Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-30 18:49
S. Zielińska / Robert Adamczyk

Licheń. Rekolekcje Mariańskiej Wspólnoty Młodych

Temat nowej ewangelizacji został podjęty podczas rekolekcji, w jakich w licheńskim Sanktuarium uczestniczyli przedstawiciele Mariańskiej Wspólnoty Młodych (MWM).

Autor/źródło: Alessi Photography - Aleksandra Adamczyk

 „Po raz pierwszy terminu „nowa ewangelizacja” użył papież Jan Paweł II w dniu 9 czerwca 1979 roku w Nowej Hucie, w trakcie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Ewangelia jest jedna, ale należy poszukiwać nowego zapału w Jej głoszeniu, a także nowych metod. Mówiąc o „nowej ewangelizacji” należy podjąć próbę głoszenia Ewangelii w dzisiejszej szybko zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego „nowa ewangelizacja” jest kierowana przede wszystkim do tych, którzy są ochrzczeni, ale stracili „smak” wiary” – wyjaśnił ks. Rafał Krauze MIC prowadzący rekolekcje.  

W spotkaniu wzięło udział 4 młodych członków wspólnoty Namaszczeni Ogniem z Elbląga, którzy pomagali ks. Rafałowi w prowadzeniu kursu oraz 10 młodych ludzi zrzeszonych w Mariańskiej Wspólnocie Młodych.

Celem rekolekcji było nabycie praktyki ewangelizacyjnej. Młodzi ludzie mogli także dowiedzieć się, w jaki sposób realizować „nową ewangelizację”, jak prowadzić rozmowę z człowiekiem, który pomimo zadeklarowanej wiary chrześcijańskiej, rzadko uczestniczy w życiu Kościoła. Kapłan prowadzący wykłady wskazał również na to, w jaki sposób należy ewangelizować ochrzczonych.

Warsztaty zakończyły się głoszeniem kerygmatu na ulicach pobliskiego Konina. Z osobami, które wyraziły ochotę na rozmowę, podejmowano dialog oraz wspólnie modlono się, prowadząc ich w ten sposób do osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem.

Mariańską Wspólnotę Młodych (MWM) tworzą młodzi ludzie pochodzący z parafii, gdzie posługę duszpasterską pełnią księża marianie. Grupa powstała w 2003 roku a jej założycielem był ówczesny prowincjalny duszpasterz powołań, ks. Tadeusz Stryczek MIC. Obecnie w skład grupy wchodzi ok. 25 osób. Główne wydarzenia, jakie organizuje MWM, to spotkanie młodych w Górze Kalwarii pod nazwą „Marianki” oraz pomoc w różnorodnych wydarzeniach i rekolekcjach organizowanych przez prowincjalnych duszpasterzy powołań.


Licheń Stary, 29 stycznia 2018 r.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-30 16:01:13
miniaturka

Nowa strona internetowa Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Od dnia 1 lutego Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski ma nową stronę internetową: liturgia.episkopat.pl
2018-01-30 16:34:33
miniaturka

Zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski

W dniach 26-28 lutego br. odbędzie się w Warszawie kolejne zebranie robocze Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
2018-01-30 18:36:36
miniaturka

Warsztaty muzyki liturgicznej z Pawłem Bębenkiem

Pod hasłem „Do końca nas umiłował” odbędzie się w dniach 9-11 lutego w Kalwarii Zebrzydowskiej pierwsza edycja warsztatów muzyki liturgicznej. Poprowadzi je znany dyrygent i kompozytor Paweł Bębenek.
2018-01-30 19:13:26
miniaturka

Spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych

We wtorek 30 stycznia, Mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Jana Kopca w Sanktuarium Matki Boskiej w Rudach rozpoczęło się doroczne zebranie statutowe Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.
2018-01-30 21:16:11
miniaturka

Ogólnopolska Pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę

W sobotę, 17 lutego br., po raz dziewiąty muzycy kościelni będą pielgrzymować do Matki Bożej Królowej Polski. Na tę okoliczność o. dr Nikodem Kilnar OSPPE, wystosował do wszystkich ludzi zajmujących się muzyką sakralną, stosowne słowo zaproszenia.
2018-01-31 08:22:00
miniaturka

Ryskie kolędowanie

Kończący się sezon kolędowy obfitował w tym roku w polskie akcenty na Łotwie. W połowie miesiąca odbył się w Dyneburgu koncert Rodziny Pospieszalskich (14 stycznia), a w miniony poniedziałek (29 stycznia) w Rydze kolędował Paweł Orkisz.