Pokojowa Nagroda Nobla przyznana Światowemu Programowi Żywnościowemu

Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP). Pragnie tym zwrócić wzrok świata w stronę milionów ludzi cierpiących z powodu głodu.

Jak podano w komunikacie prasowym, nagroda została przyznana za wysiłki na rzecz walki z głodem, za przyczynienie się do poprawy warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktem oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania używaniu głodu jako broni w czasie wojny.

Światowy Program Żywnościowy to największa na świecie organizacja humanitarna zajmująca się zwalczaniem głodu i promująca bezpieczeństwo żywnościowe. W 2019 r. WFP udzielono pomocy blisko 100 milionom osób w 88 krajach, które są ofiarami głodu.

Jak zaznaczono, pandemia koronawirusa przyczyniła się do silnego podwyższenia liczby ofiar głodu na świecie. W takich krajach jak Jemen, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Południowy Sudan i Burkina Faso połączenie przemocy i pandemii doprowadziło do dramatycznego wzrostu liczby osób żyjących na krawędzi głodu. W obliczu pandemii Światowy Program Żywnościowy wykazał się imponującą zdolnością do intensyfikacji wysiłków.

Norweski Komitet Noblistów podkreśla, że udzielanie pomocy dla zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko zapobiega głodowi, ale także może przyczynić się do poprawy perspektyw stabilności i pokoju. Światowy Program Żywnościowy objął główną rolę w połączeniu humanitarnej pracy z wysiłkami pokojowymi poprzez pionierskie projekty w Ameryce Południowej, Afryce i Azji.

Przyznając tę nagrodę, Norweski Komitet Noblowski pragnie zwrócić wzrok świata w stronę milionów ludzi cierpiących z powodu głodu lub borykających się z nim. Światowy Program Żywnościowy odgrywa kluczową rolę we współpracy wielostronnej w sprawie uczynienia z bezpieczeństwa żywnościowego instrumentem pokoju i wniósł silny wkład w uruchomienie państw członkowskich ONZ do zwalczania głodu jako broni wojny i konfliktu. Organizacja codziennie przyczynia się do rozwoju bractwa narodów, o których mowa w woli Alfreda Nobla.

Źródło: Komunikat prasowy The Nobel Peace Prize (nobelprize.org)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama