Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-14 09:32
JR / Profeto.pl

Trzy dni modlitwy i dyskusji. Podsumowanie VI Kongresu Nowej Ewangelizacji

W VI Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji „Miasto – rewitalizacja”, który w dniach 9-11 września odbył się w Łodzi, wzięło udział ponad 600 uczestników (w tym ok. 150 księży). Były to trzy dni konferencji, dyskusji i warsztatów, rekolekcji i modlitwy.

Autor/źródło: profeto.pl
VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbywał się w Łodzi od 9 do 11 września pod hasłem „Miasto – rewitalizacja”. Kongres był próbą głębszego odczytania i zastosowania wskazań papieża Franciszka z dokumentu programowego „Evangelii gaudium” o ewangelizacji prowadzonej na terenach miejskich. Wydarzenie zorganizowali Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, Fundacja Porta Fidei i Archidiecezja Łódzka.

Tegoroczny kongres odbywał się w trzech przestrzeniach. Pierwszego dnia księża spotkali się w łódzkim seminarium. Drugiego i trzeciego dnia wykłady i warsztaty rekolekcyjne odbywały się w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus prowadzonym przez jezuitów. A ostatni akord wybrzmiał na stadionie żużlowym „Orła” w Łodzi.

Ogólnopolskie kongresy nowej ewangelizacji składają z kilku elementów. Pierwszym są rekolekcje dla uczestników. W tym roku prowadzili je siostry i bracia z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Drugi element stanowi intelektualny namysł nad problemem, który podejmowany jest w czasie danego kongresu – w Łodzi był to szereg wykładów i paneli dyskusyjnych dotyczących refleksji na temat ewangelizacji miasta i jego mieszkańców. Trzecia część ma wymiar praktyczny – tym razem realizowana była w formie warsztatów dla ewangelizatorów, w czasie których zastanawiano się jak głosić do różnych grup ludzi – m.in. osób doświadczających bezdomności, małżeństw żyjących w związkach niesakramentalnych czy społeczności LGBT. Czwarta przestrzeń to ewangelizacja w praktyce – w Łodzi zorganizowano wydarzenie na stadionie żużlowym zatytułowane „Dekalog”. Ku doświadczeniu wolności, na które złożyło się uwielbienie, głoszenie kerygmatu, adoracja Najświętszego Sakramentu i muzyczny projekt „Decalogue” inspirowany dziesięciorgiem przykazań.

Od ubiegłego kongresu, który odbywał się w Gnieźnie, specjalny blok tematów kierowany jest do księży. Organizatorzy zwrócili uwagę, że na kongres do Łodzi przyjechało ok. 150 kapłanów, a spora ich część była po raz pierwszy.

Abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i gospodarz tegorocznego kongresu zapowiedział, że materiały z wydarzenia zostaną wydane w formie drukowanej, ale do tego momentu wszystkie konferencje, panele dyskusyjne, homilie wygłoszone na kongresie są do odsłuchania w archiwum na stronach Radia Profeto: https:// profeto.pl/kategorie/kongres-nowej-ewangelizacji.

Źródło: profeto.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-13 14:17:55
miniaturka

Słowacja: relacje katolicko-żydowskie nigdy nie były tak dobre

Ostatnim punktem programu dzisiejszego dnia papieskiej podróży jest spotkanie ze wspólnotą żydowską. Na miejsce spotkania obrano plac Rybne, nieopodal katedry, gdzie niegdyś stała synagoga.
2021-09-13 14:20:41
miniaturka

Irlandia: katoliccy uczniowie są najczęściej nękani ze względu na wyznawaną wiarę

Według opublikowanego ostatnio raportu na związane z wyznawaną wiarą akty agresji wobec katolików zwróciło uwagę 12 proc. nauczycieli. Tylko 2 proc. wskazało akty nietolerancji z powodu deklarowanego ateizmu. Na liście niemal brak ataków na uczniów muzułmańskich.
2021-09-13 15:13:29
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Nie sposób dotknąć rozumem i sercem tajemnicy ludzkiego życia i cierpienia bez Krzyża. Dlaczego Odkupienie dokonało się za taką cenę? Oczywiście Bóg mógł wybrać inną drogę ocalenia człowieka, ale zechciał być z nami, aż do końca, do najgłębszego zagubienia.
2021-09-14 09:52:05
miniaturka

Neymar zobowiązał się do unikania publicznego mówienia o Bogu

Brazylijski piłkarz Neymar zobowiązał się w jednej z klauzul zawartych z klubem Paris Saint-Germain (PSG) do unikania publicznego mówienia o Bogu, dowiedział się dziennik „El Mundo”. Podczas występów w PSG nie może on prowadzić politycznej agitacji, a także ma unikać mówienia o religii i swojej wierze.
2021-09-14 10:14:59
miniaturka

Suspendowany ksiądz miał ukraść tożsamość bp. Czai. Akt oskarżenia trafił do sądu

Na ławie oskarżonych zasiądą ks. Rafał C. oraz jego świecki przyjaciel Rafał S. Zdaniem śledczych mężczyźni ukradli tożsamość biskupa opolskiego oraz kanclerza kurii i przekonywali, że duchowni składali księdzu C. niedwuznaczne propozycje. Mężczyźni mają też zarzuty kierowania gróźb karalnych.
2021-09-14 10:25:01
miniaturka

Prawda o aborcji, którą jej promotorzy chcieliby ukryć przed światem

Nie dość, że aborcja sama w sobie jest zamachem na życie nienarodzonego dziecka, istnieją szczególnie okrutne i odrażające metody jej wykonywania, które bynajmniej nie należą do przeszłości, ale praktykowane są do dziś.