Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-03 12:47
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Rekolekcje dla księży z Polskiej Misji Katolickiej we Francji

W poniedziałek 31 sierpnia w Domu Polskiej Misji Katolickiej w Lourdes rozpoczęły się rekolekcje dla księży, którzy pracują w Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Rekolekcje prowadzi o. Krzysztof Dyrek, jezuita. Rekolekcje zakończą się w piątek 4 września.

Autor/źródło: polskifr.fr

Przybyłych kapłanów przywitał rektor Polskiej Misji katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.

Pierwszy dzień spotkania miał charakter bardziej organizacyjny. Przedstawiono informacje dotyczące m.in. porządku rekolekcji oraz poruszono najważniejsze bieżące kwestie związane z funkcjonowaniem Misji. Była to także okazja do rozdania nominacji na nowe placówki oraz powitania kapłanów, którzy przybyli do pracy we Francji. Foto Galeria

Drugi dzień rekolekcji miał już wymiar duchowy. Rekolekcjonista, o. Krzysztof Dyrek SJ, wygłosił nauki rekolekcyjne w kaplicy Domu PMK. Wieczorem kapłani udali się do Groty Objawień.

W środę 2 września polscy księża na co dzień pracujący we Francji, a obecnie odbywający rekolekcje w Domu Polskiej Misji Katolickiej w Lourdes, odprawili Mszę św. w słynnej Grocie Objawień.

Drugim ważnym punktem dnia była Droga Krzyżowa. Tematem przewodnim rozważań były słowa św. Tomasza Apostoła: „Chodźmy i my, aby razem z Nim umrzeć” (J 11,16).

Nauki rekolekcyjne głosi dla księży o. Krzysztof Dyrek SJ, który jest doktorem teologii duchowości. W latach 2002-2008 był prowincjałem Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego (SJ).

Foto Galeria

Polska Misja Katolicka (PMK) we Francji

Historia najstarszej w świecie Polskiej Misji Katolickiej rozpoczyna się w Paryżu na przełomie wieku XVIII i XIX, jednym z jej założycieli był Adam Mickiewicz. Misja służyła polskim emigrantom, dla których stanowiła możliwość uczestnictwa w życiu liturgicznym oraz kontaktu z rodakami i krzewienia kultury polskiej. Dziś PMK we Francji to 71 ośrodków polskiego duszpasterstwa oraz 146 punktów, gdzie celebrowana jest Msza św. w języku polskim. W naszej Misji posługuje 108 księży – 43 księży pracujących w duszpasterstwie polskim, 22 księży pracujących w duszpasterstwie francuskim oraz 43 księży pracujących w duszpasterstwie polsko-francuskim.

Do głównych zadań PMK należy m.in. organizacja duszpasterstwa Polaków we Francji, katechizacja oraz ewangelizacja, a także podtrzymywanie kultury i tożsamości polskiej. Przy niektórych parafiach działają oddziały polskich szkół, funkcjonują również ruchy i wspólnoty katolickie. Szczególna oferta duszpastersko-edukacyjna kierowana jest do młodzieży. Misja niesie też różnorodną pomoc osobom, które jej potrzebują. 

Misja prowadzi Seminarium Polskie w Paryżu w Issy-Les-Moulineaux, w którym mieszkają m.in. księża przebywający na stypendiach naukowych, znajduje się tam również biblioteka i archiwum, istnieje możliwość wynajmu pokoi. 

Zobacz więcej..


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2020-09-04 06:34:54
miniaturka

Fatima: Epidemia pogłębiła trudności finansowe sanktuarium

Epidemia Covid-19 pogłębiła znacząco trudności finansowe sanktuarium maryjnego w Fatimie, wynika z deklaracji władz rektoratu tego portugalskiego miejsca kultu. W rozmowie z rodzimymi mediami rzecznik prasowa sanktuarium Carmo Rodeia potwierdziła, że rektorat zamierza niebawem wdrożyć plan restrukturyzacji, polegający m.in. na zwolnieniu około 50 z 300 pracowników.
2020-09-04 06:36:44
miniaturka

Biskupi europejscy solidarni z abp. T. Kondrusiewiczem (oświadczenie CCEE)

Bliskość i solidarność z metropolitą mińsko-mohylowskim abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, który od kilku dni nie może wrócić na Białoruś z krótkiej wizyty w Polsce, wyraziło Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W oświadczeniu, ogłoszonym 3 września, powtórzono wezwanie papieża Franciszka do "dialogu, odrzucenia przemocy oraz do poszanowania sprawiedliwości i prawa" na Białorusi.
2020-09-04 07:51:02
miniaturka

Lider białoruskiej opozycji: Nie pozwólcie, żebyśmy w naszej walce pozostali sami! (wywi

"Nie pozwólcie, żebyśmy w naszej walce pozostali sami" - apeluje Aleksander Białacki, lider Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna" w Mińsku. W specjalnym wywiadzie dla KAI Białacki mówi m. in. o tym dlaczego Białorusini wyszli na ulice, jaka jest rola młodego pokolenia w protestach, możliwych scenariuszach dalszych wydarzeń, roli Moskwy w tym co się dzieje, postawy Kościołów oraz jak społeczność międzynarodowa powinna pomagać Białorusi.
2020-09-04 13:20:34
miniaturka

Na KUL w pierwszym semestrze większość zajęć online - mówi rektor

W pierwszym semestrze nowego roku akademickiego większość zajęć na naszej uczelni prowadzonych będzie w trybie online. Dostosowujemy się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski.
2020-09-04 17:10:55
miniaturka

Początek roku szkolnego - Instytut Ordo Iuris przypomina „Prawa rodziców w szkole”

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego wraca dyskusja o prawach przysługujących rodzicom w aspekcie edukacji ich dzieci. Instytut Ordo Iuris po raz kolejny przygotował oświadczenie wychowawcze, przewodnik oraz informator dla rodziców, którzy chcą chronić swoje dzieci przed szkodliwymi treściami.
2020-09-05 07:12:28
miniaturka

Wyspy Salomona: „Latający biskup” widzi nadchodzące zagrożenie

Biskup Gizo Luciano Capelli już od 21 lat powadzi działalność misyjną na Południowym Pacyfiku. Zainspirowany charyzmatem salezjańskim skupia się przede wszystkim na niesieniu pomocy imigrantom, którzy przybywają na ten archipelag Oceanii i często giną w trudnych warunkach, także z powodu „poważnych konsekwencji zmian klimatycznych”.