Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-30 08:37
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Korea Płd: przygotowania do misji na Północy

Zmiany polityczne na półwyspie koraeańskim wydają się posuwać bardzo szybko. Kard. Andrea Yeom Soo-jung, arcybiskup Seulu mówi wręcz o: „krokach giganta”, o prawdziwych skokach do przodu.

Autor/źródło: Pixabay, conan_mizuta, licencja: CC0

To niesie także wielkie wyzwanie ewangelizacyjne. Już w 2009 r. archidiecezja seulska podjęła formację seminarzystów, którzy zadeklarowali w przyszłości posługę w północnej części półwyspu.

Nowa deklaracja, podpisana ostatnio przez przywódcę północnokoreańskiego i prezydenta Korei Południowej zobowiązuje reżim w Pyongyangu do całkowitej eliminacji broni jądrowej, do demontażu instalacji rakietowych oraz przyjęcia obserwatorów międzynarodowych. Obie strony podejmują proces dialogu, który strona północnokoreańska stara się również wykorzystać, aby uwolnić się od międzynarodowych sankcji.

Otwierająca się po 60 latach konfliktu i niechęci, lepsza przyszłość przyniesie także potrzebę duchowego towarzyszenia, tym wszystkim, którzy byli do tej pory odcięci od wiary. W 2016 roku wyświęcono pierwszego kapłana, który został inkardynowany do diecezji Pyongyang. Oprócz niego wzrasta liczba księży, zakonników, diakonów i seminarzystów oficjalnie przynależących do tej diecezji, której administratorem apostolskim jest również metropolita Seulu.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-30 07:20:45
miniaturka

Papież o „dystansie bezpieczeństwa” między młodymi a dorosłymi

Młodzi nie są problemem, ale zasobem dla społeczeństwa i wspólnoty kościelnej. Trzeba ich słuchać „na żywo” i pokonywać „dystans bezpieczeństwa” dzielący młodzież i dorosłych. - napisał Franciszek we wstępie do książki Marco Pappalardo.
2018-09-30 07:39:59
miniaturka

Abp Gallagher: zróbmy wszystko dla pokoju w RŚA

Należy podjąć skuteczne środki w celu zapewnienia mieszkańcom Republiki Środkowoafrykańskiej stabilizacji, pokoju i jedności – apelował abp Paul Gallagher podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
2018-09-30 08:07:52
miniaturka

List Metropolity Krakowskiego na 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II

Tegoroczne obchody 40. rocznicy pamiętnego konklawe będą dla nas wszystkich okazją do złożenia hołdu naszemu Wielkiemu Świętemu, który swoim wstawiennictwem jest i działa pośród nas. - pisze abp Marek Jędraszewski.
2018-09-30 10:33:45
miniaturka

Papież do policjantów: jesteście zaczynem równości i braterstwa

Pierwszymi poszkodowanymi z powodu braku poszanowania prawa i bezpieczeństwa są najsłabsi, ponieważ oni nie dysponują środkami, aby się obronić – mówił Papież do przedstawicieli włoskiego krajowego Stowarzyszenia Policji Państwowej.
2018-09-30 10:46:57
miniaturka

Licheń. Inauguracja Wielkiej Nowenny Różańcowej

W niedzielę 30 września, w licheńskim sanktuarium zostanie zainaugurowana Wielka Nowenna Różańcowa.
2018-09-30 12:47:01
miniaturka

Archidiecezja gnieźnieńska: młodzi na święcie patrona św. Stanisława Kostki

Ponad 800 młodych z archidiecezji gnieźnieńskiej świętowało 29 września wspomnienie św. Stanisława Kostki. Towarzyszyli im duszpasterze oraz abp Wojciech Polak, który spowiadał, modlił się z młodymi i przewodniczył Mszy św.