Wkrótce ukaże się książka o męczennikach katolickich w ZSRR w XX wieku

Za kilka tygodni – w Wielkim Poście – do księgarń w Polsce trafi książka „Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim”, zawierająca życiorysy 14 osób duchownych i świeckich.

Jest to przekład pozycji wydanej po rosyjsku w 2018 w Sankt-Petersburgu, gdzie jej redaktor, ks. Krzysztof Pożarski jest proboszczem parafii św. Stanisława, a zarazem postulatorem procesu beatyfikacyjnego męczenników katolickich w ówczesnym ZSRR. Na rynku polskim ukaże się ona nakładem Wydawnictwa AA w Krakowie.

Oficjalna prezentacja książki odbędzie się w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie w środę 11 marca o godz. 12.00.

Jest to praca zbiorowa pod redakcją wspomnianego ks. postulatora K. Pożarskiego. Przedstawia życie i losy 11 Sług Bożych, w większości Polaków: bp. Antoniego Maleckiego (1861-1935), prałata Konstantyna Budkiewicza (1867-1923), księży: Franciszka Budrysa (1882-1937), Jana Trojgo (1881-1932), Pawła Chomicza (1893-1942), Antoniego Czerwińskiego (1881-1938), Epifaniusza (Igora) Akułowa (1897-1937) i Potapija (Piotra) Jemielianowa (1884-1936), sióstr: m. Marii Katarzyny Sieneńskiej (Anny Abrikosowej) i Róży od Serca Maryi OPL (Heleny Jętkiewicz; 1896-1944) oraz jednej osoby świeckiej – Kamili Kruszelnickiej (1892-1937).

Do tych opisów dodano jeszcze trzy życiorysy: dwóch biskupów – Sługi Bożego abp. Jana Cieplaka (1857-1926) i władywostockiego Karola Śliwowskiego (1855-1933) oraz ks. Antoniego Dziemieszkiewicza (1891-1937). Proces beatyfikacyjny tego pierwszego rozpoczął się w Rzymie w 1952 roku, po czym na wiele lat został przerwany, obecnie zaś archidiecezja Matki Bożej w Moskwie pragnie go wznowić. Katolicy rosyjscy żywią wielką nadzieję, że sprawy tych duchownych zostaną także włączone do procesu beatyfikacyjnego przy kolejnej jego reorganizacji w Rosji.

Książkę kończy obszerny artykuł innego polskiego kapłana, pracującego od lat w Rosji, ks. Bronisława Czaplickiego: „Bolszewicki komunizm – prześladowca Kościoła katolickiego w Rosji (ZSRR), czyli historia prześladowań Kościoła katolickiego w carskiej Rosji i w ZSRR”.

Do polskiego wydania tej publikacji słowo wstępne napisał kard. Stanisław Dziwisz, chcąc podkreślić jej ważność i przypominając, że bardzo pragnął tego św. Jan Paweł II. Zwrócił uwagę, że książka ukazuje się w 2020 roku, gdy przypada setna rocznica urodzin tego papieża, który w swej książce „Dar i Tajemnica” napisał m.in.: „Na szczególną pamięć zasługuje martyrologium kapłanów w łagrach syberyjskich czy innych na terenie Związku Sowieckiego”.

A w innym swym dokumencie – liście apostolskim „Tertio millennio adveniente” z 1994, przygotowującym do obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku Świętego 2000 – Ojciec Święty zauważył, że „w naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby «nieznani żołnierze» wielkiej sprawy Bożej. Jeśli jest to możliwe, ich świadectwa nie powinny być zapomniane w Kościele”. Ta książka o męczennikach na Wschodzie to także wypełnienie pragnień Wielkiego Papieża i dobrze wpisuje się w jego Jubileusz w Polsce – podkreślił metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

Przedstawione w opracowaniu postaci Sług Bożych to przyszli błogosławieni i święci narodu polskiego, którzy pracowali na Wschodzie, mimo że ich proces beatyfikacyjny toczy się w Moskwie. Ks. Pożarski wskazał, że ludzie ci „stanowili wspólnotę ducha polskiego, jego wartości i narodowego patriotyzmu”. W rozmowie z KAI zachęcił do lektury tej książki, gdy się ona ukaże.

Honorowy Patronat nad jej prezentacją objęli metropolita Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paweł (Paolo) Pezzi i metropolita mińsko-mohylewski na Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz. Patronat medialny sprawuje Katolicka Agencja Informacyjna.

ks. K. Pożarski (KAI) / Sankt-Petersburg

« 1 »
Wplac_780x208.jpg

reklama

reklama

reklama

reklama