Strona główna
opoka.org.pl
2025-04-16 14:19
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Piotr Turzyński - człowiek paschalnej radości

Od czterech lat, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, nasze wspólnoty Polonijne miały szczególny przywilej – słuchać słów pasterskich Biskupa Piotra Turzyńskiego. Jego listy, pisane z czułością i głęboką refleksją, niosły światło Zmartwychwstania w realia naszej codzienności na emigracji. W tym roku jednak zabrakło tego głosu. Zabrakło go, bo popołudniu 14 kwietnia Biskup Piotr odszedł do Domu Ojca. I choć jego głos już milknie, to jego życie staje się dla nas listem – czytanym sercem, nie tylko w święta, ale na każdy dzień.

List Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech do Wspólnot Polonijnych po śmierci bpa Piotra Turzyńskiego

Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie,

Rodzino Polskich Misji Katolickich w Niemczech,

Od czterech lat, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, nasze wspólnoty Polonijne miały szczególny przywilej – słuchać słów pasterskich Biskupa Piotra Turzyńskiego. Jego listy, pisane z czułością i głęboką refleksją, niosły światło Zmartwychwstania w realia naszej codzienności na emigracji. W tym roku jednak zabrakło tego głosu.

Zabrakło go, bo popołudniu 14 kwietnia Biskup Piotr odszedł do Domu Ojca. Pozostawił nas w ciszy i zadumie – w tym samym czasie, gdy w Kościele rozpoczął się Wielki Tydzień. Wobec tej ciszy, jako Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, pozwalam sobie napisać dziś do Was. Bo moje osobiste doświadczenie spotkań z Biskupem Piotrem ukazuje mi go jako człowieka paschalnej radości – tej najgłębszej, zakorzenionej nie w emocji, lecz w Zmartwychwstaniu.

I choć jego głos już milknie, to jego życie staje się dla nas listem – czytanym sercem, nie tylko w święta, ale na każdy dzień.

Kim jest człowiek paschalnej radości?

Odpowiedź znajdujemy w sylwetce Biskupa Piotra.

1. To człowiek głęboko przeżywający Słowo Boże.

Biskup był doktorem habilitowanym patrologii. Ale wiedza nigdy nie przesłaniała mu Ewangelii – przeciwnie, pomagała ją wydobywać z ukrycia, oczyszczać z codziennego kurzu i podawać z zachwytem, który poruszał serca. Często sięgał do Ojców Kościoła – nie jak do muzealnych eksponatów, ale jak do żywego źródła, z którego czerpał światło dla naszych czasów. To on uczył nas, że Pismo Święte jest nie tylko do czytania, ale do życia.

2. Człowiek paschalnej radości potrafi cieszyć się spotkaniem z drugim człowiekiem.

Biskup Piotr był człowiekiem dialogu i obecności. Nosił w sobie rzadką umiejętność słuchania – nie po to, by odpowiedzieć, ale by naprawdę zrozumieć. Kochał spotkania z Polonią – nie tylko dlatego, że chciał nas nauczać, ale przede wszystkim dlatego, że sam się od nas uczył.

W każdym spotkaniu widział coś więcej niż tylko uprzejmą wymianę zdań – widział szansę na wzajemne ubogacenie. W prostych rozmowach potrafił dostrzec głębię, w codziennych troskach – świętość.

3. Człowiek paschalnej radości ceni to, co niematerialne ponad doraźne korzyści.

Biskup Piotr był człowiekiem wartości – zakorzenionym w Ewangelii, ale też w polskiej kulturze. Miał głębokie poczucie patriotyzmu – wolnego od hałasu i triumfalizmu, a pełnego cichej dumy i wdzięczności za dobro, które przekazali nam przodkowie.

Z dumą pokazywał światu to, co w polskiej tradycji najpiękniejsze – wrażliwość, duchowość, wierność, ofiarność. A zarazem – z pokorą przyjmował to, co trudne w naszej historii i tożsamości. Fascynowały go zapomniane postacie – jak bł. Natalia Tułasiewicz, nauczycielka paschalnej nadziei pośród piekła obozu. Bo umiał w nich dostrzec światło, które nie gaśnie.

Dziś to światło nosimy dalej my.

Będzie nam Go bardzo brakowało. Braknie jego uśmiechu, głosu, spojrzenia pełnego łagodności. Ale pozostaje z nami to, co najważniejsze – lekcja życia Zmartwychwstaniem.

4. Wreszcie, człowiek paschalnej radości to ten, kto niesie nadzieję także w cierpieniu.

Biskup Piotr przeszedł swoją ostatnią drogę naznaczoną bólem i fizycznym osłabieniem. Ale nawet wtedy nie przestał być dla nas świadkiem życia w Bogu. Jego cierpienie nie zamknęło go w sobie – przeciwnie, nadal żył nami.

Pamiętam nasze ostatnie spotkanie – w lutym. Był już wtedy bardzo słaby. A jednak to nie siebie stawiał w centrum. Cały czas pytał o Polonię. O Was. O nasze misje. O to, jak żyjemy, z czym się zmagamy, czym się cieszymy. I to właśnie było jego największym świadectwem – że nawet wtedy, gdy ziemska siła gasła, jego duch płonął.

Drodzy Bracia i Siostry,

w tym roku nie czytaliśmy listu Biskupa Piotra.

Ale może właśnie dlatego – w tym roku jeszcze wyraźniej słyszymy jego milczące świadectwo.

Świadectwo paschalnej radości – nie tej powierzchownej, ale tej, która rodzi się z wiary, że śmierć nie ma ostatniego słowa.

Niech jego życie będzie dla nas zaproszeniem, byśmy – gdziekolwiek jesteśmy – żyli jak ludzie Wielkiej Nocy.

Z modlitwą i paschalnym pozdrowieniem,

ks. kan. dr Michał Wilkosz

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2025-04-15 15:29:42
miniaturka

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odbędą się we wtorek, 22 kwietnia, w katedrze pw. opieki NMP w Radomiu. Biskup zostanie pochowany w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.
2025-04-15 19:56:17
miniaturka

Konkurs PATRIA NOSTRA - zaproszenie

Zaproszenie skierowane do uczestników Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra
2025-04-15 20:04:52
miniaturka

Wielkanoc 2025

Życzenia wielkanocne od Księdza Biskupa Wojciecha Osiala - Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickieho KEP
2025-04-23 13:41:45
miniaturka

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Piotra Turzyńskiego

Tłumy wiernych, ponad 30 biskupów i arcybiskupów, 300 księży, w tym Prymas Polski abp Wojciech Polak i abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych biskupa Piotra Turzyńskiego – biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Mszy świętej w katedrze Opieki NMP w Radomiu przewodniczył 22 kwietnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
2025-04-23 15:37:47
miniaturka

Biskup Turzyński znał i rozumiał Polonię

W czasie niezliczonych emigracyjnych spotkań, bierzmowań, uroczystości rocznicowych, celebracji, słuchaliśmy jego głosu i czuliśmy, że choć dzieliło nas niekiedy tysiące kilometrów, to ten Pasterz jest blisko nas, zna swoje owce i rozumie je – wskazał podczas uroczystości pogrzebowych w radomskiej katedrze rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, mówiąc o bp. Piotrze Turzyńskim, zmarłym delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2025-04-24 10:40:28
miniaturka

Uroczyste nieszpory w intencji zmarłego bp. Piotra Turzyńskiego

Jeśli cierpienie połączy się z krzyżem Chrystusa, wtedy ono nie jest przekleństwem, a staje się drogą do zmartwychwstania – mówił ks. Jarosław Wojtkun w czasie wieczornej modlitwy za biskupa Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.