Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-24 13:54
AC / KAI

Nie umiała się gniewać. Kochała Boga i ludzi. Czy Helenka Kmieć będzie świętą?

Ludzie modlą się w 4. rocznicę śmierci Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii, o rozpoczęcie się procesu beatyfikacyjnego, który „mógłby pokazać niezwykłość jej życia oddanego Bogu i ludziom”.

Autor/źródło: Sonia Zielińska, CC BY

Bp Jan Zając przewodniczył Mszy św. w 4. rocznicę śmierci Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej, która została zamordowana w Boliwii. Została ona odprawiona w jej rodzinnej parafii św. Barbary w Libiążu. W Eucharystii uczestniczyli rodzice Heleny Kmieć, jej bliscy i przyjaciele. Homilię wygłosił zaprzyjaźniony z Helenką dawny kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, ks. prał. Franciszek Ślusarczyk.

„Kluczem do przebaczenia i miłości nieprzyjaciół jest żywa wiara i gotowość do służby. Chcemy się jej uczyć od przyjaciół Jezusa Miłosiernego” – mówił ks. Ślusarczyk, wliczając do tego grona Helenkę.  „Ona nie umiała się gniewać, bo jej serce było przepełnione Bożą miłością” – podkreślał kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że dzisiejsza rocznica śmierci Helenki wypada w Niedzielę Słowa Bożego. „Dla niej to słowo było codziennym pokarmem, do ostatniej chwili życia, o czym świadczy Biblia w języku hiszpańskim, na której na zawsze pozostały ślady jej krwi, ale, co ważniejsze, ślady jej życia oddanego Bogu i ludziom pozostaną na zawsze w naszych sercach jako żywa Ewangelia” – stwierdził. Kapłan przypomniał, że za rok, po 5 latach od śmierci Helenki może rozpocząć się proces informacyjny, który „mógłby pokazać niezwykłość jej życia oddanego Bogu i ludziom”.

„Było to życie przypieczętowane męczeńską śmiercią w obronie cnoty czystości” – dodał. Jak zaznaczył, wiele osób doświadcza jej pomocy i powierza jej wstawiennictwu swoje trudne sprawy. „Ufamy, że skoro Pan Bóg dopuścił do tej przedwczesnej śmierci, to miał w tym jakiś plan, aby objawiła się Jego moc przebaczenia i miłosierdzia” – stwierdził ks. Ślusarczyk.

„Tej mocy coraz bardziej potrzebuje nasz naród. Z przykrością obserwujemy, że język naszych rodaków, również ludzi młodych, jest językiem walki, wulgaryzmu i nienawiści. Jakże ubogie i poranione musi być ludzkie serce!” - podkreślał duchowny. Jego zdaniem, przykład życia Helenki, jej kultura, pragnienie służby i troska o czystość serca mogą być dla wielu młodych ludzi „zachętą do stawiania sobie wymagań i podejmowania ewangelizacji we współczesnym świecie”.

W ramach obchodów rocznicy śmierci wolontariuszki odbyła się także premiera książki dla dzieci „Podróż po miłość, czyli niezwykłe życie Helenki Kmieć”. Publikacja składa się z 14 rozdziałów. Każdy z nich to unikatowa historia z życia bohaterki ozdobiona ilustracjami. Jej autorkami są dwie młode i uzdolnione dziewczyny. Alicja Maciejewska zajęła się warstwą tekstową, a Natalia Krawiec jest autorką grafiki.

Fundacja im. Heleny Kmieć została założona przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pragną kontynuować jej dzieło poprzez wsparcie materialne i modlitewne. Za główną misję postawiła sobie wszechstronne wsparcie placówek misyjnych w opiece nad dziećmi i młodzieżą w krajach misyjnych, które zmagają się z wieloma problemami, takimi jak bieda, bezdomność, choroby czy brak edukacji. Fundacja prowadzi stronę internetową poświęconą Helenie Kmieć.

Helena Kmieć urodziła się w 1991 r. w Krakowie. Do Wolontariatu Misyjnego Salvator w Trzebini wstąpiła w 2012 r. Od początku mocno angażowała się w działalność wspólnoty. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła półroczną posługę jako wolontariuszka misyjna w ochronce dla dzieci w Cochabamba w Boliwii, gdzie została zamordowana 24 stycznia 2017 r.

źródło za: md / KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-24 10:42:38
miniaturka

S. Judyta Pudełko: każdy dzień jest dniem Słowa Bożego!

„Każdy dzień, a zwłaszcza każda niedziela, jest dniem Słowa Bożego, ponieważ codziennie to Boże słowo jest nam ofiarowywane bardzo obficie w liturgii i dzięki temu możemy poznawać coraz bardziej misterium Chrystusa” – biblistka s. Judyta Pudełko opowiada o Niedzieli Słowa Bożego.
2021-01-24 11:16:31
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus powalił łaską Szawła, ale to on musiał zdecydować, żeby chcieć przyoblec się w nowego człowieka. Nie wybrał ślepoty świata, ale przyjął cud uzdrowienia. Zgodził się na śmierć starego Szawła, aby mógł wzrastać Paweł, Apostoł Narodów. Czy i ja pragnę powstać jako nowy człowiek i uczeń Jezusa?
2021-01-24 13:24:57
miniaturka

Papież: wyłączmy telewizory i telefony komórkowe, otwórzmy Biblię!

Z powodu kolejnego ataku rwy kulszowej Franciszek nie przewodniczył Mszy w Bazylice Św. Piotra z okazji Niedzieli Słowa Bożego. Eucharystii przewodniczył i papieską homilię odczytał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.
2021-01-24 16:53:23
miniaturka
play

„Zaprowadź mnie tam”. Wzruszająca pieśń związana z tragiczną śmiercią Helenki Kmieć

„Zaprowadź mnie tam, skąd powrotu nie ma...” – te słowa wypełniły się w życiu Helenki. Pieśń jest związana z jej tragiczną śmiercią, jaka miała miejsce podczas wyjazdu misyjnego do Boliwii. To właśnie po tym zdarzeniu trafiła ona do repertuaru grupy Muzyczna WMS.
2021-01-24 17:33:16
miniaturka

ONZ przyjmuje rezolucję w sprawie ochrony miejsc kultu religijnego!

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą do zwiększenia wysiłków na rzecz ochrony miejsc kultu religijnego przed aktami terroryzmu. Wyraziło również prośbę o zwołanie globalnej konferencji na ten temat.
2021-01-24 20:29:37
miniaturka

Powstanie styczniowe wychowało następne pokolenia w umiłowaniu wolności

Powstanie styczniowe wychowało i ukształtowało następne pokolenia w umiłowaniu wolności – powiedział w niedzielę w Wąchocku szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, podczas centralnych obchodów 158. rocznicy powstania styczniowego.