Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-24 12:25
S. Zielińska / KAI

Na straży wartości, które gwarantują szczęście – 25-lecie miesięcznika „List do Pani”

Stoimy na straży wartości, które od zawsze gwarantują kobiecie szczęście – mówi KAI Maria Wilczek, redaktor naczelna miesięcznika „Lis do Pani”, który w lutym br. obchodzi 25-lecie istnienia.

Autor/źródło: photogenica.pl, EyeCandy Images

Miesięcznik związany jest ze środowiskiem katoliczek świeckich, skupionych od 1984 r. wokół Podkomisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Kobiet. Pierwszy egzemplarz „Listu do Pani” ukazał się w lutym 1993 r. Adresowany był do kobiet, łączących nowoczesność z chrześcijańskimi wartościami.

Pierwsze numery miały bardzo skromną szatę, składały się z kilku kartek formatu A4, ale interesujące artykuły i efekt nowości, możliwość wydawania nowego tytułu po dziesięciolecia opresji PRL, sprawiały, że tysiąc egzemplarzy rozeszło się w błyskawicznym tempie. Ostatecznie „List” wydawany był aż w 50 tys. egzemplarzach i dołączany jako druk bezpłatny trafiało do wielu parafii.

Gdy po 1990 r. zlikwidowano Podkomisję ds. Duszpasterstwa Kobiet, zlikwidowano też „List”, ale dzięki konsekwencji wieloletniej sekretarz Podkomisji, Janinie Michalskiej oraz red. Marii Wilczek i gronu współpracownic, kontynuowano wydawanie pisma. Równolegle powstał Polski Związek Zwykłych Kobiet, przemianowany na Polski Związek Kobiet Katolickich, który za swój podstawowy cel uznał wydawanie miesięcznika. Tak powstał tytuł, regularnie ukazujący się na rynku, dla którego, jak mówi red. Wilczek „punktem odniesienia jest Ewangelia i nauczanie św. Jana Pawła II i jego teologiczna wizja kobiety”.

W piśmie poruszane są tematy, związane z wiarą, polskimi tradycjami, życiem małżeńskim i rodzinnym, wychowaniem dzieci, prowadzeniem domu. Stale z nim współpracują psycholog UKSW ks. Romuald Jaworski, doktor medycyny Marek Kośmicki, pisarz i filmowiec Piotr Wojciechowski, który pasjonuje się ekologią. Znana pisarka Barbara Wachowicz publikuje sylwetki kobiet znanych, ale też zwykłych kobiet, popularny duszpasterz, aktywny w mediach społecznościowych ks. Janusz Chyła zamieszcza swoje felietony.

W 2009 r. „List do Pani” na wniosek bp. Wiesława Meringa otrzymał nagrodę specjalną im. Włodzimierza Pietrzaka za propagowanie małżeństwa i rodziny. Miesięcznik był tematem kilku prac magisterskich, w których była analizowana problematyka rodzinna w czasopiśmie czy jego ewangelizacyjna i społeczna rola.

- Nasze pismo pragnie służyć rodzinie, pokazać macierzyństwo i budowanie rodziny jako szansy na rozwój osobowości – mówi red. Wilczek. Dobre, dojrzałe wychowanie człowieka to dzieło, które pozostaje na wieki – dodaje.

Podkreśla, że autorzy starają się także, równolegle z pozytywnym przekazem i wzorcami, pokazać zagrożenia i zjawiska, takie, jak kultura masowa, opatrznie rozumiana kobiecość, które rozbijają i osłabiają wspólnotę. – Pokazujemy kobiety, które wygrały życie mimo trudnych warunków i przeciwności – stwierdza.

Przyznaje też, że pismo, mimo bardzo trudnych warunków i skromnej szaty graficznej, istnieje dzięki gronu wiernych przyjaciół i czytelniczek. To ci przyjaciele pomagają, także finansowo. – Chcą zachować piękno domów ich matek, babek i prababek bo widzą w tym ogromną wartość – podkreśla Maria Wilczek.

Obecnie „List do Pani” ukazuje się w 4.5 tys. egzemplarzy.

aw / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-24 07:57:44
miniaturka

Papieskie kondolencje po wypadku autobusu w Peru

„Pragnę wyrazić moją bliskość i solidarność z tymi, którzy w tych trudnych chwilach szczególnie są przepełnieni bólem” - czytamy w telegramie, który po wypadku autobusu w Peru w imieniu Papieża wystosował Sekretarz Stanu.
2018-02-24 08:13:45
miniaturka

Abp Tadeusz Wojda: misjonarz ma satysfakcję, kiedy miejscowa wspólnota się rozrasta

Głoszenie Słowa Bożego na całym świecie, zakładanie widzialnych struktur Kościoła na terenach misyjnych oraz tworzenie zaplecza finansowego – to główne zadania misjonarzy - mówi abp Tadeusz Wojda.
2018-02-24 08:30:00
miniaturka
play

43. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie – transmisja na żywo

Na Jasnej Górze trwa 43. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Zapraszamy na transmisję on-line.
2018-02-24 13:01:25
miniaturka

Bp Florczyk: Nasi skoczkowie rozumieją ideę sportu

Nasi skoczkowie są darzeni szacunkiem nie tylko przez polskich kibiców, ale i przez sportowców, dziennikarzy i kibiców innych krajów, co zapewne wynika z tego, że rozumieją ideę sportu i jego wartość duchową – powiedział bp Marian Florczyk.
2018-02-24 13:25:18
miniaturka

Caritas Diecezji Gliwickiej: Zbiórka żywności „Tak, pomagam!”

Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas Diecezji Gliwickiej zachęca do udziału w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności.
2018-02-24 13:52:22
miniaturka

Życie Ewangelią jako droga do świętości

Służebnica Boża Hanna Chrzanowska przypomina nam, że uczennice i uczniowie Jezusa mogą i powinni dążyć do świętości w każdym stanie życia, w każdym zawodzie, w każdych okolicznościach. - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.