Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-13 18:13
S. Zielińska / KAI

Synaj.tv – młodzi ewangelizują młodych

Młodzi ewangelizują młodych w Internecie. W Tarnowie uroczyście zainaugurowano nowy projekt medialny www.synaj.tv. W większości tworzą go młodzi, którzy byli zaangażowani w organizację Światowych Dni Młodzieży.

Autor/źródło: unsplash.com, Bench Accounting

Młodym kibicuje biskup tarnowski Andrzej Jeż. „Bardzo mocno widzę potrzebę współczesnych mediów do ewangelizacji. Jeżeli mamy dotrzeć do młodych i ich znaleźć to właśnie w Internecie” – podkreśla.

Na portalu będą zamieszczane filmy i teksty, które mają stać się inspiracją dla młodych. „Tak wiele dobra jest wokół nas. Chcemy pokazać młodzieży m.in. co zrobić w wolnym czasie – kiedy zejdą już z kanapy - żeby ich życie było wartościowe ” – mówi Kamila Kaczmarczyk, koordynator projektu.

Na portalu pojawiać się będą m.in. wywiady, relacje, felietony. Jest też zakładka Twój Pomysł, więc każdy może przesłać swój filmik i teksty.

Zespół tworzy ponad 20 osób. W tym gronie jest także Angelika Biernat, która angażowała się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. „To ciąg dalszy przygody. Do Światowych Dni Młodzieży łatwo nam było działać, bo tak wiele się działo. Później była przerwa i teraz wracamy. Językiem młodych chcemy mówić do naszych rówieśników” – dodaje redaktorka.

W uruchomieniu projektu pomagał m.in. Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie. „To dzieło Światowych Dni Młodzieży w diecezji tarnowskiej. Młodzi są jak diamenty i kryształy, które trzeba szlifować. Życzę, żeby zrodziła się z tego telewizja diecezji tarnowskiej” – powiedział ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPll, dyrektor Instytutu.

Projekt stworzyła redaktor Bernadetta Cich, pracownik naukowy UPJP II w Krakowie. „Materiały mają dawać do myślenia. Będziemy mówić m.in. o Kościele młodych i o wartościach. Mają trwać krótko, minutę do trzech, by młodzież mogła je oglądać na smartfonach m.in. jadąc autobusem, czy nawet na przerwie w szkole” – dodaje.

Pomysłodawcą projektu medialnego był ks. Paweł Górski, były dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, który w diecezji odpowiadał za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. „Życzę Wam, żebyście mieli radość, że tworzycie Boże Dzieło i abyście spotykali mądrych i życzliwych ludzi, którzy będą was motywować” – powiedział do młodych redaktorów.

Inicjatywa zaangażowania młodych w projekt medialny zrodziła się w czasie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Później pomysł dojrzewał, zmieniały się koncepcje. Dziś Synaj.tv stał się faktem. Przygotowania do uruchomienia projektu trwały ponad rok. Siedziba redakcji znajduje się w tarnowskiej Kanie przy ul. Mościckiego.

eb / Tarnów

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-13 15:00:26
miniaturka

Kielce: akcja "Świętokrzyskie Polakom na Wschodzie"

Ok. 420 kilogramów artykułów szkolnych oraz paczki z medykamentami trafią do Polaków mieszkających w Mołdawii i na Ukrainie. To dzięki zbiórce przeprowadzonej w kieleckich szkołach i księgarniach.
2017-12-13 15:21:45
miniaturka

Biuro Prasowe Episkopatu Polski uruchomiło profil na Twitterze po angielsku

@ChurchInPoland – to nowe źr​ódło informacji o Kościele w Polsce. Wpisy będą publikowane w języku angielskim przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
2017-12-13 15:49:38
miniaturka

Gala finałowa III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego "Zabytkomania"

Już 15 grudnia br. w warszawskim Kinie Iluzjon odbędzie się gala finałowa trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego ZABYTKOMANIA. Celem konkursu jest m.in. rozwijanie pasji filmowej w młodzieży.
2017-12-13 18:30:19
miniaturka

Bydgoszcz: katechezy katedralne na temat darów Ducha Świętego

Bp Jan Tyrawa rozpoczął głoszenie comiesięcznych katechez na temat siedmiu darów Ducha Świętego.
2017-12-13 18:47:31
miniaturka
play

Litania do Św. Józefa – Przesławny Potomku Dawida, Światło Patriarchów

Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa to okazja, aby na nowo odkryć tego świętego. Katechezy oparte o wezwania z litanii do św. Józefa przygotował ks. dr Marcin Wiśniewski.
2017-12-13 19:20:06
miniaturka

"Gwiazdka dla Bliskiego Wschodu"

W siedzibie Ambasady Węgier, 13 grudnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem dr. Orsolya Zsuzsanna Kovács Ambasador Węgier w Polsce oraz ks. prof. Waldemarem Cisło, dyrektorem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.