Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-19 16:05
S. Zielińska / Salve TV

Tajemnica egzorcyzmów. Skandal miłosierdzia

Twórcy międzynarodowych rekolekcji adwentowych Misericordia et misera, a zarazem misjonarze miłosierdzia, o. dr Michał Legan OSPPE i ks. Michał Olszewski SCJ opowiadają na czym polega skandal miłosierdzia.

- Misjonarze miłosierdzia to pomysł papieża Franciszka na Rok Miłosierdzia. Powołał około 1000 kapłanów na całym świecie do pełnienia tej posługi, do głoszenia miłosierdzia Bożego i rozgrzeszania grzechów, które w kodeksie prawa kanonicznego zastrzeżone są dla Stolicy Apostolskiej - mówił o. dr Michał Legan OSPPE.

- Istotą listu ("Misericordia et misera" - przyp. red.) jest stanięcie na miejscu kobiety pochwyconej na cudzołóstwie i otulenie miłosierdziem. Papież mówi, że miłosierdzie nie jest dygresją, czy epizodem w życiu Kościoła, tylko jest jego życiem - dodawał ks. Michał Olszewski SCJ.

Pytani, czym się różni miłosierdzie od egoizmu, mówili:

- Prawdziwe miłosierdzie zawsze bierze się z doświadczenia, że sam jestem obdarowany miłosierdziem, że coś dostałem za darmo. Dopiero to mnie uzdalnia do tego, żeby rozdawać - podkreślał o. Legan.

- Za moje grzechy Jezus zapłacił swoją krwią. To jest taka cena, której nikt nie mógł zapłacić, tylko Bóg. Tylko z miłosierdzia i tylko dlatego, że mnie kocha - dodawał.

- Miłosierdzie to absolutnie darmowa sprawa. Czynienie miłosierdzia wobec innych ludzi, również musi być bezinteresowne - stwierdził ks. Olszewski.

- Oczywiście, że rekolekcje Misericordia et misera z pewnością są na tym temacie skoncentrowane. To od miłosierdzia się wszystko zaczyna - zaznaczył o. Legan.

Jak podkreślali, "internet jest przedsionkiem ewangelizacji".

- Z miłosierdziem zawsze związana jest walka duchowa. Egzorcyzm to posługa miłości, to nie tropienie diabła, wyszukiwanie wszędzie zła. To posługa miłości tych, którzy cierpią z powodu złego ducha, grzechu, zranień. To doświadczenie wiary ustawiło moje kapłaństwo i moje późniejsze poszukiwania, dociekania, moją modlitwę - mówił ks. Olszewski, który był egzorcystą przez dwa lata.


Źródło: Karolina Zaremba, Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-19 14:45:12
miniaturka

Papież: trzeba być płodnym, aby dawać życie

O płodności i bezpłodności mówił Papież w czasie porannej Mszy w Domu św. Marty. Swoją homilię oparł na czytanej dziś historii Samsona i Jana Chrzciciela.
2017-12-19 15:07:57
miniaturka

Kościoły wschodnie wspominają dzisiaj św. Mikołaja

Kościoły wschodnie, które posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, wspominają dzisiaj św. Mikołaja. Jest to jeden z najpopularniejszych świętych w Kościele greckokatolickim.
2017-12-19 15:28:16
miniaturka

Dekret o heroiczności cnót ks. Pawła Smolikowskiego podpisany przez Papieża

Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Pawła Smolikowskiego ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa (Zmartwychwstańcy).
2017-12-19 17:51:06
miniaturka
play

Litania do Św. Józefa - Zwierciadło cierpliwości

Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa to okazja, aby na nowo odkryć tego świętego. Katechezy oparte o wezwania z litanii do św. Józefa przygotował ks. dr Marcin Wiśniewski.
2017-12-19 18:11:40
miniaturka

Trwają przygotowania do Synodu Biskupów o młodzieży

Odkąd papież Franciszek ogłosił, że tematem przyszłorocznego XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będą „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”, Kościół na całym świecie podejmuje kolejne inicjatywy, promujące to spotkanie.
2017-12-19 18:37:25
miniaturka

Duży krok naprzód w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego

Kard. Kazimierz Nycz zachęca, aby modlitwa o dokończenie procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego była jeszcze intensywniejsza - "Wtedy będziemy mogli cieszyć się efektem końcowym, jakim będzie ogłoszenie beatyfikacji”.