„Ten człowiek powinien zostać świętym”. Co dalej z beatyfikacją abp. Fultona J. Sheena?

Beatyfikacja amerykańskiego biskupa miała się odbyć w 2019 roku w Peorii. Została jednak wstrzymana. Jakie będą jej dalsze losy? „Niewiele wiem” – przyznał w rozmowie z CNA bp Louis Tylka, biskup koadiutor diecezji. „Zasadniczo sprawa została wstrzymana i nic się nie działo w tym czasie” – dodał.

Zmarły w 1979 roku abp Fulton J. Sheen – znany z talentu apologetycznego i medialnego – miał zostać beatyfikowany w Peorii, gdzie pracował jako kapłan. Uroczystość została jednak wstrzymana.

W oświadczeniu z 5 grudnia 2019 r. rzecznik diecezji Rochester (jej biskupem był F. J. Sheen) powiedział, że chociaż „docenia się wiele osiągnięć” abp. Sheena, to sprawa beatyfikacji „musi pociągać za sobą przegląd całego życia danej osoby”.

Jak informuje Catholic News Agency, na początku tego miesiąca w Nowym Jorku zamknęło się okno zezwalające na pozwy sądowe dotyczące roszczeń o wykorzystywanie seksualne dzieci poza okresem przedawnienia. Według Rochester Democrat and Chronicle, w tym oknie wniesiono prawie 10 000 pozwów, w tym „tysiące oskarżeń o wykorzystywanie seksualne przez duchowieństwo katolickie, ponad tysiąc przeciwko liderom skautów, a jeszcze więcej przeciwko nauczycielom, trenerom, pracownikom służby zdrowia i członkom rodziny”.

Bp Louis Tylka powiedział, że spekuluje się, że zamknięcie tego okna może przygotować grunt pod beatyfikację abp. Sheena. „Ale znowu to czysta spekulacja” – powiedział biskup. „Na pewno będziemy próbować współpracować ze wszystkimi zaangażowanymi, aby iść naprzód” – zapewnił.

W oświadczeniu z 2019 r. z diecezji Rochester dodano, że „nie ma żadnych skarg przeciwko arcybiskupowi Sheenowi, dotyczących zaangażowania w jakiekolwiek osobiste niewłaściwe zachowanie ani nie było żadnych insynuacji w tym zakresie”.

Biskup Tylka powiedział, że nie został poinformowany o żadnych oskarżeniach przeciwko abp. Sheenowi o niewłaściwe postępowanie. „Nie odkryliśmy żadnej sytuacji, która kwestionowałaby jego działania jako biskupa lub księdza” – powiedział biskup Tylka, dodając, że obecnie nic nie wskazuje na niestosowne zachowania ze strony abp. Sheena.

Bp Tylka powiedział, że ma nadzieję, że sprawa beatyfikacji będzie postępowała, a z czasem możliwa będzie także jego kanonizacja. Zapewnił, że jest optymistą i wierzy, że abp Sheen i jego dziedzictwo przetrwają próbę czasu. „Uważam, że ten człowiek powinien zostać świętym” – powiedział bp Tylka. „Nie mam mocy uczynić go świętym. To, co mogę zrobić w mojej diecezji, to traktować go jako przykładny wzór ucznia Jezusa Chrystusa” – dodał.

Fulton J. Sheen urodził się w stanie Illinois w 1895 roku i miał 24 lata, kiedy został wyświęcony na kapłana diecezji Peoria. W 1951 r. został mianowany biskupem pomocniczym Nowego Jorku i pozostał tam aż do mianowania go na biskupa Rochester w 1966 r. W 1969 r. przeszedł na emeryturę i wrócił do Nowego Jorku, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1979 r.

Diecezja Peoria otworzyła proces beatyfikacyjny abp. Sheena w 2002 r., po tym, jak archidiecezja nowojorska oświadczyła, że ​​nie zbada sprawy. W 2012 roku Benedykt XVI uznał heroiczność cnót arcybiskupa.

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych promulgowała w lipcu 2019 r. dekret uznający cud przypisywany wstawiennictwu abp. Sheena. Sprawa dotyczyła niewyjaśnionego powrotu do zdrowia Jamesa Fultona Engstroma, martwego noworodka, urodzonego we wrześniu 2010 roku.

Odroczona beatyfikacja została zaplanowana po sporach prawnych o lokalizację ciała Czcigodnego Sługi Bożego. Jego ciało zostało przeniesione do katedry w Peorii w czerwcu 2019 r. po przedłużającej się serii pozwów z udziałem siostrzenicy arcybiskupa i najbliższej żyjącej krewnej, Joan Sheen Cunningham, diecezji Peoria oraz archidiecezji nowojorskiej, gdzie po raz pierwszy pochowano jego ciało.

Źródło: catholicnewsagency.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama