Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-24 08:37
S. Zielińska / Michał Król SJ

Paragwaj: beatyfikacja s. Marii Felicji

Kościół w Paragwaju ma nową błogosławioną. Jest nią Maria Felicja Guggiari Echeverría od Jezusa Eucharystycznego, karmelitanka bosa.

Catedral de Villarrica, Paragwaj
Autor/źródło: Newdecmoi, licencja: CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Urodziła się w Villarrica del Espíritu Santo w południowym Paragwaju 12 stycznia 1925 r. Kiedy miała 16 lat, wstąpiła do Akcji Katolickiej. Swoją młodość poświęciła na nauczanie katechizmu, animowanie środowisk akademickich oraz opiekę nad ludźmi w podeszłym wieku i chorymi. Od dzieciństwa, ze względu na swoją pokorę i uprzejmość, była nazywana zdrobniale „Chiquitunga”, tzn. „Maleńka”. Kiedy miała 30 lat, przekroczyła próg klauzury klasztoru karmelitanek bosych w Asunción, przyjmując imię Maria Felicja od Jezusa Eucharystycznego. Zmarła zaledwie cztery lata później, 28 kwietnia 1959 r.

Jej delikatny uśmiech odsłaniał, duszę dotkniętą Bożą łaską. Tak o nowej błogosławionej mówi kard. Angelo Amato, który 23 czerwca w Asuncíon przewodniczy jej beatyfikacji.

“Pragnęła ofiarować swoje życie dla Pana, nawet do męczeńskiego przelania swojej krwi. W okresie ówczesnych poważnych zawirowań społeczno-politycznych, (jakimi była choćby wojna domowa z 1947 r. przyp. red.) powtarzała, że gotowa jest umrzeć za wiarę. Ta miłość do Boga sprawiała, że była przepełniona braterską miłością, uczynnością, zrozumieniem, przebaczeniem – mówi kard. Angelo Amato Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Zarówno w Akcji Katolickiej, jak i w klasztorze była zawsze gotowa do współpracy, pomocy, pojednania. Była miłosierna i hojna wobec zmarginalizowanych, starszych, biednych i chorych. Niektórzy świadkowie porównują ją do Matki Teresy z Kalkuty. Ta młoda i przyjazna błogosławiona zaprasza dzisiaj swoje siostry, aby były, podobnie jak ona, dumne ze swojego powołania i radosne w codziennym ofiarowywaniu się Panu. Następnie zachęca nas wszystkich, abyśmy przeżywali nasze chrześcijaństwo ze spokojem, pod znakiem miłości Boga i miłości bliźniego. Jak dla niej, tak i dla nas niech żywa obecność Jezusa będzie lampą, która oświetla nasze kroki. Dobroć i świętość chrześcijan czyni społeczeństwo bardziej szlachetnym, braterskim, bogatszym w człowieczeństwo.”


Źródło: www.vaticannews.va


Zdjęcie: Catedralvilla, autor: Newdecmoi, licencja:  CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy