Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-18 18:13
PS

Pierwsze spotkanie koordynatorów Fundacji Świętego Józefa

Wraz z początkiem roku zainicjowała działalność Fundacja Świętego Józefa, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski. Dzisiaj w Warszawie po raz pierwszy spotkali się mianowani przez biskupów diecezjalni koordynatorzy Fundacji.

Autor/źródło: ochrona.episkopat.pl

Pierwsze spotkanie koordynatorów Fundacji Świętego Józefa, wyznaczonych przez biskupów w diecezjach, odbyło się 18 lutego br. w siedzibie Episkopatu w Warszawie. Spotkaniu przewodniczył abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, z urzędu stojący na czele Rady Fundacji. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą do św. Józefa – patrona fundacji. Szczegółowe informacje na temat działalności Fundacji Świętego Józefa przedstawili Marta Titaniec i ks. Tadeusz Michalik, członkowie Zarządu Fundacji. – Celem spotkania było wzajemne poznanie się, jak również przedstawienie celów i zadań, jakie stoją przed Fundacją i planu działania według założeń, wynikających ze statutu. Koordynatorzy mieli okazję do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem działań podejmowanych w swojej diecezji, co z pewnością pomoże Fundacji rozeznać konkretne potrzeby i inicjatywy, które należy wspierać – podkreślił ks. Michalik.

Biskupi w diecezjach mianowali koordynatorów – w większości duszpasterzy osób pokrzywdzonych – celem rzetelnej diagnozy i szybkiego dotarcia do potrzebujących w każdej diecezji. – Zranieni w Kościele mają prawo oczekiwać od swojej wspólnoty wielorakiego wsparcia, polegającego na specjalistycznej pomocy psychoterapeutycznej i medycznej, fachowej konsultacji prawnej oraz profesjonalnej pomocy duchowej – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wyrazem solidarności Kościoła w Polsce z pokrzywdzonymi jest powołanie Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Fundacja, która rozpoczyna swoją działalność, ma charakter ogólnopolski, będzie świadczyć pomoc pokrzywdzonym we współpracy z konkretną diecezją.

Zgodnie z dokumentem papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, odpowiedzialność za udzielenie pomocy osobom skrzywdzonym przez duchownych spoczywa na każdym biskupie diecezjalnym. Fundacja Świętego Józefa, choć nie zdejmuje z przełożonych kościelnych tej odpowiedzialności, to jednak chce stworzyć warunki, aby diecezje mogły tworzyć i rozwijać profesjonalne narzędzia w zakresie niesienia niezbędnej pomocy pedagogicznej, psychologicznej i terapeutycznej, prawnej oraz duchowej. Zadaniem Fundacji Świętego Józefa jest wspieranie inicjatyw, które już w diecezjach są podejmowane oraz inicjowanie nowych projektów i działań mających na celu pomaganie osobom pokrzywdzonym. W tym celu zostanie m.in. poszerzona „sieć ekspertów”, czyli przygotowanych psychologów, pedagogów, prawników i kapłanów – kompetentnych w udzielaniu fachowej pomocy osobom skrzywdzonym przez wykorzystanie seksualne, tak aby w przyszłości mogły powstać sieci punktów pomocowych. Chodzi o stworzenie bazy osób wyspecjalizowanych, które będą świadczyły profesjonalną pomoc. Fundacja będzie też mogła udzielać stypendiów edukacyjnych dla osób skrzywdzonych, potrzebujących pomocy w ukończeniu szkoły lub studiów.

Na wsparcie przez różnorodną działalność fundacji będą mogły liczyć przede wszystkim osoby skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości, w stanie niepełnosprawności lub bezradności, gdy sprawcami wykorzystania seksualnego byli duchowni lub inne osoby zaangażowane w aktywność wychowawczą, edukacyjną oraz duszpasterską Kościoła. Celem Fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych, ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym. W miarę możliwości fundacja zamierza pomagać także osobom skrzywdzonym seksualnie przez sprawców niezwiązanych instytucjonalnie z Kościołem.

Fundacja Świętego Józefa została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski jako dzieło pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Episkopat Polski przyjął statut Fundacji Świętego Józefa podczas 384. Zebrania Plenarnego, obradującego w Warszawie w dniach 8-9 października 2019 r. Do zarządu fundacji biskupi wybrali Martę Titaniec – przez szereg lat działającą w sektorze organizacji pozarządowych, współtwórczynię inicjatywy „Zranieni w Kościele”, oraz ks. dr. Tadeusza Michalika z diecezji tarnowskiej – zaangażowanego w tematykę edukacji, a w ostatnich latach także prewencji przed wykorzystaniem seksualnym. Na czele Rady Fundacji stoi Prymas Polski abp Wojciech Polak, jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Fundacja została zarejestrowana 7 stycznia 2020 roku. Trwają rozmowy z zakonami męskimi i żeńskimi na temat podjęcia przez nich ważnych zadań w Fundacji oraz współodpowiedzialności za jej kształt.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2020-02-18 15:03:15
miniaturka

98-letni chiński biskup uleczony z koronawirusa

98-letni chiński biskup Joseph Zhu Baoyu z diecezji Nanyang jest najstarszym jak dotąd pacjentem, który wyzdrowiał po infekcji spowodowanej koronawirusem - donosi azjatycka agencja katolicka „Ucanews”.
2020-02-18 15:19:46
miniaturka
play

Lord You are near - Iwona Pietrala i jej muzyczna, światowa ewangelizacja!

Iwona Pietrala nagrała nowy utwór... w języku angielskim! Dzięki temu może głosić Dobrą Nowinę poprzez swoją muzykę na szerszą skalę!
2020-02-18 15:45:05
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu dziękuje papieżowi Franciszkowi za adhortację o Amazonii

Dziękuję Waszej Świątobliwości za ten potrzebny, ważny i wrażliwy głos, który staje się donośnym wołaniem Kościoła, „o prawa najuboższych, rdzennych ludów, ostatnich, gdzie ich głos byłby wysłuchany, a ich godność była promowana” – podkreślił w liście do Ojca Świętego Franciszka Przewodniczący KEP.
2020-02-19 08:08:34
miniaturka

Gibraltar: mieszkańcy walczą o obronę życia poczętych

Parlament Gibraltaru zdecydował o przeprowadzeniu referendum w sprawie aborcji. Ta brytyjska posiadłość na południu Półwyspu Iberyjskiego jest bastionem obrony życia w Europie – poddanie się tam aborcji i wykonanie jej to przestępstwo, za które grozić może nawet dożywocie.
2020-02-19 08:48:53
miniaturka

Abp Marino: dyplomaci watykańscy muszą najpierw wzrastać jako kapłani

- Słowa Papieża są przewodnikiem prowadzącym ku nawróceniu serca, aby najpierw wzrastać jako kapłani, a potem jako dyplomaci - powiedział prezes Papieskiej Akademii Kościelnej, komentując list Franciszka o nowym obowiązku misyjnym przyszłych dyplomatów watykańskich.
2020-02-19 09:18:26
miniaturka

W Ugandzie uruchomiono pierwszą telewizję katolicką

W Ugandzie rozpoczęła nadawanie pierwsza telewizja katolicka. Powstała ze zbiórek pieniędzy prowadzonych wśród wiernych. Lokalni biskupi podkreślają, że jest to potężne narzędzie ewangelizacji.