Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-01 15:16
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Skauting jako narzędzie ewangelizacji

Skauting w świecie katolickim nie jest sam w sobie celem. Jest bardzo skuteczną metodą wychowawczą, natomiast jego celem jest ewangelizacja. - mówi ks. prof. Bogusław Migut naczelny duszpasterz Federacji Skautingu Europejskiego.

Autor/źródło: Jacek Sikora, licencja: CC0

W Rzymie zakończyło się międzynarodowe spotkanie kapelanów harcerskich z Federacji Skautingu Europejskiego. Uczestniczyło w nim 150 kapłanów z 15 krajów. Program obrad był związany z tegorocznym synodem biskupów o młodzieży. Mówiono więc o skautingu jako miejscu rozeznawania powołania. Podkreślono też znaczenie bliskiej współpracy między kapelanem i instruktorami. 

Mówi ks. prof. Bogusław Migut naczelny duszpasterz Federacji Skautingu Europejskiego:

- Przede wszystkim podkreśliliśmy, i to bardzo mocno wypłynęło, że skauting w świecie chrześcijańskim, katolickim, nie jest sam w sobie celem. Jest bardzo dobrą metodą, bardzo skuteczną metodą wychowawczą, integralnie rozwijającą człowieka nie tylko od strony duchowej, ale również od strony cielesnej, jego charakteru, jego osobowości, kontaktu z naturą, ale jest ciągle tylko narzędziem. Natomiast celem skautingu katolickiego jest ewangelizacja. I ta współpraca pomiędzy kapelanami jest taka, że księża mają głównie ukierunkowywać liderów, szefów i instruktorów przypominając im, że jest to narzędzie służące ewangelizacji. Bardzo często bowiem zdarza się, we wszystkich właściwie modelach i organizacjach skautowych, że skauting traci swoje przeznaczenie, także przez nas duszpasterzy. Widzi się w nim tylko mundur, styl, trochę taki militarny. Natomiast my nie możemy stracić tej głównej perspektywy, że jest to bardzo dobre narzędzie ewangelizacji.

Federacja Skautingu Europejskiego zrzesza chrześcijańskie organizacje skautowe. Jest międzynarodowym stowarzyszeniem oficjalnie uznanym przez Stolicę Apostolską. Wywodzi się z katolickiego modelu skautingu wypracowanego przez francuskiego jezuitę o. Jacques’a Sevina. Najsilniejsze struktury posiada we Francji i we Włoszech. Polskim członkiem Federacji jest Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" FSE.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-01 13:48:29
miniaturka

Młodzież salezjańska w drodze na Synod Biskupów

#sym4synod - to hasztag, którym młodzież zrzeszona w salezjańskich duszpasterstwach oznacza informacje, które mogą pomóc w przygotowaniu tegorocznego Synodu Biskupów.
2018-02-01 14:22:36
miniaturka

Odkryjcie Waszą miłość na nowo!

Rekolekcje dla małżeństw sakramentalnych „Miłość i Prawda” to cykl trzech spotkań weekendowych adresowanych zarówno do małżeństw z dłuższym, jak i bardzo krótkim stażem.
2018-02-01 14:48:51
miniaturka

Papież u św. Marty: pamiętać o nieuchronności śmierci

Myśl o śmierci chroni nas przed złudzeniem, że jesteśmy władcami czasu – mówił Papież podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty. Śmierć jest faktem, śmierć jest dziedzictwem, śmierć jest pamięcią – dodał Franciszek.
2018-02-01 15:52:11
miniaturka

Licheń. Odpust ku czci św. Doroty

Św. Dorotę, dziewicę i męczennicę, będą wspominać wierni, którzy w dniu 6. lutego udadzą się na uroczystości odpustowe do licheńskiego kościoła parafialnego.
2018-02-01 18:22:22
miniaturka

Miechowski Ekonomik zaprasza na afrykańskie pączki i ciasta. Wspiera misje w RCA

Koło misyjne działające przy Zespole Szkół Nr 1 w Miechowie oraz wolontariusze serdecznie zapraszają na V edycję akcji misyjnej pt. "Wyślij Pączka do Afryki”.
2018-02-01 18:41:15
miniaturka

Wirtualne spacery po miejscach kultu Maryjnego

Z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, powstał nowy portal www.szlak.maryjny.pl umożliwiający wirtualne zwiedzanie sanktuariów Maryjnych.