Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-05-12 09:08
Anna Bajon

Trwa Zebranie Plenarne Synodu Diecezji Gliwickiej

Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej został zwołany 25 marca 2017 r. Dzisiejsze zebranie jest już siódmym. Sesja rozpoczęła się Mszą św. w kościele katedralnym.

Autor/źródło: xbk

W swoim słowie wstępnym Ordynariusz gliwicki powiedział m.in.:

"Wszyscy powoli odczuwamy, że długi czas poświęcony refleksji o naszym Kościele diecezjalnym może wywoływać syndrom zmęczenia, ale trzeba szukać oparcia o dobry fundament, aby w drodze nie ustać. Chrystus dzisiaj przemawia do nas w przepięknej perykopie o krzewie winnym.

Naturalnym jest, że często używamy jej aby mówić o naszej, kapłańskiej roli, ale nie tylko kapłani są włączeni w jedność z Chrystusem. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół. Wszyscy jesteśmy zobowiązani na mocy mocy miłości bez granic z której ten Kościół powstał. Jesteśmy zaproszeni do współpracy.

Chrystus mówi 'ja jestem krzewem winnym a wy jego latoroślami'. To nas ciągle zachęca do refleksji nad własną tożsamością. Musimy być zakorzenieni w tym winnym krzewie, którym jest Jezus Chrystus.

To jest moja głęboka troska, aby prowadzić Kościół do rozkwitu, prowadzić go do świadomości, że na Chrystusie opiera się nasza tożsamość. Ale pamiętajmy te, że każda latorośl, która nie przyniesie owocu, zostanie w ogień wrzucona.

Doceńmy to, że jesteśmy częścią tego pięknego, winnego krzewu, nie szukając własnych korzyści. Spróbujmy dostrzec kazdego z nas w tym wspólnym dziele jakim jest Kościół. W tym niech nam Pan pomoże!"

Podczas dzisiejszego spotkania, w Centrum im. Jana Pawła II, zaplanowano głosowanie nad dokumentem o katechezie, głosowanie poprawek w dokumencie duszpasterskim, dyskusję na dokumentem o świeckich oraz o dobrach doczesnych Kościoła.

* * *

Synod diecezjalny jest zebraniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła lokalnego. Jego celem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w rozpoznaniu problemów diecezji i wypracowanie propozycji najlepszych rozwiązań.Linki zewnętrzne:


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Jan Kopiec, Synod Diecezji Gliwickiej