Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-24 13:55
S. Zielińska / Joanna Fofasińska

Życie Ewangelią jako droga do świętości

Służebnica Boża Hanna Chrzanowska przypomina nam, że uczennice i uczniowie Jezusa mogą i powinni dążyć do świętości w każdym stanie życia, w każdym zawodzie, w każdych okolicznościach. - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.

Autor/źródło: Mieczysław Pabis, Archidiecezja Krakowska

- Kościół Krakowski rozpoczął duchowe przygotowanie do zbliżającej się beatyfikacji Czcigodnej Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Jest to kolejny dar, jaki otrzymujemy na naszej osobistej i wspólnej drodze wiary, nadziei i miłości. Przyszła nowa Błogosławiona przypomina nam, że uczennice i uczniowie Jezusa mogą i powinni dążyć do świętości w każdym stanie życia, w każdym zawodzie, w każdych okolicznościach. - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Kościele św. Mikołaja w Krakowie. 

Eucharystia odprawiona została w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, która odbędzie się w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie 28 kwietnia bieżącego roku.

Ks. kardynał odniósł się do Liturgii Słowa, podkreślając, że w centrum życia każdego chrześcijanina powinien znajdować się Bóg, do którego człowiek zmierza przez wykonywanie uczynków miłości i miłosierdzia. Postawę taką doskonale rozumiała Hanna Chrzanowska, która dbała o fizyczne i duchowe zdrowie swoich pacjentów. Krakowska pielęgniarka doskonale rozumiała zawarte w dzisiejszej Ewangelii słowa Jezusa: „A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują", udowadniając, że każdy człowiek jest dzieckiem Boga.

- Patrząc na niezwykłą działalność Hanny Chrzanowskiej, a jednocześnie poznając jej głębokie życie duchowe, zaczynamy odkrywać sekret jej życia i zaangażowania. Hanna odczytywała poważnie Ewangelię i wprowadzała ją w życie. - mówił.

Emerytowany metropolita krakowski przypomniał, że Hanna Chrzanowska prowadziła wykłady dla pielęgniarek, organizowała liczne szkolenia i praktyki, dbając także o duchowy rozwój swoich współpracowników. Do jej największych zasług należy organizacja domowych hospicjów i zaangażowanie w organizację opieki pielęgniarskiej w parafiach naszej diecezji, które wspierał również Karol Wojtyła:

- Organizowała fachowe pielęgniarstwo domowe w ramach sieci parafii, jakimi dysponuje Kościół. Była to nowość. Spotkała się wtedy z pomocą ks. Karola w Wojtyły, z uznaniem rządcy Archidiecezji arcybiskupa Eugeniusza Baziaka oraz z finansową pomocą archiprezbitera Kościoła Mariackiego - ks. infułata Ferdynanda Machaya.

Na zakończenie, ks. kardynał dodał, że Hanna Chrzanowska wpisała się w wielowiekową charytatywną działalność Kościoła Krakowskiego, zajmując zasłużone miejsce wśród apostołów miłosierdzia - świętej Jadwigi Królowej, świętego profesora Jana Kantego, Sługi Bożego ks. Piotra Skargi oraz świętego Brata Alberta Chmielowskiego.

Joanna Fofasińska | Archidiecezja Krakowska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-24 12:34:28
miniaturka

Na straży wartości, które gwarantują szczęście – 25-lecie miesięcznika „List do Pani”

Stoimy na straży wartości, które od zawsze gwarantują kobiecie szczęście – mówi KAI Maria Wilczek, redaktor naczelna miesięcznika „Lis do Pani”, który w lutym br. obchodzi 25-lecie istnienia.
2018-02-24 13:01:25
miniaturka

Bp Florczyk: Nasi skoczkowie rozumieją ideę sportu

Nasi skoczkowie są darzeni szacunkiem nie tylko przez polskich kibiców, ale i przez sportowców, dziennikarzy i kibiców innych krajów, co zapewne wynika z tego, że rozumieją ideę sportu i jego wartość duchową – powiedział bp Marian Florczyk.
2018-02-24 13:25:18
miniaturka

Caritas Diecezji Gliwickiej: Zbiórka żywności „Tak, pomagam!”

Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas Diecezji Gliwickiej zachęca do udziału w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności.
2018-02-24 14:03:19
miniaturka

Tyle dobra – koncert pamięci o. Jana Góry

„Tyle dobra” to słowa, jakich o. Jan Góra OP użył w swoim kazaniu, na dzień przed śmiercią. Tymi słowami cieszył się z wszystkich przyjaciół Lednicy. 24 lutego na Polach Lednickich odbędzie się szczególny koncert poświęcony pamięci o. Jana.
2018-02-24 17:10:51
miniaturka
play

Spotkanie duchowieństwa metropolii gnieźnieńskiej w 100-lecie święceń bł. bp. M. Kozala

Biskupi, kapłani i klerycy z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji włocławskiej i diecezji bydgoskiej spotkali się 24 lutego w Gnieźnie, by upamiętnić przypadającą dzień wcześniej 100. rocznicę święceń bł. bp. Michała Kozala.
2018-02-24 17:26:15
miniaturka

Markowa: wystawa czasowa poświęcona Radzie Pomocy Żydom „Żegota”

„Żegota – Rada Pomocy Żydom” to tytuł wystawy, którą do 8 marca można oglądać w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.