wiadomości z Kościoła

„Wystarczy narzekania. W minionym roku wydarzyły się dobre rzeczy, a ponieważ Kościół zbliża się do Wielkiego Tygodnia, nadszedł czas, aby wskazać niektóre z nich” – pisze George Weigel i wymienia projekty, którym warto przyjrzeć się z bliska.
2021-03-28 12:02

Rzecznik Episkopatu: musimy mieć świadomość, że nie wszyscy chętni wejdą na Msze

Musimy mieć świadomość, że nie wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w liturgii, chętnych jest znacznie więcej, niż dopuszczają to limity zw. z pandemią - powiedział w niedzielę rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że w wielu parafiach wprowadzono dodatkowe Msze.
2021-03-25 11:12

Polski wkład w odbudowę kościoła benedyktynów w Nursji

Niemal pół miliona Polaków wzięło udział w kampanii „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!”, informuje Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Wsparcie z Polski umożliwiło benedyktynom dokończenie renowacji świątyni i fasady oraz odbudowę dzwonnicy.
2021-03-23 16:01

Stokrotne dzięki, ks. Franciszku!

24 marca przypada 100. rocznica urodzin założyciela Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszka Blachnickiego, który jak św. Franciszek z Asyżu zapragnął „odbudować” Kościół. Nieskończona liczba osób ma mu za co dziękować. Warto podkreślić, że ks. Franciszek był wielkim obrońcą życia. Każdego życia. To odbiło się szerokim echem w naszym społeczeństwie.
2021-03-15 14:27

Koronawirus przyspieszył sekularyzację w Holandii? „Staliśmy się Kościołem z roku 2030!”

Po roku od pierwszego lockdownu i wprowadzenia zakazu odprawiania publicznych nabożeństw, życie parafialne w wielu kościołach w Holandii upada. Niestety, relacje wiernych z parafiami coraz bardziej się rozluźniają, a pandemia przyspiesza proces sekularyzacji.
2021-03-14 11:12

Wiara jest darem! Filipiny świętują 500-lecie chrześcijaństwa

Filipiny obchodzą 500. rocznicę obecności chrześcijaństwa na swoich ziemiach. W 1521 r. 800 pierwszych Filipińczyków przyjęło chrzest na wyspie Cebu, dając początek długiej historii misjonarskiej Kościoła w tym kraju. Przygotowania do jubileuszu trwały aż dziewięć lat, a jego hasło brzmi: „Obdarowani, aby dawać”.
2021-03-13 07:50

Mija 8 lat od wyboru papieża Franciszka. Jakie są główne przesłania jego pontyfikatu?

Franciszek powiedział na początku swego pontyfikatu, że żyjemy „nie tyle w epoce zmian, ile znajdujemy się w sytuacji zmiany epoki” – a do tej zmiany musi się odnieść i Kościół. Jest więc przekonany, że Kościół winien przejść głęboką metamorfozę jeśli chodzi o sposób dawania światu świadectwa.
2021-03-12 10:26

Od ogłoszenia wyroku TK doszło do ponad 150 ataków na kościoły

Od czasu ogłoszenia wyroku TK ws. aborcji eugenicznej wzrosła liczba ataków na kościoły. Jak podał na Twitterze Wojciech Wybranowski, według Komendy Głównej Policji od 25 października do 2 marca były to aż 152 przypadki.
2021-03-10 09:26

Akt wandalizmu w kościele w Opolu. Parafia prosi o pomoc w znalezieniu sprawcy

W wtorek, 9 marca, mężczyzna dokonał aktu wandalizmu i zniszczył mury kościoła pw. pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach. Parafia przekazała sprawę policji, ale prosi też o pomoc parafian.
2021-03-08 11:45

Krakowskiemu kościołowi, który przeszedł w ręce miasta, nie grozi desakralizacja

Ks. Łukasz Michalczewski z biura prasowego archidiecezji krakowskiej zapewnia, że kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu. W przyszłości możliwa będzie zamiana nieruchomości pomiędzy miastem a archidiecezją.
2021-03-05 14:35

Ataki na księży i kościoły. Nastroje antykatolickie w Polsce nie łagodnieją

W ostatnim czasie media donoszą o wielu atakach na kościoły i na księży. Dochodzi do dewastacji, niszczenia kościołów, a także pobić duchownych. Paradyż, Myślenice, Poznań, Rzeszów, Warszawa – to miejsca, w których tego typu wydarzenia miały miejsce w ciągu ostatnich trzech tygodni.
2021-02-26 15:39

Ks. Franciszek Blachnicki – radykalny gwałtownik Królestwa Bożego

Wielu fascynowało się ks. Franciszkiem Blachnickim, a ile osób dziś wypełnia to, co głosił? Skąd brał się radykalizm ks. Blachnickiego? Z jego otwartości na działanie Ducha Świętego! Człowiek, który ożywił Kościół, ale nie zmieniał podstawowych prawd. Wręcz przeciwnie – chciał, aby światło Bożych prawd padało na życie!
2021-02-21 13:47

„Nie zamiatał pod dywan”. Ofiara molestowania staje w obronie kard. Dziwisza!

„Kard. Dziwisz, pierwsze co zrobił, to powiedział, że napisałem dramatyczne słowa, że bardzo mi współczuje i chciałby zrobić co w jego mocy, by mi pomóc” – wspomina w wywiadzie Adam, który był seksualnie wykorzystywany przez księdza, a zgłosił ten fakt metropolicie krakowskiemu w 2013 r., po 20 latach milczenia.
2021-02-19 10:25

Benedyktowi XVI od samego początku zależało na ujawnianiu nadużyć wobec małoletnich

Zwrócił na to uwagę podsekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych ks. Markus Graulich SDB na łamach niemieckiego dziennika „Die Tagespost”. Jego zdaniem refleksje kard. Josepha Ratzingera dostarczyły klucza do „prawdziwej odnowy” w Kościele.
2021-02-17 18:22

Delegat KEP nie może ingerować we władzę i kompetencje innych biskupów

Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży nie może samodzielnie podejmować działań śledczych ani sądowniczych ani też ingerować we władzę i kompetencję innych biskupów diecezjalnych – podkreśla w rozmowie z KAI ks. dr Piotr Studnicki.
2021-02-17 11:50

Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu w Kościele. Jak działa polski system?

„Wydaje się, że najważniejsze elementy systemu już istnieją” - mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Dodaje, że teraz trzeba zadbać o wyrównanie standardów działania we wszystkich diecezjach i zgromadzeniach zakonnych.
2021-02-11 07:18

Wspólnota ze zranionymi – nie tylko raz w roku

We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych powstała strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. – Chodzi o to, żeby nie być obojętnym, żeby wspólnotę ze zranionymi budować w bardzo różnych przestrzeniach – przekonują jej inicjatorzy. Na stronie znajdują się propozycje modlitw, informacje o inicjatywach, świadectwa i kontakty do duszpasterzy towarzyszących osobom skrzywdzonym.
2021-02-10 11:21

Czy w Arabii Saudyjskiej powstanie pierwsza świątynia chrześcijańska?

Amerykański portal „Insider” poinformował ostatnio o możliwości zbudowania pierwszej świątyni chrześcijańskiej w Arabii Saudyjskiej. Rozmowy w tej sprawie prowadzili m.in. przedstawiciele Kościoła Ewangelikalnego w Stanach Zjednoczonych z saudyjskim następcą tronu Muhammadem bin Salmanem.
2021-02-08 16:17

Bp Bryl: Wyzwaniem jest obojętność na sprawy wiary

„Wielu pochłoniętych sprawami codziennymi nie pyta o Boga, zbawienie, to są rzeczywistości obok nich. Ich to po prostu nie interesuje” - mówi o wyzwaniach w pracy z młodymi bp Damian Bryl, który 11 lutego obejmie kanonicznie rządy w diecezji kaliskiej.
2021-02-07 13:07

Franciszek: troska o chorych jest integralną częścią misji Kościoła

Papież Franciszek powrócił do odmawiania modlitwy „Anioł Pański” z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra. W poprzedzającym ją rozważaniu podkreślił, że troska o chorych jest dla Kościoła „integralną częścią jego misji, tak jak była częścią misji Jezusa”. Chodzi o to, by „nieść czułość Boga cierpiącej ludzkości”.
2021-02-05 10:06

Formalne zniesienie Indeksu Ksiąg Zakazanych nie było żadną rewolucją. Dlaczego?

Indeks Ksiąg Zakazanych istniał w Kościele katolickim ponad cztery wieki. Kongregacja Nauki Wiary zniosła go formalnie 14 czerwca 1966. Jednocześnie zaznaczono, że obowiązuje jego wymiar moralny, tzn. wezwanie wiernych, by w sumieniu wystrzegali się czytania książek, których treść może zagrażać wierze.
2021-02-04 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Podstawowym zagrożeniem dla Kościoła jest dziś brak wiary. Zamiast podniesienia wysoko sztandaru Dobrej Nowiny idziemy często do świata podnosząc świeckie sztandary walki o ekologię, ogólnoludzkie braterstwo, edukację czy zrównoważony rozwój.
2021-02-02 15:19

Co nowego w kalendarzu liturgicznym? Jakich zmian dokonał papież Franciszek?

Franciszek dokonał zmian w Ogólnym Kalendarzu Rzymskim, który ustala święta i wspomnienia liturgiczne dla całego Kościoła obrządku łacińskiego. Jakie to zmiany?
2021-01-24 13:54

Nie umiała się gniewać. Kochała Boga i ludzi. Czy Helenka Kmieć będzie świętą?

Ludzie modlą się w 4. rocznicę śmierci Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii, o rozpoczęcie się procesu beatyfikacyjnego, który „mógłby pokazać niezwykłość jej życia oddanego Bogu i ludziom”.
2021-01-03 19:03

Czego Kościół może się nauczyć ze sprawy McCarricka?

Nauka dla Kościoła, płynąca ze sprawy byłego kardynała amerykańskiego Theodore'a McCarricka, jest treścią artykułu ks. Federico Lombardiego, który ukaże się w pierwszym w tym roku numerze wpływowego włoskiego dwutygodnika jezuickiego „La Civiltà Cattolica”.
2020-12-28 16:24

Co przyniesie 2021 w Kościele powszechnym?

Pozostawanie elastycznym, znajdowanie kreatywnych rozwiązań, przekonanie, że „wirtualne jest także duchowe”, to niektóre z wyzwań przed jakimi prawdopodobnie będzie stać Kościół katolicki na całym świecie w 2021 roku.
2020-12-23 15:15

W Kościele coraz więcej mężczyzn, ale mniej kobiet. Dlaczego?

W moralności dokonało się wielkie pęknięcie, w kobietach chyba większe niż w mężczyznach. Ostatnio wyzwoliły się w niektórych kobietach takie pokłady agresji i wulgarności, do których – ośmieliłbym się powiedzieć – mężczyźni nie są zdolni – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.
2020-12-21 16:02

Ostatnie tygodnie pokazały, że Kościół we Francji żyje

Kościół nad Sekwaną jest pod wieloma względami zagubiony, jednak reaguje, co dowodzi, że żyje. Wskazuje na to abp Éric de Moulins-Beaufort, podkreślając, że w tym kraju dorasta pokolenie coraz bardziej odpowiedzialnych za Kościół ludzi świeckich, budujących swe życie na prawdziwej relacji z Chrystusem.
2020-12-15 14:16

Nie tak będzie między wami

Artykuł o. Michała Palucha OP stał się osią debaty online pod tytułem „Kryzys Kościoła. Jak ocalić wspólnotę?”. Uczestnikami debaty, którą zorganizowała „Teologia Polityczna” byli: Grzegorz Górny, Dariusz Karłowicz, Paweł Milcarek, Zbigniew Nosowski oraz o. Michał Paluch OP.
2020-12-11 12:19

E-ofiara, czyli technologie w służbie Kościołowi

Płatności bezgotówkowe są coraz bardziej popularne w przestrzeni świeckiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również Kościół mógł przyjmować ofiary w takiej formie. Oczywiście forma bezgotówkowa może być dodatkowym rozwiązaniem dla parafian nieposiadających przy sobie gotówki, nie ma ona na celu zastępowania choćby tradycyjnej tacy.
2020-12-02 10:28

E-ofiara, czyli płatności bezgotówkowe w kościołach

Uruchomienie płatności bezgotówkowych w parafii może być wyjściem naprzeciw potrzebom wiernych.
2020-11-28 17:44

Francja: bunt biskupów wobec 30-osobowego limitu wiernych

W wielu francuskich diecezjach proboszczowie nie dostosują się do narzuconego przez rząd ograniczenia liczby wiernych na publicznych Eucharystiach. Wyznaczony dla wszystkich religii próg to 30 osób, bez względu na to, czy nabożeństwo odbywa się w małej sali modlitewnej czy np. w mogącej pomieścić 25 tys. wiernych bazylice w Lourdes.
2020-11-25 09:26

W Anglii chrześcijanie schodzą do podziemia

Chrześcijanie spotykający się w ukryciu to nie tylko historyczna ciekawostka z czasów starożytnego Rzymu, ale rzeczywistość angielskich kościołów XXI wieku. Coraz więcej wspólnot na Wyspach decyduje się na nielegalne nabożeństwa i świadome łamanie zasad lockdownu.
2020-11-25 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Prawdą jest, że niechęć wobec Kościoła wygenerowana jest z większą siłą z uwagi na grzechy popełnianie przez ludzi Kościoła, a zwłaszcza grzechy o charakterze seksualnym i brak stosownych na nie reakcji w przeszłości. Ale czy wobec tego należy zdezerterować i przestać głosić Ewangelię?
2020-11-24 08:19

W Kościele jest dużo więcej dobra niż zła

Nie my wymyśliliśmy Kościół i nie my Go zakładaliśmy. I nie my daliśmy się ukrzyżować również za jego, Kościoła, grzechy. Kościół jest naszą współczesnością z Jezusem, innej nie ma – przypomina ks. prof. Jerzy Szymik, teolog, poeta, publicysta, pracownik naukowy Wydziału Teologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
2020-11-23 00:35

Deon wzywa do całkowitego zamknięcia kościołów

Kiedy francuscy katolicy modlą się na ulicach o otwarcie kościołów dla wiernych, w Polsce pojawia się tekst w internecie, i to na portalu Deon.pl, z pomysłem na ich całkowite zamknięcie.
2020-11-23 06:53

Siła prawdy zamiast amunicji i czołgów

Bezbronni, bez amunicji i czołgów, mocni siłą prawdy, budują swoje życie, swoje świadectwo na najwyższym świadectwie, które dał Jezus Chrystus o swoim Ojcu - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej na Wawelu w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
2020-11-22 05:58

Ludzi gorszy nie tyle jakiś błąd czy grzech Kościoła, ile ukrywanie tych faktów

„W Polsce jest ciągle mentalność oblężonej twierdzy. Na równi stawia się tych, którzy krytykują Kościół, bo go po prostu nie lubią i tych, którzy go krytykują, bo się o niego troszczą i chcą, żeby zmieniał się na lepsze” – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
2020-11-20 11:22

George Weigel: Afera McCarricka to bardzo ciężka lekcja

McCarrick nie tylko oszukał Jana Pawła II, ale okłamywał wielu bardzo inteligentnych ludzi. Dla postępowych katolików w USA był bohaterem, zbierając niemałe fundusze – pisze Weigel. Jego zdaniem historia McCarricka uwydatniła potrzebę całkowitego wykorzenienia kastowości, aby Kościół mógł swobodnie kontynuować misję ewangelizacji.
2020-11-17 14:38

Sondaż IBRiS: Kościół traci młodych ludzi

W sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” zapytano respondentów o ich stosunek do Kościoła katolickiego w Polsce. Okazuje się, że prawie połowa respondentów w grupie wiekowej 18-29 lat jest do Kościoła nastawiona negatywnie.
2020-11-13 11:45

Skłonności homoseksualne są nieusuwalną przeszkodą do święceń kapłańskich

„Jeśli u kogoś występuje wyraźna i stała tendencja homoseksualna, nie może on zostać księdzem. To jest nieusuwalna przeszkoda dla wyświęcenia. Ten zakaz wynika z samego sensu powołania” – powiedział kard. Gerhard L. Müller.
2020-11-12 16:25

Czy datek i ofiara składana w Kościele to korupcja?

Dyskusja o naszym Kościele przybiera coraz bardziej absurdalne formy. Tym gorzej, że jak najbardziej ostrymi zarzutami przerzucają się sami duchowni. Ostatnio o. Prusak wniósł do dyskusji wątek korupcyjnego wymiaru składanej przez lud Boży ofiary pieniężnej oczekując ścigania jednego z biskupów za przestępstwo urzędnicze.
2020-11-12 14:16

Episkopat Anglii deklaruje pomoc ofiarom nadużyć

W Wielkiej Brytanii opublikowano kolejny raport dotyczący seksualnego wykorzystywania nieletnich. Raport ujawnia, że w latach 1970-2015 Kościół katolicki Anglii i Walii otrzymał ponad 900 skarg, dotyczących ponad 3 tysięcy przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci.
2020-11-10 15:21

Ci, którzy wieszczą koniec Kościoła, ciągle umierają, a Kościół ciągle trwa

Niektórzy powiadają: oto już chrześcijaństwo ma się ku końcowi; jak w pewnym momencie zaczęło istnieć, tak w określonym czasie się skończy. Ale ci, którzy tak mówią, ciągle umierają, a Kościół trwa, głosząc potęgę Pańską każdemu pokoleniu – pisał św. Augustyn.
2020-11-06 12:21

Powstaje grupa wsparcia psychologicznego dla skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie uruchomiła zapisy do grupy wsparcia psychologicznego „Ku uzdrowieniu”. Inicjatywa powstała z myślą o osobach pełnoletnich z całej Polski, skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele.
2020-11-05 08:25

Kościelna pomoc dla matek jest ogromna

Nie ma sytuacji i okoliczności, w której potrzebująca kobieta czy rodzina nie znalazłaby pomocy. Pomoc materialną, medyczną, psychologiczną, rozwojową, prawną i duszpasterską oferują setki kościelnych fundacji i instytucji. Bez względu na wyznanie.
2020-10-27 15:00

Nienawiść do Jezusa wciąż trwa, ponieważ On wciąż żyje

„Jeśli Kościół jest boski, to musi być kochany i nienawidzony do końca czasów, tak jak sam Chrystus, bo tylko to, co jest boskie, może być obiektem niekończącej się nienawiści i miłości” – pisał abp Fulton J. Sheen.
2020-10-25 09:45

Aktywistki aborcyjne wzywają do ataków na kościoły

Decyzja TK wywołała wzburzenie środowisk lewicowych. Po wulgarnych protestach zapowiedziano ataki na kościoły. W tym samym czasie, kiedy będzie słychać krzyki zwolenników aborcji, w świątyniach usłyszymy ewangelię o przykazaniu miłości Boga i bliźniego, także nieprzyjaciela.
2020-10-23 14:42

Od jutra we wszystkich kościołach w Polsce limit 1 osoby na 7 m2

Od soboty, jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej strefie, w kościołach przebywać może 1 osoba na 7 m2.
2020-10-22 15:02

Czy Papież zmienił nauczanie Kościoła dotyczące związków homoseksualnych?

W dniu wczorajszym na portalach internetowych pojawiły się nagłówki, mówiące o tym, że Franciszek popiera związki homoseksualne. Odnosiły się one do słów, które wypowiedział w filmie dokumentalnym „Francesco” w reżyserii Evgena Afinnevsky’ego.
2020-10-22 16:12

Czy Franciszek pragnie zmienić stanowisko Kościoła wobec osób LGBT+?

Wczorajsza wypowiedź Franciszka zawarta w jego wypowiedzi dla filmu „Francesco”, wywołała kontrowersję i falę komentarzy w mediach oraz interpretowana była jako poparcie papieża dla legalizacji tzw. związków partnerskich.
2020-10-09 16:52

Papież: potrzebna promocja kobiet w Kościele

Papież zwraca uwagę na to, że wszyscy przez chrzest, zostaliśmy wezwani do bycia misjonarzami Jezusa. Wiele kobiet, odpowiadając na to wezwanie z oddaniem i żarliwą wiarą, utrzymuje Kościół na całym świecie.
2020-10-07 14:20

Z różańcem do Hollywood! Kim był ojciec Patrick Peyton?

W czasach ogromnych ataków na rodzinę przesłanie o. Peytona, że rodzina, która modli się razem, pozostaje razem, jest niezwykle potrzebne.
2020-10-05 08:56

Kościół pomaga ofiarom sztormu w Wietnamie

Caritas, jezuici i inni dobroczyńcy pomagają Wietnamczykom dotkniętym przez tropikalny sztorm. Wiele rodzin straciło dach nad głową.
2020-09-27 11:35

Bp Stułkowski: potrzebujemy kościoła, by stawać się Kościołem

Potrzebujemy kościoła, by stawać się Kościołem – mówił w 90. rocznicę poświęcenia świątyni pw. św. Jana Marii Vianneya w Poznaniu bp Szymon Stułkowski.
2020-09-26 18:05

Szkoła Kantorów w Krakowie czeka na uczniów

Szkoła Kantorów, czyli studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele, prowadzi nabór na rok akademicki 2020/2021. Kurs jest organizowany przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
2020-09-20 19:06

Ks. Sorge: Franciszek rozciąga pojęcie braterstwa również na stworzenie

Papież Franciszek rozwija społeczne nauczanie Kościoła, odchodząc od pojęcia solidarności, które się trochę zdewaluowało i było nadużywane, na rzecz braterstwa. Co ważne, pojęciem tym obejmuje już nie tylko ludzi, ale cały świat stworzony.
2020-09-20 17:55

Biskup uruchamia projekt ekologiczny

Angielski biskup John Arnold uruchomił w swojej diecezji projekt promujący ochronę środowiska naturalnego. Jest on przeznaczony dla uczniów i ma na celu odpowiedzieć na wyzwania nakreślone przez Papieża w encyklice „Laudato si”.
2020-09-15 08:12

S. Helen Alford: większość ludzi nie wie, co robi Kościół

„Tym, co każdy z nas może zrobić w obecnym czasie, gdy doświadczamy skutków pandemii i kryzysu finansowego, jest prowadzenie etycznego, to znaczy dobrego życia” – uważa s. Helen Alford. 4 września Franciszek mianował dominikankę członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
2020-09-09 08:08

Francja: dlaczego młodzi odeszli od Kościoła?

W ostatnich dziesięcioleciach społeczeństwo francuskie uległo głębokiej dechrystianizacji. Przejawia się to szczególnie wśród ludzi młodych poniżej 25 roku życia. Tylko jedna czwarta z nich została ochrzczona, a jedna piąta uznaje się za katolika.
2020-08-31 08:09

Irlandia Płn.: Kościół katolicki najbardziej prześladowany

Według policyjnych statystyk w ciągu ostatnich pięciu lat w Irlandii Północnej odnotowano 601 aktów napaści na budynki sakralne i parafialne oraz cmentarze. Co roku wzrasta w tym kraju liczba ataków na miejsca kultu. Najbardziej narażone są kościoły katolickie.
2020-08-26 11:29

Indie: Kościół walczy z pandemią głodu

Synod Kościoła Syromalabarskiego w południowych Indiach wezwał wiernych do „wrażliwości i nakarmienia głodnych”. Zdaniem biskupów sytuacja jest na tyle poważna, że rząd Indii nie jest w stanie sam uporać się ze skutkami pandemii, szczególnie głodem, który dodatkowo nasilił się wskutek tegorocznej plagi pasożytów.
2020-08-26 10:52

Hiszpania: Czy kościoły ponownie zostaną zamknięte?

