Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-15 20:20
Waldemar Wesołowski

Wielki Odpust Krzeszowski w międzynarodowej oprawie

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci Maryi Wniebowziętej w pocysterskim sanktuarium maryjnym w Krzeszowie.

Sumie odpustowej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy wrocławski. Przy ołtarzy stanęli również biskup senior Marian Buczek ze wschodniej Ukrainy oraz biskup Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii, pochodzący z nieodległej Kamiennej Góry.

Każdego roku odpust krzeszowski gromadzi tłumy wiernych i pielgrzymów, którzy za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej wypraszają potrzebne łaski. Na uroczystości przybywają wierni nie tylko z diecezji legnickiej, ale i z całego Dolnego Śląska, również z wielu stron Polski i z zagranicy, zwłaszcza z sąsiednich Czech i Niemiec.

Na wspólne świętowanie przybyli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych oraz kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (bożogrobcy). Na krzeszowski odpust wędrowali również pątnicy, którzy dwa dni wcześniej wyruszyli z Jeleniej Góry, a przewodził im ks. Mariusz Majewski.

Sumę odpustową poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana o g. 10 pod przewodnictwem biskupa Mariana Buczka z Ukrainy.

W homilii wygłoszonej podczas sumy odpustowej bp Siemieniewski skupił się na słowie „zwycięstwo”. – To słowo występuje w wielu odsłonach. Dziś trzeba sobie uświadomić, że źródłem prawdziwego zwycięstwa jest Zmartwychwstanie Chrystusa. Jego zwycięstwo jest udzielane ludziom w Kościele. Jako pierwsza z ludzi doświadczyła tego Maryja, wzięta do nieba z ciałem i duszą – mówił w homilii bp Siemieniewski.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety ziół i kwiatów, po czym z bazyliki wyruszyła procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej.

Po wspólnej modlitwie kustosz ks. Marian Kopko zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych wraz z Zespołem Artystycznym Żołnierzy Rezerwy Rota ze Złotoryi.  

Warto dodać, że uroczystości odpustowe w Krzeszowie rozpoczęły się już w poniedziałek 13 sierpnia od tradycyjnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej prowadzącej po 33 stacjach Kalwarii Krzeszowskiej.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się w Bazylice Wniebowzięcia NMP o godz. 10. Całość trwała ok. 4,5 godziny. Uczestnicy nabożeństwa przyjechali z różnych stron diecezji legnickiej, min. z Krzeszowa, Kamiennej Góry czy Lubawki ale też Wałbrzycha, czy z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Podczas nabożeństwa  uczestnicy mieli możliwość wejścia do Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Wieczernika oraz Pretorium Piłata, które na co dzień nie są dostępne dla pielgrzymów.

Natomiast we wtorek wieczorem kustosz ks. Marian Kopko powitał w drzwiach bazyliki pieszych pielgrzymów z Jeleniej Góry. Następnie wszyscy uczestniczyli w nocnej procesji z ikoną Matki Bożej Łaskawej wiodącej po dróżkach Kalwarii. Podczas tego nabożeństwa około 400 osób rozważało tajemnice różańca świętego, śpiewając pieśni maryjne. Natomiast o północy odprawiona została pasterka maryjna.

Warto też dodać, że uroczystości odpustowej w Krzeszowie towarzyszył festyn rękodzieła, podczas którego wolontariusze Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska zbierali datki na funkcjonowanie tej ważnej placówki wspierającej dzieci nieuleczalnie chore oraz ich rodziny.

Obszerna relacja na stronie Radia Plus Legnica


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2018-08-15 17:36:21
miniaturka

Na Jasną Górę dotarło 66 tys. pielgrzymów pieszych

66 tys. pielgrzymów pieszych dotarło na Jasną Górę na tegoroczny odpust Wniebowzięcia NMP. Choć liczba tych, którzy do Częstochowy przyszli, nieco się zmniejszyła, to więcej jest pielgrzymek rowerowych.
2018-08-15 17:42:26
miniaturka

Abp Ryś: nasze życie to ciągłe zmaganie o wolność

"Spotykamy się tu dziś, w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, w Dzień Wojska Polskiego, wspominając również zwycięską Bitwę Warszawską, i na wspólnej Eucharystii staramy się przeczytać przed Bogiem nasze "wczoraj" i nasze "dziś", bo wiemy, że losy świata są w ręku Boga."
2018-08-15 18:09:31
miniaturka

Licheń. Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu

Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został oficjalnie ogłoszony przez Piusa XII w 1950 r., jednak wiara kościoła i kult tajemnicy trwały od pierwszych wieków.
2018-08-15 20:40:52
miniaturka

Legnica. Premiera Oratorium opracowanego przez młodzież.

"Pocałunek Boga" to trzecie oratorium stworzone i wykonane przez młodzież diecezji legnickiej.
2018-08-15 20:50:27
miniaturka

Bp Miziński: tylko zachowanie prawa Bożego daje nam szansę na życie wieczne

Tylko zachowanie prawa Bożego w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, daje nam szansę na osiągnięcie życia wiecznego - mówił bp Artur Miziński podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Skalmierzycach.
2018-08-15 22:16:46
miniaturka

Rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie…

Mikstat:Procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego Rocha przeszła z kościoła farnego pw. Świętej Trójcy do sanktuarium. Rozpoczęły się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.