Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-06 15:37
S. Zielińska / Justyna Walicka

Roraty akademickie u św. Anny w Krakowie

Chrystus wyraźnie wskazał, że budować dobre życie to budować na Nim, który jest miłością i który jest wierny tej miłości aż do końca - mówił abp Marek Jędraszewski podczas rorat akademickich w Kolegiacie św. Anny w Krakowie.

Autor/źródło: Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

Podczas homilii metropolita krakowski podkreślił, że czas Adwentu to czas oczekiwania, ale także głębokiej refleksji na tym, jak buduję swoje życie.

– Chrystus wyraźnie wskazał, że budować dobre życie to budować na Nim, który jest miłością i który jest wierny tej miłości aż do końca.

Oznacza to także budować na miłości ukrzyżowanej, która, gdy tylko pojawiła się na świecie została odrzucona i nadal jest odrzucana. Arcybiskup wyjaśnił, że budowanie na Chrystusie jest pewne, bo to budowanie na skale, ale także nierozerwalnie wiąże się z chwilami próby i nierzadko wielkim zmaganiem.

W dalszych słowach homilii metropolita zaznaczył, że budować na Chrystusie to budować także na Piotrze – opoce, czyli na nauczaniu Kościoła, które często jest znakiem sprzeciwu dla tego świata.

– Ale i znakiem nadziei, że ci wszyscy, którzy pokładają nadzieję w Panu oni ostatecznie będą zwycięzcami tego świata.

Nawiązując do patrona dzisiejszego dnia św. Mikołaja, arcybiskup podkreślił, że jest on przykładem człowieka, który swe życie budował na Chrystusie.

– Z tej postawy dogłębnego związania z Chrystusem Mistrzem i nauczycielem, a jednocześnie Najwyższą Ofiarą wynikało to, co przekazała nam tradycja o św. biskupie z Mirry Mikołaju (…), który pomagał z miłością w sposób dyskretny i budzący powszechny szacunek i wdzięczność.

Metropolita krakowski ofiarował tę Mszę św. w intencji wszystkich rodziców, którzy niedawno stracili swe dziecko.

Po nabożeństwie abp Jędraszewski spotkał się z młodzieżą akademicką na wspólnym śniadaniu, przed którym, dziękując za uczestniczenie w roratach i przyjmując rolę św. Mikołaja wręczył każdemu słodki upominek.

Roraty to Msze św. wotywne do Najświętszej Maryi Panny sprawowanych o wschodzie słońca. W Polsce tradycja roratnia sięga XIII w., a pierwsze wzmianki o roratach znajdujemy w księgach cystersów. Mówi się, że tradycja rorat dotarła do nas z Węgier za sprawą św. Kingi. Szczyt popularności rorat przypada na XVI w. kiedy to w niektórych miejsca w Polsce sprawowano je przez cały rok. Charakterystycznym elementem związanym z roratami jest świeca roratka, która symbolizuje Matkę Bożą. Dzieci na roraty przynoszą ze sobą zapalone lampiony.

W Bazylice Mariackiej roraty odbywają się o godz. 7.00, a najsłynniejsze w Krakowie, u dominikanów, o godz. 6.30, poprzedzone Godzinkami o 6.00.

Justyna Walicka, Archidiecezja Krakowska/diecezja.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-06 14:27:45
miniaturka

Nie tylko Karta Dużej Rodziny - wielodzietni tworzą Centrum Rozwoju Rodziny

Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" wspiera małżeństwa i rodziny. Oprócz wdrożenia Kart Dużej Rodziny organizuje m.in. cykle szkoleń profilaktycznych. Inicjatywy te zyskają wspólną nazwę: Centrum Rozwoju Rodziny.
2018-12-06 14:54:25
miniaturka

Carrefour i Caritas pomagają potrzebującym w przygotowaniu wigilijnego stołu

W ramach ogólnopolskiej akcji „Tak, POMAGAM!”, 7 i 8 grudnia, w sklepach Carrefour będzie można spotkać wolontariuszy Caritas zachęcających do przekazania produktów i wsparcia osób potrzebujących przed zbliżającymi się Świętami.
2018-12-06 15:16:33
miniaturka

Dziękowali wolontariuszom w Licheniu

Przypadający na 5 grudnia Dzień Wolontariusza obchodzony był w Licheniu Starym w Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.
2018-12-06 16:05:52
miniaturka

Jestem chrześcijaninem słowa czy czynu? - pytał dziś Papież w Domu św. Marty

Słowa i czyn; piasek i skała; wysoko i nisko – na tych trzech parach słów Papież oparł dzisiejszą homilię w kaplicy Domu św. Marty, pytając: jakimi jesteśmy chrześcijanami i na czym budujemy nasze życie?
2018-12-06 17:59:55
miniaturka

Sprawę ks. Jankowskiego należy wyjaśnić zgodnie z wytycznymi KEP

Sprawę oskarżeń ks. prał. Henryka Jankowskiego o wykorzystywanie seksualne nieletnich należy wyjaśnić zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski – podkreśla o. Adam Żak SJ, założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.
2018-12-06 18:43:20
miniaturka

Konferencja o jasnogórskich drogach do niepodległości

„Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości” – to temat międzynarodowej konferencji naukowej, która w dniach 6-8 grudnia odbywa się w Częstochowie.