Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-24 13:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież wzywa do rachunku sumienia z tego, jaka jest nasza wiara

Bóg nie jest uzależniony od naszej logiki i naszych ograniczonych ludzkich możliwości. - mówił Franciszek nawiązując do przypadającej dziś uroczystości narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Elżbieta i Zachariasz z Janem. Louis Jean François Lagrenée (lub jego krąg)
Autor/źródło: Wikimedia Commons, Domena publiczna

W rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański, nawiązując do uroczystości narodzenia św. Jana Chrzciciela, Papież podkreślił, że narodził się on z rodziców w podeszłym wieku, mimo że prawa naturalne na to już nie pozwalały.

“Jaka jest moja wiara? To wiara pełna radości, czy też wiara jednostajna, płaska? Czy potrafię się jeszcze zadziwić, gdy widzę działanie Pana, kiedy słyszę o ewangelizacji, o życiu świętych lub też, gdy widzę wielu dobrych ludzi: czy doświadczam w swym wnętrzu łaski, czy też już nic nie porusza mego serca? – pytał Franciszek. – Czy potrafię jeszcze doświadczyć pocieszenia przez Ducha Świętego, czy jestem na nie zamknięty? Niech każdy z nas się zapyta, przeprowadzi rachunek sumienia z tego: «Jaka jest moja wiara? Jest pełna radości? Czy jest otwarta na niespodzianki Boga, ponieważ Bóg jest Bogiem niespodzianek. Czy doświadczyłem w duszy tego zadziwienia, które wywołuje obecność Boga, tego poczucia wdzięczności?». Pomyślmy o tych słowach, które są duszą wiary: radość, zadziwienie, zaskoczenie i wdzięczność”.”

Na zakończenie swego rozważania Franciszek prosił Maryję, by pomogła nam zrozumieć, że w każdej osobie ludzkiej znajduje się ślad Boga, który jest źródłem życia. „Niech Ona, Matka Boga i nasza Matka, uświadamia nam coraz bardziej, że w poczęciu dziecka rodzice działają jako współpracownicy Boga. Jest to misja prawdziwie podniosła, która każdą rodzinę czyni sanktuarium życia i budzi – poprzez narodzenie każdego dziecka – radość, zadziwienie i wdzięczność” – podkreślił Ojciec Święty.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-24 09:06:05
miniaturka

1050-lecie biskupstwa w Polsce

Mszy św., sprawowanej z okazji 1050-lecia biskupstwa w Polsce, na placu przed Bazyliką Archikatedralną pw. Śś. App. Piotra i Pawła w Poznaniu, przewodniczył i homilię wygłosił Legat Papieski kard. Dominik Duka OP, metropolita praski.
2018-06-24 12:19:46
miniaturka

Diecezja gliwicka: obchody 605-lecia parafii w Kamieńcu

24 czerwca w Kamieńcu obchodzona jest 605. rocznica utworzenia parafii p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Biskup Gliwicki Jan Kopiec.
2018-06-24 12:43:04
miniaturka

Kraków: akcja Rekoprayer – modlitwa za rekolekcje oazowe

Diakonia Modlitwy Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej zaprasza chętnych do modlitwy za poszczególne turnusy oaz wakacyjnych.
2018-06-24 15:36:47
miniaturka

Bp Janiak: uwaga na kompromisy ze złem

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w poznańskiej Farze przy obrazie Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania w ramach obchodów 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu.
2018-06-24 16:55:08
miniaturka

Rycerze Kolumba podsumowali rok bratni

Rycerze Kolumba z całej Polski przyjechali do Zakopanego, aby podsumować rok formacyjny, zwany przez nich rokiem bratnim. Zaangażowali się oni m.in. w odbudowę domów i szpitali na terenie objętym wojną w Syrii.
2018-06-24 17:23:54
miniaturka

Skarżysko-Kamienna: bp Tomasik konsekrował 9 wdów

Biskup radomski Henryk Tomasik konsekrował 9 wdów. Uroczystość odbyła się w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W diecezji radomskiej jest obecnie 11 wdów konsekrowanych.