Szczegóły obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Chcemy, nawiązując do tamtych wydarzeń sprzed 40 lat, przypomnieć sobie to co się stało w Polsce, Europie, Kościele dzięki św. Janowi Pawłowi II – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas konferencji prasowej.

Arcybiskup zaznaczył, że dni wyboru papieża były dla niego ważnym, osobistym przeżyciem, które zapamięta do końca życia.

– Należę bowiem do tych mieszkańców domu Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, którzy 14 października w południe brali udział w ostatnim obiedzie kardynała razem z kolegiastami, jak się mówiło o mieszkańcach kolegium, i jeszcze jednym z nielicznych, który był na Placu św. Piotra w momencie ogłoszenia wyboru Karola Wojtyły.

Metropolita podkreślił, że wtedy wszyscy w Rzymie przeżywali wielkie emocje i mieli świadomość ogromnego przełomu w Kościele jaki nastąpił wraz z wyborem, po raz pierwszy od czterech wieków, papieża spoza Italii. Wspomniał także, że z Polski dochodziły wieści o ogromnym entuzjazmie, jaki wybuchł w ojczyźnie, choć wtedy nikt nie zdawał sobie sprawy jaki to będzie pontyfikat, jak brzemienny dla świata i dla naszej ojczyzny.

– Stąd ta 40. rocznica wyboru musi być dla nas wielkim wydarzeniem wpisującym się zresztą w stulecie odzyskania niepodległości. Bo przecież to w tym stuleciu, nieraz tragicznym, pojawia się Jan Paweł II, który przynosi Polsce, Europie i światu nadzieję na zmianę, która jak wiemy stała się faktem.

Arcybiskup podkreślił wreszcie, że dołożono wszelkich starań, aby te uroczystości nie miały charakteru tylko diecezjalnego, ale objęły całą Polskę. Stąd zaproszenie skierowane do Episkopatu i przedstawicieli życia państwowego, samorządowego, kulturalnego.

– Chcemy, nawiązując do tamtych wydarzeń sprzed 40 lat, przypomnieć sobie to co się stało w Polsce, Europie, Kościele dzięki św. Janowi Pawłowi II.

Centralnym punktem ogólnopolskich wydarzeń będzie Msza św. o godz. 16.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Penacchio z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych. Homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz. Przed Eucharystią nastąpi otwarcie wystawy „Nasz Papież”, a po Mszy św. odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim i koncert polskich artystów na Rynku Głównym w Krakowie.

Ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie wyjaśnił, że Jan Paweł II przed śmiercią zdecydował, aby wszelkie jego pamiątki trafiły do Krakowa, stąd Muzeum Archidiecezjalne posiada największą ich kolekcję na świecie.

– Wystawa papieska, którą chcemy pokazać (…) ma za zadanie odkrycie przede wszystkim tego ludzkiego oblicza Karola Wojtyły, aby także odkrycie wielkości pontyfikatu Jana Pawła II, która jest niezwykle aktualna i która zachęca do współdziałania.

Dyrektor muzeum podkreślił, że aby przekaz był atrakcyjny wystawa zorganizowana została dwutorowo – z jednej strony pokaże Karola Wojtyłę jako człowieka, kapłana. Z drugiej, na postawie studium Benedykta XVI dot. encyklik Jana Pawła II, pomoże odkrywać na nowo wielkość i aktualność nauczania polskiego papieża.

Specjalnie na tę okoliczność Poczta Polska przygotowała znaczek, który przedstawia mozaikę z Okna Papieskiego.

Ks. Mateusz Hosaja kustosz Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie podkreślił, że uroczystości w sanktuarium będą trwać od 16-22 października, by każdy mógł poczuć się choć przez chwilę ogarnięty duchem Jana Pawła II.

– Zapraszam serdecznie na to wydarzenie całą naszą archidiecezję, poszczególne dekanaty, poszczególne stany, grupy społeczne, wspólnoty, by nasza droga modlitwy od wyboru po inaugurację pontyfikatu od 16 do 22 października stała się symbolem udziału całej Polski, każdego człowieka w upamiętnieniu wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Rzymie.

Ks. Łukasz Michalczewski, koordynator uroczystości rocznicowych przypomniał także o Archidiecezjalnej Pielgrzymce Dziękczynnej do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie, która odbędzie się w dniach 9-11 października. Udział w pielgrzymce zgłosiło ponad 600 osób.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego przygotował międzynarodową konferencję naukową pt. „Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata. 40 lat wyboru na Stolicę św. Piotra kard. Karola Wojtyły metropolity krakowskiego”.

Justyna Walicka, Archidiecezja Krakowska/diecezja.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama