Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-26 11:40
S. Zielińska / KAI

Krakowska ewangelizacja na barce - o przebaczeniu

W środę wieczorem w Krakowie odbyła się kolejna "Ewangelizacja na Barce". Podczas wygłoszonej prelekcji ks. Mikołaj Konarski z archidiecezji poznańskiej mówił zebranym jak nauczyć się przebaczać.

Autor/źródło: pixabay, tpsdave, licencja: CC0

Duchowny zauważył, że trudno jest człowiekowi przebaczać tak, jak czyni to miłosierny Bóg. – Nie da się sprawić, aby ludzie nas nie krzywdzili i nie ranili. Na łagiewnickim obrazie Jezus błogosławi przebitą dłonią, a drugą pokazuje na swoje serce. To jest klucz – mówił.

Wyjaśnił, że bez odkrycia ogromu Bożej miłości, człowiek zawsze będzie się otaczał murem przed innymi, a także nie będzie umiał przebaczać wyrządzonych mu krzywd. – Zobaczcie jak wielką miłością obdarzył nas Bóg – wydał za każdego grzesznika swojego Syna. Czy ktokolwiek z was oddałby swoje dziecko za osobę napotkaną na ulicy? – pytał.

Ks. Konarski dodał, że przecież także z krzyża Chrystusa płynie nauka: „Przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”. – Mamy w naszym życiu naśladować Jezusa. Przebaczać, jak On przebacza. Innym, ale także sobie, co często przychodzi najtrudniej – nauczał.

Następnie poprosił, by zgromadzeni przypomnieli sobie imiona tych, którzy im zawinili. – Jezus nie chce, by doświadczone urazy czy zranienia zajmowały wasze serca. Ale często sami nie potrafimy otworzyć je na przebaczenie. Tylko miłość Boga może sprawić, że wybaczymy, bo w niej czujemy się bezpiecznie – wskazał.

Odwołując się do przypowieści o kobiecie cudzołożnej, którą od ukamienowania uratował Chrystus, duchowny przestrzegł przed posiadaniem „fasady niepokalanego katolika”. – W przebaczeniu nie chodzi o to, że czujesz się lepszy od bliźniego i zatem możesz „z wysokości” mu przebaczyć. Tego nie uczy Jezus. On swoim przykładem nas ubogaca i przemienia i z tego właśnie doświadczenia ma wynikać nasze przebaczenie – tłumaczył.

Zachęcił do tego, by coraz bardziej otwierać się na Bożą miłość i nie czuć, że trzeba na nią jakoś specjalnie zasłużyć. – Bóg to nie jest księgowy, który wszystko skrupulatnie zapisuje. Bóg zbawia grzeszników, którzy chcą się nawrócić. Tylko odkrycie tego, że Bóg kocha mnie cały czas tak samo mocno, nawet wtedy, gdy nie domagam, pozwala mi zdobyć się na pojednanie z drugim człowiekiem, który także często w sposób nieprawidłowy zachowuje się wobec mnie – powiedział.

Wskazywał też, że czasem ten, który zawinił, nie chce przebaczenia. – Trzeba się z tym liczyć, ale nie to jest najważniejsze. Najistotniejsze, że twoje serce stało się wolne i że Bóg to widzi – stwierdził na zakończenie ks. Konarski.

Lipcową „Ewangelizację na Barce” zakończyła modlitwa uwielbienia. Spotkanie zorganizowała Krakowska Żegluga Pasażerska, wspólnota namARKA oraz Fundacja nowohuckie.PL i Radio Pallotti.FM.

Aktualna edycja rejsów ewangelizacyjnych odbywa się pod hasłem „Krakowskie Rejsy po wartościach – zachować od zapomnienia” jest organizowana dzięki dofinansowaniu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki „Małopolska Gościnna”.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-26 10:12:32
miniaturka

Kapłani częstochowscy w pielgrzymce pokutnej

„Modlitwa serc i stóp kapłańskich” - pod takim hasłem wyruszyła 16 lipca pielgrzymka kapłanów z archidiecezji częstochowskiej.
2018-07-26 10:43:20
miniaturka

Rekolekcje w drodze, czyli Camino przez Beskidy

Jesienią 2011 roku otwarto pierwszy odcinek Beskidzkiej Drogi św. Jakuba, który, obejmując trzy kraje: Słowację, Polskę i Czechy, prowadzi z Litmanowej do Ołomuńca.
2018-07-26 11:14:03
miniaturka

Wspomnienie św. Joachima i Anny okazją do modlitwy w intencji babć i dziadków

Święci Joachim i Anna byli rodzicami Maryi, a więc babcią i dziadkiem Jezusa. W ich liturgiczne wspomnienie, 26 lipca, Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, zachęca do szczególnej modlitwy w intencji naszych babć i dziadków.
2018-07-26 12:12:31
miniaturka
play

Proroctwo o.Kolbe, które się wypełniło. Jak o tym mówię to mam ciarki

W Niepokalanowie powstaje pierwsze w Polsce Światowe Centrum Modlitw o Pokój. O wyjątkowości tego miejsca rozmawiamy z o. Andrzejem Sąsiadkiem OFMConv, proboszczem z Niepokalanowa.
2018-07-26 12:39:40
miniaturka

Ekipa „Rozkręć wiarę” już w drodze do Salzburga

Dziesięcioosobowa ekipa rowerzystów z teamu „Rozkręć wiarę” kontynuuje od kilku dni swą ewangelizacyjną wyprawę do La Salette i Rzymu. Po trzech dniach intensywnej jazdy dotarli do zaprzyjaźnionej parafii w Steyer w Austrii.
2018-07-26 13:06:38
miniaturka

Licheń. Święcenie pojazdów w najbliższą niedzielę

W najbliższą niedzielę, 29 lipca, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym po każdej Mszy św. odprawianej w bazylice będzie miało miejsce poświęcenie pojazdów.