Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-01 14:14
MG / Dorota Swat

L'Osservatore Romano 2/2018: Prawda wobec coraz silniejszej manipulacji

Ukazał się 2 numer miesięcznika L'Osservatore Romano w polskiej wersji językowej w tym roku. Znajdziemy w nim m.in. papieskie Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, poświęcone zjawisku fake news i manipulacji w mediach.

«W wizji chrześcijańskiej prawda nie jest wyłącznie rzeczywistością pojęciową, która dotyczy osądu rzeczy i określania, czy są one prawdziwe lub fałszywe. (…) Prawdą jest to, na czym można się oprzeć, aby nie upaść. (…) Aby rozeznać prawdę, należy ocenić, co wspiera jedność i promuje dobro, a także to, co przeciwnie, powoduje izolowanie, podział i konflikty. (…) Prawdę sformułowań możemy rozpoznać po owocach: czy rodzą polemikę, pogłębiają podziały, napełniają zniechęceniem, czy też przeciwnie, pobudzają do świadomej i dojrzałej refleksji, konstruktywnego dialogu, do skutecznych działań», pisze Papież Franciszek w swoim Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, poświęconym zjawisku fake news, fałszywych wiadomości, których  częstym skutkiem jest rozpowszechnianie się arogancji i nienawiści. Z kolei w Orędziu na Wielki Post, osnutym na  słowach «Ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu»,  Papież przestrzega przed fałszywymi prorokami, którzy wykorzystują  emocje ludzi, by ich zniewalać i prowadzić tam, gdzie chcą.  Franciszek wskazuje źródło ludzkiej podatności na manipulację – jest nim jest chciwość, żądza władzy, pragnienie posiadania i używania życia. Degradacji środowiska i degradacji moralnej, będącym efektem tego oziębienia miłości, poświęcone były przemówienia papieskie podczas niedawnej podróży do Chile i Peru, a noworoczne przemówienie do korpusu dyplomatycznego – 70. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Więcej tekstów można znaleźć na stronie internetowej miesięcznika:

http://www.osservatoreromano.va/plWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-01 13:36:46
miniaturka

ŚWIĘTY NIEZŁOMNY w kinach od 16 marca

Przed Świętami Wielkiej Nocy, od 16 marca 2018 r. w kinach będzie wyświetlany film „ŚWIĘTY NIEZŁOMNY”.
2018-03-01 13:58:22
miniaturka

Kościoły i związki wyznaniowe przed zmianą europejskiego prawa ochrony danych osobowych

W czwartek 15 marca, na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, odbędzie się sympozjum "Prawo do prywatności w Kościołach i innych związkach wyznaniowych: od tajemnicy duszpasterskiej do ochrony danych osobowych".
2018-03-01 14:15:00
miniaturka
play

Kraków: Przygotowania do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej

Msza św. z homilią bpa Jana Szkodonia, nowenna za wstawiennictwem przyszłej błogosławionej i wykład postulatora procesu ks. prałata Mieczysława Niepsuja to kolejny etap przygotowań duchowych do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej.
2018-03-01 15:03:19
miniaturka

Festiwal Życia 2018 w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA

Festiwal Życia to tygodniowe, plenerowe wydarzenie dla młodzieży, które organizują Misjonarze Oblaci MN. W tym roku odbędzie się on w Kokotku, przy Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA.
2018-03-01 15:26:48
miniaturka

Niezłomni kapłani w służbie Ojczyzny

Ks. Władysław Gurgacz, ks. Rudolf Marszałek, ks. Jan Stępień - represjonowani, torturowani i skazywani na karę śmierci byli zawsze blisko Żołnierzy Wyklętych. Byli kapelanami, łącznikami, oferowali pomoc w ukrywaniu się poszukiwanych.
2018-03-01 15:44:33
miniaturka

Kraków: Nabożeństwo ku czci bł. Salomei

W dniu 6 marca, w Jubileuszowym Roku bł. Salomei, siostry klaryski z Krakowa zapraszają do wzięcia udziału w Nabożeństwie ku czci bł. Salomei na pamiątkę odnalezienia Jej relikwii.