Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-11 09:20
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Święcenia biskupa dla Kościoła w Mongolii

Wczoraj w bazylice Matki Boskiej Pocieszenia w Turynie odbyły sie święcenia biskupie o. Giorgia Marengo, mianowanego 2 kwietnia przez Papieża administratorem apostolskim Ułan Bator, w Mongolii.

Autor/źródło: vaticannews.va

W tym azjatyckim kraju żyje 1,3 tys. ochrzczonych na 3,5 mln. mieszkańców. 30 proc. mieszkańców jest nomadami, 1/3 żyje poniżej progu ubóstwa. Od 2003 roku posługują tam Misjonarze Maryi Pocieszycielki, zgromadzenia założonego przez bł. Józefa Allamano w 1901 roku.Bp Giorgio Marengo prawie całe kapłańskie życie przeżył w Mongolii. Jego święcenia odbyły się jednak w Turynie, ze względu na surowe przepisy antypandemiczne panujące w miejscu sprawowania posługi. Zamknięte w obecnej chwili są miejsca kultu, a wizy nie są udzielane. Nowy biskup uważa, że jego posługa jest bardzo zbliżona do tej spełnianej w Kościele pierwotnym. Kościół jest peryferyjny, stanowi niewielką mniejszość, ale „to grupa wiernych, którzy z wielką odwagą i odpowiedzialnością wybrali drogę podążania za Jezusem” – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego bp Marengo.


    „Chrześcijaństwo w Mongolii istnieje, było przeżywane i praktykowane już w czasach starożytnych. Wiemy, że jeszcze przed rokiem 1000, chrześcijaństwo w wersji syryjskiej, nazywane nestoriańskim, było obecne i w pewien sposób zapuściło korzenie również w Mongolii. Następnie z powodu różnych przyczyn historyczno-kulturowych, po epopei imperium mongolskiego, praktyka chrześcijańska faktycznie zniknęła i ustąpiła miejsca tradycji buddyjskiej – tybetańskiej. Ta zakorzeniła się w rzeczywistości dając początek bardzo oryginalnej formie buddyzmu, który nazywany jest buddyzmem mongolskim – zauważył bp Marengo. – To dlatego przez wiele wieków chrześcijaństwo nie było tutaj obecne. To jest przyczyną tego, że w potocznej świadomości chrześcijaństwo jest czymś nowym, przybyłym z zewnątrz, w czasach współczesnych. Nie uwzględnienia się faktu, że było już obecne w zamierzchłej przeszłości.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-10 15:36:28
miniaturka

Papież ochrzcił bliźniaczki syjamskie rozdzielone w watykańskim szpitalu

Ojciec Święty ochrzcił bliźniaczki syjamskie, które zostały rozdzielone dzięki bezprecedensowej operacji w watykańskim szpitalu Bambino Gesù. Było to marzeniem ich mamy, która pragnęła, by Ervina i Prefina mogły otrzymać ten sakrament z rąk papieża przed powrotem do Republiki Środkowoafrykańskiej.
2020-08-10 23:25:45
miniaturka

Potrzebna ochrona ludów tubylczych podczas pandemii

Pandemia COVID-19 obok ubóstwa, dyskryminacji oraz eksploatacji dóbr naturalnych stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla 370 mln. osób należących do ludów tubylczych.
2020-08-10 23:28:17
miniaturka

200 tys. marynarzy na całym świecie utknęło na statkach z powodu pandemii

Ponad 200 tys. marynarzy na całym świecie utknęło na statkach z powodu zagrożenia koronawirusem.
2020-08-10 23:46:03
miniaturka

Indie: „Czarny Dzień” chrześcijańskich dalitów

Chrześcijanie w Indiach obchodzą dziś tzw. „Czarny Dzień”, mający za zadanie przypomnienie o losie chrześcijańskich dalitów, czyli ludzi należących do najniższej kasty tzw. „niedotykalnych”.
2020-08-11 20:33:38
miniaturka

Pielgrzymi z Wrocławia modlą się za ofiary eksplozji w Bejrucie

Z dziękczynieniem za 40-lat pielgrzymowania, z intencjami modlitwy za Kościół i Polskę, ale także za ofiary katastrofy w Bejrucie na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka wrocławska.
2020-08-11 20:39:11
miniaturka

Włochy liberalizują aborcję farmakologiczną

Środowiska prorodzinne i stowarzyszenia broniące życia protestują we Włoszech przeciwko, zapowiedzianej przez ministra zdrowia tego kraju, liberalizacji pigułki aborcyjnej RU-486