Wrocław nie strzela! Abp Józef Kupny popiera akcję w trosce o stworzenie

Arcybiskupowi bliskie są argumenty, które przywoływał Jacek Sutryk, a do których przede wszystkim należy pragnienie uchronienia zwierząt przed cierpieniem spowodowanym nadmiernym hałasem.

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny pozytywnie odniósł się do zainicjowanej przez prezydenta stolicy Dolnego Śląska akcji, w ramach której w noc sylwestrową nie odbędzie się pokaz ogni sztucznych podczas oficjalnych imprez miejskich. Hierarcha zgodził się z Jackiem Sutrykiem, iż warto wspólnie zachęcać Dolnoślązaków, by witając nowy rok, rezygnowali z używania fajerwerków.

Prezydent Wrocławia poinformował abp. Kupnego o założeniach inicjatywy „Wrocław nie strzela” podczas rozmowy telefonicznej, prosząc o przyłączenie się do niej różnych instytucji Kościoła wrocławskiego – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik abp. Kupnego. Rzecznik dodaje, że arcybiskupowi bliskie są argumenty, które przywoływał Jacek Sutryk, a do których przede wszystkim należy pragnienie uchronienia zwierząt przed cierpieniem spowodowanym nadmiernym hałasem.

– Mniejsza ilość fajerwerków to także mniejsza ilość interwencji służb medycznych, spowodowanych niekontrolowanymi wybuchami – dodaje ks. Kowalski, podkreślając, że nie można w tym kontekście bagatelizować sprawy związanej z ochroną życia i zdrowia szczególnie młodych ludzi, którzy często w sposób nieodpowiedzialny posługują się sztucznymi ogniami.

Abp Kupny – przekonuje jego rzecznik – w samej inicjatywie dostrzega realizację wezwań papieża Franciszka z encykliki „Laudato Si”. – Papież zauważa, że główną przyczyną kryzysu ekologicznego jest obsesja na tle konsumpcyjnego stylu życia i ochrona środowiska wiąże się z potrzebą zmiany zachowań każdego człowieka. Nie wystarczą tutaj przepisy i prawa. Zdecydowanie ważniejsze jest kształtowanie nowego sposobu myślenia, które ojciec święty oddaje stwierdzeniem „mniej znaczy więcej” – wyjaśnia rzecznik.

– Duchowość chrześcijańska uczy wstrzemięźliwości i umiejętności rezygnacji z pewnych zachowań, tym bardziej, jeśli wiemy, że mogłyby one szkodzić nam samym lub otaczającej nas przyrodzie – dodaje, puentując: Ksiądz arcybiskup inicjatywę określił mianem „ziarna dobra”, które ma tendencję do rozprzestrzeniania się.

xrk / Wrocław

« 1 »

reklama

reklama

reklama