Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-28 11:17
Agnieszka Lis / ks. kan. Łukasz Żurawski

XX Rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

„Nie wolno milczeć wobec zła. Zło trzeba nazywać po imieniu. Trzeba upominać błądzących braci i siostry. Trzeba się za nich modlić. Trzeba za nich przepraszać i wynagradzać Bogu i Matce Najświętszej.” ~ mówił w homilii bp Stanisław Napierała,

XX Rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia
Autor/źródło: http://www.radiorodzina.kalisz.pl/

który przewodniczył  Pontyfikalnej Sumie Odpustowej i dziękczynnej za tegoroczne plony podczas dożynek diecezjalno ~ powiatowych w Lutogniewie. Uroczystość połączono z dziękczynieniem za XX Rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia od wczesnego rana przybywali pielgrzymi w pieszych i autokarowych pielgrzymkach wraz ze swoimi duszpasterzami z terenu całej diecezji kaliskiej. Przed Eucharystią biskup kaliski Edward Janiak obejrzał wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z trzydziestu trzech dekanatów diecezji kaliskiej. Biskup podziwiał trud pracy, który rolnicy włożyli w przygotowanie wieńców. Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Wraz z Nim modlili się biskup kaliski Edward Janiak, ks. kan. Łukasz Żurawski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie. W swoim słowie biskup kaliski wspominał, że 20 lat temu jako biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej uczestniczył w uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. „Księże Biskupie Stanisławie to Twoim staraniem te korony otrzymała wtedy Matka Boża.” ~ powiedział biskup kaliski Edward Janiak.

Po Eucharystii starostowie dożynek: Monika i Karol Grzeszczyk z Rudy w gminie Zduny oraz starostowie pomocniczy Agnieszka Kaj i Jan Jaskuła z Lutogniewa oraz Małgorzata Ziętek z Fijałowa i Bronisław Koncewicz z Długołęki w gminie Kobylin złożyli bochen chleba na ręce biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie ks. kan. Łukasza Żurawskiego i starosty krotoszyńskiego Stanisława Szczotki. W swoim wystąpieniu biskup kaliski prosił, aby młode pokolenia uczyć miłości do ziemi: „Dzisiaj trzeba mówić dzieciom i wnukom o przodkach. Trzeba uczyć miłości do ojczyzny. Dzisiaj, kiedy jesteśmy w Europie i napływają do nas te wszystkie trendy, również negatywne to bardzo ważne jest, aby pielęgnować wiarę, uczyć modlitwy. W tej wielkiej Europie jesteśmy taką gwiazdą nadziei tradycji, świętości, miłości do Kościoła i ojczyzny.”.

W godzinach popołudniowych odbył się przejazd i zaprzęgów konnych w ramach X Pielgrzymki Konnej, która wraz V Pielgrzymką Motocyklową uczestniczyła Eucharystii odprawionej przez ks. Mirosława Ziembińskiego. Paradą motocyklową uczestnicy pielgrzymki podziękowali za tak piękne kolejne już spotkanie. Główne uroczystości odpustowe zakończyły się nabożeństwem różańcowym i Apelem Jasnogórskim.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-28 10:39:16
miniaturka

Włochy: rośnie zapotrzebowanie na urlop w klasztorze

Rośnie popularność turystyki religijnej. Z należących do Kościoła hoteli, schronisk, domów pielgrzyma, akademików oraz klasztorów korzysta rocznie 6 mln osób. Zapotrzebowanie na tego typu wypoczynek stale rośnie. W ostatnich dwóch latach liczba turystów się podwoiła.
2019-08-28 11:11:01
miniaturka

Komunikat Biskupów o ochronie dzieci przed seksualizują i relacjach polsko-ukraińskich

Przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży przed seksualizacją w szkołach, coraz częstsze profanacje obiektów sakralnych i modlitwa o pokój w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – to niektóre z tematów podejmowanych 27 sierpnia na Jasnej Górze.
2019-08-28 11:19:40
miniaturka

Stanowisko Przewodniczącego KEP i Zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Kolejny już raz pragniemy wyrazić naszą szczerą wolę kontynuowania dialogu i pragnienie jeszcze głębszego pojednania między naszymi Kościołami.
2019-08-28 12:12:47
miniaturka

Bp Kaleta do katechetów: wielu robi wiele, by zagłuszyć Boże słowa

Wielu jest takich, którzy robią wiele, by zagłuszyć Boże słowa – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta w kieleckiej bazylice, podczas Mszy św. dla katechetów diecezji kieleckiej, sprawowanej z okazji inauguracji nowego roku szkolnego.
2019-08-28 12:37:58
miniaturka
play

Pierwsze Czytanie - 1 września 2019

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 1 września 2019
2019-08-28 12:40:28
miniaturka
play

Pierwsze Czytanie - 2 września 2019

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 2 września 2019