W rok od watykańskiego szczytu Kościół intensywnie działa ws. nadużyć wobec nieletnich

Dokładnie przed rokiem w Watykanie rozpoczął się kościelny szczyt poświęcony problemowi nadużyć względem nieletnich. Przez cztery dni przedstawiciele wszystkich episkopatów na świecie poszukiwali wraz z Papieżem Franciszkiem nowych sposobów na definitywne wykorzenienie tego zła.

Zdaniem ks. Hanza Zollnera watykański szczyt nie był bezowocny. W Kościele poświęca się temu problemowi coraz więcej uwagi, bardziej słucha się ofiar i zabiega o prewencje. 

Ks. Zollner jest dyrektorem Centrum ds. Ochrony Nieletnich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 

Zapytany, co zmieniło się w Kościele po ubiegłorocznym szczycie, wskazuje jednak przede wszystkim na kroki prawne, choćby takie, jak uchylenie tajemnicy papieskiej w przypadkach dotyczących nadużyć. 

„Wprowadzono nowe prawa, przede wszystkim motu proprio Vos estis lux mundi, które ustanawia choćby takie normy jak obowiązek powołania w każdej diecezji urzędu, gdzie można zgłaszać nadużycia, czy zobowiązanie każdego kapłana i zakonnika do poinformowania przełożonych, kiedy dowiadują się o nadużyciach bądź mają takie podejrzenie. Zrobiono też pierwsze kroki w kierunku pociągania do odpowiedzialności biskupów czy prowincjałów za to, jak wywiązują się ze swych obowiązków na tym polu 

– powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańśkiego ks. Hans Zollner i dodał:

- Widzieliśmy ponadto, że po ubiegłorocznym spotkaniu wielu przewodniczących episkopatu po powrocie do swych krajów opowiadało biskupom o swych spotkaniach z ofiarami, o tym jak wielkie to na nich zrobiło wrażenie. Myślę, że możemy zauważyć dość powszechną przemianę w postawie episkopatów, która przejawia się nie tylko w rewizji ich sposobu reagowania na te problemy, lecz również w staraniach, by przesłanie Papieża zostało wcielone w życie, czyli by słuchano ofiar, uczyniono zadość sprawiedliwości i zabiegano o prewencję.“


źródło: Krzysztof Bronk, Vatican News

« 1 »

reklama

reklama

reklama