Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-12 08:17
kk / Paweł Pasierbek SJ

Papież: „nie” dla kultury „użyć i wyrzucić”

„System ekonomiczny pozbawiony troski etycznej nie prowadzi do bardziej sprawiedliwego porządku społecznego, ale do kultury konsumizmu i odrzucenia: «użyć i wyrzucić»”. Słowa te Papież skierował do członków Rady ds. kapitalizmu bez wykluczania.

Autor/źródło: Pixabay, reynaldodallin, licencja: CC0

Franciszek zaznaczył, że dobro człowieka domaga się przezwyciężenia różnic, które dzielą ludzkość i sprawiają, że z dobrobytu korzystają tylko nieliczni.   

Konieczny nowy porządek ekonomiczny

“ Wzrost poziomu ubóstwa w skali globalnej świadczy o tym, że nierówności przeważają nad harmonijną integracją ludzi i narodów – powiedział Ojciec Święty. – Konieczną i pilną rzeczą jest stworzenie sprawiedliwego, bardziej wiarygodnego systemu ekonomicznego, który byłby w stanie odpowiedzieć na coraz większe wyzwania, którym musi sprostać ludzkość i planeta. ”

    Papież stwierdził, że prawdziwy rozwój nie może ograniczać się tylko do wzrostu ekonomicznego, ale winien dotyczyć całego człowieka i całej ludzkości. Niesie to ze sobą potrzebę oczyszczenia i umocnienia takich modeli ekonomicznych, które budowane są na osobistej przemianie i hojności względem potrzebujących.

W życiu ekonomicznym potrzeba odnowy serca i myśli

“ Ci, którzy są zaangażowani w ekonomię i rynek, są wezwani do służenia dobru wspólnemu. Szukając możliwości pomnażania dóbr tego świata, mają sprawiać, że są one osiągalne dla wszystkich. Nie chodzi o «więcej mieć», ale «bardziej być» – podkreślił Papież. To, czego nam potrzeba, to głęboka odnowa serca i myśli tak, aby człowiek mógł być zawsze w centrum życia społecznego, kulturowego i ekonomicznego. ”


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-11 18:10:22
miniaturka

Papieskie nominacje: bp Florczyk w Radzie ds. Kultury

Ojciec Święty mianował nowego podsekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Został nim kongijski misjonarz na Tajwanie ks. Paulin Batairwa Kubuya.
2019-11-11 18:22:20
miniaturka

Tajlandia czeka na Franciszka

Tajski Kościół to wspólnota ludzi uciskanych w okolicznych krajach, którzy uciekali starając się przeżyć - mówi o. Honorat Ćwikła. Franciszkański misjonarz opisuje sytuację Kościoła, który wkrótce odwiedzi papież Franciszek.
2019-11-11 18:34:14
miniaturka

Japonia: wizyta Franciszka przywołuje pielgrzymkę Jana Pawła II

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził Japonię. Podróż Jana Pawła II często przypominają lokalne media. Pokazywane są nagrania z wygłoszonych, w większości po japońsku, homilii i przemówień Papieża Polaka.
2019-11-12 09:23:31
miniaturka

Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało wczoraj zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.
2019-11-12 09:59:36
miniaturka

Prawość wynikająca z wiary w Boga - Abp Marek Jędraszewski na Dzień Niepodległości

- Jest możliwe właściwe myślenie o Polsce, jeśli się ma prawość umysłu i serca, tę prawość, która wynika z wiary w Boga. Polska pozwala się znaleźć tym, którzy są prawego i prostego serca - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. za ojczyznę, odprawionej w Narodowe Święto Niepodległości w katedrze na Wawelu.
2019-11-12 10:23:01
miniaturka

We Francji episkopat obradował ze świeckimi

Testem synodalności, nazwano posiedzenie Episkopatu Francji, które zakończyło się pod koniec jesieni, w Lourdes tego roku. Było one wyjątkowe, ponieważ przetestowano nową formułę obrad. Uczestniczyli w niej bowiem nie tylko biskupi, ale również świeccy.