Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-11 14:45
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Papież o ewangelizacji: głoszenie, służba, bezinteresowność

Na trzy wymiary ewangelizacji: głoszenie, służbę i bezinteresowność zwrócił uwagę Papież w czasie Mszy, którą odprawił w kaplicy Domu św. Marty.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Franciszek przypomniał, że głównym bohaterem głoszenia jest Duch Święty, który nie wyraża się jedynie w kazaniach, czy niektórych ideach, ale zdolny jest do zmiany serc. „Widzieliśmy plany duszpasterskie bardzo dobrze przygotowane, perfekcyjne – mówił Papież – ale one nie były narzędziem ewangelizacji, gdyż były celem samym w sobie samych, niezdolne do przemiany serc”.

“To nie postawa przedsiębiorcy, którą Jezus każe nam przyjąć, jak biznesmenom, nie. To Duch Święty prowadzi. To jest odwaga – mówił Franciszek. – Prawdziwa odwaga ewangelizacyjna nie jest zwykłym ludzkim uporem. To Duch daje nam męstwo i wspiera nas w kroczeniu naprzód.”

Jako kolejny wymiar ewangelizacji Papież wskazał służbę. Błędną drogą jest poczucie wyższości, kiedy chce się, aby nam służono po tym, jak zrobiliśmy karierę czy to we wspólnocie Kościoła, czy w społeczeństwie. Jeżeli ktoś się pnie po szczeblach kariery w Kościele – przestrzegał Franciszek – to znak, że nie wie, czym jest ewangelizacja. „Ten, który przewodzi powinien być bowiem sługą innych” – podkreślił Ojciec Święty.

“Możemy głosić dobre rzeczy, ale bez służby, to nie jest głoszenie, wydaje się, że jest, ale to nieprawda. Ponieważ Duch nie tylko popycha nas do głoszenia prawdy Pana i Jego życia, ale posyła nas także do braci, do sióstr, aby im służyć. A więc służba. Także w małych rzeczach. To straszne, kiedy są ewangelizatorzy, którzy chcą, aby im służono i po to żyją, aby im służono. To jest okropne. Będą, jak książęta ewangelizacji.”

Papież zauważył, że nikt nie może się zbawić dzięki własnym uczynkom, dlatego potrzebna jest darmowość posługi. „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” – mówi Pan.

“Wszyscy otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa zbawienie darmowo, a więc i my winniśmy dawać za darmo – mówił Franciszek. – Duszpasterze ewangelizacji winni się tego nauczyć, ich życie winno być bezinteresowne, aby służyć, głosić, wspierani przez Ducha. Własne ubóstwo zachęca ich do otwarcia się na Ducha.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-11 13:24:44
miniaturka

Abp Hoser: broniąc nierozerwalności małżeństwa Kościół broni ludzkiej godności

Broniąc nierozerwalności małżeństwa Kościół broni ludzkiej godności - podkreślił abp Henryk Hoser podczas Mszy św. inaugurującej Diecezjalny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.
2018-06-11 13:46:43
miniaturka

Abp Wojda: SacroExpo to dialog pozwalający doświadczyć darów Bożych

SacroExpo dialogiem między tymi dziedzinami, które pozwalają doświadczyć twórczości ludzkiej - daru Boga – powiedział abp Tadeusz Wojda w poniedziałek podczas otwarcia Targów SacroExpo w Kielcach.
2018-06-11 14:16:25
miniaturka

Warszawa: Msza św. na inaugurację święta Służby Ochrony Państwa

Aby dobrze wypełniać powierzone wam zadania, trzeba najpierw zrozumieć, że państwo jest wielkim dobrem – przekonywał biskup polowy Józef Guzdek podczas Mszy św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Ochrony Państwa (SOP).
2018-06-11 15:22:15
miniaturka
play

Stało się coś, co zupełnie go zmieniło

- W życiu nie ma przypadku. Coraz wyraźniej odkrywam, że Pan Bóg szykuje nam niespodzianki - opowiadał dr Kazimierz Szałata, filozof, etyk, prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau.
2018-06-11 15:40:08
miniaturka

Gdańsk: o wolności, suwerenności i praworządności - Projekt Polonia Restituta

Pod hasłem "Wolność – Suwerenność – Praworządność" odbędzie się kolejna konferencja z cyklu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości".
2018-06-11 15:58:12
miniaturka
play

Transmisja online: Seminarium "50-lecie Humanae vitae"

W poniedziałek 11 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy na transmisję na żywo z seminarium: 50-lecie Humanae vitae – pytania, refleksje, prognozy.