Strona główna
opoka.org.pl
2025-04-23 15:36
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Biskup Turzyński znał i rozumiał Polonię

W czasie niezliczonych emigracyjnych spotkań, bierzmowań, uroczystości rocznicowych, celebracji, słuchaliśmy jego głosu i czuliśmy, że choć dzieliło nas niekiedy tysiące kilometrów, to ten Pasterz jest blisko nas, zna swoje owce i rozumie je – wskazał podczas uroczystości pogrzebowych w radomskiej katedrze rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, mówiąc o bp. Piotrze Turzyńskim, zmarłym delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Jak podkreślił ks. Brzyś w czasie swojego wystąpienia, dla różnych środowisk polonijnych bp Piotr „pozostanie w pamięci przede wszystkim jako ewangeliczny Pasterz, który wpatrzony w Chrystusa Dobrego Pasterza prowadził rozproszoną po całym świecie owczarnię polskiej emigracji. To ona stała się jego drugą diecezją”.

„Z podziwem patrzyliśmy na jego charakterystyczny styl posługi biskupiej – podkreślił rektor PMK we Francji. – Nawet przedłużająca się choroba, doświadczenie cierpienia nie były w stanie zgasić w nim zawsze obecnej serdecznej uwagi, pogody, ciepła i troski o nasze sprawy”.

Ks. Brzyś nawiązał do niedawnych, wrześniowych rekolekcji kapłańskich w Zakopanem, które do polskich kapłanów pracujących w strukturach PMK we Francji wygłosił bp Turzyński. „W czasie jednej z konferencji zacytował słowa przypisywane jednemu z ojców pustymi, słowa, które miał wypowiedzieć u schyłku życia: ‘Panie, czy to już wszystko?’. I pamiętamy, że w tym momencie zawsze mocny, pewny głos Ks. Biskupa na chwilę się załamał. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że dla wielu z nas będzie to jego ostatnie spotkanie z nami i ostatnie spotkanie nas z naszym Biskupem” – opowiedział ks. Bogusław Brzyś.

Nawiązując do tamtych rekolekcji ks. Brzyś podkreślił, że „to jeszcze nie wszystko, że to nie koniec”. Wyraził nadzieję, że bp Piotr będzie nadal wspierał „emigracyjne sprawy, a może jeszcze bardziej niż dotąd. Będzie to już z innego miejsca, z tego, gdzie od dziś cieszy się obiecaną nagrodą, obiecaną sługom dobrym i wiernym, którzy po ziemskim życiu odbierają nagrodę i wchodzą do radości swego Pana”.

Katarzyna Kalińska z Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy wskazała, że Polonia i „członkowie wspólnot Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy żegnają swojego Pasterza, Pasterza Duszpasterstwa Emigracji Polski, Biskupa, który do rozproszonych po całym świecie Polaków zawsze spieszył nieść radość Ewangelii, który z ojcowską troską utwierdzał nas w wierze i w polskości, stanowczo podkreślając, że pielęgnowanie języka polskiego, historii i kultury na obczyźnie oraz wierne trwanie w Chrystusie jest powodem do dumy”.

Jak zaznaczyła Katarzyna Kalińska, bp Piotr zawsze podkreślał, że „Polonia jest integralną częścią wspaniałej ojczyzny, której na imię Polska. Pielgrzymując w nowe miejsca, wykazywał naturalne zainteresowania historią Kościoła oraz losami danego kraju, do którego zapraszały go niezliczone polonijne środowiska”. Dodała, że bp Turzyński „bardzo łatwo nawiązywał kontakt z każdym człowiekiem, a wypływało to zapewne z jego wrodzonej pogody ducha i postawy traktowania z godnością każdego z nas. Był bardzo wzruszony aktywnością Polonii i wszelkimi przejawami kultywowania naszych polskich tradycji. Podkreślał wagę darzenia szacunkiem kraju, z którego pochodzimy, oraz kraju, w którym przeszło nam żyć”.

Przedstawicielka Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy podkreśliła, że zmarły biskup wielką troską otaczał Światowe Kongresy Rodzin Polonijnych, które obejmował patronatem i w których, jeśli tylko zdrowie pozwalało, aktywnie uczestniczył. „Radosne spotkanie przerwała choroba, ale pokorne niesienie krzyża przez ks. Biskupa Piotra łączyło kapłanów, siostry zakonne i Polonię w modlitwach o cud jego uzdrowienia” – mówiła Kalińska i zaznaczyła, że w dniu pogrzebu bp. Piotra w wielu miejscach na świecie Polonia łączyła się w modlitwie za jego duszę.

Głęboko wierzymy, że dar jego posługi oraz cierpienia były wyrazem pełnego człowieczeństwa, o którym zawsze nauczał, pełnym niegasnącej nadziei pielgrzymowaniem do Ojczyzny naszego Boga. „Ks. Biskupie Piotrze, dziękuję dobremu Bogu za dar wierności twojego powołania, za dar dobroci i miłości twojego życia. Odprowadzamy ciebie w ostatnią podróż, wierząc, że Pan otworzy dla ciebie bramy nieba, gdzie będziesz już odtąd czekać na nas” – podsumowała.

Mszy św. pogrzebowej odprawionej we wtorek 22 kwietnia o godz. 11:00 przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo pochodzący z diecezji radomskiej, który wygłosił homilię. Eucharystię koncelebrowało ponad 30 arcybiskupów i biskupów i 300 kapłanów. Obecni byli m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski abp Adrian Galbas, ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk i sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który pośmiertnie odznaczył bp. Turzyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej i społecznej”. Słowo, podpisane przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, na ręce bp. Solarczyka przesłał do zebranych również Papież Franciszek, zaledwie kilka dni przed swoją śmiercią.

Zmarłego Biskupa żegnali przedstawiciele różnorodnych środowisk, wśród których posługiwał, m.in. polonijnych i duszpasterstwa rodzin, w tym rektorzy PMK we Francji, Anglii i Niemczech, koordynatorzy ze Szkocji i Włoch oraz wielu kapłanów posługujących wśród Polonii. Obecne były delegacje polonijne, przedstawiciele Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy oraz Polonijnej Rady Rodziny.

Zmarły był biskupem pomocniczym radomskim, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Zmarł po wieloletniej chorobie nowotworowej w Święto Chrztu Polski 14 kwietnia br. w 61 roku życia.

Biskup został pochowany w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Transmisję z pogrzebu przeprowadziła Telewizja Dami Radom. Zapis transmisji jest dostępny w serwisie YouTube.

Czytaj także: 

Pożegnanie śp. Biskupa Piotra Turzyńskiego - Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznejo

Rektor PMK we Francji wspomina bp. Turzyńskiego

Bp Piotr Turzyński - człowiek paschalnej radości

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2025-04-15 20:04:52
miniaturka

Wielkanoc 2025

Życzenia wielkanocne od Księdza Biskupa Wojciecha Osiala - Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickieho KEP
2025-04-16 14:27:47
miniaturka

Bp Piotr Turzyński - człowiek paschalnej radości

Od czterech lat, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, nasze wspólnoty Polonijne miały szczególny przywilej – słuchać słów pasterskich Biskupa Piotra Turzyńskiego. Jego listy, pisane z czułością i głęboką refleksją, niosły światło Zmartwychwstania w realia naszej codzienności na emigracji. W tym roku jednak zabrakło tego głosu. Zabrakło go, bo popołudniu 14 kwietnia Biskup Piotr odszedł do Domu Ojca. I choć jego głos już milknie, to jego życie staje się dla nas listem – czytanym sercem, nie tylko w święta, ale na każdy dzień.
2025-04-23 13:41:45
miniaturka

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Piotra Turzyńskiego

Tłumy wiernych, ponad 30 biskupów i arcybiskupów, 300 księży, w tym Prymas Polski abp Wojciech Polak i abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych biskupa Piotra Turzyńskiego – biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Mszy świętej w katedrze Opieki NMP w Radomiu przewodniczył 22 kwietnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
2025-04-24 10:40:28
miniaturka

Uroczyste nieszpory w intencji zmarłego bp. Piotra Turzyńskiego

Jeśli cierpienie połączy się z krzyżem Chrystusa, wtedy ono nie jest przekleństwem, a staje się drogą do zmartwychwstania – mówił ks. Jarosław Wojtkun w czasie wieczornej modlitwy za biskupa Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.