Ks. Parafiniuk zachęca młodzież do wyjątkowej modlitwy związanej z ŚDM

Dzisiejszego popołudnia papież Franciszek udał się z modlitwą do Bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego - patronki Rzymian w czasach zarazy. Do modlitwy za wstawiennictwem Maryi czczonej w tym wizerunku zaprasza młodzież ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

- Zachęcam wszystkich ludzi młodych, aby w tym czasie, który jest tak trudny dla Kościoła i społeczeństwa w Polsce i na świecie, zanosili modlitwy za wstawiennictwem Maryi czczonej w wizerunku Salus Populi Romani, czyli: Ocalenia Ludu Rzymskiego, który jest jednym z dwóch symboli Światowych Dni Młodzieży. Na pewno w wielu parafiach i miejscach są kopie tego obrazu. Warto w tym czasie szalejącego wirusa wystawić je i przed nimi zanosić modlitwy do Pana Boga. Wierzymy, że skoro Maryja już nie raz uchroniła lud Rzymu, także od zarazy, i tym razem wysłucha tego "światowego ludu rzymskiego", którym są młodzi ludzie, podążający wraz z papieżem drogą ŚDM - mówi ks. Emil Parafiniuk w rozmowie z KAI. Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przypomina także, że tegoroczna Niedziela Palmowa miała być momentem przekazania Symboli ŚDM młodzieży z Portugalii, która będzie gościć kolejne spotkanie młodych w 2022 r.

Ks. Parafiniuk zachęca też młodych ludzi by pomogli osobom starszym w swoim otoczeniu, tym, z którymi mogą się spotkać bez wychodzenia z domu i ryzyka zakażenia, w obsłudze mediów społecznościowych i smartfonów, za pośrednictwem których można wziąć udział w licznych nabożeństwach i spotkaniach modlitewnych.

- Nie chodzi mi tylko o dziadków, ale też o rodziców i tych, z którymi mieszkają na co dzień, a którzy być może nie są tak biegli w używaniu nowych technologii. Niech podpowiedzą, gdzie znaleźć Mszę św. i nabożeństwo pasyjne, pomogą wgrać odpowiednią aplikację, czy pokażą jak regularnie śledzić konkretny kanał komunikacyjny. Oczywiście, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności - podpowiada duszpasterz.

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek „Ocalenie Ludu Rzymskiego” sięga końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła jedna z epidemii dżumy. W 590 r. papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła. Także w późniejszych wiekach procesje i nabożeństwa błagalne z tym wizerunkiem organizowane były w okresie niebezpieczeństw zagrażających mieszkańcom.

Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, jednej z czterech bazylik większych Rzymu. Papież Franciszek ma w zwyczaju modlić się przy tym wizerunkiem przed rozpoczęciem podróży, a także udawać się do niego tuż po powrocie, z modlitwą dziękczynną. Po raz pierwszy obraz ten był obecny na ŚDM w 2000 r. na Tor Vergata. 3 lata później, podczas diecezjalnego ŚDM w Rzymie na progu Wielkiego Tygodnia papież Jan Paweł II podarował jego kopię młodzieży, jako drugi oprócz krzyża symbol spotkań młodych. Od tej pory wizerunek pielgrzymuje po całym świecie, zwłaszcza w krajach i rejonach świata, organizujących ŚDM.

azr (KAI) / Watykan/Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama