Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-24 10:47
S. Zielińska / BP KEP

W sobotę rozpocznie się II Kongres Młodzieży Polonijnej

Cieszę się na spotkanie z młodzieżą, która przybędzie do Warszawy z ponad 20 krajów – mówi bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. emigracji polskiej, przed II Kongresem Młodzieży Polonijnej, który rozpocznie się 28 lipca.

Autor/źródło: Flickr / BP KEP

Kongres potrwa od 28 lipca do 5 sierpnia. Młodzi wezmą udział m.in. w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego.

„Mam nadzieję, że to będzie spotkanie, które pozwoli tym młodym osobom przeżyć doświadczenie Pana Boga i doświadczenie wspólnoty Kościoła” – powiedział na kilka dni przed Kongresem bp Wiesław Lechowicz. Podkreślił, że hasło spotkania „Wiarą powołani” wyznacza zadania Kongresu. Jest nim przede wszystkim zdanie sobie sprawy z tego, że wiara jest darem, ale i zadaniem w każdym środowisku życia. „Celem Kongresu jest uświadomienie młodym osobom, że mają być nie tylko uczniami, ale i świadkami Jezusa” – wskazał.

Bp Lechowicz wyraził nadzieję, że spotkanie pomoże nie tylko jego uczestnikom, ale również i ośrodkom duszpasterskim, z których się wywodzą. „Zamysłem Kongresu jest to, by młodzieży była takim zaczynem, który będzie rozpalać ewangelizacyjnie serca naszych młodych rodaków żyjących poza granicami ojczyzny” – powiedział. Dodał, że Kongres organizowany jest w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego organizatorzy chcą zwrócić uwagę również na tożsamość patriotyczną. „Bądźcie katolikami i bądźcie Polakami – to jest taki postulat, który będzie nam nieustannie towarzyszył podczas tego Kongresu” – powiedział bp Lechowicz.

II Kongres Młodzieży Polonijnej pod hasłem „Wiarą powołani” odbędzie się od 28 lipca do 5 sierpnia w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Młodzi przyjadą tam już w sobotę. Chętni będą mogli obejrzeć przygotowany dla nich spektakl na temat objawień w Gietrzwałdzie. Kongres zainauguruje Msza św. w niedzielę o godz. 10:00 w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na Wrzecionie. Przewodniczyć jej będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W kolejnych dniach młodzi m.in. wezmą udział w warsztatach ewangelizacyjnych i zwiedzą Warszawę. Będą też uczestniczyć we Mszach św. z udziałem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, a także bp. Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. emigracji polskiej.

Jak podkreśla bp Lechowicz młodzi będą zauważalni na ulicach Warszawy, m.in. podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. We wtorek, 31 lipca będą uczestniczyć we Mszy św. o godz. 18:00 na Placu Krasińskich w rocznicę Powstania Warszawskiego. Wezmą też udział w Apelu Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego i na Powązkach oraz w śpiewie pieśni patriotycznych na Placu Piłsudskiego 1 sierpnia. W programie zaplanowano też m.in. zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego i wizytę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Pierwszy Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, w 2016 r. W zbliżającym się Kongresie weźmie udział 250 osób z różnych części świata. Gościć ich będą rodziny z warszawskich parafii.

***

Organizatorami II Kongresu Młodzieży Polonijnej są: Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA, Komisja KEP ds. Misji, Senat RP, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, parafia pw. św. Marii Magdaleny w Warszawie, parafia pw. bł. Edwarda Detkensa w Warszawie, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów, Rycerze Kolumba.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-24 09:11:18
miniaturka
play

Czy można znaleźć szczęście bez Boga?

Czy można znaleźć szczęście bez Pana Boga? Czy można być szczęśliwą kobietą jako zakonnica? W jak sposób odnaleźć sens życia? Jak odkryć swoje powołanie? Jaką wartość ma życie w czystości? - odpowiada s. Anna Maria Pudełko AP.
2018-07-24 09:43:47
miniaturka

„W łonie matki zostałem ukształtowany" - Grób Dziecka Poczętego w Morawicy

Bardzo często zapominamy, że obrona życia, to nie tylko walka z aborcją, ale przede wszystkim promowanie faktu, że człowiekiem jest się od poczęcia - mówił ks. Władysław Palmowski w podkrakowskiej Morawicy.
2018-07-24 10:22:43
miniaturka

Dzisiaj Kościół potrzebuje w sposób szczególny powrotu do źródła

Każdy z nas potrzebuje dzisiaj Ducha Świętego. Każdy z nas ma serce, które pragnie przyjąć tego Ducha. - mówił o. bp Edward Kawa OFMConv podczas Mszy św. w ramach 31. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej.
2018-07-24 11:18:51
miniaturka
play

Duch Święty na Woodstocku

Jak to jest opowiadać fanom muzyki rockowej o Jezusie Chrystusie? Z jakimi nadzwyczajnymi sytuacjami spotkali się świeccy ewangelizatorzy na Przystanku Jezus?
2018-07-24 11:50:33
miniaturka

Jestem dumny ze swoich parafian!

Lubię swoją pracę, a najbardziej cieszy mnie liczny udział świeckich w życiu Kościoła - mówi o. Adam Fołta ze Zgromadzenia Słowa Bożego, pracujący na co dzień w brazylijskim Cruzes.
2018-07-24 12:20:46
miniaturka
play

#PierwszeCzytanie - 1 sierpnia 2018

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 1 sierpnia 2018