W Hiszpanii systematycznie wzrasta ilość zakażeń koronawirusem. Niektóre regiony ponownie ograniczyły liczbę osób, które mogą wziąć udział w Eucharystii. „Dlatego bardzo ważną rzeczą jest, abyśmy byli świadkami miłosierdzia, radości i nadziei” – podkreśla bp Luis Arguëllo, rzecznik Episkopatu Hiszpanii.
2020-08-25 11:51

Coraz więcej ataków na kościoły we Włoszech. Ks. Proietti: to coś więcej niż wandalizm

Chrześcijanie we Włoszech postulują pilne utworzenie w tym kraju „Obserwatorium ds. wolności religijnej”. Jest to efektem narastania w tym kraju chrystianofobii. Coraz częściej dochodzi bowiem do aktów wandalizmu, niszczenia figur i krzyży oraz podpalania świątyń.
2020-08-25 10:12

Kościół w Indiach leczy za darmo chorych na koronawirusa

W Indiach otwarto pierwszy ośrodek leczenia przeznaczony wyłącznie dla pacjentów chorych na koronawirusa. Działa on w ramach St John’s Medical College Hospital, największego z czterech katolickich szpitali w archidiecezji Bangalore. Centrum dysponuje 400 łóżkami i nowoczesnym sprzętem medycznym.
2020-08-16 11:09

Przewodniczący KEP: niedziela 16 sierpnia Dniem Solidarności z mieszkańcami Bejrutu

Zwracam się z gorącym apelem, aby niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem Solidarności z mieszkańcami Bejrutu – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o pomoc dla mieszkańców stolicy Libanu.
2020-08-10 11:08

Hiszpania: zbiórka funduszy na ratowanie zabytkowych świątyń

Pod hasłem „Pokonując wszystkie wirusy” hiszpańska diecezja Burgos już po czternasty zorganizowała kampanię „Pro Templos”. Jej celem jest zebranie funduszy na remont kościołów oraz przybliżenie religijnego dziedzictwa regionu.
2020-08-10 10:31

Polacy pomagają Kościołowi na Wschodzie

Trwające wciąż zagrożenie koronawirusem to wyzwanie dla wielu wspólnot i organizacji kościelnych. Tak jest na Ukrainie, gdzie kapłani i osoby konsekrowane, organizują w wielu miejscach nie tylko pomoc duchową, ale także wsparcie materialne.
2020-08-10 08:23

Powołaniowy sierpień w Brazylii

Jest już tradycją Kościoła w Brazylii przeżywanie miesiąca sierpnia, jako czasu poświęconego powołaniom. Jest to zaproszenie do modlitwy i refleksji. Świętowaniem Dnia Ojca rozpoczął się Krajowy Tydzień Rodziny.
2020-08-07 15:32

Zostawcie ulice, wejdźcie do Kościoła - zapraszamy osoby LGBT+ do pokornej modlitwy

W Warszawie na ulicach znów widzimy sponiewierane świętości. Ostatnio powieszono flagę na figurze Jezusa Sursum Corda na Krakowskim Przedmieściu. Pojawiły się też wlepki z Matką Bożą Częstochowską i tęczową aureolą. Są one umieszczane w przypadkowych, niegodnych miejscach, co samo w sobie jest obraźliwe i bezcześci nasze świętości.
2020-08-06 10:50

„Uzdrowić świat” - Franciszkowe katechezy na czas pandemii

Papież Franciszek zainicjował cykl katechez, które, jak stwierdził, mają pomóc rodzinie ludzkiej w uzdrowieniu świata, cierpiącego na poważne choroby. Punktem wyjścia do refleksji stał się trudny czas pandemii, która „nadal powoduje głębokie rany, obnażając nasze słabości”.
2020-08-06 08:26

Kościoły na całym świecie mocno apelują o rozbrojenie nuklearne

W związku z 75. rocznicą zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki Kościoły na całym świecie apelują o rozbrojenie nuklearne. Biskupi przypominają słowa Papieża Franciszka wypowiedziane podczas pielgrzymki do Japonii.
2020-08-03 10:23

Hinduski kardynał apeluje o równe prawa dla dalitów

Na fali walki o równe prawa dla wszystkich ludzi, która wybuchła w Stanach Zjednoczonych po zabójstwie Goerge’a Floyda, episkopat Indii wezwał do zapewnienia równych praw zmarginalizowanym chrześcijańskim dalitom.
2020-08-03 09:31

Ukraina: letnie rekolekcje dla osób bezdomnych

Na Ukrainie zakończyły się ośmiodniowe rekolekcje dla osób bezdomnych. Zorganizowane w górskiej miejscowości Jabłonica przez Caritas-Spes oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, pozwoliły osobom bezdomnym z Kijowa doświadczyć modlitewnej wspólnoty, dachu nad głową i poczucia ludzkiej godności.
2020-08-03 08:06

Brazylia: wierni chcą beatyfikacji biskupa zmarłego na koronawirusa

Brazylia jest jednym z tych krajów, który najbardziej ucierpiał z powodu koronawirusa. Specjaliści przestrzegają, że pandemia nie osiągnęła tam jeszcze swojego szczytu. Na COVID-19 zmarło ponad 93 tys. Brazylijczyków. Wśród zakażonych, a także zmarłych znajdują się również kapłani i biskupi.
2020-07-30 08:19

Kościół w Niemczech o watykańskiej instrukcji o parafii

W Niemczech nie milkną echa po publikacji watykańskiej instrukcji o parafii. W ocenie tego dokumentu niemieccy biskupi są podzieleni, akcentując różne wizje przyszłości Kościoła w Niemczech.
2020-07-28 10:34

Madryt: cud krwi św. Pantaleona

Liturgiczne wspomnienie św. Pantaleona, lekarza i męczennika z początku IV w., miało w tym roku w Madrycie wyjątkowy charakter. Wierni, którzy przybyli do klasztoru Wcielenia (Monasterio de la Encarnación), aby być świadkami cudu krwi świętego, prosili o ustanie pandemii i uzdrowienie chorych.
2020-07-28 08:45

Peru: rośnie liczba zarażonych koronawirusem

Rząd bardzo szybko zareagował na szerzącą się pandemię, ale ludzie nie byli w stanie w odpowiedni sposób się zachować. Dlatego dziś Peru znajduje się wśród krajów o największej liczbie osób, które zostały zarażone.
2020-07-27 11:39

Hiszpania modli się za ofiary pandemii

Kościół w Hiszpanii obchodził w niedzielę specjalny dzień poświęcony osobom dotkniętym przez pandemię. Data została wybrana nieprzypadkowo.
2020-07-27 08:54

Ukraina: Kościół niesie pomoc w obliczu pandemii

Na Ukrainie Kościół katolicki nie ustaje w niesieniu pomocy osobom dotkniętym koronawirusem. Utrzymujący się wysoki poziom zachorowań, szczególnie w zachodniej i środkowej części kraju, tam gdzie żyje najwięcej katolików, sprawił, że biskupi nie zdecydowali się odwołać dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii.
2020-07-24 11:41

Kard. Koch: dialog w Kościele to wiarygodność w ekumenizmie

Na polu ekumenizmu można by postępować w szybszym tempie. Boli mnie jednak, że w opinii publicznej trudności przypisuje się zawsze Kościołowi katolickiemu. Zbyt łatwo się zapomina, że przeszkody istnieją po obydwu stronach – powiedział kard. Koch, podsumowując swą trwającą już od dziesięciu lat posługę przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
2020-07-23 12:43

Kościół wspomina dziś św. Brygidę - współpatronkę Europy

23 lipca przypada liturgiczne święto Brygidy Szwedzkiej. Żyła ona w latach 1303-1373 i była jedną z najwybitniejszych postaci Kościoła, świętych i mistyczek swoich czasów. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy, wraz ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Benedyktą od Krzyża (Edytą Stein).
2020-07-22 16:51

Czerwińsk: romańska świątynia mimo pandemii otwarta dla pielgrzymów i turystów

W Czerwińsku nad Wisłą w diecezji płockiej znajduje się jeden z najważniejszych zabytków tzw. Szlaku Romańskiego: w okazałym wnętrzu bazyliki zachował się okazały romański portal oraz XIII-wieczne freski. Mimo pandemii świątynia nie zamknęła swoich podwojów przed pielgrzymami i turystami.
2020-07-22 09:20

Kościół wspiera Żydów w walce z narastającym w Niemczech antysemityzmem

Kościół katolicki w Niemczech zapewnia Żydów o swym poparciu w walce z narastającym w tym kraju antysemityzmem. Tym razem nie będziemy już odwracać wzroku. Nie tylko jako obywatele, ale również jako chrześcijanie mamy obowiązek sprzeciwiać się antyżydowskim uprzedzeniom i atakom na Żydów – napisał kard. Marx w liście do Centralnej Rady Żydów w Niemczech.
2020-07-20 15:28

Watykańska instrukcja o parafiach na służbie ewangelizacji

Parafia jest ciągle aktualna! Musi pozostać: jest strukturą, której nie wolno nam wyrzucić przez okno. Jest domem ludu Bożego, tym domem, w którym on mieszka.
2020-07-20 08:36

Papieski jałmużnik odwiedził Lwów i Berdyczów

Kard. Konrad Krajewski konsekrował we Lwowie nowy rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Świątynia ta jest wotum za jego pontyfikat i przypomnieniem papieskiej pielgrzymki na Ukrainę. Papieski jałmużnik poświęcił też i wmurował kamień węgielny pod przytulisko dla bezdomnych kobiet i samotnych matek.
2020-07-20 08:08

Papież o cierpliwości Boga i rozpoznawaniu dobra w Kościele

Ojciec Święty zauważył, że działanie uczniów Jezusa nie powinno być skierowane na zlikwidowanie złych, ale na ich zbawienie. A na tej drodze potrzeba dużo cierpliwości.
2020-07-15 11:56

Kard. Zuppi: skłonności seksualne należą do tożsamości człowieka

"Tylko wtedy, gdy Kościół naprawdę zacznie patrzeć na ludzi tak, jak Bóg to robi, wtedy homoseksualiści poczują się jak wszyscy inni, jako naturalna część wspólnoty kościelnej”. Tak napisał arcybiskup Bolonii, kard. Matteo Zuppi we wstępie do książki zatytułowanej „Kościół i homoseksualizm”, która ostatnio ukazała się we Włoszech.
2020-06-25 13:00

„Kościół w dobie koronawirusa” - międzynarodowa konferencja online (opis)

∎ Trwająca pandemia to dla ludzi religijnych czas radzenia sobie z różnymi niedostatkami i czas zmuszający do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. ∎ Pandemia nie jest jednak karą za grzechy. ∎ Bóg jest obecny w chorych, lekarzach i wolontariuszach, a przed nami stoi wyzwanie w postaci solidarności z potrzebującymi.
2020-06-24 11:11

Łotwa: Kościół po pandemii

Pewne uspokojenie sytuacji epidemicznej na Łotwie pozwala również Kościołowi katolickiemu na stopniową normalizację działalności. Okazją do podsumowania minionych kilku miesięcy była konferencja dla księży pracujących w archidiecezji ryskiej.
2020-06-23 12:15

Kościół nie angażuje się w kampanie wyborcze, gdyż nie uprawia polityki

Jak przypomina KAI - Kościół ze względu na swoje zadanie i kompetencje w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną i nie łączy się z żadnym systemem politycznym – przypomina konstytucja „Gaudium et spes” Soboru Watykańskiego II.
2020-06-18 10:38

Kard. Raï: Kościół nie opuszcza najbiedniejszych

Dla Libanu najważniejsza jest jedność, dlatego apelujemy do polityków, aby zaprzestali się wzajemnie atakować, ich postawa wpływa negatywnie na cały naród. Opinię tę wyraził patriarcha Kościoła maronickiego, opisując sytuację w tym kraju.
2020-06-18 08:50

Bliscy, ludzie Kościoła i mediów pożegnali śp. red. Stanisława Karnacewicza

Uczciwość, rzetelność, profesjonalizm, zaangażowanie, wrażliwość na prawdę i na człowieka – m.in. te cechy śp. Stanisława Karnacewicza wymieniano podczas jego uroczystości pogrzebowych, 17 czerwca w kościele pw. św. Józefa w Pułtusku.
2020-06-17 11:28

Przewodniczący KEP: Redaktor Karnacewicz był ikoną polskiego dziennikarstwa prasowego

Redaktor Karnacewicz był ikoną polskiego dziennikarstwa prasowego. Uosabiał w sobie najszlachetniejsze i najbardziej oczekiwane cechy w pracy dziennikarskiej – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w liście kondolencyjnym po śmierci wieloletniego dziennikarza PAP zajmującego się tematyką kościelną.
2020-06-14 12:14

Franciszek: Eucharystia tworzy Kościół

O znaczeniu Eucharystii dla budowania Kościoła przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do obchodzonej dziś we Włoszech, a także niektórych krajach uroczystości Bożego Ciała.
2020-06-14 11:43

Sekretarz Generalny po śmierci red. Karnacewicza: To wielka strata dla Polski i Polaków

Śmierć redaktora Stanisława Karnacewicza to wielka strata dla Polski i Polaków – powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, wspominając zmarłego 13 czerwca br. wieloletniego dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej, który od 29 lat zajmował się w PAP tematyką kościelną.
2020-06-14 10:33

Zmarł Stanisław Karnacewicz, od 29 lat pisał o Kościele w PAP

Kościół jest moją Matką – często powtarzał pan Stanisław Karnacewicz. Jego śmierć to wielka strata dla Polski i Polaków, bo o życiu Kościoła w Polsce informował opinię publiczną w PAP od 29 lat – powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
2020-06-12 10:29

Francja: episkopat broni wolności Kościoła

Ze stanowczą obroną wolności Kościoła wystąpił abp Éric de Moulins-Beaufort na zakończenie sesji plenarnej episkopatu Francji.
2020-06-09 09:35

Tajlandia: pomimo trudności misjonarze nie ustają w zaangażowaniu

W Tajlandii, na granicy z Birmą, koronawirus ograniczył działalność Kościoła w niesieniu Ewangelii i w walce z biedą, ale jej nie przerwał. Bardzo trudna jest sytuacja w obozach dla uchodźców, które ze względów na obecny kryzys są zamknięte. Konieczna jest tam natychmiastowa pomoc.
2020-06-08 10:03
miniaturka
play

Kolumbia: Kościół przeżywa miesiąc rodziny

Kościół w Kolumbii przeżywa miesiąc rodziny, który potrwa aż do połowy czerwca. Przewodniczący episkopatu abp Óscar Urbina Ortega zaproponował cztery klucze, aby odkryć misję ewangelizacyjną, formacyjną i opiekuńczą rodziny podczas pandemii koronowirusa.
2020-06-07 20:27

Marek Jurek: odrodzenie czci dla Eucharystii - kluczową kwestią dla przyszłości Kościoła

- Dziś najważniejsza jest „normalizacja” życia religijnego a więc by to, co usprawiedliwiała sytuacja nadzwyczajna, nie stało się okazją do odejścia od praktyk religijnych - zauważa Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczpospolitej.
2020-06-05 10:09

Przewodniczący Episkopatu wziął udział w dorocznym posiedzeniu prezydencji CCEE i COMECE

Doroczne spotkanie prezydencji CCEE i COMECE odbyło się 3 czerwca 2020 roku ze szczególnym uwzględnieniem wpływu pandemii Covid-19 na codzienne życie w Kościele i w społeczeństwach europejskich oraz wkładu Kościoła katolickiego w „sprawiedliwe ożywienie, które nikogo nie pozostawia w tyle”.
2020-06-04 08:53

Filipiny: Kościół na służbie wiernych

„Zwracamy się z apelem do rządu, aby wziął pod uwagę, że zaangażowanie religijne Kościoła jest podstawową służbą, jaką oferuje swoim wiernym” – pisze w specjalnym liście duszpasterskim administrator apostolski Manili.
2020-06-02 10:29

Papież do konsekrowanych dziewic: nie gaście proroctwa waszego powołania!

Do bycia kobietami miłosierdzia i ekspertkami od człowieczeństwa, które wierzą w rewolucyjną moc delikatności i czułości Papież Franciszek zachęca konsekrowane dziewice.
2020-06-02 09:56

Abp Léonard broni Jana Pawła II

Nazywajmy go wielkim – apeluje abp André-Joseph Léonard. Choć od niemal pięciu lat jako prymas senior zachowuje powściągliwość względem mediów, tym razem zdecydował się zabrać głos, aby bronić dobrego imienia Jana Pawła II, po tym jak w belgijskim Kościele pojawiły się głosy, że kanonizacja Papieża Polaka była nieuzasadniona, a jego kult wygasa.
2020-06-01 14:22

Nowe technologie w Kościele – debata podczas Europejskiego Festiwalu Schumana

Kościół katolicki w Polsce powinien wykorzystywać nowe technologie w ewangelizacji. Pomogły one w czasie pandemii zachować kontakt wiernych z parafiami, księża nie powinni z nich rezygnować po tym, jak wierni wrócą do kościołów – mówili uczestnicy debaty o roli nowoczesnych technologii w życiu Kościoła podczas Europejskiego Festiwalu Schumana.
2020-06-01 08:02

Papież: naszą misją jest bezinteresowny dar z siebie

Papież Franciszek napisał list na Światowy Dzień Misyjny, który w całym Kościele obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października. Zachęca w nim do wyjścia ze swoich ograniczeń i odnalezienia w sobie powołania do misji, czyli do bezinteresownego daru z siebie dla Boga i człowieka.
2020-05-31 12:02

Papież: na wzór Boga dawajmy siebie innym

„Duch Święty jest darem, żyjąc daje Siebie i w ten sposób utrzymuje nas razem, czyniąc nas uczestnikami tego samego daru. Ważne jest, byśmy wierzyli, że Bóg jest darem, że nie działa biorąc, lecz dając”. To słowa z [dzisiejszej] homilii, którą Papież wygłosił w uroczystość Zesłania Ducha Świętego odprawiając Mszę, bez udziału wiernych, w Bazylice Watykańskiej.
2020-05-29 16:55

Ks. Tykfer: potrzebny rozsądek, by czyszcząc Kościół nie wyczyścić go z księży

„Musimy zachować spokój i rozsądek, bo przy okazji czyszczenia Kościoła możemy go skutecznie wyczyścić z księży” – pisze redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” ks. dr Mirosław Tykfer w najnowszym numerze pisma.
2020-05-28 08:21

Pandemiczny kryzys nie może osłabić ochrony nieletnich

Ochrona nieletnich musi pozostać priorytetem dla Kościoła również w czasie kryzysu - przypominają organizatorzy dorocznej konferencji na temat bezpieczeństwa w katolickich instytucjach.
2020-05-22 10:01

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż psychologów

Epidemia koronawirusa przypomniała Kościołowi o jego podstawowym zadaniu, jakim jest głoszenie wiary, słów życia wiecznego, które jako jedyne mogą pomóc światu zmierzyć się z rzeczywistością śmierci. Pisze o tym kard. Robert Sarah na łamach francuskiego dziennika Le Figaro.
2020-05-19 10:04

Kiko Argüello o Janie Pawle II: gigant wiary i wciąż aktualny prorok

Jan Paweł II to nie tylko gigant wiary, ale i prorok, którego nauczanie wciąż trzeba na nowo odkrywać i aktualizować. Przypomina o tym Kiko Argüello, inicjator Drogi Neokatechumenalnej, którą, jak mówi, święty Papież widział, jako konkretną odpowiedź Ducha Świętego na duszpasterskie skostnienie w Kościele.
2020-05-17 11:37

Prymas Polski: gubi nas zwodnicze przestawienie porządku

„Wszystkie kryzysy Kościoła, jakkolwiek byśmy je rozumieli, wszystkie nasze kryzysy, upadki i większe czy mniejsze przegrane mają swoje źródło w przekonaniu, że to my jesteśmy w centrum, a Pan Bóg jest narzędziem w naszych rękach” – mówił w niedzielę w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2020-05-16 10:10

Kościół pomaga pokrzywdzonym przez duchownych

– Wysłuchanie w osobistej rozmowie, przez telefon, czy e-mail; towarzyszenie i opieka; pomoc w pytaniach o Boga i wiarę; towarzysz, który pomoże w zgłaszaniu sprawy – tak m.in. Kościół chce pomóc osobom skrzywdzonym seksualnie.
2020-05-08 13:49

Kard. Sarah: władzom nie wolno kontrolować kultu

Żadna władza świecka nie może zawiesić publicznego sprawowania kultu i nie ma nad nim kontroli. Wskazuje na to prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Foglio”.
2020-05-07 16:11

Kościół uczy się słuchać pokrzywdzonych

Telefon wsparcia "Zranieni w Kościele", pomoc via e-mail od Centrum Ochrony Dziecka oraz możliwość rozmowy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych – to wyjście naprzeciw osobom skrzywdzonym seksualnie w środowisku kościelnym.
2020-05-07 10:02

Papież powierza Polaków wstawiennictwu św. Stanisława

Papież ogłosił, że w piątek, 8 maja w sanktuarium w Pompejach wzniesie się intensywna modlitwa błagalna do Królowej Różańca świętego. Zaprosił do zjednoczenia duchowego w tym akcie wiary i pobożności prosząc o wstawiennictwo Maryję, aby Pan obdarzył miłosierdziem i pokojem Kościół oraz cały świat.
2020-05-06 09:57

Anglia: wierni chcą otwarcia kościołów, biskupi apelują do rządu

Na Wyspach Brytyjskich wybrzmiewa coraz więcej głosów katolików świeckich, którzy pragną uczestniczyć w Eucharystii. W ich imieniu biskupi Anglii i Walii wystosowali wspólne oświadczenie, w którym napisali, że katolicy z niecierpliwością oczekują otwarcia kościołów i wznowienia życia liturgicznego.
2020-04-30 09:12

Przedstawiciele Kościołów i muzułmanie proszą o większy limit osób w miejscach kultu

Przedstawiciele Kościołów i muzułmanie proszą o zmianę przepisu wprowadzającego ograniczenie.
2020-04-27 10:48

Coraz mniej żywności w Madrycie

Caritas, parafie, jadłodajnie i Banki Żywności ostrzegają przed nowym kryzysem w stolicy Hiszpanii. W Madrycie prośby o żywność wzrosły o 30 proc. Kolejki po pomoc są coraz dłuższe. Działalność charytatywna Kościoła jest możliwa dzięki dziesiątkom wolontariuszy.
2020-04-27 08:40

RPA: tysiące potrzebujących wykluczonych z pomocy państwa

Władze Republiki Południowej Afryki wykluczyły z pomocy tysiące migrantów przebywających w tym kraju. Jedyne wsparcie otrzymują oni od Kościoła, któremu zaczyna brakować środków.
2020-04-24 12:25

Ojcu Szustakowi do sztambucha

Znany ewangelizator ojciec Szustak ogłosił niedawno, że dotychczasowy model działania polskiego Kościoła załamał się. Takie stwierdzenie jest trywialne, bo jest jedynie opisem sytuacji, która powstała na skutek pandemii. Jednak dominikanin idzie dalej i poddaje krytyce model religijności skupionej wokół sakramentów, a szczególnie Eucharystii.
2020-04-23 11:37

26 kwietnia – XIV Niedziela Modlitw za Kierowców

Ostatnia niedziela kwietnia obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce jako Niedziela Modlitw za Kierowców. W tym czasie zbierane są fundusze na zakup środków transportu dla misjonarzy. Będzie to również dzień szczególnej wdzięczności wobec kierowców wykonujących pracę podczas epidemii.
2020-04-22 11:26

Papież: wzrastajmy w zdolności słuchania

O umiejętność słuchania w tym czasie ciszy, który obecnie przeżywamy, modlił się Papież w Domu św. Marty. Poruszył temat idealnej wspólnoty, o której mówią Dzieje Apostolskie (4, 32-37), której jednak grożą trzy pokusy wprowadzające podziały: pieniądze, próżność i plotkarstwo.
2020-04-22 12:29

Abp Grzegorz Ryś: Kościół nie jest dla siebie, tylko dla świata

- W czasie pandemii chodzi o oczyszczenie Kościoła „z nas samych” i o przywrócenie go Panu Jezusowi – mówi abp Grzegorz Ryś w rozmowie z KAI. Dodaje, że Pan Bóg już wyprowadza dobro ze zła jakie nas otacza. I ważne jest, żebyśmy tego dobra nie przegapili, nie zmarnowali.
2020-04-21 12:26

Włocławek: księża popierają postulat 1 osoba na 9 m2 w kościele

– Trudno wyobrazić sobie, aby większość wiernych na dłuższy czas została pozbawiona świątyni, uczestnictwa we Mszy św. i korzystania z sakramentów... Kościół i życie sakramentalne nie są rzeczywistością wirtualną – mówi ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku.
2020-04-17 11:59

Papież: módlmy się za kobiety w ciąży, uważajmy na wirtualne przeżywanie wiary!

Do modlitwy w intencji kobiet w stanie błogosławionym, które martwią się o przyszłość swoich dzieci zachęcał Papież na porannej Eucharystii w Domu św. Marty. W homilii przestrzegł, aby praktyk religijnych nie ograniczać tylko do wymiaru wirtualnego.
2020-04-17 11:22

W niedzielę Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii!

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Święto Miłosierdzia Bożego, zapraszam do szczególnej modlitwy w tym dniu, o godz. 15.00, Koronką w intencji ustania epidemii. W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania z hasztagiem #Miłosierdzie – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-04-17 09:58

Caritas Internationalis: fundusz wsparcia walki z koronawirusem

Tylko wspólnymi siłami możemy stawić czoła pandemii koronawirusa, która stała się wielkim wyzwaniem dla całej ludzkości – uważa sekretarz generalny Caritas Internationalis.
2020-04-17 08:41

Bp Szlachetka: Miłosierdziem budujemy Kościół Boży!

- Niech nauczanie Prymasa Tysiąclecia na nowo stanie się dla nas duchową siłą, żywym wzorem, zachętą i drogowskazem, szczególnie w pełnieniu dzieł miłosierdzia – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w słowie na Niedzielę Miłosierdzia.
2020-04-16 09:16

W kościołach z zakrytymi ustami i nosem. Nie dotyczy celebransów podczas liturgii

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży.
2020-04-24 06:18

Usłyszeć głos ocalonych

"Złamać sekret, zdecydować się mówić, aby przestać nieść wroga na swoich plecach" – to główny cel, dla którego ofiary wykorzystania seksualnego potrzebują mówić o dramacie, którego doświadczyły.
2020-04-12 19:02

Abp Ryś: Piotr po zdradzie był przekonany, że dla niego to koniec

Piotr zaparł się Jezusa trzy razy. Był przekonany, że to co zrobił Jezusowi, było jego osobistą katastrofą: "Dla mnie to jest koniec. Dla mnie ta historia się skończyła". Jednak dla Jezusa historia Piotra się nie skończyła.
2020-04-10 14:30

Tychy: wierni pokazali, że tęsknią za swoim proboszczem

Niezwykłą niespodziankę zrobili dla proboszcza parafii św. Ojca Pio w Tychach na Triduum wierni. Nad ławkami w kaplicy umieścili swoje zdjęcia, chcąc wyrazić tym samym poczucie wspólnoty.
2020-04-08 10:09

Papież: módlmy się za niesłusznie osądzonych

Za tych, którzy cierpią z powodu niesłusznego osądu modlił się wczoraj Papież na Mszy w Domu św. Marty. W homilii mówił o postawie służby, która winna charakteryzować ucznia Jezusa.
2020-04-08 08:59

Włochy: epidemia pogrzebie kościelne szkolnictwo

Epidemia koronawirusa może pogrzebać kościelne szkolnictwo we Włoszech. Od września przestanie działać od 30 do 50 procent kościelnych szkół – oświadczył ks. Ivan Maffeis, podsekretarz episkopatu Włoch. Ludzie tracą pracę, rodzice nie mają pieniędzy był zapłacić za czesne.
2020-04-07 10:33

Francja: Kościół zabiega o prawo do ostatniej posługi!

Kościół we Francji zabiega o możliwość zapewnienia posługi duchowej osobom zarażonym koronawirusem.
2020-04-05 18:12

Czytajmy Mękę Pańską w naszych domach

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Liturgia prowadzi nas śladami Jezusa, poczynając od uroczystego wjazdu do Jerozolimy, gdzie witały Go wiwatujące tłumy, przez mękę, śmierć krzyżową, aż do poranka Zmartwychwstania.
2020-04-01 16:05

Indie: Kościół przeznacza swe szpitale do walki z koronawirusem

W Kerali, indyjskim stanie najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa, Kościół oddał swe szpitale do dyspozycji władz, by pomóc w walce z pandemią. Podobne inicjatywy mnożą się w całym kraju, gdzie chrześcijańskie placówki udostępniły ponad 60 tys. łóżek i cały swój personel medyczny, gotowy do niesienia pomocy.
2020-04-01 08:47

Messori: Kościół zawsze służył zakażonym, tym się wyróżniał

W czasach epidemii, duchowieństwo zawsze było bardzo aktywne. I wielu kapłanów umierało. Nie było to wystawianie Pana Boga na próbę, lecz świadomość własnej misji. Kościół wyróżniał się tym świadectwem, angażował swoich ludzi, by ulżyć ludziom w cierpieniu – przypomina Vittorio Messori.
2020-04-01 08:13

Indie: Kościół przeznacza swe szpitale do walki z koronawirusem

W Kerali, indyjskim stanie najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa, Kościół oddał swe szpitale do dyspozycji władz, by pomóc w walce z pandemią. Podobne inicjatywy mnożą się w całym kraju, gdzie chrześcijańskie placówki udostępniły ponad 60 tys. łóżek i cały swój personel medyczny, gotowy do niesienia pomocy.
2020-03-31 11:29

Musicie być mocni miłością! Wirtualne czuwanie w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Czuwajmy wirtualnie w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II i prośmy Boga za jego wstawiennictwem o zdrowie w tym biednym, chorym świecie. Połączmy się wszyscy szczególnie o godz. 21.37 tak, jak wielu z nas czuwało 15 lat temu. Ustawmy zdjęcia profilowe. Dajmy świadectwo. Wirtualne czuwanie organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Bądźmy razem!
2020-03-30 10:29

Ponad 100 tys. wolontariuszy z polskich diecezji pomaga potrzebującym

Na stronie episkopat.pl została uruchomiona specjalna zakładka, w której można znaleźć informacje dotyczące wielu inicjatyw pomocowych prowadzonych w poszczególnych diecezjach.
2020-03-29 18:16
miniaturka
play

Przewodniczący Episkopatu prosi o wyrozumiałość wobec obostrzeń i wzywa do solidarności

W przesłaniu na piątą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, prosi o wyrozumiałość wobec obostrzeń, które wiążą się ze stanem epidemii koronawirusa oraz apeluje o solidarność.
2020-03-25 13:45

W czasach pandemii Kościół pilnie potrzebuje wsparcia finansowego

Kościół w Polsce utrzymuje się przede wszystkim z ofiar wiernych. Aby parafie mogły nadal funkcjonować każdy wierny powinien czuć się zobowiązany do składania ofiar bezpośrednio na jej konto. Jest to sprawa pilna. Nie zapominajmy o 5-tym przykazaniu kościelnym!
2020-03-25 09:59

Nie tylko maseczki, ale modlitwa, post i jałmużna

W tym trudnym czasie pandemii Franciszek jeszcze bardziej stał się „proboszczem świata” wskazując na prymat Boga i wlewając nadzieję w serca milionów ludzi cierpiących w różnej mierze z powodu koronawirusa. Wskazuje na to ordynariusz koreańskiej diecezji Daejeon.
2020-03-24 09:23

Mniszki radzą, jak żyć w kwarantannie: samotność z Bogiem

Swoiste oblężenie przeżywają w tych dniach klasztory kontemplacyjne. Zwraca na to uwagę s. Thérèse Myriam, klaryska z Asyżu.
2020-03-23 10:29

Meksyk solidaryzuje się z Włochami

Konferencja Episkopatu Meksyku solidaryzuje się z narodem włoskim. W specjalnym komunikacie zapewnia o swojej bliskości i modlitwie.
2020-03-23 09:14

Arcybiskup Tarragony: będziemy telefonować do każdego parafianina

Arcybiskup Tarragony w Hiszpanii poprosił wszystkich księży, aby dzwonili do swoich parafian. „Kościoły w naszej diecezji są otwarte, aczkolwiek nie sprawujemy publicznych Mszy. Chcemy jednak zachować kontakt z wiernymi, stąd ten pomysł” – wyjaśnił abp Joan Planellas.
2020-03-18 08:13

Hiszpania: rośnie liczba chorych

Bardzo szybko rośnie liczba chorych w Hiszpanii. Z domu można wychodzić wyłącznie do pracy, na zakupy i do lekarza. Mnożą się jednak także gesty solidarności i pomocy, szczególnie wobec osób starszych i żyjących samotnie.
2020-03-17 11:51

Abp Gądecki: każdego wieczora o godzinie 20.30 będę modlił się za Was na różańcu

Osobiście każdego wieczora o godzinie 20.30 będę modlił się za Was na różańcu i o to samo proszę kapłanów w kościołach, a także Was wszystkich w Waszych domach. Trwajmy w modlitewnej jedności – powiedział Przewodniczący KEP.
2020-03-15 17:05

Codzienne transmisje z kościoła seminaryjnego w Warszawie: Msza, różaniec i adoracja

Od jutra Archidiecezja Warszawska przeprowadzi codzienne transmisje wieczornej Mszy św. oraz różańca i adoracji Najświętszego Sakramentu z kościoła seminaryjnego w Warszawie.
2020-03-14 18:28

Franciszek na Twitterze: módlmy się za rodziny w trudnej sytuacji

Do modlitwy za rodziny w trudnym położeniu, a szczególnie te, w których żyją osoby z niepełnosprawnością, zachęca dziś papież Franciszek.
2020-03-13 11:14

Urzędy Stolicy Apostolskiej pozostaną otwarte

Pomimo epidemii koronawirusa dykasterie i instytucje Stolicy Apostolskiej pozostaną otwarte, aby zapewnić to, co jest niezbędne dla posługi Kościołowi powszechnemu.
2020-03-13 09:25

Rzym: wiernym zakazano wchodzenia do kościołów

W papieskiej diecezji wprowadzono kolejne bezprecedensowe środki bezpieczeństwa, mające chronić przed epidemią koronawirusa.
2020-03-11 09:59

Kościół katolicki to największa organizacja charytatywna na świecie!

Żadna organizacja na świecie nie wykonuje większej pracy w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej i zwalczania ubóstwa niż Kościół katolicki – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Georgetown University w USA.
2020-03-09 11:59

Kard. Lorenzo Baldisseri: Kościół i synod są synonimami

Kościół i synod to synonimy - powiedział kard. Baldisseri przywołując słowa św. Jana Chryzostoma. Synod jest więc imieniem Kościoła. Zatem synodalność jest jego konstytutywnym wymiarem. Obejmuje cały Kościół w komunii, w uczestnictwie oraz w misji.
2020-03-09 11:29

Kościół w Hiszpanii otwiera biura dla ofiar wykorzystywania seksualnego

Podczas wiosennej sesji hiszpańskiego episkopatu biskupi zajęli się m.in. kwestią pomocy nieletnim wykorzystanym seksualnie przez duchownych. Poruszono także kwestie dotyczące opieki duszpasterskiej nad umierającymi, mówiono o edukacji, ekologii i koronawirusie.
2020-03-09 10:59

Linda Ghisoni: przyszedł czas na rozmowę z kobietami

„Przyszedł dzisiaj czas na słuchanie kobiet, ale przede wszystkim na rozmowę z nami, z kobietami” – uważa Linda Ghisoni, która od trzech lat jest Podsekretarzem w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
2020-03-09 10:24

Musimy pozbyć się uprzedzeń wobec kobiet w Kościele

Kard. Oswald Gracias, członek Rady Kardynałów, która pomaga Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej, przyznał, że hierarchia kościelna jest w większości przeciwna przyznawaniu kobietom stanowisk kierowniczych.
2020-03-09 09:12

Rzecznik Episkopatu: w kościołach nie ma miejsca na kampanię wyborczą

W kościołach i pomieszczeniach kościelnych nie może być prowadzona żadna agitacja wyborcza, niezależnie od światopoglądu kandydata. Świątynie są miejscami modlitwy, głoszenia Ewangelii i sprawowania liturgii – podkreślił rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-03-09 08:44

Ziarna Słowa - Odkupienie dokonuje się przez rodzinę

„Ziarna Słowa” to cykl krótkich audycji prezentujących nauczanie Jana Pawła II. Radio Watykańskie przygotowało je z myślą o nadchodzącej 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka.
2020-03-08 19:40

Abp Gądecki: misje są w nas

Wyjście Abrahama to potwierdzenie jego wiary, a jednocześnie to także początek jego misji. Dziś Bóg również wzywa do misyjnego wyjścia. Powołuje cały Kościół, ale także każdego wierzącego - mówił dziś metropolita poznański podczas liturgii stacyjnej.
2020-03-07 17:55

Pan pozostaje z nami aż do skończenia świata!

Chrystus obecny jest tam, gdzie uczniowie wypełniają swoją misję, a nie są więźniami swojej małej owczarni. To zadanie powierzone ludziom, którzy doświadczają swej kruchości jest możliwe do wypełnienia tylko dzięki temu, że Jezus zapewnia ich, że będzie z nimi aż do końca czasów.
2020-03-06 13:27

Episkopat Zambii na fali radiowej

Zambijscy biskupi zamierzają mocniej zaangażować się w ewangelizację przez radio. „W Afryce, gdzie nadal panuje duży analfabetyzm, to medium, które ma możliwość dotarcia do największej grupy odbiorców” – zauważa ks. Winfield Kunda, rzecznik episkopatu.
2020-03-06 12:17

Kościół w Jordanii wspiera irackich uchodźców

Irakijczycy przybywający do Jordanii nie maja statusu uchodźców, tylko azylantów. W związku z tym nie mają prawa do pracy, edukacji czy opieki medycznej. Gdyby Kościół ich nie wspierał, znikąd nie otrzymaliby pomocy – mówi włoski misjonarz posługujący w stolicy kraju Ammanie.
2020-03-05 11:29

Prof. Pelletier o skandalach: to otchłań zła, ale łaska jest większa

Aktualny kryzys Kościoła to konfrontacja z tajemnicą zła. Aby się z nią zmierzyć, trzeba podjąć prawdziwą walkę duchową, a do tego współcześni katolicy nie są przygotowani. Zwraca na to uwagę prof. Anne-Marie Pelletier.
2020-03-04 09:28

Międzynarodowa Komisja Teologiczna: wiara i sakramenty

Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument o relacji między wiarą i sakramentami. Nad tym tematem członkowie komisji pracowali przez ostatnich pięć lat.
2020-02-26 15:59

Wkrótce 52. Tydzień Eklezjologiczny - tematem spory w Kościele

Pod hasłem "Czy Chrystus jest podzielony? Spory w Kościele" odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w dniach 2-4 marca 52. Tydzień Eklezjologiczny.
2020-02-25 15:13

Papież: największym w Kościele ten, który służy, a nie ten, kto ma najwięcej tytułów

Nie można żyć Ewangelią i iść na kompromisy, w takim wypadku bowiem wchodzi się w ducha świata, który chce górować nad innymi i jest „wrogiem Boga”. Należy więc wybierać drogę służby – powiedział Papież na Mszy w Domu św. Marty.
2020-02-23 10:14

kard. Walter Kasper: Papież jest radykalnie ewangelicznym Papieżem

Papież Franciszek pozostał całkowicie wierny sobie. Jest reformatorem, ale nie liberalnym, lecz radykalnym; jest radykalnie ewangelicznym Papieżem w pierwotnym tego słowa znaczeniu - stwierdził na łamach niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung kard. Walter Kasper.
2020-02-22 18:54

Arka i Kościół we Francji po ujawnieniu nadużyć Jeana Vaniera

Francuscy biskupi z zaskoczeniem i bólem przyjmują to, co ujawniły wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez międzynarodową federację wspólnoty Arka na temat zachowania jej założyciela Jeana Vaniera względem kobiet na przestrzeni wielu lat – czytamy w oświadczeniu Rady Stałej Episkopatu Francji, macierzystego kraju Arki.
2020-02-21 10:46

Kard. Bassetti: dość polityki okupionej krwią niewinnych

Pod hasłem „Morze Śródziemne granicą pokoju” w Bari trwa 5-dniowe spotkanie biskupów z 20 krajów tego regionu, poświęcone szukaniu dróg braterstwa i pojednania między mieszkającymi tam narodami.
2020-02-21 10:05

Papież: Nie szukajmy siebie, ale Jezusa!

Franciszek przestrzegł Kościół przed odrzucaniem drogi Jezusa. Jeżeli bowiem tak się dzieje, to zaczyna on błądzić i staje się światowy.
2020-02-20 11:36

Kard. Sandri: nie chcemy przywilejów, ale tych samych praw, co inni

Jestem przekonany, że ich wkładem w spotkanie będzie przede wszystkim bezpośrednie świadectwo o tym jak żyją, co przeżywają i jak sobie radzą z ogromnymi trudnościami, które napotykają każdego dnia.
2020-02-20 11:05

Libia: trudny los maleńkiego Kościoła

Libia nie jest ziemią straconą dla Kościoła. Sytuacja chrześcijan jest bardzo trudna, ale nie tracimy nadziei. Tak o sytuacji w tym afrykańskim kraju, od lat targanym wojną domową mówi wikariusz apostolski stołecznego Trypolisu.
2020-02-18 12:22

Tarnów: prawie 6 milionów 650 tys. na misje

Prawie 6 milionów 650 tys. zł przekazała diecezja tarnowska na działalność misyjną Kościoła w 2019 roku. Dzięki wsparciu misjonarze mogą głosić Ewangelię, a także prowadzić szkoły, szpital, dożywiać dzieci czy budować studnie.
2020-02-14 10:20

Światowe Dni Młodzieży już 23 maja… na Śląsku!

Chociaż na kolejne Światowe Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowym, które odbędą się w Portugalii trzeba poczekać jeszcze dwa lata, to już w maju tego roku w Gliwicach będzie można poczuć ich przedsmak. Setki ludzi ze Śląska i nie tylko, spotkają się na Śląskim Balu Młodych.
2020-02-13 09:18

Wkład kobiety na wzór Maryi, bez klerykalizacji

W adhortacji Querida Amazonia Papież zajmuje również ważne stanowisko w sprawie roli kobiety w Kościele. Przypomina, że Pan Bóg zechciał objawić swą moc i miłość poprzez dwa ludzkie oblicza: Jezusa i Maryi.
2020-02-12 15:18

O. Szyszka: Bez sensacji, ale z wielką troską o Kościół i człowieka w Amazonii

Bez sensacji, ale z wielką troską o Kościół i człowieka w Amazonii. Tak o. dr hab. Tomasz Szyszka, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich określił w komentarzu dla KAI nową adhortację Franciszka "Querida Amazonia".
2020-02-10 13:29

Bp Kasyna: Kościół pragnie pomóc przyszłym małżonkom

Kościół pragnie pomóc przyszłym małżonkom – podkreślił bp Ryszard Kasyna. Nowe przepisy w tym obszarze wejdą w życie 1 czerwca 2020 roku w Kościele katolickim na terenie Polski.
2020-02-09 20:41

Oświadczenie bp. Jana Szkodonia

Publikujemy oświadczenie bp. Jana Szkodonia, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
2020-02-09 18:35

Franciszek: bądźmy solą i światłem pośród ludzi

„W obliczu przemocy, niesprawiedliwości i ucisku, Kościół nie może zamykać się w sobie, ani ukrywać się w bezpieczeństwie własnego kręgu” – te słowa Papież wypowiedział w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
2020-02-09 11:02

Bp Kamiński: cierpienie ma moc przemiany świata

Cierpienie przyjęte w zjednoczeniu z Chrystusem jest skarbem dla Kościoła, jest mocą przemieniającą ten świat – podkreślił bp Romuald Kamiński.
2020-02-08 14:15

Komiks o „Mateczkach” – klaryskach kapucynkach już gotowy

Muzeum Historyczne w Przasnyszu wydało komiks o przasnyskich „Mateczkach”, jak potocznie nazywa się siostry klaryski kapucynki z miejscowego klasztoru kontemplacyjnego. Najbardziej znana z nich, to bł. Maria Teresa Kowalska, która w 1941 roku poniosła męczeńską śmierć w niemieckim obozie w Działdowie.
2020-02-07 10:21

Bp Alain de Raemy o synodzie w Niemczech: nie wylać dziecka z kąpielą

Ewangelia jest dobrą nowiną, ale jej orędzie nie zawsze spotyka się z dobrym przyjęciem i trzeba to przetrwać, zamiast dostosowywać się do wszystkich kosztem wiary – ostrzega bp Alain de Raemy, przypominając, że Ewangelia była odrzucana już wtedy, gdy głosił ją Jezus.
2020-02-07 08:15

Abp Fisher: jeśli nie Jan Paweł II, to kto?

Kościół potrzebuje dziś gruntownej refleksji nad formą swej obecności w postchrześcijańskim świecie – uważa abp Anthony Fisher z Australii.
2020-02-06 11:11

Kolumbia: ekologia misją Kościoła

Ekologii poświęcona jest trwająca w tym tygodniu w Bogocie sesja planarna Episkopatu Kolumbii. Biskupi zaprosili licznych ekspertów i przedstawicieli władz.
2020-02-03 12:34

Abp Jędraszewski: patrzeć na świat jak czynił to Wielki Jan Paweł II (wywiad cz.1)

Kiedyś Kościół w Polsce był postrzegany jako przestrzeń autentycznej wolności, a dziś może być przestrzenią prawdy, która niesie wolność – mówi abp Marek Jędraszewski w wywiadzie dla KAI. Zamieszczamy pierwszą część wywiadu z metropolitą krakowskim.
2020-02-02 13:03

Dziś w całej Polsce zbiórka na potrzeby zakonów kontemplacyjnych

Jak co roku, 2 lutego w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego, w Kościele w Polsce organizowana jest zbiórka na potrzeby żeńskich klasztorów kontemplacyjnych. Choć siostry pracują, by zarobić na utrzymanie, praca ta, z uwagi na rosnące koszty życia często nie wystarcza.
2020-01-31 09:29

Pomoc zranionym w Kościele

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Wydawnictwo W drodze zapraszają na konferencję prasową pt. Pomoc zranionym w Kościele.
2020-01-31 08:14

Hongkong: przepisy dla kościołów chroniące przed wirusem

Wobec rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa w Chinach kontynentalnych, Kościół w Hongkongu wydał nowe przepisy mające na celu prewencję i ochronę kościołów oraz parafii.
2020-01-29 10:18

Kardynał Sarah: Nie ma tam choćby jednego zdania przeciwko papieżowi Franciszkowi

„Nieprzyzwoitość i brutalność, z jaką potraktowano Benedykta XVI zabolała mnie najbardziej” – powiedział kard. Sarah w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi „Il Foglio”. I prosił, by przeczytać książkę o celibacie kapłanów zamiast tylko o niej dyskutować.
2020-01-22 15:49

Rycerze Kolumba: Bierzemy odpowiedzialność za Kościół, siebie i rodzinę

Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która daje świadectwo życia Ewangelią. Rycerze reagują na bieżące potrzeby np. klęski żywiołowe.
2020-01-22 15:16

Warszawa: w niedzielę obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa” 26 stycznia obchodzony będzie XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
2020-01-22 09:27

Seniorzy mają wiele do zaoferowania Kościołowi

W Watykanie od 29 do 31 stycznia odbędzie się pierwszy światowy kongres poświęcony duszpasterstwu starszych. Przeznaczony będzie dla osób, które w episkopatach, wspólnotach, ruchach i innych strukturach Kościoła zajmują się seniorami.
2020-01-20 16:00

Komu można odmówić Komunii świętej?

„Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi (...), jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim” – mówi kanon 915 Kodeksu Prawa kanonicznego. W następnym czytamy, że nie powinien przystępować do Komunii świętej „kto ma świadomość grzechu ciężkiego”.
2020-01-20 13:25

Abp Schick: Auschwitz przypomina Kościołom o potrzebie walki z antysemityzmem

Pamięć o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przypomina Kościołom o potrzebie występowania o godność i prawa człowieka. Podkreślił to w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA arcybiskup Bambergu Ludwig Schick.
2020-01-20 12:22

Bp Cieślar: ekumenizm to płynięcie w jednej łodzi

Ekumenizm to płynięcie w jednej łodzi, jak uczniowie Jezusa Chrystusa – powiedział bp Jan Cieślar, zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, podczas modlitwy ekumenicznej w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki.
2020-01-17 12:51

Ks. Piotr Kot wspomina śp. ks. Wojciecha Wójtowicza

Kilka lat temu podczas rekolekcji, które prowadził ks. Wojciech, padły z Jego ust takie słowa: Albo Bóg jest numerem jeden w twoim życiu, albo w ogóle nie jest Bogiem - wspomina ks. Piotr Kot, pisząc o swoim przyjacielu.
2020-01-15 10:53

Były biskup anglikański: dlaczego warto być katolikiem?

Kościół katolicki jest dziś równie słaby, co Kościół anglikański, ale w przeciwieństwie do anglikańskiego, posiada jednak środki, by z tym kryzysem sobie poradzić – uważa Gavin Ashenden, były anglikański biskup i kapelan królowej Elżbiety.
2020-01-04 18:00

S. Kafka: w Kościele jest wiele niedostrzegalnego dobra

Mówiąc tak wiele o kryzysie w Kościele nie można zapominać, że istnieje w nim również dobro i ogromna żywotność, które można jeszcze wzmocnić.
2020-01-03 11:48

Czy w kościołach w USA pojawią się ochroniarze z bronią?

W ostatnich latach o 34,8 proc. wzrosła przemoc wobec wyznawców różnych religii w Stanach Zjednoczonych – wynika ze statystyk FBI.
2019-12-16 15:47
miniaturka
play

Pustynia | ks. Piotr Pawlukiewicz

Jedyne filmy z udziałem ks. Pawlukiewicza w tym adwencie to rekolekcje "Adwentowe Tęsknoty". Dziś ukazał się ich kolejny odcinek.
2019-12-16 11:45

Jak po katolicku rozumieć 1 Tm 3,2?

Biskup powinien być mężem jednej żony - napisał autor natchniony w 1 Liście do Tymoteusza. Tekst ten nastręcza wielu trudności. Często jest też błędnie wyjaśniany. Sprawą interpretacji tego fragmentu zajęła się także Gazeta Wyborcza w dzisiejszym wydaniu.
2019-12-15 10:37

Brat Marek z Taizé: Wątpliwości są znakiem, że nasza wiara jest żywa

- Wątpliwości w wierze są zaproszeniem do szukania Boga oraz do dalszego rozwoju - odpowiedział brat Marek z Taizé podczas spotkania u jezuitów w Warszawie. Prowadził je Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu Deon.pl.
2019-12-13 14:29

Dziś Franciszek obchodzi 50-lecie kapłaństwa. Co jako papież chce nam powiedzieć?

Dziś, 13 grudnia Ojciec Święty Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich. Świecenia prezbiteratu przyjął 13 grudnia 1969 r.
2019-12-12 18:09

Kościół wzbogaci się o nowych błogosławionych

Kościół będzie miał 27 nowych błogosławionych. Papież uznał dziś także heroiczność cnót sześciu Sług Bożych.
2019-12-11 15:49

W Australii zakończył się festiwal młodych

Msza plenerowa w Trinity College w Perth była zwieńczeniem trzydniowego festiwalu, który przyciągnął prawie 6 tys. młodych ludzi z całej Australii. Było to jedno z największych wydarzeń katolickich, jakie odbyło się na tym kontynencie.
2019-12-09 14:20

Świat usłyszał o konflikcie na Ukrainie

W Paryżu trwa szczyt w sprawie wojny na Ukrainie z udziałem liderów Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Wczoraj na Anioł Pański papież apelował do całego Kościoła o modlitewne wsparcie, aby to spotkanie zaowocowało pokojem w sprawiedliwości.
2019-12-09 13:16
miniaturka
play

Światło | ks. Piotr Pawlukiewicz

Jedyne filmy z udziałem ks. Pawlukiewicza w tym adwencie to rekolekcje "Adwentowe Tęsknoty". Dziś ukazał się ich drugi odcinek.
2019-12-04 18:00

Papież o ks. Popiełuszce i pomocy Polaków dla Kościoła na Wschodzie

Papież przypomniał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wskazał, że oddał on życie z miłości do ludzi pozbawionych wolności i godności.
2019-12-04 12:37

Prof. Przybysz: Kościół powinien jak najmocniej współpracować z mediami

- Obrazki z życia pięknego Kościoła często się nie przebijają, dlatego warto by Kościół jak najmocniej współpracował z mediami – podsumowała prof. Monika Przybysz.
2019-12-03 15:44

Kraków: świeccy katolicy zapraszają na modlitwę za zranionych w Kościele

W kościele św. Marka w Krakowie odbędzie się 15 grudnia modlitwa za zranionych w Kościele - osoby, które doświadczyły różnego rodzaju przemocy w Kościele rzymskokatolickim.
2019-12-02 15:29
miniaturka
play

Oto jedyne filmy z ks. Piotrem, które pojawią się w tym adwencie w sieci!

Ks. Piotr Pawlukiewicz, w intencji którego pości dziś bardzo wiele osób, zgodził się nagrać dla widzów SalveNET minirekolekcje adwentowe. To jedyne filmiki z ks. Piotrem, które pojawią się w tym adwencie w sieci.
2019-12-02 14:29

CBOS: prawie 40 proc. Polaków twierdzi, że Kościół udzielił poparcia PiS

Prawie dwie piąte ogółu badanych (38%) uważa, że Kościół katolicki w Polsce przed ostatnimi wyborami angażował się po stronie jakiejś lub jakichś partii politycznych. Niemal jednomyślnie deklarują, że wspierał on Prawo i Sprawiedliwość – podaje CBOS.
2019-12-02 08:12

Poznań: powstanie kościół pw. kard. Stefana Wyszyńskiego

Kościół będzie wybudowany jako wotum wdzięczności za nawiedzenie Matki Bożej w ikonie jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej - zapowiedział abp Stanisław Gądecki w liście pasterskim na Adwent.
2019-11-28 14:34

Abp Ryś w Watykanie: na Kościół nie można patrzeć, widząc tylko to, co ludzkie

Na Kościół możemy patrzeć, mając oczy utkwione w ziemię. Wtedy widzimy w Kościele tylko to, co ziemskie, tylko to, co doczesne. Przestajemy widzieć w Kościele Pana, przychodzącego z mocą i chwałą - mówił abp Ryś podczas porannej Mszy Św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej.
2019-11-27 15:02

DDAK - zaadoptuj księdza na Adwent!

Jak co roku Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów zaprasza do podjęcia modlitwy za wybranego księdza w ramach postanowienia adwentowego. - Kapłani potrzebują modlitwy. Kościół potrzebuje świętych kapłanów – zachęcają organizatorzy akcji.
2019-11-26 15:04

Abp Polak: nie wolno wysłuchać osoby skrzywdzonej i zostawić własnemu losowi

Prymas podczas XV Warsztatów Rzeczników Prasowych i Pracowników Instytucji Kościelnych mówił o tym, jak instytucjonalnie wspierać w Kościele osoby pokrzywdzone seksualnie przez niektórych duchownych.
2019-11-26 11:50

Adam Szustak OP z wykładem: Czy warto być w takim Kościele?

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaprasza na wykłady otwarte, w cyklu „Duchowość dla Warszawy”.
2019-11-21 15:25

Komunikat z 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Biskupi proszą o duchowe przygotowanie do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
2019-11-18 16:03

Abp Gądecki: Prymas Wyszyński widział w Maryi nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce

Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce - przypomniał w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2019-11-17 19:02
miniaturka
play

Abp Ryś: możesz wszystko mieć, a być biedakiem, bo nie masz duszy!

– Może się okazać że największym bidokiem jest każdy z nas. Może się okazać, że każdy z nas jest jak ten Kościół z Laodycei. To będzie strasznie biedny Kościół, bo będzie miał wszystkiego wiele, ale będzie ślepy i nagi. Strach pomyśleć o takim Kościele – mówił abp Ryś.
2019-11-15 18:02

Kard. Sarah na Jasnej Górze: Bóg znika z horyzontu ludzkości!

