Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-01 15:38
S. Zielińska / Archidiecezja Krakowska

Kraków: Nabożeństwo ku czci bł. Salomei

W dniu 6 marca, w Jubileuszowym Roku bł. Salomei, siostry klaryski z Krakowa zapraszają do wzięcia udziału w Nabożeństwie ku czci bł. Salomei na pamiątkę odnalezienia Jej relikwii.

Autor/źródło: Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Nabożeństwo odbędzie się 6 marca o godz. 18.00 w kościele św. Andrzeja Apostoła w Krakowie przy ul. Grodzkiej.

Chcemy tego dnia zgromadzić się wokół ołtarza Chrystusa, aby uwielbić całą Trójcę Świętą za życie, powołanie i świętość bł. Salomei, Piastówny, w tym szczególnym roku, kiedy przypada 750 lat od Jej śmierci.

Wspomniana ceremonia odnalezienia Jej relikwii w prezbiterium Bazyliki braci franciszkanów w Krakowie, miała miejsce 6 marca 1630 roku za pozwoleniem bpa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego.

Naocznym świadkiem był ks. Adam Opatowiusz, kanonik krakowski i profesor teologii Akademii Jagiellońskiej, który opisał to wydarzenie dla potomnych.

Odnalezione relikwie umieszczono w kaplicy Cechu Cieśli, gdzie po beatyfikacji w 1673 roku zbudowano osobny ołtarz. Nieco ukryta, skromna, czeka na tych, co przychodzą do Niej ze swoimi prośbami, aby orędować za nimi u Boga.

Pięćdziesiąt lat temu ówczesny Metropolita Krakowski, kard. Karol Wojtyła (dziś św. Jan Paweł II) powiedział w homilii o bł. Salomei: „Czcimy Ją jako dziewicę, która za zgodą męża dochowała ślubu dziewictwa. Czcimy w niej równocześnie wzór wierności małżeńskiej w niełatwych kolejach losu. Czcimy w niej wreszcie powołanie do życia zakonnego, do kontemplacyjnej modlitwy i ofiary, która w sposób szczególny użyźnia glebę społeczności chrześcijańskiej. W bogatym dziedzictwie pierwszego tysiąclecia znajduje się również i to wielkie świadectwo wiary i miłości pełnej oddania Bogu i bliźniemu, jakie pozostawiła bł. Salomea".

Dziś, po tylu wiekach, nasza krakowska wspólnota pragnie na nowy wydobyć piękno życia, powołania i przesłania bł. Salomei. Dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwie, celebrowanym wyjątkowo w obchodzonym Jubileuszowym Roku bł. Salomei.

Więcej informacji o Jubileuszu i bł. Salomei znajduje się na stronie: www.klaryski.pl


Źródło: Siostry klaryski z Krakowa, Archidiecezja Krakowska/diecezja.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-01 14:17:32
miniaturka

L'Osservatore Romano 2/2018: Prawda wobec coraz silniejszej manipulacji

Ukazał się 2 numer miesięcznika L'Osservatore Romano w polskiej wersji językowej w tym roku. Znajdziemy w nim m.in. papieskie Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, poświęcone zjawisku fake news i manipulacji w mediach.
2018-03-01 15:03:19
miniaturka

Festiwal Życia 2018 w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA

Festiwal Życia to tygodniowe, plenerowe wydarzenie dla młodzieży, które organizują Misjonarze Oblaci MN. W tym roku odbędzie się on w Kokotku, przy Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA.
2018-03-01 15:26:48
miniaturka

Niezłomni kapłani w służbie Ojczyzny

Ks. Władysław Gurgacz, ks. Rudolf Marszałek, ks. Jan Stępień - represjonowani, torturowani i skazywani na karę śmierci byli zawsze blisko Żołnierzy Wyklętych. Byli kapelanami, łącznikami, oferowali pomoc w ukrywaniu się poszukiwanych.
2018-03-01 18:10:00
miniaturka

Papież: dzisiejsza działalność

W dniu dzisiejszym Papież Franciszek przyjął na audiencji nową ambasador Nikaragui, spotkał się także z kard. Robertem Sarahem oraz biskupami ze Słowenii.
2018-03-01 18:33:39
miniaturka

2 marca - Światowy Dzień Modlitwy

Pod hasłem „Wszystko co Bóg stworzył, jest dobre” odbędą się nabożeństwa w ok. 170 krajach z okazji Światowego Dnia Modlitwy. W Warszawie nabożeństwo odbędzie się w Kościele Starokatolickim Mariawitów na Woli.
2018-03-01 22:31:17
miniaturka

Abp Gądecki: podstawowym zadaniem Kościoła jest wychowanie sumienia

- Podstawowym zadaniem Kościoła jest wychowanie sumienia. Kościół bowiem jest przekonany, że polityka nie może być wolna od zasad moralnych – mówił abp Stanisław Gądecki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.