Uroczystości przewodniczył proboszcz parafii, ks. Łukasz Skawiński. W nabożeństwie wzięli udział wierni, którzy przybyli uczcić pamięć Ojca Świętego, w tym członkowie Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Wśród nich obecni byli p. Henryk Rogowski, członek Rady Administracyjnej Fundacji Watykańskiej Jana Pawła II w Rzymie, oraz p. Małgorzata Dudek, przewodnicząca Koła we Francji.
Obok ołtarza umieszczony był piękny portret Jana Pawła II, który podkreślał podniosły charakter uroczystości.
Po Mszy św. wierni zgromadzili się na placu przed kościołem, aby złożyć wieniec pod popiersiem papieża. Obchody zakończyły się modlitwą litanii, prowadzoną przez p. Dudek.
zdjęcia: archiwum p. Rogowskich
Prezes Fundacji Jana Pawła II we Francji: cały świat modlił się bez względu na wyznanie
Dziś 2 kwietnia 2025, mija dwadzieścia lat od chwili odejścia do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II. Ów dzień był wigilią Święta Bożego Miłosierdzia ustanowionego właśnie Jego staraniem. Jakże wymownym jest, iż wypełniwszy swoją misję zapalenia całego świata przesłaniem o miłosiernej miłości Boga, oddał duszę w ten szczególny dzień.
Pamiętam, iż tego dnia w mojej francuskiej parafii po odprawieniu porannej Mszy Św. ksiądz proboszcz poprosił naszą rodzinę o zaśpiewanie Zdrowaś Maryjo po polsku, co ze wzruszeniem uczyniliśmy. Cały świat modlił się bez względu na wyznanie. Stan zdrowia Ojca Świętego jest krytyczny – podawały media.
W naszej Ojczyźnie strugami popłynęła modlitwa zarówno w sprawowanych wciąż Mszach Świętych jak i w grupach lub indywidualna na klęcząco nawet na ulicach miast, rozświetlonych światłem zniczy. Polska klęczy i błaga miłosierdzia…
Oczy całego świata skierowane są na Rzym i jego Biskupa na łożu boleści. godnie i mężnie dźwigającego swój krzyż ku… wieczności. Cierpienie Jana Pawła ll jest ogromne… Zgromadzeni na Placu Św. Piotra w Watykanie liczni i przybyli zewsząd pielgrzymi otaczają go wielkim, modlitewnym kordonem. A młodzi są? Oczywiście, nie mogło ich zabraknąć. Tyle razy wszędzie w świecie mówił do nich:
„Wy jesteście nadzieją świata, wy jesteście moją nadzieją”.
Nadzieja nie zawodzi więc często z różańcem w ręku i modlitwą na ustach można było w telewizji zobaczyć ich obecnych nie z obowiązku, ale z potrzeby serca, w duchu wdzięczności za tak wiele dobra i miłości jakie ofiarował im i światu. Dowiedzą się później, iż umierający Papież usłyszawszy, że przyjechali do niego by mu towarzyszyć wyszeptał: „Szukałem Was a teraz Wy przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję”
21.37 Ojciec Święty Jan Paweł ll po Eucharystii, otoczony najbliższymi współpracownikami, którym powiedział: „Bądźcie radośni jak ja jestem. Wszystko zawierzam Dziewicy Maryi”, oddał duszę Bogu.
Morze modlitwy i łez, wzruszenie i bezbrzeżny smutek, niezrozumienie i… bunt, bezsilność. Czy pustka? Nie, żadnej pustki bo zbyt wiele uczynił przemierzając glob ziemski w służbie Chrystusowi i Ewangelii umacniając nas w wierze, nadziei i miłości. Głębia zawarta w jego encyklikach i listach apostolskich tudzież adhortacjach ukazuje nam bogatą duchowość i nieprzeciętny umysł tegoż erudyty, filozofa, teologa i wielkiego papieża. Wdzięczność za dar Jego życia i misji.0
Jak nie wspomnieć Adhortacji apostolskiej Christifideles laici, w której na pierwszym miejscu jest prawo do życia, przysługujące każdej osobie ludzkiej od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Mają go bronić wszyscy a szczególnie rodzice, wychowawcy, pracownicy służby zdrowia i osoby sprawujące władzę. Pisał, że Kościół opowiada się za życiem a przeciw – tak mocno dziś lansowanej – cywilizacji śmierci. Potępia zatem wszystko co godzi w życie ludzkie : zabójstwa, ludobójstwa, masakry, terroryzm, aborcję, eutanazję, dobrowolne samobójstwa, potępia dalej wszystko cokolwiek narusza integralność i godność osoby ludzkiej. Staje ona w obronie rodziny i jej praw, a w szczególności prawa do przekazywania życia i troski o jego rozwój. Praw tych nie może zmienić ani znieść żadna jednostka, grupa czy władza lub państwo, gdyż ich dawcą jest sam Bóg.
Był przekonany, że orędzie o Bożym Miłosierdziu musi dotrzeć na krańce świata. W swojej Encyklice Dives in Misericordia pisał, że w doświadczeniu Bożego Miłosierdzia ogromne znaczenie ma stałe rozważanie Słowa Bożego, a nade wszystko świadome i dojrzałe uczestnictwo w Eucharystii oraz w sakramencie pokuty i pojednania. Bóg bowiem dosięga człowieka nie tylko poprzez wydarzenia i poprzez swoją łaskę wewnętrzną ale jeszcze z większą mocą i pełnią działa w nim poprzez sakramenty.
Czytając natomiast Pismo Święte poznajemy oblicze Bożego Miłosierdzia, które wyraża się w czułej a jednocześnie wiernej miłości do człowieka.
Podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny 17 sierpnia w obecności członków Episkopatu Polski, rzeszy biskupów i kapłanów oraz m.in nas, członków FAUSTINUM z całego świata, konsekrował Bazylikę Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jakże przejmujące było to pożegnanie z nami wyrażone w Akcie Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.
Boże, Ojcze Miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu, Tobie zamierzamy dziś losy świata i każdego człowieka. Pochyl się ład nami grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei. Ojcze Przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata. Amen
W minioną niedzielę o godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta dziękczynna zamówiona przez Fundację Jana Pawła II we Francji. Ksiądz proboszcz w homilii przypomniał aspekty Jego misji i nauczania oraz przytoczył fragmenty książki „Pamięć i tożsamość”.
Po zakończeniu Eucharystii Zarząd Fundacji złożył kwiaty pod pomnikiem, gdzie następnie odmówiono Litanię do Świętego Jana Pawła II.
Dziękuję wszystkim za tak liczną obecność.
Małgorzata Dudek
Prezes Fundacji Jana Pawła II we Francji
za. Polskifr
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: