Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-12 14:00
ek / KAI

Kościoły Europy: jak głosić Ewangelię w zsekularyzowanym świecie

O tym, jak dawać świadectwo wiary w zsekularyzowanym świecie rozmawiali członkowie Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) na posiedzeniu, jakie odbyło się 9-10 marca w Brukseli.

Autor/źródło: Pixabay, x_oni, licencja: CC0

Tematyka obrad związana była ze zbliżającym się zgromadzeniem ogólnym KEK, skupiającej 116 Kościołów różnych wyznań, w Nowym Sadzie w Serbii: „Będziecie moimi świadkami”.

Przedstawiciele Kościołów: katolickiego, prawosławnych, protestanckich, anglikańskich i starokatolickich naszego kontynentu omówili „zarówno wyzwania, jak i liczne okazje do głoszenia Dobrej Nowiny we wszystkich obszarach ludzkiego życia i we wszystkich zakątkach Europy”. W obradach uczestniczył m.in. wiceprzewodniczący CCEE abp Stanisław Gądecki.

Stwierdzając, że „ludy Europy czują się dzisiaj wyobcowane”, uczestnicy spotkania podkreślili, że w tej sytuacji trzeba zredefiniować, „jakie są pragnienia i dążenia ludów”. Zauważyli „głuchotę” na argumenty oparte na rozumie, co sprawia, że „poszukiwanie prawdy jest bardzo utrudnione w debacie publicznej”. - W takich okolicznościach jak możemy ponowić i ożywić wezwanie Ewangelii Jezusa Chrystusa? - zastanawiali się przedstawiciele Kościołów.

W komunikacie ze swych obrad napisali, że „głoszenie miłosierdzia Bożego jest dla wielu mężczyzn i kobiet mocnym zaproszeniem do ponownego zastanowienia się nad swoim życiem i do rozpoznania w sobie pragnienia miłosierdzia, współczucia, przebaczenia, uzdrowienia i nowego początku”. - Ta postawa jest otwarciem drzwi. Ukazuje niektóre najgłębsze potrzeby współczesnego człowieka - zaznaczyli członkowie Wspólnego Komitetu CCEE-KEK, dodając że „możemy głosić Pana tylko za sprawą naszej słabości, nigdy za sprawą naszej ludzkiej siły”.

Omówili oni także recepcję Karty Ekumenicznej, podpisanej w 2001 r. przez obie organizacje. Zastanawiali się jak wprowadzić w życie zapisy tego dokumentu i jak je wzmacniać przy udziale Kościołów, krajowych rad Kościołów i konferencji biskupich Europy. 

pb (KAI/CCEE) / Bruksela

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-12 12:01:23
miniaturka
play

Warszawa: Projekt "Polonia Restituta" - transmisja

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski włączają się w rocznicowe wydarzenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości poprzez realizację projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości».
2018-03-12 12:55:32
miniaturka

Kraków: zaproszenie na Kongres „Christianitas a przyszłość Europy"

Podstawą konferencji będą dwa ważne dokumenty, stanowiące świadectwo najwyższej odpowiedzialności za przyszłość Starego Kontynentu: przemówienia papieża Franciszka do uczestników kongresu „Przemyśleć na nowo Europę" oraz „Deklaracji Paryskiej"
2018-03-12 13:07:21
miniaturka

Franciszek u św. Marty: prawdziwy chrześcijanin żyje pragnieniem Boga

Prawdziwy chrześcijanin nieustannie dąży do radości przebywania z Bogiem – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
2018-03-12 14:03:58
miniaturka

Poznań: Dni skupienia dla rozeznających powołanie

Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu organizuje w dniach od 16 do 18 marca 2018 roku dni skupienia dla młodzieży męskiej ze szkół średnich, studentów oraz starszych. Dni Skupienia pomagają pogłębić wiarę i rozeznać powołanie.
2018-03-12 14:24:22
miniaturka

Papież przyjął córkę Martina Luthera Kinga

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej Bernice Albertine King, córkę pastora baptystów Martina Luthera Kinga, laureata pokojowej Nagrody Nobla za walkę z segregacją rasową z Stanach Zjednoczonych, zamordowanego przed 50 laty.
2018-03-12 14:41:22
miniaturka

Papież do parlamentarzystów i polityków regionu Marsylii

W skierowanym do parlamentarzystów i polityków francuskiego okręgu Marsylii przemówieniu Ojciec odwołał się do bogatej różnorodności społeczno-ekonomicznej ich regionu, która otwiera przed mieszkańcami realne możliwości rozwoju.