Kraków: tłumy miłośników literatury na 21. Międzynarodowych Targach Książki

Ponad 700 wystawców i tylu autorów z ponad 20 krajów świata gościło na 21. Międzynarodowych Targach Książki, które w dniach 26–29 października odbywały się w Hali EXPO w Krakowie.

Wśród licznych wystawców z Polski i zagranicy na Targach znalazły się również wydawnictwa katolickie, które zaprezentowały swoją bogatą ofertę. Miłośnicy literatury mogli spotkać się m.in. z o. Leonem Knabitem, ks. Adamem Bonieckim i s. Małgorzatą Chmielewską.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”. Według organizatorów tegoroczne Targi odwiedziło blisko 70 tys. osób.

- W ciągu czterech dni na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie pojawiło się ponad 760 autorów i gości specjalnych, gościliśmy 700 wystawców. Targi odwiedziło blisko 70 tys. osób. To pokazuje, że zainteresowanie czytelnictwem utrzymuje się wciąż na tym samym, wysokim poziomie – powiedział KAI Łukasz Dziedzic, rzecznik prasowy Targów w Krakowie.

W tym roku gościem honorowym spotkania była Francja. Z czytelnikami spotkał się m.in. Éric-Emmanuel Schmitt, jeden z najpoczytniejszych autorów francuskich. Jego książka „Oskar i Pani Róża” odniosła globalny sukces. "Byłem pewien, że książka nie odniesie żadnego sukcesu, ponieważ poruszała i dotykała dwa tabu: chorobę dziecka i śmierć dziecka. Wątpiłem nawet, czy znajdzie się wydawca tej książki" - mówił Schmitt. Dodał, że rozmowy o śmierci są bardzo ważne, gdyż jego zdaniem „rozmawiać o śmierci znaczy: umieć żyć. Kiedy zdajemy sobie sprawę, że życie jest tak kruche, lubimy je jeszcze bardziej” - wyznał pisarz.

Autor w trakcie spotkania podpisywał książkę pt. "Człowiek, który widział więcej", która w języku polskim ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Podczas Targów odbyło się również spotkanie z Jeanem-François Colosimo, autorem książki "Zbędni ludzie: przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu", oraz Nulüfer Göle, autorką książki "Muzułmanie w Europie: dzisiejsze kontrowersje wokół islamu".

Na Targach nie zabrakło bogatej oferty wydawnictw katolickich. Swoje książki podpisywał m.in. ks. Michał Heller, ks. Michał Olszewski SCJ, a przy stoisku wydawnictwa WAM można było spotkać ks. Adama Bonieckiego, który podpisywał książki "Abonent chwilo nieosiągalny" oraz "Powroty z bezdroży".

Z kolei s. Małgorzata Chmielewska podpisywała książki: "Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie" i "Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego". Podczas spotkania z czytelnikami autorka przekonywała, że „poszukiwanie łatwizny w życiu zazwyczaj kończy się utratą sensu życia”, wyjaśniając tym samym, czego potrzebuje człowiek, aby być naprawdę szczęśliwy i wolny.

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się spotkania z o. Leonem Knabitem OSB. Czytelnicy mogli zapoznać się z wywiadem – rzeką pt. „Nikt nie jest byle jaki”, który ze znanym benedyktynem przeprowadził Jacek Zelek. Książkę wydało Wydawnictwo Tyniec.

- Nikt nie jest byle jaki, bo każdy po prostu jest "jakiś". Ważne jest to, aby rzeczywiście odkryć swoją wartość i ważność, ale bez jakiegoś zadzierania nosa. Chodzi o taką ważność i o takie wartości, które będą służyły innym ludziom – mówił czytelnikom o. Knabit.

Z kolei ks. Grzegorz Kramer SJ podpisywał książki "Męskie serce" oraz "Bóg jest dobry", a Serge Bloch “Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu”, wydawnictwa Dwie Siostry. Natomiast Joanna Bątkiewicz-Brożek podpisywała książkę "Jezu, Ty się tym zajmij! O. Dolindo Ruotolo. Życie i cuda" oraz "Różaniec zawierzenia z księdzem Dolino", a Tomasz Terlikowski "Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika", która ukazała się nakładem wydawnictwa Esprit.

Podczas tegorocznej edycji targów, Wydawnictwo św. Stanisława BM prezentowało nową pozycję pt. „Młodość - projekt życia. Inspirujące historie uczestników ŚDM w Krakowie”. Książka stanowi zbiór historii uczestników ŚDM z całej Polski wraz z zaskakującymi komentarzami teologów i biblisty. Książka ma stanowić przygotowanie duchowe do ŚDM w Panamie.

Miłośnicy literatury spotkali się także z franciszkanami z wydawnictwa "Bratni Zew", którzy prezentowali książki z dziedziny duchowości i poradnictwa rodzinnego. - Czytelników interesuje książka włoskich autorów Cecilii Pirrone i Francesca Scanzianiego "Jak wychować dziecko w wierze. Od narodzin do dojrzałości" - mówiła Małgorzata Downar z wydawnictwa "Bratni Zew".

Natomiast bracia kapucyni zaprezentowali m.in. polski przekład zapisków o. Agostina da San Marco in Lamis, kierownika duchowego o. Pio.

Na Targach można było nie tylko kupić książki, ale również się nimi wymienić. Taką możliwość stwarzały dwie akcje: „Z półki na półkę” oraz „Książka za książkę”.

led / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama