Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-27 08:07
AC / Beata Zajączkowska

Papież: dzielcie się Ewangelią rodziny będącą radością dla świata

Następne Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Rzymie. Decyzję Papieża Franciszka ogłoszono podczas Mszy wieńczącej spotkanie w Dublinie.

Autor/źródło: photogenica.pl, 4

Jego uczestników Ojciec Święty zachęcił do odważnego dawania świadectwa o rodzinie i dzielenia się Ewangelią rodziny, jako radością dla świata.

Uroczysta Eucharystia w Phoenix Park zgromadziła nie tylko uczestników Światowego Spotkania Rodzin, ale i tysiące Irlandczyków. Papież przypomniał, że źródłem wszelkich dobrodziejstw ofiarowanych w czasie spotkania w Dublinie jest „Duch Boży, który nieustannie tchnie nowe życie w świat, w serca, w rodziny, w domy i parafie”. Podkreślił, że „świat bardzo potrzebuje tego wsparcia, które jest Bożym darem i obietnicą”. Franciszek zaapelował, by po powrocie do domów jednym z owoców tego wspólnego świętowania życia rodzinnego było stawanie się źródłem wsparcia dla innych, aby dzielić się z nimi Jezusowymi „słowami życia wiecznego”. Ojciec Święty przypomniał zarazem, że nauka o małżeństwie jest „twardym słowem”, gdyż wiąże się z naśladowaniem ofiary Jezusa, wiąże się z umieraniem dla siebie, by odrodzić się do wspanialszej i bardziej trwałej miłości.

- Tylko ta miłość może ocalić świat od niewoli grzechu, od egoizmu, od chciwości i obojętności wobec potrzeb tych, którym się mniej poszczęściło. To jest miłość, którą poznaliśmy w Jezusie Chrystusie – mówił Franciszek. – Ucieleśniła się ona w naszym świecie za pośrednictwem rodziny, i poprzez świadectwo rodzin chrześcijańskich w każdym pokoleniu ma moc przełamać wszelkie bariery, aby pojednać świat z Bogiem i uczynić z nas to, do czego jesteśmy od zawsze przeznaczeni: jedną rodziną ludzką, żyjącą razem w sprawiedliwości, świętości i pokoju.

Papież podkreślił, że zadanie dawania świadectwa Dobrej Nowinie nie jest łatwe. Jednakże wyzwania, przed którymi stoją dzisiaj chrześcijanie są na swój sposób nie mniej trudne niż te, z którymi borykali się pierwsi irlandzcy misjonarze. Franciszek wspomniał św. Kolumbana, który wraz z małą grupą towarzyszy przyniósł światło Ewangelii na ziemie europejskie w czasach mroku i upadku kulturowego. Podkreślił, że zawsze znajdą się ludzie, którzy będą szemrać przeciwko nauczaniu Ewangelii i podążaniu za Jezusem. „Nigdy nie pozwólmy, by wpływały na nas, czy zniechęcały lodowate spojrzenia obojętności czy też burzliwe wiatry wrogości” – wskazał Papież. Podkreślił zarazem, że każdy z nas może uczciwie stwierdzić, że nauczanie Jezusa jest trudne.

- Jakże trudno wybaczyć tym, którzy nas skrzywdzili! Jak wielkim wyzwaniem jest przyjęcie imigranta i obcego! Jakże bolesne jest znoszenie rozczarowania, odrzucenia lub zdrady! Jak niewygodne jest chronienie praw najsłabszych, nienarodzonych lub starszych, którzy zdają się zakłócać nasze poczucie wolności – mówił Papież. – Poprzez sakramenty chrztu i bierzmowania każdy chrześcijanin zostaje posłany, aby być misjonarzem, uczniem-misjonarzem. Kościół jako całość jest wezwany do «wyjścia», aby zanieść słowa życia wiecznego na obrzeża świata. Niech nasze dzisiejsze świętowanie umocni każdego z was, rodziców i dziadków, dzieci i młodzież, mężczyzn i kobiety, braci i siostry zakonne, kontemplatyków i misjonarzy, diakonów i księży, w dzieleniu się radością Ewangelii! Obyście dzielili się Ewangelią rodziny jako radością dla świata!

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-26 19:07:50
miniaturka

Gdynia: jacht „Dunajec” wypłynął do Panamy na Światowe Dni Młodzieży

Z portu w Gdyni wypłynął jacht „Dunajec”. Przed załogą długa droga do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Ekipa będzie się zmieniać, a pierwszy etap do Świnoujścia potrwa do 1 września.
2018-08-26 23:46:51
miniaturka
play

XV Lednica Seniora JESTEM MŁODY DUCHEM

Drodzy! Odliczamy już ostatnie dni do rozpoczęcia 15 Lednicy Seniora! Już 1 września spotykamy się wszyscy MŁODZI DUCHEM! Przybędziemy na Lednicę, żeby spotkać się ze spojrzeniem Boga.
2018-08-27 07:30:03
miniaturka

Zakończyło się 25. Spotkanie Młodych diecezji legnickiej

Blisko 300 osób w różnym wieku, od szkoły podstawowej po studentów, uczestniczyło w 25. Spotkaniu Młodych w Legnickim Polu.
2018-08-27 08:40:08
miniaturka

Knock – ulubione sanktuarium Polaków w Irlandii

Sanktuarium maryjne w Knock stało się też w ostatnich latach ulubionym celem pielgrzymek dla Polaków, którzy żyją w Irlandii. Co więcej, jak mówią państwo Filip i Magdalena Przybeccy z Cork, Polacy dają ważne świadectwo.
2018-08-27 09:10:37
miniaturka

Knock: Papież zawierzył Maryi wszystkie rodziny świata

W sanktuarium maryjnym w Knock Papież zawierzył Irlandię i wszystkie rodziny świata Matce Bożej. Zachęcił także do kontynuowania procesu pokojowego z Irlandią Północną.
2018-08-27 09:40:28
miniaturka

Dublin: zakończenie Światowego Spotkania Rodzin

Msza w Phoenix Park pokazała nam piękne oblicze irlandzkiego Kościoła. Od dłuższego już czasu Kościół w Irlandii przedstawiany jest w jak najgorszym świetle, wyłącznie przez pryzmat pewnych grzechów.