- Bóg Abrahama znika dziś z horyzontu ludzkości, Jezus Chrystus jedyny Zbawiciel i Odkupiciel jest eliminowany - mówił kardynał podczas Mszy św. Podkreślał, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wieczność.
2019-11-14 10:38

Papież: nasze rodziny powinny być Kościołem domowym

„Pomyślcie o tym, że chrześcijaństwo od początku było głoszone przez świeckich. Również, wy świeccy jesteście zobowiązani, poprzez wasz chrzest, do niesienia wiary innym” – te słowa Papież skierował do wiernych podczas audiencji ogólnej.
2019-11-07 14:20

Turcja: wiele możemy nauczyć się od chrześcijan uchodźców

Nie możemy być obywatelami drugiej kategorii. Wśród trzech milionów uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Turcji jest wielu chrześcijan, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach.
2019-11-06 15:51

Spotkanie delegatów CCEE w Krakowie: Kościół chce słyszeć głos młodych

- Kościół chce słyszeć głos młodych – mówi Lizaveta Bohush, która reprezentuje episkopat Białorusi na odbywającym w dniach 5-6 listopada w Krakowie spotkaniu delegatów Komisji ds. Młodzieży Rady Konferencji Episkopatów Europy.
2019-11-05 14:16

Jasna Góra: o medialnych wyzwaniach Kościoła

Prace nad vademecum dla duszpasterstwa medialnego i bieżące zagadnienia dotyczące styku Kościoła i mediów to główne zagadnienia podejmowane dziś przez obradującą na Jasnej Górze Radę ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.
2019-11-05 12:29

Prymas: spadek powołań to wezwanie do troski o rodzinę i duszpasterskie nawrócenie

Demografia ma w spadku liczby powołanych swój istotny udział, ale z całą pewnością nie jest to jedyna przyczyna – mówi KAI abp Wojciech Polak.
2019-11-05 11:05

Franciszek w wywiadzie książkowym o misjach: Kościół jest głoszeniem

"Jeśli jesteś pociągany przez Chrystusa, jeśli jest to motywacja twego życia, to inni zdadzą sobie z tego sprawę, nie musisz tego dowodzić ani tym bardziej się z tym obnosić" – mówi papież.
2019-11-04 11:19

Papież: apel o modlitwę w intencji Etiopii

Po modlitwie „Anioł Pański” Franciszek wyraził swą solidarność z chrześcijanami w Etiopii, którzy szczególnie w tych dniach doświadczają przemocy.
2019-11-01 17:28
miniaturka
play

Ludzie Kościoła zmarli w minionym roku

Od 2 listopada 2018 roku odeszło m.in. pięciu polskich biskupów, wielu duchownych i świeckich zasłużonych dla Kościoła, a także ludzi kultury i nauki, którzy w swojej działalności promowali wartości chrześcijańskie.
2019-10-30 08:28

Messori o wierze w Chrystusa dzisiaj

Znany włoski dziennikarz opracowuje nowe wydanie swojej książki "Opinie o Jezusie". Przy tej okazji komentuje poszukiwania Chrystusa przez współczesnych ludzi oraz dzisiejszą kondycję Kościoła. Wspomina także o swoim nawróceniu oraz relacji z Umberto Eco.
2019-10-23 18:03

Abp Skworc: Kościół i media łączy wspólna misja

W Radiu Katowice spotkali się kapłani współtworzący Redakcję Programów Religijnych. Gościem spotkania był także abp Wiktor Skworc, który podkreślał, że radio pomaga w realizacji misji Kościoła, jaką jest głoszenie Ewangelii.
2019-10-23 14:10

XX Dni Interdyscyplinarne w Olsztynie

W dniach 22-23 października b.r. na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbywają się XX Dni Interdyscyplinarne.
2019-10-21 14:12

Ten cud zdecydował o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

Znany jest cud uzdrowienia niedługo po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowione zostało wówczas dziecko, które uległo poparzeniom. To ten cud był badany na potrzeby beatyfikacji. Ale znane są także inne przypadki interwencji wstawienniczej kardynała. Pisze o tym Milena Kindziuk w biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.
2019-10-11 09:34

Synod: Amazonia staje się pustynią bez życia

Ludzie Amazonii mogą liczyć tylko na Kościół. Ani lokalni politycy, ani tym bardziej międzynarodowe firmy, nie przejmują się losem mieszkańców regionu. W tym duchu mówił o. Dario Bossi kierujący latynoamerykańską ekumeniczną siecią „Kościół i działalność wydobywcza”.
2019-10-08 13:55

Abp Skworc do Polaków w Norwegii: jako katolicy macie tu misję do spełnienia

W pierwszych dniach października w Norwegii gościł abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przybył do diecezji Oslo na zaproszenie biskupa Bernta Eidsviga.
2019-10-07 08:18

Papieski apel o modlitwę

W niedzielę rozpoczął się synod o Amazonii. Na modlitwie Anioł Pański papież Franciszek poprosił o wsparcie. Biskupi i wszyscy obradujący potrzebują naszej modlitwy.
2019-10-04 10:19

Postanowienia Konferencji w Puebla wskazaniami na przyszłość

W ten sposób papież Franciszek określił ustalenia III Konferencji Episkopatu Latynoamerykańskiego (CELAM), które odbyło się 40 lat temu w Meksyku.
2019-09-30 10:36

Licheń. Rekolekcje o odpowiedzialności

51 osób uczestniczyło w rekolekcjach różańcowych o odpowiedzialności za Kościół i świat w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
2019-09-30 09:42

Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Jasną Górę

Kongres Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i 39. ogólnopolska pielgrzymka tego ruchu odbyły się na Jasnej Górze. W tym roku przypada 40. rocznica zainicjowania przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy ruchu oazowego, programu krzewienia abstynencji.
2019-09-27 18:06

Ekspert KEP: turystyka to przestrzeń nowej ewangelizacji

Dziś, 27 września, przypada Światowy Dzień Turystyki. Ks. prof. Ostrowski podkreśla, że warto w Kościele spojrzeć na turystykę jako na przestrzeń duszpasterską, zauważyć to zjawisko.
2019-09-27 12:48

Jasna Góra: Kongres i Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

W najbliższą sobotę, 28 września na Jasnej Górze odbędzie się Kongres Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a następnego dnia 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
2019-09-27 12:16

Piotr Żyłka: chcemy Kościoła, który ma twarz Chrystusa i nikogo nie wyklucza

- Zanim wyjdziemy do kogoś, by się z nim dzielić Dobrą Nowiną, trzeba go najpierw spróbować zrozumieć. Dlatego trzeba zacząć od słuchania – mówi Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu DEON.pl, świętującego swoje dziesięciolecie.
2019-09-25 14:02

Warszawa: "Koniec Kościoła w Polsce?" - debata "Teologii Politycznej"

Czy Polskę tak jak niektóre kraje Europy Zachodniej, dotyka postępująca sekularyzacja oraz w jakim kierunku zmierza religijność polskiego społeczeństwa - zastanawiali się uczestnicy debaty „Koniec Kościoła w Polsce?”, zorganizowanej we wtorek w Warszawie przez "Teologię Polityczną".
2019-09-22 18:59

Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie w Poznaniu „Wielka tajemnica wiary”

Refleksja nad głębszym przeżywaniem Eucharystii jako „Wielkiej tajemnicy wiary” towarzyszyła uczestnikom Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego.
2019-09-11 18:18

Bp Mazur o przygotowaniach do V Krajowego Kongresu Misyjnego

To my, odpowiedzialni za animację i formację misyjną mamy pomagać innym odkrywać misyjną naturę Kościoła, który Pan posyła na krańce świata - mówił bp Jerzy Mazur SVD.
2019-09-10 12:48

Bp Muskus do braci albertynów: bezdomność ma dziś wiele odmian

Jesteście znakiem nadziei dla tych, którzy w Kościele szukają czystego piękna Ewangelii – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas Mszy św. na rozpoczęcie kapituły generalnej braci albertynów.
2019-09-04 12:59

CBOS: wzrost pozytywnych ocen działalności Kościoła

Od lipca zwiększył się odsetek badanych pozytywnie oceniających działalność Kościoła rzymskokatolickiego (wzrost o 4 punkty procentowe, do 52%) - podaje Centrum Badania Opinii Społecznej. Skala niezadowolenia z funkcjonowania Kościoła pozostała jednak niezmieniona – 37%.
2019-09-02 18:18

Kościół na Madagaskarze dzieli się powołaniami ze światem

Kościół na Madagaskarze coraz bardziej staje na własnych nogach i zaczyna dzielić się tym, co otrzymał w ciągu wieków ewangelizacji, m.in. wysyłając malgaskich misjonarzy na wszystkie kontynenty.
2019-09-02 10:45
miniaturka
play

Abp Ryś: Bycie chrześcijaninem to decyzja na bycie uczniem całe życie!

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego i katechetycznego metropolita zwrócił się do wszystkich uczniów i nauczycieli Archidiecezji Łódzkiej wskazując na to, że – szkoła tak naprawdę jest w naszym życiu po to, abyśmy zawsze stawali się uczniami!
2019-08-30 08:47
miniaturka
play

Abp Jędraszewski do katechetów: Od Was wiele zależy (...) przyszłość Kościoła w narodzie

– Ludzie, którzy przemawiają w imieniu Boga będą zawsze dla innych autorytetem. Niekoniecznie będą przez nich kochani, ale będą wzbudzać respekt – powiedział metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski do katechetów podczas Dni Katechetycznych.
2019-08-29 15:35

Bp Balcerek: kapłani powinni służyć wiernym

Nie my, księża, jesteśmy najważniejsi, najważniejszy jest Chrystus. Ważniejsi od nas są też ci, do których jesteśmy posłani, by im służyć. Takie stawianie sprawy nie umniejsza naszego kapłaństwa, ukazuje jego głębię – mówił w sanktuarium maryjnym w Górce Duchownej bp Balcerek.
2019-08-29 08:45

Papież: chorzy mają uprzywilejowane miejsce w Kościele

Kościół jest „szpitalem polowym”, który przygarnia najsłabszych, czyli chorych. Nie mogą być wykluczani. Wręcz przeciwnie należy otoczyć ich opieką oraz zatroszczyć się o nich. Papież Franciszek mówił o tym podczas audiencji środowej.
2019-08-27 10:06

Kościół w Afryce broni się przed infiltracją ze strony masonerii

Kościół w Afrycie zmaga się z problemem masonerii i innych stowarzyszeń ezoterycznych. W ostatnim czasie wypowiedziały się w tej sprawie cztery episkopaty, przestrzegając wiernych przed przystępowaniem do takich organizacji.
2019-08-26 12:06

Prymas Polski na Jasnej Górze: zaprzestańmy tych bratobójczych waśni!

- Na nienawiść i pogardę odpowiedzmy miłością, odpowiedzmy naszą wiernością Chrystusowej Ewangelii – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
2019-08-25 12:00
miniaturka
play

Abp Ryś: Najważniejsza w Kościele jest relacja której Kościół uczy się od Maryi

Podczas Eucharystii słowa pouczenia pasterskiego do zgromadzonych w jasnogórskim sanktuarium łódzkich pątników wygłosił wczoraj arcybiskup Grzegorz Ryś.
2019-08-21 13:18
miniaturka
play

Abp Ryś: pielgrzymka jest pięknym obrazem Kościoła!

Pielgrzymka to czas, kiedy każdy człowiek może wziąć odpowiedzialność za innych – to się zaczyna od najprostszych rzeczy – weź tubę i ją ponieś! – mówił do łódzkich pątników abp Grzegorz Ryś.
2019-08-17 14:09

Brazylia: Krajowy Tydzień Rodziny

Kościół w Brazylii przeżywa Krajowy Tydzień Rodziny. Tegoroczne hasło brzmi: „Rodzino, jak się masz?” Nawiązuje ono do tematyki Kampanii Braterstwa z 1994 r.
2019-08-14 12:50

Prymas Polski: Słowo Boże nie dzieli, nie stawia po stronach takiej czy innej barykady!

- Czy dzisiaj we wspólnocie Kościoła nie trzeba nam odnowy, jakiegoś zasadniczego zwrotu ku Bogu, ku Słowu Bożemu? - pytał w Kalwarii Pacławskiej abp Wojciech Polak.
2019-08-08 13:58

Stargard: najstarszy chrystusowiec na świecie ma 90 lat!

Ma 90 lat i jest najstarszym chrystusowcem na świecie. Ks. Józef Milewski do dziś posługuje w parafii św. Józefa w Stargardzie koło Szczecina.
2019-08-07 23:12
miniaturka
play

O świętym Dominiku.

Wiele można o Dominiku powiedzieć dobrego, ale najbardziej go lubię z jednego, bardzo konkretnego powodu...
2019-08-07 15:09

Papież: Kościół matką wszystkich, wyciągającą rękę, aby podnieść

W misji Apostołów, poprzez których działy się znaki i cuda, dostrzegamy Kościół, który widzi ludzi będących w potrzebie, nie zamyka oczu i pragnie tworzyć dobre relacje, budować mosty przyjaźni i solidarności.
2019-08-01 12:18

CBOS: nieznacznie spadły notowania Kościoła w społeczeństwie

Pomimo obserwowanego w ostatnich miesiącach spadku notowań Kościoła katolickiego wśród badanych wciąż przeważa opinia, że jego sytuacja w Polsce jest dobra.
2019-07-31 20:54
miniaturka
play

O polityce i łóżku.

Czy Kościół powinien się wtrącać...? Odpowiem króciutko: tak! We wszystko! Bo tak chciał Jezus.
2019-07-31 12:19

Sierpień – miesiącem abstynencji

Sierpień jest przeżywany w Kościele jako miesiąc abstynencji. To czas inicjatyw promujących abstynencję i wspierających trzeźwość.
2019-07-29 15:29
miniaturka
play

Za Chrystusa i Kościół

Zaproszenie do oglądania nowej serii o Zgromadzeniu Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
2019-07-23 13:00

O. Wacław Oszajca: Klerykalizm polega na tym, że się żyje z Kościoła a nie dla Kościoła

W rozmowie z KAI publicysta i poeta mówi m. in. o Słudze Bożym ks. Władysławie Korniłowiczu, o odchodzeniu młodzieży i inteligencji od Kościoła, o tym, jak głosić dobre kazania oraz o współczesnej sztuce.
2019-07-19 08:50

Abp. Gądecki: W ostatnim czasie zaistniało w społeczeństwie naprawdę wiele zła

W ostatnim czasie zaistniało w społeczeństwie naprawdę wiele zła, które dotyka wspólnotę Kościoła i wprost uderza w Boga i Matkę Najświętszą. I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: +Dość!+" - powiedział abp. Stanisław Gądecki w rozmowie z "Niedzielą".
2019-07-09 08:15

Reforma Kościoła w Niemczech nie dotyka istoty problemu

Liderzy Kościoła w Niemczech nie uświadamiają sobie realnych problemów. Mówią o moralności seksualnej, celibacie i kapłaństwie kobiet. Kryzys chrześcijaństwa w świecie zachodnim ma tymczasem inne podłoże.
2019-07-08 13:18

CBOS: Polacy krytyczni wobec reakcji Kościoła na film Sekielskiego

Polacy krytycznie oceniają postawę Kościoła rzymskokatolickiego w okresie po ujawnieniu informacji dotyczących przypadków pedofilii wśród księży – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
2019-07-03 12:20

Bp Tomasik: Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej

- Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej - powiedział bp Henryk Tomasik, który wieczorem, 2 lipca celebrował mszę świętą w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.
2019-07-01 18:02

Kraków: modlitwa za zranionych w Kościele

Z inicjatywy grupy katolików świeckich odbyło się w kościele św. Idziego w Krakowie spotkanie modlitewne w intencji osób pokrzywdzonych przez duchownych. Uczestnicy spotkania m.in. wysłuchali świadectw ofiar przemocy seksualnej.
2019-06-30 13:16
miniaturka
play

Zaproszenie na Ślężę!

Kościół na Ślęży (717,5 m n.p.m) swoją historią sięga XII wieku! Obecnie należy do parafii Sulistrowice w archidiecezji Wrocławskiej. Jak zapewniają księża tam posługujący: "Parafia jest mała, ale mega gościnna :)"
2019-06-30 11:00

Papież do Niemców: droga synodalna, ale z Kościołem powszechnym

Papież Franciszek apeluje o jedność niemieckich katolików z Kościołem powszechnym.
2019-06-28 18:18

Watykańskie wytyczne dla duchownych w Chinach

Stolica Apostolska wydała wytyczne dla biskupów i kapłanów w Chinach, którzy, zgodnie z nowymi przepisami komunistycznego reżimu, aby móc nadal pełnić posługę duszpasterską, muszą wystąpić do władz o formalną rejestrację.
2019-06-27 12:23

Benedykt XVI: jedność Kościoła była zawsze silniejsza niż wewnętrzne walki i wojny

Jest tylko jeden papież i nazywa się Franciszek - potwierdził to Benedykt XVI w wywiadzie dla cotygodniowego dodatku włoskiej gazety „Corriere della Sera”.
2019-06-23 19:05

Prymas do bierzmowanych: świat i Kościół potrzebują radości wiary

Mamy być świadkami wiary, którą przeżywamy z radością, zdumieniem i wdzięcznością. Świadków takiej wiary oczekuje dziś świat i Kościół – mówił abp Wojciech Polak do młodych, którym udzielił sakramentu bierzmowania.
2019-06-23 12:03

Papież do młodych: Kościół was potrzebuje, aby być w pełni sobą

Jesteście wezwani, aby być światłem pośród nocy dla waszych rówieśników, którzy nie znają jeszcze radości nowego życia w Jezusie – te słowa Papież skierował do uczestników XI Międzynarodowego Forum Młodych.
2019-06-20 19:26
miniaturka
play

Jeszcze kilka słów o Kościele.

Kościół jako organizacja również widzialna, mimo, że tak niedoskonała, został założony przez Chrystusa.
2019-06-21 09:45

Abp Gądecki: Kościół jest posłany aby przemieniać świat Bożą miłością

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wygłosił homilię podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na placu przed katedrą poznańską.
2019-06-19 12:50

CBOS: lekki wzrost pozytywnych opinii Polaków o Kościele

Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii, w czerwcu CBOS odnotował lekką poprawę pozytywnych ocen Polaków o Kościele katolickim.
2019-06-18 15:28

Crux: Polska poligonem doświadczalnym ws. zwalczania wykorzystywania seksualnego

Polska staje się poligonem doświadczalnym dobrych praktyk w zwalczaniu wykorzystywania seksualnego - tak wizytę abp. Scicluny i jego spotkanie z KEP podsumowuje amerykański portal katolicki Crux.
2019-06-17 18:35
miniaturka
play

O kręgach przynależności do Kościoła.

„Poza Kościołem nie ma zbawienia” - to może trochę przerażać, ale nie wtedy, kiedy się wie. A przynajmniej dobrze chce...
2019-06-17 15:30

Bp Libera: oby krytycy Kościoła nie zagubili duszy i nie stracili miary

Proszę wszystkich, którzy nazywają Kościół „organizacją przestępczą” nie zagubili swojej duszy i nie stracili miary – mówił w Ciechanowie bp Piotr Libera.
2019-06-17 10:25

Przewodniczący Episkopatu o próbie zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP wydał w dniu dzisiejszym oświadczenie w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce.
2019-06-14 15:22

Abp Scicluna: nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek krycie przypadków pedofilii

Wystąpienie sekretarza pomocniczego watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary na temat kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele było częścią dwudniowych obrad biskupów w Wałbrzychu.
2019-06-14 15:01

Bielsko-Biała: Akcja Katolicka pisze „List do kapłanów”

„Bolejemy wraz z wami nad tymi waszymi współbraćmi, którzy pogubili się na drogach swojego powołania. Modlimy się za nich” – napisali w specjalnym „Liście do kapłanów” przedstawiciele zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
2019-06-13 15:59

Eucharystia w centrum nowego programu duszpasterskiego

O znaczeniu świętowania niedzieli w życiu chrześcijanina ma przypominać rozpoczynający się od Adwentu nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce.
2019-06-11 13:59

Bp Kamiński o Kościele w Polsce: przeżywamy turbulencje, ale nie zagrażają wspólnocie

Odnosząc się do obecnej sytuacji Kościoła katolickiego w Polsce bp Kamiński uspokajał, że jest ona stabilna i idzie w dobrą stronę.
2019-06-11 13:23

Prymas Polski: Kościół ma z troską pochylać się nad każdym człowiekiem

Kościół ma z całą czułością oraz troską pochylać się nad każdym człowiekiem – jak Maryja pochylała się nad Jezusem – mówił w parafii św. Anny w Krajence abp Wojciech Polak.
2019-06-07 14:28

NIE pedofilii, NIE oczernianiu kapłanów - akcja młodzieży!

Od 11 do 19 czerwca trwać będzie nowenna przebłagalna za zło pedofilii w Kościele i jej ukrywanie. Inicjatorami modlitewnej akcji jest młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej.
2019-05-31 13:35

Ks. Mazurkiewicz: obserwujemy niepokojącą tendencję w kierunku resakralizacji państwa

Jeśli myślimy o rozdziale Kościoła od państwa – chodzi przede wszystkim o to, by władza polityczna nie stała się władzą tyrańską – powiedział ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podczas spotkania edukacyjnego „Jan Paweł II: fundamenty demokracji”, które odbywa się dziś w Warszawie.
2019-05-30 14:59

CBOS: opinie o działalności Kościoła najgorsze od 1995 roku!

- W ciągu ostatnich dwóch miesięcy opinie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie się pogorszyły i są najsłabsze od 1995 roku – czytamy w opublikowanym dziś komunikacie z badań CBOS.
2019-05-30 12:21

Kard. Dziwisz: Kościół ma być także ekspertem w sprawach człowieczeństwa

- Podczas pontyfikatu Jana Pawła II nastąpiła zasadnicza zmiana w podejściu Stolicy Apostolskiej do spraw związanych z sytuacją Kościoła katolickiego w krajach rządzonych przez komunistów w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił kard. Dziwisz podczas Konferencji KAI „Jan Paweł II: Fundamenty demokracji”.
2019-05-29 12:10

Bp Jarecki: nawet przy chorych strukturach można być człowiekiem wiary i miłości

Nawet przy chorych i grzesznych strukturach można być człowiekiem wiary i miłości: tego uczył nas Stefan kard. Wyszyński, kładąc nacisk na formację człowieka – powiedział bp Piotr Jarecki.
2019-05-28 12:12

Kielce: osoby skrzywdzone przez duchownych to ogromny ból i wstyd dla Kościoła

Osoby skrzywdzone przez duchownych to ogromny ból i wstyd dla wspólnoty Kościoła. To także dramat osobisty pokrzywdzonego człowieka, często odciskający piętno na całym życiu – napisano w oświadczeniu wydanym dzisiaj przez kielecką Kurię, podpisanym przez rzecznika, ks. Cisowskiego.
2019-05-24 08:00

Papież: potrzebujemy pokory, komunii i wyrzeczenia

Papież Franciszek w homilii podczas Mszy dla Caritas Internationalis odprawianej wczoraj w Bazylice św. Piotra mówił o potrzebie uwolnienia od skuteczności, od światowości, od subtelnej pokusy oddawania czci sobie i swoim umiejętnościom.
2019-05-26 12:00
miniaturka
play

Festiwal Życia 2019

Poszukujesz nowych wrażeń? Chcesz poznać nowych ludzi i spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody? Nie czekaj, zapisz się już dziś!
2019-05-22 12:54

Abp Ryś: Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać!

- Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać - powiedział dziennikarzom abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem w Sekretariacie KEP spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski.
2019-05-21 18:02

Papież o biskupach: ich drzwi i serca zawsze muszą być otwarte!

- Kapłani znajdują się nieustannie pod obstrzałem mediów i często są ośmieszani czy potępiani z powodu pewnych błędów lub przestępstw niektórych z ich kolegów – mówił Papież. - Potrzebują odnaleźć w swym biskupie starszego brata i ojca, który doda im otuchy w trudnym czasie.
2019-05-21 14:59

Przewodniczący Lewicy Europejskiej: boję się społeczeństwa bez Boga

Przewodniczący Lewicy Europejskiej Gregor Gysi uważa papieża za „bardzo ważny autorytet moralny”. – Nie wierzę w Boga, ale boję się społeczeństwa pozbawionego Boga – powiedział niemiecki polityk w Kolonii w rozmowie z internetowym portalem domradio.de.
2019-05-18 18:49

Bp Muskus do neoprezbiterów: Idźcie, odbudujcie Chrystusowy Kościół!

Idźcie, odbudujcie Chrystusowy Kościół – zachęcał bp Damian Muskus OFM nowo wyświęconych kapłanów w zakonie braci mniejszych kapucynów.
2019-05-18 17:15

Bp Solarczyk: Maryja jest wzorem dla podejmujących służbę w Kościele

Najświętsza Maryja Panna jest wzorem dla wszystkich podejmujących służbę Bożą w Kościele - powiedział bp Marek Solarczyk.
2019-05-18 11:06

Prymas: ten film dowodzi jak wiele Kościół powinien się nauczyć i zmienić [WYWIAD]

- Nie mam wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania – mówi abp Wojciech Polak w wywiadzie dla KAI.
2019-05-15 13:27

Prymas: ten film to nie atak na Kościół, wręcz przeciwnie! Nie oglądałem byle czego!

- Nie widzę w tym filmie żadnego ataku na Kościół, wręcz przeciwnie. Również abp Gądecki podziękował panu Sekielskiemu po obejrzeniu filmu. To jest jeszcze jeden element naszego zmagania się z pedofilią - powiedział w środę w Radiu Zet prymas Polski abp Wojciech Polak.
2019-05-10 18:18

Abp Scicluna: nikt w Kościele nie jest ponad prawem

Nikt w Kościele nie jest ponad prawem. Kto dopuszcza się zła, będzie oskarżony - tak abp Charles Scicluna komentuje list apostolski motu proprio „Vos estis lux mundi”.
2019-05-10 12:20

Częstochowa: teologowie o aktualnych wyzwań teologii

- Jest rzeczą dramatycznie pilną, by Kościół przestał milczeć o tym, co jest nadprzyrodzone. Albowiem ostateczna walka dokona się pomiędzy królestwem Chrystusa a szatanem na polu rodziny i małżeństwa, które są kolebką powołań i misji w Kościele – te słowa kard. Caffarry przypomniał abp Depo.
2019-05-09 18:19

Papież usprawnia ściganie przypadków nadużyć seksualnych

Papież ustanowił nowe normy prawne, mające zapewnić skuteczne ściganie i rozliczanie w Kościele przypadków nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchownych, osoby konsekrowane i członków stowarzyszeń życia apostolskiego.
2019-05-09 12:18
miniaturka
play

Powołania: list pasterski, inicjatywy kleryków i wspólna modlitwa Kościoła

Specjalny list metropolity warszawskiego, inicjatywy kleryków oraz wspólna modlitwa całej archidiecezji - w najbliższą niedzielę 12 maja, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, w Kościele rozpocznie się Tydzień Modlitw o Powołania.
2019-05-07 13:50

Akcja Katolicka: Kościół poniżany i doświadczany

Poniżono Kościół. Zdeptano godność człowieka osiągając satysfakcję samego siebie - napisała w przesłanym KAI komunikacie Urszula Furtak, odnosząc się do aktu profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, do której doszło minionej nocy Warszawie.
2019-05-04 18:33

Rzecznik KEP: wypowiedź red. Jażdżewskiego to przejaw nienawiści wobec ludzi wierzących

Mowa nienawiści wobec ludzi wierzących? Wczorajsza wypowiedź Pana redaktora Leszka Jażdżewskiego tak właśnie została odebrana.
2019-05-02 18:25

Kard. Parolin o reformie Kurii Rzymskiej i kryzysie Europy

Utworzenie superdykasterii misyjnej nie oznacza, że w Kurii Rzymskiej zmniejszy się znaczenie Kongregacji Nauki Wiary. Wiarę trzeba głosić w jej czystej i integralnej postaci – oświadczył watykański sekretarz stanu.
2019-04-30 12:15

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika

Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię.
2019-04-27 12:30

Afryka: liczba katolików rośnie, ale od 4 lat ubywa neoprezbiterów

Afryka jest dziś kontynentem, w którym Kościół rozwija się najdynamiczniej – wynika z długofalowych danych statystycznych opublikowanych w watykańskim dzienniku L’Osservatore Romano. Obejmują one lata 2010-2017.
2019-04-26 10:15

Abp Martin przed odejściem z Dublina: Kościół musi się zmienić

Kościół w Irlandii musi się zmienić, jeśli chce przetrwać – uważa abp Diarmuid Martin.
2019-04-20 18:16

Przeżywają paschalne tajemnice na ile mogą! Wielki Tydzień w Jemenie bez kapłanów

W Jemenie na chwilę obecną nie ma ani jednego kapłana. Niewielka wspólnota katolicka w tym kraju sama organizuje obchody Wielkiego Tygodnia.
2019-04-16 18:02

Abp Aupetit: okazało się, że Notre-Dame jest duszą Francji

Kiedy zobaczyłem, co się dzieję chciało mi się płakać. I rzeczywiście przed katedrą widziałem wielu ludzi we łzach i na modlitwie – wyznał dziś rano abp Michel Aupetit, arcybiskup Paryża.
2019-04-16 15:09

Lublin: Wielkanocne spotkanie dla potrzebujących

W hali głównej lubelskiego Dworca PKS odbyło się świąteczne śniadanie z potrzebującymi. W spotkaniu wziął udział abp Stanisław Budzik.
2019-04-15 13:34

Trwa Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek początek Triduum Paschalnego

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 18 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
2019-04-12 12:02

Prymas: W świadomości ludzi Kościoła musi nastąpić odważna i autentyczna przemiana!

