Krzyże wróciły do wrocławskiej szkoły

Do sal jednej z wrocławskich szkół podstawowych wróciły krzyże. Wcześniej zostały one usunięte przez dyrekcję, co spotkało się ze sprzeciwem grupy rodziców. Interwencję w tej sprawie podjął Instytut Ordo Iuris.

Prawnicy przekazali dyrekcji analizę stwierdzającą, że naraża się ona na odpowiedzialność prawną, lekceważąc wolę rodziców. Na wniosek Instytutu kontrolę w placówce przeprowadziło Kuratorium Oświaty, co poskutkowało powrotem krzyży do szkolnych sal. 

W październiku 2019 r. do Ordo Iuris zgłosił się reprezentant grupy rodziców bezskutecznie walczącej o przywrócenie krzyży w salach lekcyjnych Szkoły Podstawowej nr 109 we Wrocławiu. Instytut podjął interwencję w szkole, zaś rodzice za radą i ze wsparciem prawników Ordo Iuris, przeprowadzili zbiórkę podpisów pod kolejnym wnioskiem rodziców do dyrekcji szkoły o ponowne powieszenie krzyży. Swój podpis złożyło ok. 100 osób, zaś Instytut przesłał do władz placówki analizę prawną wykazującą, że szkoła naraża się na odpowiedzialność prawną, jeśli nie uwzględni woli rodziców. Sprawą na tym etapie zainteresowały się ogólnopolskie tytuły prasowe oraz jedna z największych stacji telewizyjnych.

W związku z tym, że dyrekcja zignorowała wniosek istotnej grupy rodziców, Instytut Ordo Iuris wniósł o kontrolę Kuratorium Oświaty. W wyniku kontroli, dyrekcja zdecydowała się powiesić krzyż w jednej sali lekcyjnej – tej, w której uczyły się dzieci inicjatorów wniosku. Jednocześnie, jako zalecenie pokontrolne Kuratorium, wskazano dyrekcji na konieczność rozpoznania wśród rodziców i nauczycieli potrzeby powieszenia krzyży w innych klasach.

Prawnicy Instytutu przez cały rok szkolny aktywnie monitorowali sytuację w szkole, pozostając w kontakcie z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty, organem prowadzącym szkołę oraz dyrekcją placówki. Jak ustalono, dyrekcja, po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców i nauczycieli, postanowiła powiesić krzyże w salach, w których odbywają się lekcje religii. W przypadku, gdy lekcja religii nie będzie mogła odbyć się w sali do tego przeznaczonej, krzyż ma zostać przeniesiony do innej sali na czas katechezy.

Polskie prawo wprost stanowi o możliwości ekspozycji krzyży w szkole. Wolność zawieszania krzyży w placówkach oświatowych oraz innych budynkach publicznych potwierdza Konstytucja RP, Europejska Konwencja Praw Człowieka i inne akty prawa powszechnie obowiązującego. To stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz polskiego Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Władze publiczne, w tym dyrekcja szkoły, pozostając bezstronne w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, powinny umożliwiać realizację wolności sumienia i religii także poprzez ekspresję symboli religijnych.

„Usunięcie krzyża lub odmowa jego powieszenia pomimo wniosku osób wierzących może stanowić naruszenie ich dóbr osobistych i naraża szkołę na odpowiedzialność prawną lub finansową. Trzeba podkreślić, że ekspozycja krzyży w przestrzeni szkolnej jest zgodna z prawem, zaś brak ekspozycji może stanowić naruszenie praw chrześcijan" – zaznacza Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Źródło: komunikat prasowy Ordo Iuris
« 1 »

reklama

reklama

reklama