Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-20 13:18
AC / rk / KAI

S. Anna Bałchan: bądźmy Ewangelią dla swoich najbliższych!

Do bycia 'Ewangelią dla swoich najbliższych' namawiała s. Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która była gościem kolejnego spotkania w hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej.

Autor/źródło: Pixabay, Engin_Akyurt, licencja: CC0

Terapeuta motywujący, trener Dialogu Motywującego, założycielka i prezes Zarządu Stowarzyszenie Po MOC dla Kobiet i Dzieci, walcząca na co dzień w obronie ludzkiej godności podzieliła się swymi spostrzeżeniami w kontekście tematu katechezy: „Kochać to nie znaczy zawsze to samo”.

Zdaniem zakonnicy, która odwoływała się nieustannie do swych doświadczeń jako działaczki społecznej pomagającej ludziom w kryzysie, prawdziwym sakramentem uzdrowienia jest spowiedź i pojednanie z Bogiem.

„98 proc. pytanych przeze mnie ludzi mówiło mi, że spowiedź zmieniła ich, że wtedy zyskali nowe życie. Każdy z nas ma swoją małość, ma swą głęboką ranę, którą chce, by Bóg uzdrawiał” – wytłumaczyła, wspominając, jak pomagała kobietom na ulicy. „Kiedy dostałam błogosławieństwo przełożonych i biskupa, nikt nie mówił ci, jak miałam to zrobić - masz iść. Idziesz, bo wiesz, że Bóg cię prowadzi. Bez tej mocy posłania Kościoła, nie dałabym rady” – zaznaczyła.

„Bóg posyła nas, bo być może jest to jedyna Ewangelia, którą czytają moi bliscy. Nie martwmy się, że nie jesteśmy idealni. Dobrze, że nie jesteśmy idealni, bo być może wtedy byśmy pogardzali innymi. Dobrze, że nie umiemy wszystkiego, bo bylibyśmy bardzo samowystarczalni i nie potrzebowalibyśmy innych. Bądźmy autentyczni i szczerzy” – wskazała, opowiadając o tym, jak Bóg uzdrawiał, przemieniał serca ludzi, którzy przeszli przez piekło: ofiary przemocy, handlu ludźmi.

„Kiedy uznają, że jesteś dobrą Ewangelią, to idą za tobą. Na własne oczy widziałam, jak Pan uzdrawia i przemienia, jak osoby zmieniają się, nawet zewnętrznie. Bóg daje łaskę” – kontynuowała, wyjaśniając na czym polega jej posługa. „Nie wszystko jest łatwe i przyjemne” – zastrzegła i zachęciła, by starć się „być Ewangelią dla swoich najbliższych”.

S. Anna Bałchan od dwudziestu lat zajmuje się pomocą kobietom w kryzysie. W 2001 r. została jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, od 2010 działającego pod nazwą Stowarzyszenie Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej. Pomaga kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętym przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji, a także bezrobotnym, mającym problemy wychowawcze, małżeńskie i finansowe. Za swoją działalność s. Bałchan otrzymała w 2008 Nagrodę Totus oraz Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.

rk / Bielsko-Biała

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-20 11:33:39
miniaturka

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Bronisława Dembowskiego

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 16 listopada śp. bp. Bronisława Dembowskiego, biskupa seniora diecezji włocławskiej, odbędą się 22 i 23 listopada we Włocławku.
2019-11-20 12:15:57
miniaturka

Jutro pierwsze spotkanie z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim"

Dlaczego: Prymas Tysiąclecia? - to tytuł pierwszej z cyklu debat pt. “Myśląc z Wyszyńskim” organizowanych w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W ten sposób Archidiecezja Warszawska rozpocznie 21 listopada przygotowania do beatyfikacji.
2019-11-20 12:41:34
miniaturka
play

Adwent coraz bliżej. Projekt Kapucyński zapowiada ciekawe Rekolekcje Adwentowe 2019

Adwent coraz bliżej. Praca wre, Bracia nagrywają rozważania do Słowa Bożego, ekipa składająca ogarnia kwestie filmików i szatę graficzną. Już wkrótce internetowe rekolekcje będą gotowe.
2019-11-20 13:32:39
miniaturka
play

Jubileusz 90. urodzin Ojca Leona Knabita OSB

Zbliża się Jubileusz 90. urodzin Ojca Leona Knabita OSB z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.
2019-11-20 13:53:24
miniaturka

Festiwal Chrześcijańskie Granie 2019 : festiwal debiutów!

Festiwal Chrześcijańskie Granie 2019 po raz 9. w Warszawie zgromadzi fanów dobrej, chrześcijańskiej muzyki. W tym roku będzie to festiwal najlepszych debiutów. Wśród wykonawców laureaci konkursu Non Stop CCM (Bądź jak Jezus) - Sąsiedzi + oraz zespół LET HIM RUN. Wydarzenie poprowadzi HIOB a uroczyście otworzy bp Michał Janocha.
2019-11-20 13:53:52
miniaturka

Jubileusz Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej

Dzisiaj 21 listopada przypada 60 rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w życzeniach skierowanych do Sióstr napisał: „W tym świątecznym i jubileuszowym nastroju wracam pamięcią do spotkania z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra w Rzymie w Roku Życia Konsekrowanego. Przywołuję słowa, z jakimi się do Was zwrócił wówczas – prosił, abyście dostrzegały w drugim człowieku Chrystusa, a odchodząc kilka razy powtórzył słowo, które miało moc apelu: „tenerezza” („czułość”)"