Węże pochodzą od niedobitków z zagłady dinozaurów!

Najnowsze badania dowodzą, że węże, których dzisiaj żyje na Ziemi ok. czterech tys. gatunków, zaczęły się różnicować na gatunki ok. 66 mln lat temu. „Wszystkie dzisiejsze węże pochodzą od niedobitków, które ocalały z zagłady dinozaurów” – informują naukowcy na łamach „Nature Communications”.

Wymieranie dinozaurów wywołane zostało uderzeniem w Ziemię asteroidy. Potężny kosmiczny intruz 66 mln lat temu spadł na powierzchnię naszej planety w okolicach półwyspu Jukatan w Meksyku. Doszło do globalnej katastrofy ekologicznej znanej jako wymieranie dinozaurów. Oprócz dinozaurów kataklizm dotknął również wiele innych gatunków zwierząt.

Najnowsze badania dowodzą, że węże, których dzisiaj żyje na Ziemi ok. czterech tys. gatunków, zaczęły się różnicować na gatunki ok. 66 mln lat temu. Wymieranie jednych zwierząt okazało się szansą dla innych. Opuszczone nisze ekologiczne zostały zasiedlone przez nowo powstałe gatunki, które wyodrębniły się z ocalałych szczęściarzy.

Międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Niemiec badał genetyczne pokrewieństwo węży różnych gatunków. Naukowców interesowały przede wszystkim różnice genetyczne, dzięki którym można zrekonstruować ewolucję tych gadów.

Z badań wynika zatem, że dzisiejsze węże przetrwały wielką katastrofę ekologiczną sprzed 66 mln lat, a następie skorzystały z nadarzającej się okazji, żeby dokonać ekspansji. Nastąpiła tzw. radiacja węży, a więc wyłonienie się nowych gatunków, które przystosowały się do nieznanych sobie wcześniej siedlisk.

Zdaniem naukowców, węże przetrwały zagładę dinozaurów dzięki temu, że chroniły się pod ziemią oraz wytrzymywały długo bez pożywienia.

Więcej: www.bath.ac.uk/announcements/modern-snakes-evolved-from-a-few-survivors-of-dino-killing-asteroid/

krx/ ekr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama