Weigel: wyzwania dla następnego pontyfikatu to ewangelizacja oraz problemy finansowe

George Weigel spotkał się w internecie z dziennikarzami prasy katolickiej na prezentacji swojej nowej książki "The Next Pope" ("Następny papież")

Ewangelizacja krajów, w których wiara została osłabiona i rozwiązanie trwającego kryzysu finansowego w Watykanie, to wyzwania, którym będzie musiał stawić czoła następca papieża Franciszka – uważa znany amerykański publicysta, George Weigel.

George Weigel zwrócił uwagę, ż Kościół jest żywy, dynamiczny i skuteczny w społeczeństwie, gdzie katolicy w pełni przyjęli prawdy wiary i są radośnie żyjącymi uczniami misyjnymi. Natomiast tam, gdzie przyjęto wersję katolicyzmu odbiegającą od aspektów nauczania moralnego Kościoła, którą określił mianem „lekkiego katolicyzmu”, doświadczają słabnącego wpływu wiary na kulturę. Przytoczył przykłady kilku krajów europejskich, w których przywódcy kościelni zaproponowali szerzenie dostosowania do kultury laickiej. W Niemczech biskupi zainaugurowali „wiążący proces synodalny” w celu zbadania różnych aspektów nauczania i dyscypliny kościelnej, w tym rozważenia kwestii błogosławieństwa związków osób tej samej płci, święcenia kobiet i uchylenia celibatu kapłańskiego. Natomiast tamtejsi liderzy świeccy nie wahają się publicznie wspierać instytucji dokonujących aborcji. Z kolei w Belgii, która wprowadziła szerokie zezwolenia na eutanazję, niektóre instytucje katolickie opieki zdrowotnej, starają się dostosować do tej praktyki, zaś inne nalegają na przestrzeganie nauczania Kościoła o świętości życia ludzkiego. „Lekka wersja katolicyzmu” nie działa – stwierdził amerykański publicysta. „Nie działa w Niemczech; nie działa w Szwajcarii, nie działa w Belgii, nie działa w Holandii, nigdzie nie działa " - podkreślił. Zaznaczył, że następny papież będzie musiał zarówno sprowadzić tych ludzi z powrotem do owczarni, jak i wesprzeć tych, którzy mają pełne zaufanie do Ewangelii.

Weigel zauważył, że kolejny papież będzie też musiał stawić czoła trwającej w Watykanie kwestii reformy finansowej. „Stolica Apostolska znajduje się w bardzo poważnych kłopotach finansowych” – podkreślił, dodając, że problemy finansowe Stolicy Apostolskiej wynikają z połączenia korupcji, niekompetencji i kultury nepotyzmu, w najszerszym tego słowa znaczeniu. Przypomniał, że w roku 2014 roku, papież Franciszek z utworzył Sekretariat ds. Gospodarczych pod kierownictwem kardynała George'a Pella. W latach następujących po jego utworzeniu sekretariat przedstawił kompleksową wizję reformy finansowej, nalegając na całościowy audyt majątku watykańskiego i przegląd procedur zamówień, ale wiele z tych reform zostało później wstrzymanych lub cofniętych. W maju ks. Juan Antonio Guerrero Alves, SJ, który zastąpił kard. Pella na stanowisku prefekta Sekretariatu ds. Gospodarki, powiedział, że Stolica Apostolska spodziewa się w nadchodzącym roku zmniejszenia dochodów o 30-80 proc. A Stolica Apostolska od lat ma duże deficyty, w tym 70 mln euro deficytu w budżecie 300 mln euro na rok 2018.

Weigel dodał, że na początku bieżącego miesiąca papież Franciszek opublikował nowe ustawy regulujące transakcje finansowe Watykanu, wyznaczające nowe standardy dla zamówień udzielanych przez Państwo Watykańskie i dykasterie kurialne, a także mające na celu wprowadzenie przejrzystości i odpowiedzialności do procesu budżetowego Stolicy Apostolskiej i jej instytucji.

Następny papież zdaniem amerykańskiego publicysty musi sprowadzić „kompetentnych ludzi”, w tym świeckich i kobiety, aby dokończyć pracę nad rozwiązaniem problemów finansowych Kościoła. Będzie to oznaczało zerwanie z ustaloną polityką zatrudniania i awansowania w Kurii, bowiem obecnie wielu urzędników kurialnych jest mianowanych na stanowiska, bez jakiegokolwiek doświadczenia czy wiedzy. „Oznacza to powstrzymanie tego dość dziwnego pomysłu, że ktoś tylko dlatego, iż był gdzieś dobrym nuncjuszem, wie cokolwiek o pieniądzach, inwestowaniu pieniędzy i zarządzaniu nimi", powiedział Weigel. Jego książka "The Next Pope" ma się ukazać nakładem Ignatius Press 7 lipca 2020.

st (KAI/CNA) / Waszyngton

« 1 »

reklama

reklama

reklama