Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-19 08:00
ek / Krzysztof Bronk

Papież dziękuje chilijskim biskupom i prosi, by nadal budowali Kościół profetyczny

W Watykanie zakończyła się seria czterech spotkań Ojca Świętego z chilijskimi biskupami.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Dotyczyły one poważnego kryzysu, w jakim znalazł się tamtejszy Kościół po serii skandali seksualnych, dotyczących głównie nieletnich, a których dopuścili się duchowni.

Franciszek poświęcił na spotkania z chilijskimi biskupami trzy dni. Na ich zakończenie każdemu z nich przekazał krótki list. Franciszek dziękuje im, że przyjęli zaproszenie, by razem przeprowadzić szczere rozeznanie w obliczu poważnych faktów, które w ostatnich latach naruszyły jedność Kościoła i osłabiły jego pracę. „W świetle tych bolesnych wydarzeń dotyczących nadużyć względem nieletnich, nadużyć władzy i sumienia, zgłębiliśmy ich wagę oraz tragiczne konsekwencje w szczególności dla ofiar. Niektóre z nich ja sam z głębi serca poprosiłem o wybaczenie, do czego i wy także się przyłączyliście, jednomyślnie i z silnym postanowieniem naprawienia wyrządzonych krzywd” – napisał Papież.

Dziękuje on też biskupom za ich gotowość na zmiany, które będzie trzeba wprowadzić, zarówno doraźne, jak i długofalowe, aby przywrócić sprawiedliwość i jedność Kościoła. Na zakończenie Franciszek zachęca ich, „by nadal budowali Kościół profetyczny, który stawia w centrum to, co najważniejsze: służbę Panu w głodnych, uwięzionych, migrantach i ofiarach nadużyć”.

Źródło: www.vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy