Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-17 16:59
mk / SalveNET

Nie tylko naparzanka w internecie

O ewangelizacji w mediach społecznościowych i buncie młodych opowiada w rozmowie z Marcinem Tafejką (SalveNET) ks. Janusz Chyła, nazywany „proboszczem Twittera”. „Człowiek z człowiekiem powinien przynajmniej próbować znaleźć wspólną płaszczyznę dialogu” – mówi ks. Chyła.

Autor/źródło: SalveNET, screenshot

Ks. dr Janusz Chyła jest proboszczem Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach. Od wielu lat z powodzeniem prowadzi też profil na Twitterze (@Janusz1967), ewangelizując i komentując wydarzenia społeczne. Aktualnie jego konto obserwuje ponad 30 tys. osób. „Trochę już momentami jest gdzieś to jakimś krzyżem, bo gdzieś hejt, jakieś inne doświadczenia, momentami trudne, ale jestem i staram się, choć różnie to pewnie wychodzi, w miarę mądrze tam pisać” – mówi ks. Chyła.

Przyznaje, że w sieci dialog często zastępuje konfrontacja. Przytacza jednak historię mieszkanki Chojnic, która – jeszcze zanim został proboszczem – bardzo mocno go hejtowała. Udało się jednak spotkać na żywo. „Różniliśmy się w rozmowie, ale byliśmy bardzo kulturalni, wypiliśmy razem kawę, potem byłem u niej nawet na kolędzie” – wspomina.

„Myślę, że to jest dobry znak, że nie tylko jest naparzanka w internecie, ale człowiek z człowiekiem powinien przynajmniej próbować znaleźć wspólną płaszczyznę dialogu” – przekonuje ks. Chyła.

W rozmowie z Marcinem Tafejką (SalveNET) opowiada m.in. o początkach swojej działalności w internecie i o tym, jak rozmawiać z młodymi, także zbuntowanymi przeciwko Kościołowi.

„Papież Jan Paweł II w odniesieniu do młodych mówi, że Kościół musi z młodymi być, musi młodych słuchać, musi starać się ich zrozumieć. Nie idziemy od razu i nauczamy, ale najpierw wchodzimy w świat młodego człowieka, żeby on się nawet wykrzyczał. Niech nakrzyczą na nas w tym buncie” – tłumaczy proboszcz z Chojnic.

Dodaje, że „największym sojusznikiem duszpasterstwa jest wnętrze człowieka” i dany przez Boga głód sensu, prawdy, miłości, dobra. „Ten krzyk młodych ludzi to często bunt przeciwko temu, że tej prawdy nie widzą” – mówi ks. Chyła.

Źródło: SalveNET

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-17 14:37:08
miniaturka

Minister zdrowia: z niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem

Z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane o zakażeniach koronawirusem – powiedział w środę w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali – stwierdził.
2021-02-17 14:52:02
miniaturka

Wielkopostna zarozumiałość

„Zbyt łatwo może wkradać się myśl, że Jezus powinien być zadowolony, że dołączę do niego w moich wybrednych wielkopostnych przedsięwzięciach. Nazwijmy tę pokusę wielkopostną zarozumiałością” – pisze na łamach First Things teolog Hans Boersma.
2021-02-17 15:31:53
miniaturka

Ks. Studnicki: sprawa ks. Dymera pokazuje, jak bardzo potrzebujemy modlitwy i pokuty

Obok pomocy psychoterapeutycznej osobom pokrzywdzonym, uczciwych procesów oraz szeregu działań prewencyjnych, potrzebne są także działania duszpasterskie – uważa ks. Piotr Studnicki. „Podjęcie modlitwy i pokuty jest naszym świętym obowiązkiem” – podkreśla.
2021-02-17 18:29:49
miniaturka

Delegat KEP nie może ingerować we władzę i kompetencje innych biskupów

Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży nie może samodzielnie podejmować działań śledczych ani sądowniczych ani też ingerować we władzę i kompetencję innych biskupów diecezjalnych – podkreśla w rozmowie z KAI ks. dr Piotr Studnicki.
2021-02-18 08:46:19
miniaturka

Nawracajmy się z postawy dystansu od Boga!

Cały sens Wielkiego Postu jest taki, aby być bliżej Boga, żeby na nowo wejść w relację miłości z Nim. Nawracajmy się z postawy dystansu. Wiele mówi się o konieczności zachowania dystansu. Jednak w relacji do Boga mamy nawracać się z dystansu do postawy bliskości – apeluje bp Włodarczyk.
2021-02-18 09:29:28
miniaturka

Katolicy w Birmie protestują z różańcem w ręku!

Katoliccy duchowni i świeccy przyłączyli się do protestów w Birmie przeciw wojskowemu zamachowi stanu. Setki wiernych przemaszerowało pokojowo ulicami miasta odmawiając różaniec. Kard. Bo odwołał się do przykładu abp. Romero: „Biskup może umrzeć, ale Kościół Boży nigdy nie zginie!”.