- W świadomości ludzi Kościoła musi nastąpić odważna, głęboka i autentyczna przemiana. To osoby skrzywdzone, wykorzystane, powinny być w centrum naszej troski – mówi abp Polak w rozmowie z KAI.
2019-04-11 12:21

Biskupi z Niemiec i Polski jadą do Syrii!

Biskupi udali się w podroż do Syrii, aby tam wyrazić solidarność z ofiarami wojny oraz Kościołami tego kraju.
2019-04-09 13:33

Prymas Polski przeprosił osoby wykorzystane seksualnie przez księży

- Wasze cierpienie budzi mój ból, wstyd i rozgoryczenie, że tak potworne przestępstwo miało miejsce w Kościele i dokonane zostało przez duchownych – mówił we wtorek w Gnieźnie abp Wojciech Polak.
2019-04-08 12:45

Afganistan: bez złudzeń, ale z nadzieją na przyszłość

"Oczywiście nie ma jeszcze pokoju w Afganistanie, ale proces zmian się rozpoczął z dobrymi perspektywami na przyszłość." – uważa odpowiedzialny za misję w tym kraju ks. Giovanni Scalese.
2019-04-07 10:41

Bp Pindel: jak współczesny Kościół wyprowadza nas z niewoli?

W homilii bp Pindel nawiązał do czytania z Księgi Izajasza, w którym starotestamentowy autor przypomniał o obietnicy wyzwolenia Izraela z niewoli babilońskiej.
2019-04-03 12:59

Abp Budzik: synod będzie „inwentaryzacją” archidiecezji

Musimy przejrzeć się naszemu lokalnemu Kościołowi, w jakim punkcie jesteśmy. Spotkanie synodalne będzie taką inwentaryzacją archidiecezji - powiedział abp Stanisław Budzik.
2019-04-02 15:48

Kard. Dziwisz do siejących zamęt: Nie powtarzajcie kłamstw, nawróćcie się!

W rozmowie z dziennikarzami, w 14. Rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, jego osobisty sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz opowiada o ostatnich chwilach życia papieża, aktualności jego dziedzictwa i reakcji na zło, które zawsze potępiał.
2019-04-02 13:38

Chrystus żyje! Ukazała się posynodalna adhortacja apostolska Christus vivit

Posynodalna adhortacja apostolska papieża Franciszka „Christus vivit” do młodych i całego Ludu Bożego, stanowi podsumowanie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującego od 3 do 28. 10. 2018 r. na temat: „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”.
2019-03-27 15:19

Więcej jednak nas łączy niż dzieli – ważny wywiad z abp. Skworcem o Liście Episkopatu

Zależy nam na tym, by doprowadzić do spotkania, dialogu, rozmowy – podkreśla w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc komentując wydany wczoraj List Episkopatu "O ład społeczny dla wspólnego dobra".
2019-03-26 18:54

W sercu Papieża jest miejsce dla wszystkich mieszkańców Rzymu

Franciszek zwrócił uwagę na szczególną rolę Rzymu, zwłaszcza w świecie chrześcijańskim.
2019-03-25 10:03

Biskupi Salwadoru przeciw prawu sprzyjającemu bezkarności

Salwador jest krajem, który wciąż doświadcza skutków podziałów i wojen. Przemoc nadal odciska się na codziennym życiu obywateli. Poczucie zagrożenia i niepewność jutra zmusiła wielu mieszkańców do emigracji.
2019-03-20 15:42

Kard. Parolin: Kościół w Chinach potrzebuje jedności i zaufania

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin opatrzył wstępem książkę: „Kościół w Chinach. Przyszłość do napisania”.
2019-03-20 14:32

Pilne oświadczenie kard. Stanisława Dziwisza!

Publikujemy treść oświadczenia Kardynała Stanisława Dziwisza pt: „Jan Paweł II wobec wykorzystywania seksualnego w Kościele”.
2019-03-20 13:39

Czy rodzina kocha życie? – konferencja naukowa na KUL

O współczesnych zagrożeniach rodziny i małżeństwa rozmawiali duszpasterze, przedstawiciele wspólnot i familiolodzy podczas X międzynarodowej konferencji naukowej „ŻYCIU – TAK” zatytułowanej „Czy rodzina kocha życie?”.
2019-03-19 15:33

Święte Schody bez drewnianej obudowy

Po raz pierwszy od 300 laty będzie można zobaczyć Święte Schody bez ich drewnianej obudowy. Ta wyjątkowa relikwia została przywieziona do Rzymu przez św. Helenę.
2019-03-19 12:08

Dziś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa.
2019-03-13 12:21
miniaturka
play

Po co w Kościele obrządki liturgiczne, rytuały?

- Kościół sprawuje liturgię, ponieważ jest posłuszny poleceniu naszego Pana Jezusa Chrystusa. Sprawowanie liturgii jest związane z kolei z konkretną jej formą, którą tworzy określony rytuał - tłumaczył ks. dr Paweł Cieślik.
2019-03-12 11:27
miniaturka
play

Świat chce skrępować Kościół

- Łańcuchy, okowy, zmaganie świata z Kościołem – to wszystko pęka wobec Bożej miłości, która ostatecznie zwycięża - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jako kościele stacyjnym.
2019-03-08 13:45

Papież: bądźcie sługami jednania ludzi z Bogiem

Tradycyjnie, w czwartek po Środzie popielcowej, Papież spotkał się z duchowieństwem diecezji rzymskiej na liturgii pokutnej w Bazylice św. na Lateranie.
2019-03-07 12:17

Zranieni w Kościele. Infolinia dla osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele!

Powstała Inicjatywa - Zranieni w Kościele - czyli telefon wsparcia skierowany do osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele.
2019-03-06 14:47

Rozważania na nabożeństwa pokutne za wykorzystywanie seksualne małoletnich

Pierwszy piątek Wielkiego Postu ma być przeżywany w całym Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.
2019-03-05 12:59
miniaturka
play

Jak dobrze rozpocząć Wielki Post? Środa Popielcowa zatrzymuje w pędzie codzienności

Przed nami Środa Popielcowa. Jak dobrze przeżyć ten dzień? Jak dobrze rozpocząć czas kolejnego Wielkiego Postu? O znaczeniu Środy Popielcowej mówi ks. Andrzej Partyka.
2019-03-04 14:34

Ks. Studnicki: w Kościele żadne cierpienie ani grzech nie są prywatne

- Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatne – podkreśla ks. Piotr Studnicki.
2019-03-01 15:14

Abp Skworc: przestępcy seksualni zranili cały Kościół

Metropolita katowicki na antenie Radia eM stwierdził, że „sprawcy przestępstw seksualnych zranili cały Kościół, bo rzucili cień na Kościół”. Wezwał też wszystkich sprawców do pokuty, nawrócenia i wynagrodzenia.
2019-02-24 20:02

Papież: Kościół bezpieczny dla małoletnich

Franciszek podkreślił, że problem nadużyć seksualnych dokonanych przez duchownych od dawna powodował poważne zgorszenie w Kościele i w opinii publicznej.
2019-02-24 12:44

Papież apeluje o kompleksową walkę z wykorzystywaniem nieletnich

Powszechność plagi nadużyć seksualnych w naszych społeczeństwach nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła. Stanowczo apeluję o kompleksową walkę z wykorzystywaniem nieletnich - apeluje Papież.
2019-02-24 12:09

Msza na zakończenie watykańskiego szczytu

Wraz z Papieżem uczestniczyło w Eucharystii 190 osób, w tym przewodniczący episkopatów z całego świata, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich oraz wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich, prefekci i przewodniczący urzędów Kurii Rzymskiej.
2019-02-24 11:35

Mea culpa Kościoła za przestępstwa nadużyć

- Wyznajemy, że nie udało nam się ochronić tych, którzy najbardziej potrzebowali naszej pomocy. Wyznajemy, że chroniliśmy sprawców i zmuszaliśmy do milczenia, tych którzy doświadczyli zła.
2019-02-22 08:47

Bolesne świadectwa ofiar nadużyć

Świadectwa o cierpieniu, zmowie milczenia i doznanych krzywdach, a zarazem o wielkim pragnieniu przywrócenia wiarygodności Kościołowi, poprzez zdecydowane i odpowiedzialne działania jego członków wybrzmiały na rozpoczęcie watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich.
2019-02-21 10:54

W kościelnym szczycie bierze udział 190 osób, w tym 114 przewodniczących episkopatów

W Watykanie rozpoczął się kościelny szczyt poświęcony ochronie małoletnich. Polskę reprezentuje abp Marek Jędraszewski, ponieważ abp Stanisław Gądecki nie mógł przybyć ze względu na zły stan zdrowia.
2019-02-21 10:14

Papież na rozpoczęcie szczytu o ochronie nieletnich: Lud Boży oczekuje konkretów!

Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie tylko potępień, lecz konkretnych i skutecznych środków zaradczych – mówił Papież na rozpoczęcie kościelnego szczytu o ochronie nieletnich w Kościele.
2019-02-19 08:18

Abp Dal Toso: bez świadectwa Ewangelia byłaby niema

Krajowi dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych Azji spotkali się na Tajwanie.
2019-02-18 15:03

Bp Tomasik: Kościół to nie tylko księża i biskupi

O tym, co oznacza oddzielanie Kościoła od państwa mówił dziś na antenie Radia Plus Radom - ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.
2019-02-18 10:19

Abp Chaput o głównym powodzie nadużyć seksualnych w Kościele

Rewolucja seksualna zmieniła naszą kulturę i nikt, nawet duchowni, nie są wolni od konsekwencji tych przemian – pisze abp Charles Chaput na temat przyczyn aktualnego kryzysu w Kościele.
2019-02-15 11:33
miniaturka
play

Nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka wraz z Komilem. - Po co to wszystko? Dla Jezusa!

- Wielu się nakręca, wielu wierzy w Kościół, który kreują nam media - rapuje ks. Jakub Bartczak w nowym teledysku. A z jakim Kościołem on się spotyka? Jak spotyka w nim Jezusa Miłosiernego? O tym dalej... w piosence.
2019-02-13 09:27

Ks. Zollner: Szczyt w sprawie nadużyć tylko o małoletnich

Ofiarami wykorzystywania w Kościele są też osoby dorosłe i trzeba się zająć tym problemem, jednakże najbliższe spotkanie przewodniczących episkopatów skoncentruje się na ochronie małoletnich, bo to musi być nasz priorytet – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami ks. Hans Zollner SJ.
2019-02-12 09:46

21 czerwca Papież Franciszek odwiedzi Neapol

21 czerwca Papież Franciszek odwiedzi Neapol, aby wziąć udział w spotkaniu na temat: „Teologia po Veritatis Gaudium w kontekście śródziemnomorskim”.
2019-02-12 08:15

Benedyktynki wracają do Nursji po trzęsieniu ziemi

Ponad dwa lata od trzęsienia ziemi, jakie dotknęło Nursję, do rodzinnego miasta św. Benedykta powróciły benedyktynki. Inauguracja nowego klasztoru przypadła na 10 lutego, kiedy Kościół wspomina św. Scholastykę, założycielkę zakonu i bliźniaczą siostrę św. Benedykta.
2019-02-09 08:56

Hiszpania: więcej na cele Kościoła

8,5 mln hiszpańskich podatników przeznaczyło w ubiegłym roku część kwoty podatkowej na potrzeby Kościoła. To absolutny rekord, podkreśla Fernando Giménez Barriocanal, odpowiedzialny za finanse Episkopatu Hiszpanii.
2019-01-31 09:47

Czechy: opodatkowanie restytucji majątku kościelnego

Izba Poselska Parlamentu Republiki Czeskiej uchwaliła opodatkowanie rekompensat finansowych wypłacanych w ramach restytucji majątku kościelnego.
2019-01-30 16:02

Co najbardziej poruszyło serce Papieża podczas ŚDM w Panamie?

O znaczeniu swojej 26. pielgrzymki zagranicznej do Panamy z okazji Światowych Dni Młodzieży mówił Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.
2019-01-17 13:44

Apel PRE: Wzywamy wszystkich do powstrzymania spirali nienawiści!

- Wzywamy wszystkich do powstrzymania spirali nienawiści. Nie jesteśmy bowiem tak podzieleni, żebyśmy nie potrafili ze sobą rozmawiać albo sobie wybaczyć. Każdemu człowiekowi winniśmy szacunek - Kościoły zrzeszone w PRE wzywają do przeciwdziałania nienawiści.
2019-01-14 09:37

Kolejny kościół w Emiratach Arabskich

Trudno jest mówić o dialogu w społeczeństwie, w którym my, wszyscy obcokrajowcy jesteśmy traktowani jak obywatele drugiej kategorii, a chrześcijanie muszą zaakceptować istniejącą tu asymetrię w stosunku do naszego muzułmańskiego partnera – mówił bp Paul Hinder.
2019-01-12 11:08

Abp Skworc: Eucharystia rzeczywistością Kościoła - nowy program duszpasterski

- Nie ma cenniejszej rzeczywistości w Kościele niż Eucharystia – mówił abp Wiktor Skworc.
2019-01-11 13:02

Przewodniczący Episkopatu: dyskusja o rozdziale Państwa i Kościoła nieporozumieniem

Przewodniczący KEP zwraca uwagę na to, że słowa „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mt 22, 15-21) odczytywane były w historii Europy jako ustanowienie swoistej separacji dwóch władz.
2019-01-08 15:46
miniaturka
play

Po co jest celibat?

Skąd bierze się celibat i jaki jest jego cel?
2019-01-08 13:37

Religijność Polaków w liczbach A.D. 2017 – najnowsze dane ISKK

38,3 proc zobowiązanych katolików uczestniczyło w niedzielnej Eucharystii w 2017 r., 17 proc. przystępowało do komunii św. – wynika z zaprezentowanych dziś w Warszawie badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
2019-01-08 12:02
miniaturka
play

Ile zarabia ksiądz?

Ile zarabiają księża? Na co wykorzystują swoje pieniądze? Jak wygląda kwestia finansów w Kościele? Na co idą pieniądze z tacy?
2019-01-02 09:33

Kalendarz Papieża Franciszka na 2019 rok. Co będzie się działo?

Kalendarz Papieża Franciszka na 2019 rok jest bardzo wypełniony. Zaplanowano już kilka podróży apostolskich.
2019-01-01 17:15

Bp Wętkowski: zaangażowanie Kościoła w politykę zawsze było i jest błędem

Przed opowiadaniem się Kościoła po jednej lub drugiej stornie politycznej i jednocześnie ingerowaniem polityków w sprawy wiary i doktryny przestrzegał w Nowy Rok w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski. „Przed tym Kościół musi się bronić i to bronić bardzo mocno” – mówił.
2018-12-22 07:30

Papież do Kurii: wielkie skandale, ale światło jest mocniejsze

Papież Franciszek spotkał się z do pracownikami Kurii Rzymskiej. aby podsumować mijający rok oraz złożyć życzenia świąteczne.
2018-12-12 10:59

Raport o działalności gospodarczej czeskiego Kościoła

Episkopat Czech podał do publicznej wiadomości wyniki gospodarczej działalności Kościoła w 2017 roku. Wzrosły wydatki na działalność wynikającą z misji Kościoła, czyli na duszpasterstwo, pomoc społeczną i edukację.
2018-12-11 08:07

Papież: należy umieścić prawa człowieka w sercu polityki

Papież Franciszek upomniał się o przestrzeganie praw człowieka, które przysługują wszystkim ludziom.
2018-12-06 08:17

Papież na beatyfikację algierskich męczenników

Kościół zawsze otaczał wielką czcią męczenników, którzy za wiarę i z miłości do Chrystusa oddali swoje życie – pisze Papież w liście do kard. Angelo Becciu.
2018-12-04 11:27

Papież do młodych jezuitów: opierajcie się na Bogu

Papież Franciszek spotkał się z Międzynarodowym Kolegium del Gesù w Rzymie, w którym żyją młodzi jezuici przygotowujący się do kapłaństwa.
2018-12-03 11:16

Australia: bezpłciowe akty urodzenia, Kościół protestuje

Archidiecezja Perth w Australii sprzeciwia się proponowanym zmianom w prawie, usuwającym z aktów urodzenia informację o płci dziecka.
2018-12-03 10:45

Bez pomocy z zewnątrz Wenezuelczyków czeka zagłada

Wenezuelczycy przeżywają dramat. Drastycznie brakuje żywności i leków. Bez pomocy z zewnątrz czeka ich zagłada.
2018-12-02 08:46
miniaturka
play

Adwent to nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Adwent to rzeczywistość zawierająca w sobie wszystkie czasy. Oznacza naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówi abp Stanisław Gądecki.
2018-11-30 14:45

Abp Skworc: Górnośląski Kościół edukuje i formuje także w postawach proekologicznych

Metropolita katowicki zabrał głos podczas konferencji „W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii”.
2018-11-30 10:28

Zbawienie jest dla tych, którzy ufają Panu

– Jesteś chrześcijaninem? Jesteś chrześcijanką? Żyj jak chrześcijanin! Nie można mieszać wody z oliwą - mówił Franciszek.
2018-11-30 09:53

Papież: Sanktuarium uprzywilejowanym miejscem miłosierdzia

W sanktuariach najważniejsi są pielgrzymi. Mają oni prawo poczuć się tam jak w domu, jak od dawna oczekiwani członkowie rodziny – powiedział Papież, przyjmując uczestników I Międzynarodowego Kongresu Rektorów i Pracowników Sanktuariów.
2018-11-30 09:26

Watykańska delegacja u patriarchy Konstantynopola

W Stambule przebywa watykańska delegacja, która jak co roku weźmie dziś udział w patronalnych uroczystościach ekumenicznego patriarchatu.
2018-11-29 09:16

Kard. Müller: potrzebujemy pojednania i nawrócenia

Odnosząc się do skandalu w USA, kard. Müller zauważył, że Papież mógłby wyjść z inicjatywą pojednania, wysyłając zaufanych kardynałów, aby zbadali sytuację na podstawie solidnych informacji.
2018-11-28 09:46

Republika Środkowoafrykańska: dni żałoby, bólu i solidarności

Episkopat Republiki Środkowoafrykańskiej ogłosił dwa dni żałoby, bólu i solidarności. Będą celebrowane w całym kraju 1 i 2 grudnia.
2018-11-28 08:12

Spotkanie patriarchów Wschodu znakiem nadziei dla Iraku

Po raz pierwszy w Iraku odbywa się spotkanie katolickich patriarchów Bliskiego Wschodu. Widziane jest ono, jako znak nadziei dla tego doświadczonego kraju i całego regionu
2018-11-25 13:49

Bp Libera: przynależność do parafii daje siłę

- To tutaj, razem z tymi, których nazywamy braćmi i siostrami w wierze, wspólnie możemy zanosić do Boga nasze modlitwy: mówić Mu o troskach i zmartwieniach, ale także dzielić się z Nim swoimi radościami, nadziejami, swoim szczęściem - mówił bp Libera.
2018-11-23 08:47

Kard. Müller: ponad 80 proc. ofiar nadużyć to nastoletni chłopcy

Ponad 80 proc. ofiar molestowania nieletnich przez osoby duchowne to nastolatkowie płci męskiej – powiedział kard. Gerhard Müller, który przez pięć lat stał na czele Kongregacji Nauki Wiary.
2018-11-23 11:03

Spotkanie chórów z całego świata w Watykanie

Z okazji wspomnienia św. Cecylii od wczoraj w Watykanie trwa międzynarodowe spotkanie zespołów oraz chórów diecezjalnych i parafialnych.
2018-11-22 18:47

Papież Franciszek: Bez radości życie byłoby jak potrawa bez smaku

Papież Franciszek napisał wstęp do książki jednego z rzymskich proboszczów ks. Maurizia Mirilliego.
2018-11-22 18:14

Co siódmy chrześcijanin prześladowany za wiarę

Co siódmy chrześcijanin żyje w kraju, gdzie jego wiara jest prześladowana. W sumie prześladowanych jest 300 mln wyznawców Chrystusa – wynika z najnowszego raportu o wolności religijnej przygotowanego przez papieskie stowarzyszenie PKwP.
2018-11-22 13:49

Teologię katolicką studiuje w Polsce 4,5 tys. osób

W 2017 roku teologię katolicką studiowało na kościelnych uczelniach wyższych oraz wydziałach teologicznych uczelni państwowych 4518 osób - wynika z najnowszych danych, które KAI otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
2018-11-21 14:14

Toruń: od laboratorium wiary do rabanu w Kościele

Od laboratorium wiary do rabanu w Kościele – pod takim hasłem odbyła się na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu konferencja dla młodzieży.
2018-11-19 10:31

Biskupi będą obradowali na Jasnej Górze, rozpoczną także doroczne rekolekcje

Ochrona dzieci i młodzieży przed nadużyciami, ogólnopolskie inicjatywy duszpasterskie oraz bieżące kwestie dotyczące Kościoła – to główne tematy 381. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2018-11-16 08:36

Co daje wzrost Kościołowi? Światowość? Nie! Ważne słowa Franciszka

Papież Franciszek swoją refleksję osnuł wokół fragmentu Ewangelii św. Łukasza (17, 20-25), w którym Jezus mówi o nadejściu Królestwa Bożego.
2018-11-15 16:00

Centrum Ochrony Dziecka ma nową stronę internetową

Wiele cennych informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrum Ochrony Dziecka www.cod.ignatianum.edu.pl.
2018-11-14 09:31

Watykan ingeruje w obrady Episkopatu USA

Program obrad w ostatniej chwili uległ zmianie na wyraźną prośbę Stolicy Apostolskiej.
2018-11-13 10:31

Papież o Wspólnocie Bose: płodna obecność w Kościele i społeczeństwie

„Zrodzone dzięki waszej pracy owoce wiary i miłości są liczne, a Pan zna je najlepiej” – pisze Papież Franciszek w jubileuszowym przesłaniu z okazji 50-lecia Wspólnoty Monastycznej Bose.
2018-11-12 13:15

Niemcy: do 2030 r. ok. 7 tys. parafii katolickich nie będzie miało duszpasterzy

Według raportu magazynu "Focus" dwa główne Kościoły chrześcijańskie w Niemczech w niedalekiej przyszłości staną w obliczu dramatycznego niedoboru kapłanów.
2018-11-12 12:45

Franciszek u św. Marty: jaka postawa biskupów jest niezbędna dla rozwoju Kościoła?

Do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Tt 1,1-9), w którym św. Paweł kreśli sylwetkę przełożonego Kościoła, nawiązał w homilii Papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
2018-11-07 08:39

Jest raport o związku homoseksualizmu z nadużyciami seksualnymi

Ruth Institute, organizacja non-profit zajmująca się głównie badaniem skutków rewolucji seksualnej i tego, jak wpływa ona na młodych ludzi, opublikowała raport o związku homoseksualizmu z nadużyciami seksualnymi.
2018-11-07 08:12

Powrót zakrwawionej tuniki

Choć od pewnego momentu w historii niewiele pozostało ze szczątków świętego to Watykan, od ponad pięciu wieków, przechowuje tunikę nasączoną krwią tego męczennika.
2018-11-06 10:57
miniaturka
play

Nowa Pięćdziesiątnica w Kościele w Polsce? Trwa Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie trwa właśnie Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe: „Nowa Pięćdziesiątnica w Kościele w Polsce?”. Wydarzenie transmitowane jest online.
2018-11-06 10:27

Filipiny: Rok Młodych 2019

Rok 2019 na Filipinach będzie Rokiem Młodych – ogłosiła konferencja tamtejszego episkopatu. Oficjalnie rozpocznie się on 25 listopada br. w uroczystość Chrystusa Króla.
2018-11-06 09:14

Belgijski ksiądz współautorem prawa Hubble’a?

Członkowie międzynarodowej organizacji astronomicznej opowiedzieli się za zmianą nazwy prawa Hubble’a, stanowiącego podstawę współczesnej kosmologii.
2018-11-05 09:12

Kontrowersyjne zmiany w prawie religijnym w Bułgarii. Są sprzeciwy

Kontrowersyjne zmiany wywołały sprzeciw Kościoła katolickiego, jak i większościowego Kościoła prawosławnego oraz wspólnoty muzułmańskiej.
2018-11-05 08:38

Anglia: posynodalne spotkanie z młodzieżą

Około 90 młodych osób wzięło udział w spotkaniu z kard. Vincentem Nicholsem, podczas którego podjęto refleksję nad zakończonym niedawno synodem pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Dyskusja odbyła się w pałacu arcybiskupim w Westminsterze.
2018-11-05 08:01

Brazylia: kontynentalny kongres osób świeckich

W Mariápolis w Brazylii odbył się kontynentalny kongres osób świeckich. Jego organizatorem jest m.in. Rada Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM).
2018-11-02 11:01

2 listopada - Dzień Zaduszny. Pamięć, modlitwa i miłość...

Kościół katolicki wspomina 2 listopada wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią.
2018-11-02 09:37

Męczennicy algierscy do końca pozostali z ludźmi

Należeli do 8 różnych zgromadzeń zakonnych, ale łączyła ich miłość do Boga i bliźniego wyrażona w pragnieniu pokoju, jedności i dialogu oraz pokojowego współistnienia różnych kultur i narodów.
2018-10-29 09:03

Co powiedzieli polscy biskupi o liście do młodych?

Odpowiadający w polskim episkopacie za duszpasterstwo młodzieży bp Marek Solarczyk zauważa, że ten krótki list jest ważnym przesłaniem, które skutecznie pójdzie w świat młodzieży.
2018-10-23 11:18

Papież: spotkanie z prezydentem Republiki Kolumbii

Papież Franiszek przyjął na audiencji prezydenta Republiki Kolumbii, Ivana Duque Marqueza. Podczas spotkania podkreślono szczególnie wkład Stolicy Apostolskiej i Kościoła lokalnego w proces pokojowy oraz pojednanie narodowe.
2018-10-23 10:53

Przygotowanie dokumentu końcowego synodu. Bp Bizzeti: nasze pokolenie zawiodło młodych

Ojcowie synodalni mieli dzień przerwy w obradach. Trwały bowiem prace specjalnej komisji powołanej do przygotowania dokumentu końcowego, którego pierwsza wersja już dziś zostanie zaprezentowana uczestnikom Synodu Biskupów.
2018-10-20 18:57

Podsumowanie prac w grupach synodalnych

Na Synodzie Biskupów podsumowano prace w 14 grupach językowych, w których dyskutowano trzecią część dokumentu roboczego poświęconą drogom duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia.
2018-10-20 18:24

Beatyfikacja hiszpańskiego jezuity - Jezusowego szaleńca

Był sługą Boga, który ze swego życia uczynił nieustanną, przykładną i heroiczną drogę całkowitego oddania się Panu i braciom, szczególnie tym najsłabszym – tak o wyniesionym dziś na ołtarze nowym błogosławionym Tiburcio Arnaizie Muñozie mówił kard. Angelo Becciu.
2018-10-20 13:14

Portugalia: przedstawiciele Kościołów z politykami o przyszłości

W miejscowości Manfra Ericeira pod Lizboną zakończyła się konferencja zorganizowana przez chrześcijańskich demokratów z Parlamentu Europejskiego z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich i instytucji religijnych Europy.
2018-10-20 08:47

Indonezja: Kościół na pierwszej linii pomocy ofiarom tsunami

Indonezja cały czas boryka się ze skutkami katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami, które dotknęło Sulawesi i Lombok. Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje na pierwszej z tych wysp, gdzie w kataklizmie zginęło 2 tys. osób, a 10 tys. zostało rannych.
2018-10-18 11:48

W Chinach nauka i praca odciągają młodych od Kościoła

Nauka i praca skutecznie odciągają młodych od Kościoła – twierdzi ksiądz pracujący w środkowych Chinach.
2018-10-18 11:20

W Kamerunie zamordowano młodego seminarzystę

Na początku października w anglojęzycznym regionie Kamerunu zginął z rąk żołnierzy 19-letni seminarzysta Gerard Anjiangwe.
2018-10-18 08:41

Brat Alois: doświadczenie przyjaźni otwiera serca młodych

Uczestnicząc w tych obradach, odnoszę wrażenie, że doszło już do pewnej przemiany mentalności, za nią pójdzie także przemiana struktur Kościoła – uważa przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé.
2018-10-17 09:51

Synod: wiara jest przygodą, Kościół musi towarzyszyć młodym w ich drodze

Osobiste spotkanie z Chrystusem jest podstawą każdego powołania. Nigdy nie można go narzucić, powołanie zawsze pozostaje zaproszeniem.
2018-10-13 17:41

Papież Franciszek: Jan Paweł II świadek wierności Bogu

Jan Paweł II pozostawił trwały ślad na wizerunku Kościoła i społeczeństwa - napisał Franciszek.
2018-10-13 08:51

Ojcowie synodalni: Kościół jak rodzina musi cały czas towarzyszyć swoim dzieciom

Abp Grzegorz Ryś przywołał fakt, iż według deklarowanych przez polską młodzież wartości, to właśnie rodzina jest najważniejsza.
2018-10-12 08:42

Episkopat Belgii proponuje nowe podejście do powołań

Na obecnym etapie synodu w wystąpieniach coraz częściej pojawia się kwestia powołań, która jest drugim aspektem tematu tego zgromadzenia. Swoistą rewolucję w rozumieniu powołania do kapłaństwa zaproponował przedstawiciel Episkopatu Belgii.
2018-10-11 10:07

Bianchi: oddech uniwersalizmu

Enzo Bianchi odwołał się do przykładu wspólnoty Bose, która gości młodych ludzi pytających, jak wiara może przeniknąć do ich życia: do codzienności, w ich miłosne historie, w ich życie zawodowe oraz społeczne.
2018-10-09 10:02

Bp Dowlaszewicz: synod furtką Ducha Świętego do odnowy Kościoła

Młodych ludzi trzeba traktować poważnie. Oni chcą byśmy byli na synodzie ich rzecznikami, a nie przekazywali jakieś swoje z góry ustalone wizje. Wskazuje na to bp Stanisław Dowlaszewicz, odpowiedzialny w Boliwii za duszpasterstwo młodzieży.
2018-10-09 09:18

Piękna liturgia prowadzi młodych do Boga

Jestem zaskoczony, że na tym Synodzie tak dużo mówi się o liturgii, o potrzebie pięknej, starannie przygotowanej liturgii - mówi kard. Gérald Lacroix.
2018-10-09 08:38

Problem skandali obecny na Synodzie, ale nie najważniejszy

Praktycznie we wszystkich małych grupach była mowa o skandalu nadużyć. A to oznacza, że również w dokumencie końcowym problem ten będzie musiał zostać potraktowany obszernie i bardzo poważnie – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami abp Charles Scicluna.
2018-10-08 08:34

Papież kolejny raz prosi o odmawianie różańca za Kościół

Papież Franciszek kolejny raz ponowił swą zachętę do codziennego odmawiania różańca w październiku.
2018-09-27 10:38

Niemcy: reakcje po raporcie o nadużyciach

Raport o przypadkach nadużyć seksualnych duchownych wobec nieletnich nie kończy, ale dopiero rozpoczyna proces rozliczania się Kościoła w Niemczech z tymi wydarzeniami.
2018-09-25 08:37

Papież: miernikiem rozwoju zdolność do przekazywania życia

Rozwój wspólnoty nie mierzy się tylko potencjałem ekonomicznym, ale także pragnieniem przekazywania życia i tworzenia przyszłości – to słowa Papieża skierowane do przedstawicieli władz łotewskich, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.
2018-09-21 10:22

Hiszpania: próba wywłaszczenia Kościoła

„Własności Kościoła są niepodważalne” – powiedział rzecznik Episkopatu Hiszpanii ks. José María Gil Tamayo. W ten sposób skomentował zapowiedź rządu o planowanym „wywłaszczeniu” Kościoła i pozbawieniu go m.in. szeregu świątyń.
2018-09-21 08:33

Warszawa: V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

W Warszawie odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie, które potrwa do najbliższej niedzieli, rozpoczęła Msza św. w stołecznej archikatedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.
2018-09-19 18:05

Iść za Jezusem, kiedy Kościół rozkwita i kiedy jest w kryzysie

W tych dniach (17.09.) Ojciec Święty spotkał się z dwudziestoosobową grupą młodzieży z diecezji Grenoble-Vienne we Francji.
2018-09-18 12:44

Kard. Tagle w Łodzi: budujmy mosty, nie mury

- Jesteśmy wezwani, by budować mosty a nie mury - mówił kard. Luis Antonio Tagle z Manili na Filipinach do księży zebranych w łódzkiej katedrze. Kardynał głosi trzydniowe rekolekcja dla kapłanów archidiecezji łódzkiej.
2018-09-17 09:54

Niemcy: biskupi przepraszają za przypadki molestowania

Niemieccy biskupi przepraszają za przypadki molestowania przez duchownych. Coraz więcej ordynariuszy zabiera publicznie głos w tej sprawie, kierując słowa skruchy do swoich diecezjan oraz do wszystkich ludzi dotkniętych pedofilią w Kościele.
2018-09-16 07:39

Papież: celebrować, towarzyszyć i świadczyć

Wczoraj po obiedzie Papież odwiedził miejsca, zwiazane z życiem i śmiercią ks. Pino Puglisiego. Udał się do dzielnicy Brancaccio, uchodzącej za najbardziej niebezpieczną w Palermo.
2018-09-14 18:59

Sekretarz generalny CCEE: Kościół ma służyć jedności kontynentu europejskiego

"Zadaniem Kościoła jest służyć jedności kontynentu europejskiego." - powiedział nowo wybrany dziś sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich (CCEE) ks. Martin Michalíček. Ten słowacki kapłan będzie pełnił swą funkcję do 2023 r.
2018-09-14 10:31

Papież: bądźcie święci, służąc ludowi dniem i nocą

Franciszek przypomniał hierarchom, aby w swoim posługiwaniu zawsze stawiali Boga w centrum, gdyż tylko On daje życie w obfitości.
2018-09-13 09:12

Papież do Polaków: Maryja broni wiary i Kościoła

Zwracając się do obecnych na Placu św. Piotra Polaków Franciszek przypomniał obchodzone wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Dodał, że to Ona w niebezpieczeństwach zawsze broni wiary i Kościoła.
2018-09-12 10:17

Abp Cordileone: czas na oczyszczenie po rewolucji seksualnej

Katolicy w Stanach Zjednoczonych przeżywają trudne chwile. Jest to czas wielkiego upokorzenia, ale i przemiany – uważa abp Salvatore Cordileone metropolita San Francisco. Jego zdaniem w życiu katolików przyszedł czas na oczyszczenie.
2018-09-11 09:05

Kard. O’Malley: dać szybką i konkretną odpowiedź na nadużycia

W Watykanie zakończyło się dziewiąte posiedzenie plenarne Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Rozpoczęło się ono od spotkania z dwiema ofiarami nadużyć.
2018-09-06 14:27

Spotkanie Kręgu Ratzingera: Kościół a społeczeństwo

W Castel Gandolfo rozpoczęło się doroczne spotkanie dawnych uczniów Josepha Ratzingera. Na temat obrad Benedykt XVI wybrał relacje Kościoła z państwem i społeczeństwem.
2018-09-05 14:30

Ks. Halík porównuje aktualny kryzys w Kościele z czasami reformacji

Aktualną sytuację kryzysu w Kościele można porównać z kryzysem czasów reformacji, a także Rewolucji Francuskiej. Podkreślił to znany czeski teolog i filozof religii, ks. Tomáš Halík w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.
2018-09-04 15:29

Kolumbia: Tydzień dla pokoju

W dniach od 2 do 9 września trwa w Kolumbii tzw. „Tydzień dla pokoju”. To szczególny czas modlitwy i refleksji, który angażuje Kościół oraz różne ruchy i organizacje społeczne w działania na rzecz sprawiedliwości społecznej i pojednania narodowego.
2018-09-03 10:09

Kard. Brenes: aresztowania nie pomagają w budowaniu pokoju

Pomimo zapewnień prezydenta Daniela Ortegi sytuacja w Nikaragui nie poprawia się. W ostatnich dniach aresztowano młodych ludzi, którzy domagali się uwolnienia więźniów politycznych.
2018-09-03 08:41

Liverpool: procesja eucharystyczna powraca po 110. latach

Po 110. latach ulicami Liverpoolu znów przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem. Po raz pierwszy od 1908 r. wierni będą mogli publicznie zamanifestować swoją cześć dla żywej obecności Chrystusa pod postacią chleba.
2018-09-03 08:10

Australia: odpowiedź biskupów na rekomendacje ws. nadużyć

Australijscy biskupi odpowiedzieli na raport Komisji Królewskiej przedstawiający rekomendacje dotyczące instytucjonalnych reakcji na problem nadużyć seksualnych względem nieletnich. Przyjęto 79 z 80 zaproponowanych.
2018-09-02 18:52

Krew na Całunie Turyńskim nadal ma czerwony odcień

Włoskim naukowcom udało się wyjaśnić, dlaczego plamy krwi na Całunie Turyńskim nie są całkowicie brunatne, lecz nadal zachowują czerwony odcień.
2018-09-02 12:35

Włoska Polonia pożegnała abp. Szczepana Wesołego

Wielkim dziękczynieniem za „piękne spełnione życie, pełne ufności w Bogu” była Msza żałobna abp. Szczepana Wesołego, na której włoska Polonia pożegnała tego wieloletniego duszpasterza i przyjaciela polskiej emigracji.
2018-09-02 08:52

Na Ukrianie otwarto memoriał pamięci męczenników za wiarę

W Tywrowie na Ukrainie otwarto wczoraj Memoriał, czyli miejsce pamięci poświęcone męczennikom, którzy w Związku Radzieckim oddali swoje życie za wiarę.
2018-09-01 08:00

Indie: naloty na domy „antypaństwowców”, wśród nich jezuita

Pięciu działaczy społecznych promujących prawa człowieka zostało aresztowanych w Indiach pod zarzutami wspierania terroryzmu. Czterem innym również postawiono takie same zarzuty. Wśród nich jest indyjski jezuita.
2018-08-31 09:42

Francja: bardziej zjednoczeni w działaniach na rzecz rodziny

Światowe Spotkanie Rodzin z Papieżem w Dublinie było doskonałym impulsem do podjęcia bardziej konkretnych działań na rzecz rodziny. Wymaga to również większego zjednoczenia Kościoła w działaniu duszpasterskim. Wskazują na to biskupi Francji.
2018-08-30 10:00

Kard. Bassetti: odnowa Kościoła i społeczeństwa zależy od rodzin

Papież Franciszek przypomniał nam oczywistą choć zapomnianą prawdę: odnowa Kościoła i społeczeństwa przechodzi przez rodziny. Wskazuje na to kard. Gualtiero Bassetti podsumowując Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie.
2018-08-29 08:59

Katolicy Indii proszą Papieża o beatyfikację męczenników z Orisy

Katolicy Indii napisali list do Papieża Franciszka, w którym proszą o szybką beatyfikację męczenników z Orisy. Wskazują, że ich świadectwo wiary odnawia Kościół i rodzi nowe powołania.
2018-08-29 08:10

Abp Koch krytycznie o spotkaniu rodzin w Dublinie

Przedstawicielowi niemieckiego episkopatu nie podobało się Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie.
2018-08-28 11:50

Szkolna akcja Caritas na Łotwie

Zbliżający się koniec wakacji i nowy rok szkolny mobilizuje Kościół także na Łotwie. Tamtejsza Caritas apeluje o pomoc dla uczniów z ubogich rodzin.
2018-08-28 10:25

Kard. Arborelius: Kościół rozwija się w Szwecji dzięki migrantom

W Szwecji jest obecnie ok. 3 proc. katolików. 80 proc. z nich to migranci w pierwszym lub drugim pokoleniu. Pośród znaczącej sekularyzacji widać ziarna nadziei, wiary i miłosierdzia. Świadectwo wiary migrantów jest bardzo mocne.
2018-08-28 09:15

Kościół w Irlandii musi się zmienić

Zakończona papieska podróż do Irlandii należała do jednych z najtrudniejszych w tym pontyfikacie. Franciszek odwiedził Kościół, który od kilku lat przeżywa czas dotkliwej próby.
2018-08-28 08:40

Papież: nie skazujmy nikogo bez udowodnienia mu winy

Problem nadużyć ludzi Kościoła znalazł się w centrum konferencji prasowej, jaka odbyła się w samolocie w czasie lotu powrotnego z podróży apostolskiej Papieża do Irlandii.
2018-08-27 09:40

Dublin: zakończenie Światowego Spotkania Rodzin

Msza w Phoenix Park pokazała nam piękne oblicze irlandzkiego Kościoła. Od dłuższego już czasu Kościół w Irlandii przedstawiany jest w jak najgorszym świetle, wyłącznie przez pryzmat pewnych grzechów.
2018-08-24 09:41

O. Zollner: od walki z nadużyciami zależy misja Kościoła

Franciszek jasno pokazuje, że od walki z nadużyciami duchownych zależy misja samego Kościoła, a nie tylko jego wiarygodność. Wskazuje na to o. Hans Zollner podkreślając zarazem znaczenie spotkań Ojca Świętego z ofiarami nadużyć.
2018-08-24 08:09

Kard. Brenes: Kościół zabiega o pojednanie

Kościół w Nikaragui nie szczędzi wysiłków w celu umacniania dobrych relacji między mieszkańcami naszego kraju – stwierdził przewodniczący konferencji episkopatu tego kraju.
2018-08-23 11:01

Kard. Krajewski: życzyłbym wszystkim, by tak zajęli się problemem pedofilii, jak Kościół

Życzyłbym wszystkim publicznym przestrzeniom, by tak zajęły się tym problemem, jak zajął się Kościół. Jeżeli są nadużycia, sprawa jest prosta - trzeba to zgłosić do prokuratury - powiedział kard. Konrad Krajewski na trasie łódzkiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
2018-08-23 09:55

Niemcy: problemy z umową o azylu kościelnym dla migrantów

Prawie połowa katolickich i ewangelickich parafii w Niemczech nie współpracuje z tamtejszym Federalnym Urzędem ds Migracji i Uchodźców (BAMF).
2018-08-22 16:35

Klerykalizm jest perwersją Kościoła

Mieszkańcy Rzymu przyzwyczajeni są pewnie do tłumów, na placu św. Piotra w Watykanie praktycznie codziennie przebywają tysiące pielgrzymów. A jednak niedawno podczas weekendu było ich jeszcze więcej.
2018-08-21 08:51

Papież: modlitwa, post, wspólne działanie przeciw grzechom ludzi Kościoła

Zdaniem Papieża, aby wykorzenić to zło konieczne jest zaangażowanie wszystkich, całego ludu Bożego. Dopiero wtedy będzie możliwe wewnętrzne odnowienie i wykorzenienie kultury nadużyć.
2018-08-21 08:08

Irlandia: katolicy liczą, że Papież da impuls do odnowy Kościoła

W sobotę Franciszek na dwa dni udaje się do Irlandii. Zastanie tam Kościół w poważnym kryzysie, który wynika w głównej mierze z zaniechania ewangelizacji i „ukulturowienia” wiary.
2018-08-19 18:47

Kościół gwarantem pojednania podzielonego Zimbabwe

Kościół w Zimbabwe stoi przed zadaniem zjednoczenia podzielonego społeczeństwa – wskazuje pracujący w tym kraju o. Joe Arimoso SJ.
2018-08-15 08:09

Hiszpania: coraz częstsze profanacje świątyń

We wtorek po roku żmudnej pracy udało się odzyskać odrestaurowane figury Matki Bożej i św. Pawła z portyku kościoła Andra Mari w baskijskiej miejscowości Gernica. Te XV-wieczne rzeźby zostały zniszczone rok temu przez nieznanych wandali.
2018-08-13 15:34

Brazylijski Tydzień Rodziny

W Kościele w Brazylii trwa miesiąc powołaniowy. W drugą niedzielę sierpnia obchodzony jest w tym kraju Dzień Ojca. Akcent tej niedzieli kładzie się na powołanie do ojcostwa i rodzicielstwa, a kolejne dni przeżywa jako Krajowy Tydzień Rodziny.
2018-08-12 16:39

Kryzys wiary rodzi pytanie nie o liczebność wiernych w świątyniach, ale o miłość

Mówił o tym bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2018-08-10 08:43

Tolerancja zero i kultura prewencji. Biskupi Meksyku o nadużyciach

Meksyk jest kolejnym krajem, w którym episkopat przygotował specjalny „Protokół ochrony nieletnich w przypadku nadużyć ze strony przedstawicieli Kościoła”.
2018-08-09 08:40

Brazylia i Argentyna walczy o życie nienarodzonych

W Ameryce Południowej rozgrywa się decydująca walka w obronie życia nienarodzonych. W najbliższym czasie Najwyższy Trybunał Federalny Brazylii i senat Argentyny podejmą decyzję w sprawie liberalizacji w tych krajach aborcji.
2018-08-08 08:41

Latynoamerykański Kościół bliski ofiar wyniszczającej gospodarki

W stolicy Brazylii trwa spotkanie przedstawicieli 35 wspólnot i wiosek z ośmiu krajów Ameryki Łacińskiej, które padły ofiarą ekspansywnej działalności wydobywczej prowadzonej na ich terenach.
2018-08-07 15:34

Abp Nowak w Pajęcznie: możemy zginąć, jeśli nam zabraknie kapłanów

W homilii abp Nowak przypomniał, że sam Jezus prosił, by modlić się o powołania kapłańskie. - „Proście Pana żniwa, żeby wysłał robotników na swoje żniwo”.
2018-08-07 13:09

Papieski list do biskupów Chile w sprawie walki z nadużyciami

„Jestem pod wrażeniem podjętej refleksji, rozeznania i wyborów, jakich dokonaliście” – podkreśla Papież w liście do chilijskich biskupów.
2018-08-05 12:57

Liverpool: krajowy kongres eucharystyczny

Katolicki prymas Anglii i Walii zachęca do udziału w krajowym kongresie eucharystycznym.
2018-08-05 12:30

Kostaryka pomaga uchodźcom z Nikaragui

W Kostaryce powstały dwa diecezjalne centra pomagające uchodźcom z ogarniętej od czterech miesięcy konfliktem Nikaragui – poinformował biskup diecezji Quesada, José Manuel Garita Herrera.
2018-08-05 07:51

Sakramenty na arenie, czyli duszpasterstwo w cyrku

Zamiast ołtarza jest arena cyrkowa, a wierni to m. in. klauni, akrobaci czy magowie. Od 20 lat ks. José Aumente odwiedza systematycznie ponad 40 cyrków rozsianych po całym kraju.
2018-08-03 09:08

Kard. Gracias: wprowadzanie zakazu spowiadania jest absurdem

Absurdem jest propozycja abolicji spowiedzi w Indiach, jako formy przeciwstawiania się nadużyciom wobec kobiet.
2018-07-31 09:01

Kościół w Chile potrzebuje odnowy

W Punta di Tralca, położonym 120 km od stolicy Chile, trwa nadzwyczajne zebranie episkopatu tego kraju. Jak zaznaczył jego przewodniczący, głównym tematem obrad jest problem nadużyć seksualnych, których dopuścili się duchowni.
2018-07-31 08:04

Indie: państwowy urząd wzywa do zakazu spowiadania

Rządowa komisja ds. kobiet w Indiach żąda wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu spowiadania. Według niej spowiedź jest narzędziem nacisku na kobiety.
2018-07-29 08:16

Polski misjonarz w Nikaragui: nie widać nadziei na pokój

Sytuacja w Nikaragui jest bardzo ciężka. Nie widać jakiejkolwiek nadziei na pokój. Mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Gabriel Szewczyk, który pracuje w stołecznej Managui.
2018-07-27 09:29

Irlandia: rząd ingeruje w działalność kościelnych instytucji

Kościół w Irlandii pogrąża się w coraz głębszym kryzysie. Na miesiąc przed przybyciem Papieża do Dublina z okazji Światowego Spotkania Rodzin katolickie poradnie małżeńskie zgodziły się udzielać pomocy również parom jednopłciowym.
2018-07-21 13:45

Liban: konferencja młodych Kościoła syro-katolickiego

Słowa Jezusa z Ewangelii św. Jana: „Chodźcie, a zobaczycie” (1, 39) są myślą przewodnią I Międzynarodowej Konferencji Młodych Kościoła syro-katolickiego, jaka odbywa się w Libanie.
2018-07-21 06:44

Sukcesu wizyty Jana Pawła II w Irlandii nie da się powtórzyć

Abp Dublina przyznał jednak, że również obecna wizyta Papieża cieszy się dużym zainteresowaniem. W jej centrum znajduje się osoba Franciszka, który jest swego rodzaju religijną gwiazdą.
2018-07-20 12:48
miniaturka
play

Klerykalni świeccy i świeccy księża

Czy świeccy potrzebni są w Kościele? Jaką rolę mają spełnić? Kim są szafarze świeccy? - odpowiada ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.
2018-07-19 18:06

Kard. Filoni: Ameryka coraz bardziej misyjna

Kościół w Ameryce znacząco dojrzał i jest coraz bardziej świadomy ciążącej na nim odpowiedzialności misyjnej. Wskazuje na to kard. Fernando Filoni, który był papieskim wysłannikiem na V Amerykański Kongres Misyjny w Boliwii.
2018-07-09 08:47

Nigeria: pełzająca wojna na ukrytym froncie

Kard. John Onaiyekan wskazuje, że władze Nigerii utraciły zaufanie społeczne.
2018-07-08 08:46

Wiara, patriotyzm, intelekt

- Życie wiarą, wychowanie patriotyczne i rozwój intelektualny - to trzy zadania katolickiego szkolnictwa - mówi Elżbieta Drążek, dyrektorka jednej z podkrakowskich szkół katolickich.
2018-07-08 07:12

Hiszpania: uroczystości ku czci św. Firmina

Byki pędzące ulicami miasta to znak, że w Pampelunie rozpoczęły się uroczystości ku czci św. Firmina.
2018-07-06 08:55

Bp Huonder: Kościół tak jak Chrystus, musi umieć się sprzeciwić

Szwajcarski biskup Vitus Huonder stwierdza, że antykoncepcja należy już do cywilizacji śmierci.
2018-07-05 09:45

Pomoc Kościołowi w Potrzebie: 125 mln euro dla cierpiących

Prawie 125 mln euro przekazało w ubiegłym roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na projekty realizowane w krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani i cierpią ubóstwo.
2018-07-04 09:21

Ordynariusz Hongkongu: nie rywalizujemy z władzą, jesteśmy z najsłabszymi

Kościół nie chce rywalizować z władzą, ale musi być blisko najsłabszych. Musimy zabierać głos, kiedy dzieje się niesprawiedliwość – powiedział ordynariusz Hongkongu.
2018-07-04 08:46

Japonia: miejsca „ukrytego chrześcijaństwa” dziedzictwem ludzkości

Miejsca dokumentujące prześladowanie Kościoła w Japonii oraz działanie w tym kraju ukrytych wspólnot chrześcijańskich zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
2018-07-04 08:20

Kanadyjscy biskupi: palenie marihuany pozostaje grzechem

Bez względu na orzeczenia rządu używanie marihuany jest i pozostanie grzechem – ogłosiła konferencja Kanady po tym, jak premier tego kraju zakomunikował, że od 17 października rekreacjyne używanie narkotyku nie będzie już przestępstwem.
2018-07-03 09:49

Europejscy sekretarze episkopatów debatują o kulturze spotkania

Kulturze spotkania poświęcone jest doroczne spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów Europy. Tym razem odbywa się ono na Cyprze. Temat spotkania w sposób naturalny wpisuje się w kryzys migracyjny oraz napięcia, które dzielą dziś Stary Kontynent.
2018-07-03 08:16

Irlandzcy politycy zabierają się za reformę Kościoła

Na niespełna dwa miesiącem przed papieską wizytą w Dublinie irlandzcy politycy zabierają się do reformy Kościoła.
2018-06-29 13:15

Franciszek: Kościół potrzebuje wiary Piotra i Pawła

Na znaczenie dla Kościoła w Rzymie i na całym świecie świadectwa świętych Piotra i Pawła wskazał Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2018-06-26 08:09

Kościół w sprawie integracji krajów bałkańskich z UE

Kościół katolicki zaangażował się w mediacje dotyczącą integracji Serbii, Kosowa, Macedonii i Czarnogóry z Unią Europejską.
2018-06-22 08:17

Brat Alois z Taizé: aby nastała jedność, każdy Kościół musi coś stracić

Komentując papieskie rozważanie podczas ekumenicznej modlitwy, przeor Wspólnoty z Taizé podkreślił potrzebę otwarcia na inne sposoby wyrażania tej samej prawdy wiary.
2018-06-20 10:23

Migranci, politycy i hierarchowie przy jednym stole

Z inicjatywy rzymskiej Caritas zorganizowano obiad dla migrantów, polityków i przedstawicieli Kościoła. Wyrażając uznanie dla tej inicjatywy, Franciszek zachęca jej uczestników do dzielenia się własnymi doświadczeniami.
2018-06-16 07:58

Walencja przyjmie imigrantów ze statku Aquarius

Hiszpański kard. Antonio Cañizares powołał specjalny sztab, który będzie koordynował pomoc Kościoła dla imigrantów znajdujących się na pokładzie statku „Aquarius”.
2018-06-15 11:47

Powstaje poradnik duszpasterza migrantów i uchodźców

Bp Zadarko podkreśla, że potrzebne jest pełne zdefiniowanie polityki migracyjnej Państwa Polskiego, która jest obecnie tworzona, do której będzie mógł się odnieść Kościół.
2018-06-14 10:01

Gotowy projekt konstytucji o Kurii Rzymskiej pt. Głoście Ewangelię

Rada Kardynałów przekazała Ojcu Świętemu projekt konstytucji o Kurii Rzymskiej. Nosi ona tytuł „Praedicate Evangelium”, czyli Głoście Ewangelię. Tekst dokumentu musi jeszcze zatwierdzić Papież.
2018-06-14 08:53

Kościół na świecie w liczbach

Na świecie nieznacznie wzrosła liczba katolików. Jest ich obecnie 1 mld 299 mln. Najbardziej katolickim krajem wciąż pozostaje Brazylia. Chrześcijaństwo najbardziej dynamicznie rozwija się w Afryce.
2018-06-09 08:52

Hiszpania: obchody 100 lecia zawierzenia się Sercu Pana Jezusa

Kult Serca Pana Jezusa jest głęboko zakorzeniony w Hiszpanii. Do Valladolid, Tibidabo w Barcelonie czy Cerro de los Ángeles koło Madrytu przybyły setki pielgrzymów. Archidiecezja Walencji odnowiła akt zawierzenia Sercu Panu Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.
2018-06-08 09:28

Gwatemala: erupcja wulkanu pogłębia i tak już trudną sytuację

Po erupcji wulkanu Fuego biskupi Gwatemali mówią o katastrofie, która pogłębia i tak już bardzo trudną sytuację społeczno-polityczną kraju, w którym większość mieszkańców doświadczonych jest ubóstwem.
2018-06-06 09:04

Papież wstrzymuje pracę nad dokumentem o Komunii dla protestantów

Ojciec Święty nie zgadza się na udzielanie Komunii ewangelikom z małżeństw mieszanych na warunkach przewidzianych przez Episkopat Niemiec. Poinformował o tym prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
2018-05-29 08:39

Kościół w Irlandii po aborcyjnym referendum: czas na misję!

Kościół w Irlandii wyciąga wnioski z dramatycznych rezultatów piątkowego referendum. Ponad 66 proc. głosujących opowiedziało się za usunięciem z Konstytucji prawa ochrony nienarodzonych dzieci.
2018-05-27 17:09

Ks. Izakowicz-Zaleski po zakończeniu protestu w Sejmie o zarzutach wobec Kościoła

Nie jest tak, że Kościół nie zabierał głosu. Ks. kard. Kazimierz Nycz był obecny na strajku, przyszedł z własnej woli. Wypowiadali się różni duchowni i z tego co wiem, byli gotowi być pośrednikami w tych rozmowach – powiedział KAI ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski.
2018-05-27 10:14

"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"

Jestem tylko człowiekiem i jak przyszło cierpienie czyli niepełnosprawność moich dzieci buntowałam się. Po latach dostrzegam to jako wielki dar.
2018-05-22 09:54

70-lecie przybycia do Niegowici ks. Karola Wojtyły i bierzmowanie w tej parafii

- Pamiętajcie, to jest wasza Matka, bo od chwili chrztu będąc członkami Kościoła, jesteście Jej trosce i Jej macierzyńskiej miłości powierzeni - mówił do kandydatów do bierzmowania abp Marek Jędraszewski.
2018-05-22 09:19
miniaturka
play

Brat Elia - ratunek dla Polski

- Ratunek musimy znaleźć w Bogu. Łaskę musimy znaleźć w Bogu. Rodziny muszą się odnaleźć i muszą odnaleźć Boga. Trzeba się uspokoić, trzeba wyhamować - mówił brat Elia.
2018-05-20 13:43

Rzecznik KEP: Zesłanie Ducha Świętego rozpoczęło działalność misyjną Kościoła

Tegoroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest w Polsce szczególna, ponieważ ten rok przeżywamy pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".
2018-05-19 08:55

Nuncjusz w Rosji: państwo musi zagwarantować wolność religijną

W Petersburgu odbywa się VIII Międzynarodowe Forum Prawne. Bierze w nim udział nuncjusz apostolski w Rosji. Zwrócił on uwagę na znaczenie wolności religijnej.
2018-05-17 10:07

Czechy: uroczystości ku czci św. Jana Nepomucena

Czesi wspominali wczoraj św. Jana Nepomucena. Uchodzi on za najbardziej znanego czeskiego świętego. Jest patronem dobrej spowiedzi, opiekunem mostów i orędownikiem w czasie powodzi.
2018-05-15 13:26

Papież do rzymskiej diecezji: staliśmy się Kościołem bez dzieci

Wczoraj wieczorem Franciszek spotkał się z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Zachęcił ich do rozpoczęcia procesu duchowego uzdrowienia.
2018-05-14 11:51

Kanada: Tydzień dla Życia i Rodziny

Katolicy w Kanadzie przeżywają specjalny tydzień poświęcony obronie życia i rodziny. Z tej okazji przesłania wystosowali przewodniczący tamtejszego episkopatu oraz fundacja podejmująca kwestie pro-life.
2018-05-14 08:42

Ukraina: kolejne pomocowe projekty

Edukacja, media oraz odnowa budynków sakralnych – te dziedziny obejmie na Ukrainie seria projektów realizowanych przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2018-05-10 09:32

Szokujące postulaty Prymasa Belgii. Ostra reakcja Prymasa Holandii

Kard. De Kesel chce ceremonii religijnej dla związków jednopłciowych i poszanowania dla sposobu, w jaki osoby LGBT przeżywają swoją seksualność. Prymas sąsiedniej Holandii zastanawia się, czy w Kościele nie nastał czas apostazji.
2018-05-09 18:20

Włochy: w Rzymie powstanie kościół dla młodych, którego patronem będzie św. Jan Paweł II

Zapowiedzieli to wspólnie biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Gianrico Ruzza i Davide Maria Zanchi – przewodniczący wielkiej rzymskiej sieci handlowej Euroma2, która sfinansuje prace nad tym projektem.
2018-05-09 11:46
miniaturka
play

Kościół w Susłach do kościołów

Polacy żyjący na Ukrainie w wiosce Susły zbudowali własnymi rękami kościół. 16 maja 2018 ma zostać on konsekrowany. Jest jeszcze dużo pracy.
2018-05-09 09:35
miniaturka
play

Ruchy charyzmatyczne a pentekostalizacja

Jak rozpoznać wspólnotę... katolicką? Czym jest pentekostalizacja kościoła? Czy spadek ilości wiernych powinien nas martwić? Czy to przypadek, że ewangelizacja ma miejsce szczególnie w ruchach charyzmatycznych?
2018-05-08 08:54

Prymas Holandii oburzony decyzją Episkopatu Niemiec o interkomunii

Kard. Eijk przestrzega przed konsekwencjami decyzji niemieckiego episkopatu. Wśród wierzących szerzy się zamęt. Prymas Holandii liczy na jasną reakcję Stolicy Apostolskiej.
2018-05-03 18:56

Pijarski Synod Młodych: Młodzież woła o obecność duszpasterzy i boi się samotności

Młodzież woła o obecność duszpasterzy. Potrzebuje duchowego towarzyszenia - wynika z internetowej ankiety przeprowadzonej z okazji Pijarskiego Synodu Młodych.
2018-05-03 17:34

Przewodniczący Episkopatu: niepodległość państwa oparta na duchowej wolności Polaków

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy Świętej na Jasnej Górze 3 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, podczas ogólnopolskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polską niepodległości.
2018-05-03 09:12

Rep. Środkowoafrykańska: najbardziej krwawy zamach na kościół

Bandyci wrzucili do kościoła granaty i otworzyli ogień do wiernych uczestniczących w Mszy. To był najbardziej krwawy atak na kościół w Republice Środkowoafrykańskiej.
2018-05-03 08:47

Nuncjusz apostolski Austrii nazywa wypowiedź kard. Marxa skandalem: To wstyd!

W Niemczech nie ustaje debata na temat rozporządzenia władz Bawarii, by od czerwca w każdym urzędzie wieszać krzyże. Wypowiedź kard. Marxa nazwana została skandalem.
2018-05-02 10:58

Franciszek do katolickich dziennikarzy: nie zadowalajcie się tym, co widzą wszyscy

Papież wskazał dziennikarzom przykład św. Józefa, który, jako człowiek milczenia, może zdawać się zaprzeczeniem komunikatora.
2018-04-30 08:17

Nigeria: kolejny atak na kościół

Co najmniej siedem osób zostało zabitych w kolejnym ataku na kościół do jakiego doszło w Nigerii. Episkopat tego kraju domaga się ustąpienia prezydenta, który nie jest w stanie zapewnić obywatelom bezpieczeństwa.
2018-04-26 09:18

Bawaria: krzyż fundamentalnym symbolem tożsamości

W Niemczech trwa dyskusja na temat obecności krzyża w przestrzeni publicznej. Bawarski rząd zdecydował, że każdy urząd ma obowiązek zawieszenia krzyża w widocznym miejscu.
2018-04-25 15:12

Polski Konkordat: 20. rocznica wejścia w życie

Dziś mija 20. rocznica wejścia w życie Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Jego naczelnymi zasadami są: ochrona wolności religijnej i wzajemna autonomia państwa i Kościoła.
2018-04-25 09:21

Bóg jest poetą – włoska wersja wywiadu Woltona z Papieżem

W Rzymie zaprezentowano włoskie wydanie książkowego wywiadu Dominique’a Woltona z Papieżem Franciszkiem. Francuski socjolog nadał mu jednak nowy tytuł: „Bóg jest poetą”.
2018-04-17 15:05

Papież: prorok jest człowiekiem nadziei

Prawdziwy prorok potrafi płakać nad ludem, który go nie słucha. Na Mszy w Domu św. Marty Papież mówił o św. Szczepanie i podkreślił, że Kościół potrzebuje, aby każdy z nas był prorokiem.
2018-04-17 14:31
miniaturka
play

Dziś o ekumenizmie doktrynalnym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

Celem tej konferencji naukowej jest ukazanie istoty, aktualnych problemów i perspektyw rozwoju ekumenizmu doktrynalnego.
2018-04-17 13:29

Krąg Uczniów Ratzingera: relacje Kościół-państwo-społeczeństwo

Relacje Kościół-państwo i Kościół-społeczeństwo to zagadnienie, którym będą zajmować się w tym roku członkowie Kręgu Uczniów Ratzingera. Temat obrad wybrał i tym razem Benedykt XVI mając na względzie najaktualniejsze wyzwania.
2018-04-16 08:40

Kard. Raï: ONZ straciła swą rację bytu

Maronicki patriarcha Libanu zauważa, że ONZ stała się narzędziem w rękach wielkich mocarstw przykrywających jej decyzjami swe brudne interesy.
2018-04-14 18:23

Fatima: dramatyczny apel kard. Bagnasco o zachowanie wiary i głoszenie Chrystusa

Na połączonym posiedzeniu biskupów Europy i Azji kard. Bagnasco mówił o postawie chrześcijan wobec triumfu sekularyzmu.
2018-04-14 08:36

Episkopat Chile: razem z Papieżem chcemy rozwiązać problem bp. Barrosa

Biskupi chilijscy z nadzieją i satysfakcją przyjęli list Papieża w sprawie bpa Juana Barrosa. Są przekonani, że wraz z Franciszkiem będą mogli znaleźć drogi do przezwyciężenia zaistniałego kryzysu.
2018-04-14 08:29

Niemcy: Dni Świętej Tuniki

Od wczoraj do 22 kwietnia w romańskiej katedrze na zachodzie Niemiec potrwają tzw. Dni Świętej Tuniki.
2018-04-13 13:05

Włoski teolog uważa, że deklaracja ws. Amoris laetitia jest bezużyteczna

Zdaniem wykładowcy Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, wbrew zarzutom sygnatariuszy deklaracji, treść adhortacji w niczym nie zmienia prawd wiary katolickiej.
2018-04-12 11:22

Filipiny: katolicy protestują przeciwko legalizacji rozwodów

Katolickie ruchy i organizacje protestują przeciwko planom legalizacji rozwodów. Za rozwodami opowiedziała się niższa izba parlamentu. Prezydent Duterte zapowiedział weto.
2018-04-12 09:05

Wikariusz Aleppo: światowe mocarstwa chcą zniszczyć Syrię

Światowe mocarstwa szukają pretekstu do zniszczenia Syrii – wskazuje na to bp Georges Abou Khazen komentując dramatyczne wydarzenia, do jakich doszło w ciągu ostatnich dni w tym umęczonym niekończącą się wojną kraju.
2018-04-11 10:59

Tydzień Miłosierdzia - dobry czas na podjęcie wolontariatu

Trwa Tydzień Miłosierdzia, w czasie którego Kościół zachęca do pomocy chorym, samotnym, bezrobotnym i bezdomnym. W działalność Caritas w Polsce zaangażowanych jest około 100 tys. wolontariuszy.
2018-04-11 09:49
miniaturka
play

Abp Hoser o katastrofie smoleńskiej, schizmie w Kościele, Zatrzymaj Aborcję i Medjugorie

- Podziały w Kościele zawsze istniały - mówił abp Henryk Hoser.
2018-04-09 08:43

Łotwa: Kościół i młodzież

„Przygotujmy się do Światowych Dni Młodzieży” – pod takim hasłem w Rydze (7 kwietnia) odbyło się spotkanie wstępne przed przyszłorocznym wydarzeniem w Panamie.
2018-04-04 08:17

Europejski feniks i oaza na islamskiej pustyni

W 1965 r. władze pozwoliły na wybudowanie jednej parafii i jednej szkoły w Dubaju. Dziś w Emiratach jest około 700 tys. wiernych, 40 księży i 10 parafii. Sama stolica posiada najliczniejszą parafię na świecie – 300 tys. wiernych.
2018-03-27 08:45

Hiszpania: rekordowa suma z odpisów podatkowych na Kościół

Spadła liczba Hiszpanów, którzy część kwoty podatkowej przeznaczyli na cel Kościoła. Jednocześnie ogólna kwota zebranych środków rekordowo wzrosła.
2018-03-26 20:18

Rekolekcje kapłańskie

Temat: Uczyńmy człowieka (por. Rdz 1,26) Lectio divina o człowieczeństwie ewangelicznym.
2018-03-23 18:10

Spotkanie przedsynodalne: jakiego Kościoła chcą młodzi?

W Rzymie dobiega końca przedsynodalne spotkanie młodych. Dziś nanoszono już ostatnie poprawki do dokumentu, który zostanie przekazany Papieżowi, a następnie biskupom, jako wkład młodych w refleksję nad tematem synodu.
2018-03-22 11:57

Polscy delegaci na spotkaniu przedsynodalnym w Rzymie

Polscy delegaci na spotkaniu przedsynodalnym w Rzymie: uczestniczymy w historycznym wydarzeniu!
2018-03-21 14:17
miniaturka
play

Krzyż ks. Dolindo

Jak radzić sobie z cierpieniem? Jakie znaczenie ma przebaczenie? Czego uczy nas ks. Dolindo? Jak kochać Kościół, kiedy widzimy w nim grzech? - mówi Joanna Bątkiewicz-Brożek.
2018-03-21 08:20

Hiszpania: młodzi chcą wyraźnego głoszenia Ewangelii

Kościół w Hiszpanii starannie przygotował się do przedsynodalnego spotkania młodzieży w Rzymie. Wśród młodych przeprowadzono badania, by zobaczyć, czym jest dla nich Kościół i jakie są ich oczekiwania.
2018-03-19 09:52

Afryka: przygotowania do synodu nt. młodzieży

Ludzie świeccy często doświadczają duchowej pustki, na którą Kościół nie potrafi właściwie odpowiedzieć - stwierdzili biskupi afrykańscy zebrani w Ghanie na piątym spotkaniu organizacji Network Pastoral Africa.
2018-03-15 11:23

Syria: pomoc Kościoła w ponownym otwarciu trzech szpitali

Kościół katolicki w Syrii dąży do ponownego otwarcia trzech szpitali, dwóch w Damaszku i jednego w Aleppo. Jest to osobista inicjatywa nuncjusza apostolskiego w tym kraju.
2018-03-13 10:52

Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół? 5. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka

Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół? – to pytanie, na które z okazji przypadającej dziś, 13 marca, 5. rocznicy pontyfikatu zadała Katolicka Agencja Informacyjna osobom duchownym i świeckim.
2018-03-13 08:44

Turcja: drugi atak na kościół

Po raz drugi w tym roku zaatakowano katolicki kościół pod wezwaniem św. Marii w Trabzon, na północnym wschodzie Turcji.
2018-03-09 09:18

Papież: temat Synodu dla Amazonii

„Amazonia: nowe wyzwania dla Kościoła i dla integralnej ekologii” – to temat Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla tego regionu Ameryki Łacińskiej. Odbędzie się ono w Rzymie w październiku 2019 r.
2018-03-06 09:23

Kard. Kasper: Kościół potrzebuje przebudzenia!

- Kościół potrzebuje przebudzenia, zwłaszcza Kościół w Niemczech - powiedział w wywiadzie dla katolickiej agencji KNA kard. Walter Kasper. Jego zdaniem, Kościołowi w Niemczech grozi aktualnie rozbiór.
2018-03-05 09:19

Nadszedł czas na kanonizację Piusa IX

W Kościele przybywa czcicieli bł. Piusa IX, stopniowo słabnie też głos jego wrogów. Można więc mieć nadzieję, że już niebawem dojdzie do jego kanonizacji – uważa postulator sprawy tego XIX-wiecznego Papieża.
2018-02-28 09:08

Kard. Collins: katolicy w Kanadzie jak Tomasz Morus

Katolicy w Kandzie czują się jak św. Tomasz Morus. Nie chcą wypowiadać wojny prawowitej władzy, ale zarazem nie mogą podpisać się pod czymś, co jest sprzeczne z ich wiarą – zauważa kard. Thomas Collins z Toronto.
2018-02-23 11:59
miniaturka
play

Moc Ducha Świętego - tak działa!

Czym jest Niedziela Ad Gentes? Co robią misjonarze wśród Eskimosów? Co zrobić, by Polska nie stała się pustynią?
2018-02-23 10:28

Dzień Modlitwy i Postu o Pokój

Dzień Modlitwy i Postu w intencji Pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Południowym Sudanie Papież wyznaczył na piątek 23 lutego. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki zachęca do włączenia się w to ważne i szlachetne przedsięwzięcie.
2018-02-20 08:24

Azerbejdżan: wyświęcono pierwszego biskupa

Tą decyzją Papież pokazał, że pragnie rozwoju Kościoła w Azerbejdżanie pod ojcowskim przewodnictwem biskupa - tak wyniesienie do godności biskupiej salezjanina Vladimíra Fekete skomentował watykański sekretarz ds. relacji z państwami.
2018-02-17 18:10

Kard. Sarah o głównych wyzwaniach dzisiejszego Kościoła

Kościół stoi dziś wobec wielkiego wyzwania. Jest nim wierność Jezusowi, Jego Ewangelii, a także nauczaniu, które otrzymał od pierwszych papieży i soborów – uważa kard. Robert Sarah.
2018-02-14 10:06

Kard. Ouellet: Benedykt XVI jako teolog może nas jeszcze zaskoczyć

Benedykt XVI nigdy nie przestał być teologiem. Myślę, że w tym względzie mogą nas czekać jeszcze pośmiertne niespodzianki, dla zbudowania Kościoła – powiedział kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.
2018-02-13 13:40
miniaturka
play

Kościół wobec przestępstwa pedofilii

„Zero tolerancji dla pedofilii” – takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy.
2018-02-13 11:47

Daniel Pittet: Modlę się za pedofilów

- Postanowiłem, że aż do śmierci będę modlił się za wszystkich pedofilów świata, bo nie wiedzą jakiego zła się dopuszczają - mówi w rozmowie z KAI Daniel Pittet, ofiara księdza pedofila, któremu przebaczył.
2018-02-07 08:18

Irlandia: katolicka poradnia małżeńska ma się otworzyć na pary tej samej płci

Rząd Irlandii grozi zaprzestaniem fundowania katolickiej poradni małżeńskiej, jeżeli ta nie otworzy się na pary tej samej płci.
2018-02-05 08:53

Papież zaniepokojony słabą obroną życia we Włoszech

Ojciec Święty jest zaniepokojony słabym zainteresowaniem obroną życia we Włoszech. Wczoraj we włoskim Kościele obchodzony był Dzień dla Życia.
2018-02-01 10:05

Kard. Parolin o kontrowersjach dotyczących dialogu z Chinami

Ufam, że wierni w Chinach będą potrafili uznać, że działania Stolicy Apostolskiej nie kierują się logiką świata, lecz są ożywiane ufnością pokładaną w Panu – powiedział kard. Parolin odnosząc się do kontrowersji, jakie narosły wokół watykańskiej polityki względem Chin.
2018-01-31 11:40

VI Rekolekcje dla muzyków

Zaproszenie na VI Rekolekcje dla muzyków z elementami warsztatowymi, które odbędą się od 16 do 18 lutego 2018 r. w Domu Parafialnym parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Gdyni.
2018-01-31 09:42

Watykańska deklaracja w sprawie dialogu z Chinami

O kwestiach dotyczących Chin czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
2018-01-23 10:16

Chile: kolejne podpalenie kościoła

W sobotę w Chile doszło do kolejnego podpalenia kościoła. Obiektem ataku stała się świątynia położona w regionie Los Ríos w południowej części kraju.
2018-01-22 12:25

Rusza serwis specjalny KAI poświęcony młodzieży

mlodzi.ekai.pl - to adres serwisu specjalnego KAI poświęconego młodzieży, który zostaje uruchomiony na rok przed ŚDM w Panamie, 22 stycznia 2018 r.
2018-01-09 10:53

Kościół zdecydowanie przeciwny wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich

Kościół jest zdecydowanie przeciwny wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich, które jest grzechem i przestępstwem. W tej sprawie jest pełna transparentność – podkreśla rzecznik KEP, przypominając stanowisko Episkopatu w tej kwestii.
2018-01-03 10:21

Maroko: niespodziewany rozwój Kościoła

Kościół katolicki w Maroku doświadczył w ostatnich latach nowego dynamizmu.
2018-01-02 08:19

Zabobonne praktyki katolików w Brazylii

Zabobony obecne w życiu katolików stają się dużym wyzwaniem dla Kościoła w Brazylii.
2017-12-28 10:35

Działalność papieska - kalendarz wydarzeń

Przedstawiamy daty najbliższych wydarzeń - pod koniec 2017 roku i w pierwszych miesiącach 2018 roku.
2017-12-22 08:08
miniaturka
play

Ks. abp Henryk Hoser: Kościół jest niezniszczalny

Gościem Tematu Dnia był ks. abp Henryk Hoser SAC, biskup senior diecezji warszawsko – praskiej, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim dokonał podsumowania swojej posługi.
2017-12-14 09:51

Kard. Arborelius: u nas Kościół się rozwija, dzięki migrantom i nawróceniom

Skandynawia jest dziś jedynym regionem w Europie, gdzie Kościół katolicki się rozwija – powiedział w wywiadzie dla agencji I.Meida kard. Anders Arborelius.
2017-12-14 08:51

Rada Kardynałów sprawdziła przebieg reform w Watykanie

W Watykanie zakończyło się posiedzenie Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej i Kościoła. Tym razem przybyli wszyscy purpuraci, również nieobecny ostatnio kard. George Pell z Australii.
2017-12-10 12:09

Zbieramy na Kościół katolicki na terenach dawnego ZSRR

Kościół w Polsce obchodzi dzisiaj 18. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.
2017-12-05 11:42

USA: Fundusz Solidarności dla Kościoła w Afryce

To inicjatywa, która jest odpowiedzią na apel św. Jana Pawła II zawarty w adhortacji apostolskiej „Kościół w Afryce”.
2017-11-29 13:40

Papież do birmańskich katolików: dzielcie się mądrością Jezusa ukrzyżowanego

Dzielcie się z innymi bezcenną mądrością, którą otrzymaliście, miłością Boga, która wypływa z Serca Jezusa – powiedział Papież do birmańskich katolików.
2017-11-26 11:46

Dziś uroczystość Chrystusa Króla

Zasiadającego na tronie Pantokratora a zarazem ukoronowanego cierniem i bezsilnego Zbawiciela katolicy wspominają na koniec roku kościelnego, który symbolicznie oznacza też koniec czasu i nastanie wieczności.
2017-11-26 07:04

Brazylia: rok 2018 rokiem osób świeckich

Kościół w Brazylii zaczyna obchody roku poświęconego osobom świeckim, którego uroczyste otwarcie nastąpi dzisiaj, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a zakończy się 25 listopada 2018 r.
2017-11-23 11:08

Poznań: pierwsza polska aplikacja mobilna dla wiernych

W Poznaniu działa już pierwsza polska aplikacja mobilna dla wiernych „Drogowskaz”.
2017-11-18 12:37

O. Maciej Zięba OP: Kościół przeżyje, ale Europa nie!

- Co do Europy jestem pesymistą. Europę zniszczy przede wszystkim demografia, brak tożsamości oraz przesuwanie się centrów gospodarczych w inne rejony świata - mówi w rozmowie z KAI dominikanin o. Maciej Zięba.
2017-11-17 11:15
miniaturka
play

Papież Franciszek do księży: obmowy są jak terroryzm

Papież wskazał na potrzebę dbania o wzajemne relacje braterskie oraz uczestniczenia w życiu duszpasterskim Kościoła diecezjalnego. Przestrzegł księży przed plotkowaniem, obmowami, które rozbijają wspólnotę.
2017-11-15 09:14

Włochy: Kościół odrzuca pojednawczy gest masonerii

Dla Kościoła dialogu, Kościoła Soboru Watykańskiego II masoni nie są ani bliscy, ani dalecy; są kompletnie poza Kościołem, są ekskomunikowani – powiedział bp Antonio Staglianò podczas spotkania z przedstawicielami włoskiej masonerii.
2017-11-10 18:49

Choinka z Mazur wyrusza do Watykanu

W Święto Niepodległości, 11 listopada, na Placu św. Jana Pawła II w Ełku, odbędzie się pobłogosławienie transportu choinki – daru dziękczynnego Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka i modlitwa wypraszająca Boże błogosławieństwo na czas transportu z Ełku do Watykanu.
2017-11-09 18:01

Papież u św. Marty: dbajmy o Kościół

Kościół trzeba budować, dbać o niego i oczyszczać go – mówił Papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.
2017-11-09 08:16

Francja przed Synodem: czego młodzi oczekują od Kościoła?

Przeprowadzone przez episkopat badania pokazują, że młodym trudno jest dziś rozwijać i zachować chrześcijańską wiarę.
2017-11-08 08:12

Subiektywizm w Kościele: inaczej uczy biskup na Malcie i w Polsce

Kiedy jakiś biskup z Malty pozwala na przystępowanie do Komunii, a biskup w Polsce w takiej samej sytuacji jej odmawia to znaczy, że mamy do czynienia z subiektywizmem – uważa abp Carlo Liberati, wieloletni papieski delegat dla sanktuarium Matki Bożej w Pompejach.
2017-11-03 10:02

Znaczenie rehabilitacji Galileusza przez Jana Pawła II

Minęło 25 lat od pamiętnego przemówienia Jana Pawła II do Papieskiej Akademii Nauk, w którym przyznał on, że potępienie Galileusza było błędem.
2017-11-03 09:21

Dialog katolicko-luterański: Kościół, Eucharystia i posługiwanie

Stolica Apostolska i luteranie zapowiedzieli temat kolejnego etapu oficjalnego dialogu teologicznego między obu wyznaniami.
2017-11-02 12:51

2 listopada - Dzień Zaduszny

Kościół katolicki wspomina 2 listopada wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią.
2017-10-23 11:57

Uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa o. Lombardiemu SJ

O. Federico Lombardi SJ odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
2017-10-23 10:35

Statystyki Kościoła: na świecie wzrasta liczba katolików

Z okazji obchodzonego wczoraj Światowego Dnia Misyjnego agencja prasowa Fides, związana z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów, przypomniała aktualne statystyki Kościoła na świecie.
2017-10-22 12:33

Bp Mazur: wszyscy powinniśmy być misjonarzami w swoich środowiskach

Wszyscy jesteśmy wezwani by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach, w rodzinie, w szkole, w miejscu pracy – podkreślił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur.
2017-10-18 08:08

Włochy: mniej pieniędzy na kościoły, więcej dla potrzebujących

Kościół we Włoszech zmienia priorytety. W rozdziale pieniędzy pochodzących z odpisów podatkowych zmniejsza wydatki na działalność związaną z kultem, a zwiększa na pomoc społeczną.
2017-10-17 08:25

Warszawa: rozpoczyna się Dziedziniec Dialogu

W Warszawie rozpoczyna się trzecia edycja Dziedzińca Dialogu. Ludzie kultury, nauki, liderzy opinii i dziennikarze debatować będą o nauce, kulturze, społeczeństwie, Kościele i mediach.
2017-10-02 08:09

Bratysława: beatyfikacja męczennika reżimu komunistycznego

Męczennikiem za powołania kapłańskie i zakonne można nazwać bł. Tytusa Zemana.
2017-09-23 17:13

W niedzielę - modlitwa o trzeźwość i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

W niedzielę 24 września małżonkowie w wielu polskich świątyniach odnowią ślubne przyrzeczenia.
2017-09-21 08:06

Rekordowa liczba seminarzystów w Filadelfii i Portsmouth

W seminariach duchownych dobiegają końca zapisy na pierwszy rok formacji. Choć Kościół na Zachodzie od dawna boryka się z poważnym kryzysem powołań, również i tam są wyjątki.
2017-09-11 10:10

Kardynał Kazimierz Nycz w Rumunii

Kard. Nycz w Rumunii – do księży o priorytetach powołania kapłańskiego i działania Kościoła.
2017-09-06 10:16

Rosja: spór o zwrot kościoła moskiewskim katolikom

Spór o oddanie katolikom budynku kościoła świętych Piotra i Pawła przy Miliutińskim Zaułku w Moskwie nadal trwa.
2017-09-06 09:10

Kard. Parolin: w Kolumbii Papież będzie chciał pomóc w pojednaniu

Z politycznego punktu widzenia Kolumbia znajduje się w bardzo ważnej chwili swych dziejów. Wkład Kościoła w te wydarzenia musi być jednak czysto duszpasterski – zauważa watykański sekretarz stanu.
2017-09-06 08:13

Kościoły Jerozolimy w obronie praw tamtejszych chrześcijan

Jest apel do Kościołów na całym świecie, rządów i wszystkich ludzi dobrej woli o poparcie w obronie nienaruszalności historycznego „status quo” tamtejszych chrześcijan.
2017-09-05 08:41

Rzecznik Episkopatu: w piątek historyczny Akt Poświęcenia Kościoła w ​Polsce​ Maryi

8 września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zostanie odnowiony Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
2017-09-03 08:40

Londyn: Kościół nie chce Epifanii i Wniebowstąpienia w niedzielę

Kościół w Anglii i Walii rezygnuje z przenoszenia na niedzielę obchodów uroczystości Wniebowstąpienia i Objawienia Pańskiego.
2017-09-01 09:38

Rzecznik KEP o II wojnie światowej: nie może być przyzwolenia na pogardę i nienawiść

W żadnej sytuacji nie może być przyzwolenia na pogardę, nienawiść i bestialskie traktowanie ludzi. Jakakolwiek forma przemocy nie doprowadzi do rozwiązania problemów, z którymi boryka się społeczność światowa – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-08-27 13:04

Franciszek: w Piotrze jest widzialne centrum jedności Kościoła

Jezus pragnął dla swego Kościoła widzialnego centrum jedności w Piotrze i jego następcach, którzy od samego początku byli utożsamiani z Biskupami Rzymu, miasta, w którym Piotr i Paweł złożyli świadectwo krwi - przypomniał dziś Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.
2017-08-24 08:01

Pakistan: włoski dobroczyńca podarował chrześcijanom kościół

Kościół św. Józefa powstanie jako świątynia dla ubogiej wspólnoty chrześcijańskiej w Fajsal Town w Pakistanie.
2017-08-23 09:12

Kościół we Włoszech solidarny z Ischią

W pomoc dotkniętej trzęsieniem ziemi Ischii zaangażował się cały włoski Kościół. Przeznaczenie na ten cel niezbędnych środków zadeklarował już sekretarz generalny episkopatu abp Nunzio Galantino.
2017-08-19 07:52

Ołomuniec: 7 tys. katolików na czeskim spotkaniu młodzieży

Czeski Kościół przeżywa krajowe spotkanie młodzieży. Odbywa się ono w Ołomuńcu na Morawach. Trwa cały tydzień, jest przeznaczone dla młodych w wieku od 15. do 30. roku życia i wzoruje się je na ŚDM.
2017-08-17 09:09

Kenia: Kościół wzywa do zaprzestania przemocy po wyborach

Hierarchowie wezwali wszystkich polityków do dbałości o zaprowadzenie pokoju oraz jedności w narodzie.
2017-08-12 07:40

Abp Głódź o roli Kościoła w debacie publicznej

Kościół ma prawo do oceny od strony moralnej działań w sferze polityki, chodzi bowiem o dobro człowieka – uważa abp Sławoj Leszek Głódź.
2017-08-10 09:34

Bp Ryś: Kościół na pielgrzymce jest bliżej siebie samego

"Kościół na pielgrzymce jest bliżej siebie samego. Bliżej tego, że jest wspólnotą sióstr i braci, gdzie podstawowa godność wszystkich jest równa" - powiedział w krótkiej rozmowie z KAI bp Ryś.
2017-08-09 08:05

Jezuici z Tomska rozpoczęli zbiórkę pieniężną na kościół na Syberii

Jezuici z syberyjskiego Tomska chcą odbudować kościół wzniesiony przez Polaków w 1908 r. Drewniana świątynia doszczętnie spłonęła w kwietniu bieżącego roku.
2017-08-08 08:11

Chile: pomoc państwa w odbudowie kościołów

Rząd Chile pomoże w odbudowie miejsc kultu spalonych przez Indian w regionie Araukanii.
2017-08-04 09:12

Watykan: ekskomunika dla członków mafii i łapówkarzy

Watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego wydała dokument podsumowujący naradę o zwalczaniu korupcji i zorganizowanej przestępczości. Rozważa się w nim możliwość nałożenia ekskomuniki na grupy przestępcze bądź szerzycieli korupcji.
2017-08-03 15:24

List o instytutach świeckich w polskim tłumaczeniu

Opublikowano polskie tłumaczenie listu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o instytutach świeckich. Dokument powstał z okazji 70-lecia Konstytucji „Provida Mater Ecclesia”.
2017-08-02 15:56

Jezuici zbierają fundusze na odbudowę kościoła na Syberii

Jezuici z syberyjskiego Tomska chcą odbudować kościół wybudowany przez polskich przesiedleńców w 1908 roku. Drewniana świątynia doszczętnie spłonęła w kwietniu tego roku.
2017-08-02 08:38

Pierwszy kardynał z Bangladeszu mówi o ubóstwie Kościoła

„Kościół ubogich i dla ubogich” – tak określił katolicką wspólnotę Bangladeszu kard. Patrick D’Rozario.
2017-08-01 08:22

Nigeria: Kościół sprzeciwia się wypasowi na ziemi niczyjej

„Przemoc i zniszczenia gleby uprawnej spowodowane przez koczowniczych pasterzy stały się problemem, którego nie możemy zignorować” – pisze Komisja „Iustitia et Pax” prowincji kościelnej Beninu w Nigerii.
2017-07-30 12:35

Chile: spłonął kolejny kościół

W środkowym Chile, w Araukanii, został podpalony kolejny budynek sakralny. Tym razem spalono kościół należący do wspólnoty ewangelickiej.
2017-07-28 13:18

24-rocznica Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską

Dziś mija 24-rocznica podpisania Konkordatu między Stolicą Apostolską, a Rzecząpospolitą Polską. Bazuje on na doktrynie Soboru Watykańskiego II, a jego naczelnymi zasadami są ochrona wolności religijnej i wzajemna autonomia państwa i Kościoła.
2017-07-13 09:03

Moskwa: mimo wyroku sądu władze miejskie nie zwrócą kościoła

Władze miejskie Moskwy nie zamierzają oddać katolickiej parafii świętych Piotra i Pawła czterech budynków kościelnych skonfiskowanych w czasach komunizmu. Nie chcą tego uczynić mimo wyroku tamtejszego Sądu Arbitrażowego.
2017-07-09 08:53

Abp Antoniazzi: Sahara większym cmentarzem niż Morze Śródziemne

Abp Antoniazzi wskazał na konkretną pomoc Kościoła dla uchodźców. I nie jest to tylko zaspokojenie najpilniejszych spraw, ale także wspieranie inicjatyw, jakie pozwoliłyby im zarabiać pieniądze.
2017-07-07 08:57

Francja: można zamawiać sobie dzieci za granicą, episkopat protestuje

Francuski wymiar sprawiedliwości ustąpił pod naciskiem par, które wynajmują sobie kobiety do rodzenia dzieci. Surogacja jest w tym kraju zakazana.
2017-07-06 10:12

Kolumbia: Kościół prosi o pomoc dla imigrantów z Wenezueli

„Coś trzeba zrobić, należy zadbać o zaspokojenie potrzeb. Ludzie, którzy tu przybywają, są głodni, zachodzi konieczność dostarczenia im żywności” – powiedział kolumbijski biskup Jaime Muñoz Pedroza.
2017-07-04 10:40

Nowy kościół w Irbilu, znak nadziei dla irackich chrześcijan

W Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu, konsekrowano nowy kościół katolicki obrządku chaldejskiego. Patronami kościoła są apostołowie św. Piotr i św. Paweł.
2017-07-03 08:29

Rosja: katolicki kościół odnawiany przez partię Jedna Rosja

W Samarze, rosyjskim mieście położonym nad rzeką Wołgą, w ramach projektu partii Jedna Rosja "Historyczna pamięć", odnawiany jest rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
2017-07-01 08:24

Niemcy: biskupi skrytykowali otwarcie prawnej definicji małżeństwa par jednopłciowych

Czy Trybunał Konstytucyjny powinien sprawdzić, czy wczorajsza ustawa jest zgodna z konstytucją? Część chadeckich polityków rozważa złożenie takiej skargi.
2017-06-25 13:15

Chromtau: konsekracja kościoła wybudowanego przez tarnowskiego kapłana

Kościół w Chromtau w Kazachstanie uroczyście otwarty. Świątynia stoi ok. 300 metrów od meczetu i 600 metrów od prawosławnej cerkwi.
2017-06-23 13:46
miniaturka
play

Papież do prześladowanych chrześcijan: pozostańcie żywym Kościołem

Nie zapominajmy, że na Wschodzie, także i dziś, chrześcijanie przelewają krew, która staje się pieczęcią ich wiary – powiedział Papież do uczestników sesji plenarnej Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO.
2017-06-23 09:35

Kościół - Sztuka - Biznes - Targi SACROEXPO w Kielcach

XVIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO to najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie.
2017-06-20 10:38

Indonezja: 37 diakonów z jednej małej wyspy

37 diakonów zostało wyświęconych w tym roku na indonezyjskiej wyspie Flores.
2017-06-19 10:45

Kraków: ustanowiono Nagrodę Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”

Z okazji rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie metropolita krakowski ustanowił nagrodę „Młodość – projekt życia”, która będzie przyznawana młodym ludziom, angażującym się w życie Kościoła i środowisk lokalnych.
2017-06-13 11:55

Mosul: ISIS nie zdołało zniszczyć chrześcijańskich rękopisów

W rzymskim klasztorze dominikanów przy bazylice Matki Bożej nad Minerwą zorganizowano ekspozycję irackich rękopisów chrześcijańskich z Mosulu.
2017-06-12 14:53

Papież Franciszek na Twitterze

O tym, jaki winien być Kościół, o tym co sprawia że jaśnieje - napisał dziś na Twitterze Papież Franciszek.
2017-06-10 11:58

Abp Szal: każdy człowiek ma niepowtarzalne powołanie

Każdy człowiek ma swoje niepowtarzalne powołanie – przekonywał abp Adam Szal w piątek podczas czerwcowego Wieczoru Miłosierdzia w ośrodku rekolekcyjnym Caritas w Zboiskach koło Sanoka.
2017-06-09 08:09

Chrzest i azyl w Niemczech

„Kościół katolicki nie traktuje lekkomyślnie sakramentu chrztu” powiedział rzecznik niemieckiego episkopatu Matthias Kopp dodając, że samo przejście na chrześcijaństwo nie chroni w Niemczech przed deportacją uchodźcy.
2017-06-04 17:20

Papież: Kościół to nie cel sam w sobie, ale pokorne narzędzie

W przesłaniu na Światowy Dzień Misyjny Papież podkreślił, że Kościół ze swej natury jest misyjny, inaczej stanowiłby tylko jedno z wielu stowarzyszeń, jakie szybko wyczerpują swój cel i przestają istnieć.
2017-06-03 18:00

Franciszek ogłosił nadzwyczajny miesiąc misyjny

Ojciec Święty ogłosił w całym Kościele nadzwyczajny miesiąc misyjny. Odbędzie się on w październiku 2019 r. i ma pomóc wspólnocie wierzących stać się coraz bardziej zaangażowaną w ewangelizację.
2017-06-03 07:50

USA: Kościół o decyzji Trumpa odrzucającej porozumienie z Paryża

Episkopat Stanów Zjednoczonych wyraził ubolewanie z powodu decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu się tego kraju z paryskich porozumień klimatycznych.
2017-06-02 10:47

Kościół w Polsce wspomina kard. Huzara

Z wielkim smutkiem Kościół w Polsce przyjął informację o śmierci kard. Lubomyra Huzara, byłego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przypomina się m.in. jego zasługi dla pojednania polsko-ukraińskiego.
2017-05-24 09:43

Manchester: apel o wyciągnięcie wniosków z zamachu

Niech Bóg udzieli siły i wiary tym, którzy zostali zranieni, są pogrążeni w żałobie i szoku. Niech przyjmie w swym miłosierdziu wszystkich, którzy zginęli – tymi słowami na zamach w Manchesterze zareagował katolicki prymas Anglii i Walii.
2017-05-19 13:02
miniaturka
play

Cała prawda o Kościele. Rola świeckich

Gośćmi Tematu Dnia byli o. Wiesław Dawidowski OSA, prowincjał augustianów i duszpasterz cudzoziemców i Piotr Wysocki, ekspert ds. komunikacji, którzy w rozmowie z Mateuszem Godkiem zastanawiali się nad tym, jaką rolę mają i powinni mieć świeccy w Kościele.
2017-05-18 11:37

Abp Jędraszewski: troska o jedność Kościoła jest naszym zadaniem

W kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich abp Jędraszewski podkreślał, że młodzi stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia są szczególnym „pomnikiem” Jana Pawła II i to zobowiązuje ich, by budowali osobistą jedność z Jezusem i dbali o jedność Kościoła.
2017-05-18 10:09

Kard. Dziwisz: tajemnicą serca Jana Pawła II jest miłość

Tajemnicą serca papieża i jego świętości oraz źródłem jego służby Kościołowi i światu jest miłość – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w Sanktuarium św. Jana Pawła II przewodniczył porannej Mszy św. z racji 97. urodzin Karola Wojtyły.
2017-05-12 08:46

Korea Płd.: Kościół pokłada nadzieję w nowym prezydencie

„Obecnie potrzebujemy przywódcy, który kroczy po drodze prawdziwego pokoju i sprawiedliwości, honorując owe zasady także w momentach konfliktów oraz konfrontacji” – wskazali południowokoreańscy biskupi w liście do nowego prezydenta.
2017-05-08 13:08

Abp Gądecki: celem działalności Kościoła jest rozwijanie świętości

O zadaniach Kościoła i znaczeniu świątyni mówił abp Stanisław Gądecki w niedzielę 7 maja podczas Mszy św. połączonej z obrzędem poświęcenia kościoła pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Poznaniu.
2017-05-08 10:01

Francja: Kościół zapewnia o modlitwach za nowego prezydenta

„Nasze życzenia i modlitwy towarzyszą Emanuelowi Macronowi w jego trudnej misji w służbie Francji oraz na rzecz dobra wspólnego” – napisał na komunikatorze Twitter sekretarz generalny i rzecznik francuskiego episkopatu, ks. Ribadeu Dumas.
2017-05-01 18:11

Holandia: Kościół czekają radykalne zmiany

Kościół w Holandii czekają radykalne zmiany. W najbliższych latach liczba wiernych gwałtownie spadnie, katolicy będą musieli się pozbyć zdecydowanej większości świątyń. – uważa kard. Willem Eijk.
2017-04-27 10:46

Pakistan: Kościół żyje wśród konieczności nadzwyczajnej ochrony

„Wygląda na to, jakby szkoły stawały się więzieniami” – tak o sytuacji katolickich placówek edukacyjnych w Pakistanie powiedział tamtejszy arcybiskup Sebastian Shaw.
2017-04-10 08:35

Egipt: krwawy początek Wielkiego Tygodnia, dwa zamachy na kościoły

Przelana krew koptyjskich chrześcijan naznaczyła obchody Wielkiego Tygodnia w Egipcie. W ciągu kilku godzin doszło do dwóch zamachów na kościoły. Do ich dokonania przyznali się fundamentaliści z tzw. Państwa Islamskiego.
2017-04-09 14:14

Papież: niech Pan nawróci serca siejących terror i handlarzy bronią

Jeszcze w czasie trwania liturgii Niedzieli Palmowej w Watykanie Papież Franciszek został poinformowany o krwawym zamachu na kościół koptyjski w Egipcie.
2017-04-03 15:46

Rozkręca się akcja pomocy dla szpitala w Aleppo

Jose Torres, prof. Jan Miodek, Jerzy Skoczylas czy prof. Wojciech Witkiewicz, a ostatnio także Kinga Preis i Tomasz Kammel zostali ambasadorami akcji Dar dla Aleppo. To niezwykła inicjatywa czterech kościołów chrześcijańskich z Dolnego Śląska.
2017-03-29 12:18

USA: kościelny program „spotkania” Latynosów

Kościół w Stanach Zjednoczonych rozpoczął realizację czteroletniego programu „Encuentro”, czyli „Spotkanie”.
2017-03-29 08:09

Kard. Sarah: Benedykt XVI milczy, ale wiele daje Kościołowi

Benedykt XVI dziś żyje w absolutnym milczeniu, ale to milczenie jest głębokim źródłem, z którego wypływa najgłębsza modlitwa za Kościół i cały świat - mówił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.
2017-03-28 10:20
miniaturka
play

Czym dla Ciebie jest... Kościół? Internetowe rekolekcje wielkopostne [WIDEO]

Trwa IV Tydzień Wielkiego Postu. Dziś postawiono pytanie: Czym dla Ciebie jest... Kościół?
2017-03-17 08:28

Riccardi: kluczem tego pontyfikatu jest sympatia do świata

Andrea Riccardi uważa, że Papież odrzucił wizję Kościoła jako zwartej i walczącej mniejszości, a wskrzesił ideę „Kościoła ludu”.
2017-03-10 08:29

Również w naszych kościołach brzydotę uznano za piękno

Kościół musi pomóc współczesnym artystom powrócić na drogi piękna – uważa prał. Pasquale Iacobone, odpowiedzialny w Papieskiej Radzie Kultury za departament Sztuka i Wiara.
2017-03-04 18:07

Papież o muzyce liturgicznej: pomaga przekazywać Słowo Boże

Znaczenie muzyki w liturgii podkreślił Ojciec Święty.
2017-03-03 09:47

USA: Amoris laetitia zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II

Amoris laetitia musi być interpretowana zgodnie ze słowami samego Jezusa oraz nauczaniem poprzednich papieży – powiedział abp Charles Chaput OFM Cap., przewodniczący Komisji Episkopatu USA ds. wprowadzania w życie tej papieskiej adhortacji.
2017-03-03 09:02

DR Konga: Kościół krytycznie o blokowaniu porozumienia pokojowego

Biskupi Demokratycznej Republiki Konga wyrazili zaniepokojenie kolejną falą eskalacji przemocy w tym kraju i brakiem woli politycznej, by wprowadzić w życie porozumienie pokojowe.
2017-02-21 18:25

USA: Kościół krytykuje politykę imigracyjną Trumpa

Z ostrą krytyką ze strony uczestników regionalnego spotkania ruchów ludowych w Kalifornii spotkała się polityka imigracyjna administracji Donalda Trumpa.
2017-02-21 16:28

Kolumbia: bp Vilotta o nowej ustawie w sprawie dawstwa narządów

Uchwalona przez parlament w sierpniu zeszłego roku, a niedawno ratyfikowana ustawa nr 1805 wprowadza w Kolumbii obowiązkowe dawstwo narządów.
2017-02-17 08:06

Mosul: muzułmanie odbudowują zniszczony kościół

To ma być wołanie o pokój, a jednocześnie zachęta dla chrześcijan Mosulu, by zechcieli wrócić do swych domów, z których zostali wygnani przez islamskich fundamentalistów.
2017-02-08 12:16

Francja: jak ewangelizować muzułmanów?

Kościół we Francji powraca do refleksji nad ewangelizacją muzułmanów
2017-01-26 17:34

Aleppo: ekumeniczny program wsparcia młodych małżeństw

Kościół w Aleppo wyszedł z nowym programem pomocowym dla mieszkańców tego umęczonego miasta. Skierowany on jest do młodych małżeństw, które pobrały się w czasie wojennej zawieruchy.
2017-01-15 17:17

Anioł Pański: Biada, gdybyśmy nie głosili Chrystusa

Kościół nie głosi siebie samego, lecz Chrystusa, który jako jedyny jest Zbawicielem – mówił Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański
2017-01-05 15:45

Norwegia: wszedł w życie rozdział Kościoła od państwa

1 stycznia 2017 r. wszedł w życie rozdział Kościoła luterańskiego od państwa w Norwegii. - Od tej pory biskupi, pastorzy i diakoni nie są już urzędnikami publicznymi, a rady duszpasterskie nie są instytucjami państwowymi.
2016-12-23 09:58

Kongo: Kościół wciąż próbuje mediacji

„Pragniemy, aby to się zakończyło przed Świętami” powiedział abp Marcel Utembi Tapa o kryzysie dotykającym ten kraj, po tym jak dotychczasowy prezydent Joseph Kabila nie zrezygnował z pełnienia urzędu w dzień zakończenia jego kadencji.
2016-12-22 18:37

Rwanda: kościelne projekty edukacyjne

Rwandyjski Kościół intensyfikuje swoje działania na rzecz poprawy poziomu i warunków edukacji w tym kraju.
2016-12-17 08:40

Kard. Müeller o synodalności i Amoris leatitia

Papież Franciszek jest zwolennikiem synodalności w Kościele, ale – zdaniem kard. Müllera – nie chce zmieniać aktualnego stanu prawnego
2016-12-14 13:20

Bp Wiesław Śmigiel: Papież intryguje, mobilizuje i pobudza [WYWIAD]

- Kościół w Polsce, wbrew pozorom ma z czego się nawracać - mówi biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej i członek Komisji Duszpasterstwa KEP.
2016-12-13 13:36

Kościół w Polsce wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu [RAPORT]

Od 2011 r. Kościół nieustannie świadczy pomoc uchodźcom z Bliskiego Wschodu, głównie za pośrednictwem Caritas Polska i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Także w parafiach dokonywane są zbiórki na ten cel.
2016-12-07 10:28

Abp Gądecki: Kościół i państwo powinny współpracować, zachowując autonomię

„Kościół i państwo powinny zachować autonomię i życzliwą współpracę. Obie wspólnoty służą osobistemu i społecznemu rozwojowi człowieka” – podkreślił abp Stanisław Gądecki w Radiu Emaus.
2016-12-06 11:39

Warszawa: konferencja prasowa "Przemoc w Kościele?"

KAI, Wydawnictwo „Bernardinum” oraz kwartalnik „Pastores” zapraszają 9 grudnia do Domu Arcybiskupów Warszawskich na konferencję prasową pt. Przemoc w Kościele?
2016-12-05 12:15
miniaturka
play

Warszawa: niezwykły koncert pt. „Listy do kobiet świata”

W sobotę 10 grudnia o godz. 19.30 w Kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej odbędzie się koncert muzyki chóralnej i instrumentalnej inspirowanej listami wybitnych kobiet Kościoła.
2016-12-03 12:31
miniaturka
play

Módlmy się w intencji katolików na Wschodzie

Jutro, 4 grudnia 2016, będzie trwał XVII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie
2016-11-28 17:11

Kościół katolicki w Smoleńsku dla wiernych czy dla melomanów?

Budynek kościoła, na zwrot którego oczekuje od 25 lat parafia katolicka w Smoleńsku, ma być przekazany tamtejszej filii Moskiewskiej Filharmonii Akademickiej.
2016-11-22 15:20

Ks. Stułkowski o nowym roku duszpasterskim "Idźcie i głoście"

Program duszpasterski, którego wdrażanie rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, nosi nazwę "Idźcie i głoście".
2016-11-19 13:14

Kościół Wenezueli: dzieci umierają z braku jedzenia i lekarstw

Ludzie szukają pożywienia na śmietnikach. Co tydzień dwoje dzieci umiera w Wenezueli z głodu i braku lekarstw.
2016-11-18 17:20

Kolejny wywiad Papieża: to nie przyśpieszenie, lecz kontynuacja

Franciszek podkreśla, że Kościół to Ewangelia, dzieło Jezusa Chrystusa, a nie urzeczywistnianie pewnych idei
2016-11-02 17:46

Ekumenicznych przeszkód nie przezwycięży się „przez aklamację”

„Papieska wizyta w Szwecji pokazała, że Kościół katolicki nie jest Kościołem prowadzącym wojnę, instytucją żądną władzy, lecz jest podobny do Jezusa.