Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-03 08:43
S. Zielińska / Tadeusz Cieślak SJ

Łotwa: “Noc kościołów”

Od Półwyspu Kolka na północy po Dyneburg na południowym wschodzie i od nadmorskiej Lipawy po położoną przy granicy z Rosją Viļakę odbyła się 1 czerwca „Noc kościołów”.

Autor/źródło: pixabay.com/sz, CC0

Ta najważniejsza chrześcijańska impreza kulturalna na Łotwie objęła ok. 170 miejsc kultu.

“Noc kościołów” na stałe wpisała się w tutejszy kalendarz zarówno kulturalny, jak i ekumeniczny. Konferencje, koncerty, wystawy, filmy, ale także medytacje, nabożeństwa i modlitwy za ojczyznę w stulecie jej niepodległości – to wszystko składało się na tegoroczną ofertę. Promocja kultury, zarówno tej wysokiej, jak i popularnej, łączyła się tutaj z ewangelizacją bądź „preewangelizacją” w przypadku odwiedzanych przez turystów zabytków sakralnych. Niekiedy piątkowy wieczór stawał się wręcz festynem parafialnym danej wspólnoty. Ja sam odwiedziłem wczoraj cztery różne kościoły centrum Rygi. I, co ciekawe, największa frekwencja dopisywała tam, gdzie dana świątynia była nie tylko obiektem zwiedzania czy salą koncertową, ale służyła także tego wieczoru właśnie temu, dla czego powstała – ewangelizacji i modlitwie. Czyżby znak czasów…?” - relacjonuje ks. Tadeusz Cieślak SJ.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-03 07:14:31
miniaturka

Włochy: beatyfikacja Marii Ukrzyżowanej od Miłości Bożej

W Neapolu odbyła się beatyfikacja s. Marii Ukrzyżowanej od Miłości Bożej, założycielki Sióstr Apostołek Najświętszego Serca.
2018-06-03 07:39:29
miniaturka

Abp Fisichella: to pontyfikat nowej ewangelizacji

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji uważa, że obecny pontyfikat skupia się właśnie na tym zadaniu. Podkreśla także rolę sanktuariów rozsianych po całym świecie w krzewieniu prawdy o Chrystusie.
2018-06-03 07:59:57
miniaturka

Abp Ryś na Lednicy: w centrum Kościoła jest człowiek

Bóg wiele razy wyciąga do nas rękę, która jest pełna darów. - Ty dla Boga jesteś najważniejszy. Ty - w swoim głodzie, w swojej słabości, bo on chce cię nakarmić, uleczyć twoją rękę i duszę. - mówił abp Grzegorz Ryś na Polach Lednickich.
2018-06-03 11:54:22
miniaturka

"Dziękujemy za niepodległość" - dziś obchody XI Święta Dziękczynienia

Podziękowanie za odzyskaną w 1918 roku niepodległość będzie głównym motywem obchodzonego dziś XI Święta Dziękczynienia. Centralne uroczystości odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
2018-06-03 12:16:01
miniaturka

Ukraina: Marsz w obronie praw dzieci i rodziny

W Kijowie odbył się Marsz w Obronie Praw Dzieci i Rodzin. Wydarzenie organizowane w stolicy Ukrainy jednoczy nie tylko chrześcijan różnych Kościołów i wspólnot religijnych, ale także muzułmanów i Żydów.
2018-06-03 12:48:00
miniaturka

Papież na procesji Bożego Ciała w Ostii

We Włoszech obchodzona jest dzisiaj uroczystość Bożego Ciała przeniesiona ze względów duszpasterskich na niedzielę z ubiegłego czwartku. W tym kraju nie był to bowiem dzień wolny od pracy.