Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-01 15:06
Ks. Robert Capała

Kongres KWC

Wolni i wyzwalający to podstawowe określenie członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC), ukazujące ich misję w Kościele i świecie. Jest to także hasło obecnego roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

28 września na Jasnej Górze, w sali papieskiej spotkali się na Kongresie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka przedstawiciele Diakoni Wyzwolenia Ruchu Światło Życie z całej Polski. Spotkanie rozpoczęło się jutrznią pod przewodnictwem moderatora generalnego, Ks. dra Marka Sędka. W homilii Ks. Marek nawiązał do słów starotestamentalnej pieśni - kantyku Mojżesza «Pan jest moją mocą i źródłem męstwa, Jemu zawdzięczam moje ocalenie». przypominając, że Krucjata Wyzwolenia Człowieka to jest wyprawa wojenna. Toczymy walkę z tym, co zniewala człowieka, aby był wolny, aby mógł czynić z siebie dar dla drugiej osoby.

Po jutrzni dotychczasowy moderator Centralnej Diakonii Wyzwolenia, Ks. Wojciech Ignasiak serdecznie powitał wszystkich zebranych, po czym nadszedł czas na wykłady. W pierwszym wykładzie Ks. dr Jan Mikulski ukazał zarys polskiej teologii wyzwolenia, uwzględniając szczególnie nauczanie św. Jana Pawła II. Kolejnym prelegentem był Ks. prof. Piotr Kulbacki, który mówił o KWC, jako praktycznym sposobie głoszenia teologii wyzwolenia. Temat kolejnego wykładu, który wygłosił Ks. Wojciech Ignasiak brzmiał: „Papież Franciszek - słuchać, towarzyszyć, rozeznawać i jednać z Kościołem”. Po wykładzie Ks Wojciech poprosił o słowo Ks. Bpa Tadeusza Bronakowskiego, który w episkopacie Polski jest odpowiedzialny za duszpasterstwo trzeźwości. Ks. bp zauważył z jednej strony wielką potrzebę, by nie ustawać w walce o trzeźwość narodu, z drugiej strony wielką rolę, jaką pełni w tym zadaniu założona przez Ks. Franciszka Blachnickiego Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Po przerwie na kawę miały miejsce kolejne dwa wykłady: Ks. Wojciech Ignasiak korzystając z prezentacji prof. Iwony Niewiadomskiej ukazał podobieństwo mechanizmów różnych uzależnień, a następnie  Marcin Mądry podzielił się wynikami badań młodzieży dot. zagrożeń różnego rodzaju uzależnieniami, przeprowadzonymi przez  Instytut Profilaktyki Zintegrowanej oraz ukazał pewne możliwości pracy z młodzieżą, rodzicami i pedagogami w celu ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami.

Po obiedzie uczestnicy kongresu spotkali się w 8 grupach tematycznych, aby omawiać następujące zagadnienia: 1. Udział KWC w Narodowym Programie Trzeźwości; 2. Media w służbie KWC (Eleuteria, www, media społecznościowe); 3. Ewangelia Wyzwolenia w parafii; 4. KWC w przestrzeni publicznej; 5. Zaangażowanie kandydatów i członków KWC; 6. Indywidualne wsparcie osób potrzebujących pomocy; 7. KWC w wychowaniu młodzieży; 8. KWC w Ruchu Światło-Życie.

Po dyskusji w grupach przyszedł czas na przygotowaniu liturgii i udział we Mszy Świętej, której przewodniczył Bp Tadeusza, zaś homilię wygłosił Bp Krzysztof.

Wieczorną część spotkania rozpoczął Ks. moderator Marek Sędek od przekazania kilku zaproszeń na różne inicjatywy związane z KWC i Ruchem Światło-Życie, po czym serdecznie podziękował Ks. Wojciechowi Ignasiakowi, który zakończył posługę moderatora Centralnej Diakonii Wyzwolenia. Następnie został przedstawiony nowy moderator Krucjaty – ks. Krzysztof Dukielski z Diecezji Radomskiej. Ks. Krzysztof w krótkiej wypowiedzi przedstawił swój program działań. Następnie sprawozdawcy poszczególnych grup dyskusyjnych przedstawili swoje wnioski odnośnie dalszego, lepszego funkcjonowania Diakonii Wyzwolenia, KWC i dzieł z nimi związanych. Kongres zakończył się wspólnym uwielbieniem Boga na Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył delegat episkopatu do spraw Ruchu Światło-Życie - bp Krzysztof Włodarczyk.

Po apelu wiekszość obecnych pozostała w Częstochowie, aby w niedzielę uczestniczyć w 39 ogólnopolskiej pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-01 13:52:05
miniaturka

Komisja Episkopatu ds. Misji: mniej polskich misjonarzy

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji (dane z 1 października 2019) obecnie na misjach posługuje 1903 polskich misjonarzy i misjonarek. Pracują w 99 krajach na 5 kontynentach.
2019-10-01 14:18:49
miniaturka

Bp Lechowicz: NewPastoral wpisuje się w postulaty formułowane przez ostatnich papieży

- NewPastoral próbuje w nowy sposób głosić te same treści zawarte w Ewangelii, głosić Słowo Boże – powiedział bp Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas konferencji prasowej nt. I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral.
2019-10-01 15:13:44
miniaturka

Bielsko-Biała: 30-lecie misji jedynego w Polsce klasztoru redemptorystek

Trzydziestolecie pobytu w Polsce świętują siostry redemptorystki z jedynego w Polsce klasztoru kontemplacyjnego zakonu, założonego przez włoską mistyczkę bł. s. Marię Celestę Crostarosę.
2019-10-01 15:56:30
miniaturka

Bp Solarczyk w wideo-rozważaniach różańcowych

Już 35 lat jestem prowadzony i chroniony przez Maryję poprzez Różaniec - mówi biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W październiku będzie on rozważał tajemnice różańcowe w nowym cyklu wideo zrealizowanym przez portal Stacja7.pl.
2019-10-01 16:22:24
miniaturka

Warszawa: jutro przy Rakowieckiej Msza św. za śp. Kornela Morawieckiego

Na terenie X Pawilonu dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odprawiona zostanie w środę Msza św. w intencji zmarłego wczoraj śp. Kornela Morawieckiego, marszałka seniora Sejmu, działacza opozycji demokratycznej, założyciela "Solidarności Walczącej".
2019-10-01 20:28:21
miniaturka
play

Pierwsze Czytanie - 2 października 2019

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 2 października 2019