Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-26 10:38
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Kard. Schönborn: kerygmat odpowiedzią na problemy Europy

Najlepszym lekarstwem na wszelkie populizmy i ideologie zawsze była silna wiara, zakorzeniona w miłości Chrystusa i ukształtowana w szkole Ewangelii. - powiedział kard. Christoph Schönborn.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Ludzie wierzący mają dobry kontakt z rzeczywistością i nie dają się zwieść ideologiom – podkreśla kard. Christoph Schönborn. Na marginesie synodalnych obrad arcybiskup Wiednia rozmawiał z Radiem Watykańskim o wyzwaniach, które stają dziś przed Europą.

Przyznał on, że Stary Kontynent ma obecnie wiele problemów. Niepokojące jest w tym kontekście „gdybanie” o Bogu: gdyby Bóg istniał, jeśli Bóg istnieje? A przecież Bóg istnieje, stał się człowiekiem, Chrystus umarł i zmartwychwstał – mówi kard. Schönborn, podkreślając, że naszym pierwszym zadaniem jest głoszenie tego kerygmatu.

Austriacy zamknęli się na życie

“Jaka by nie była sytuacja Europy, głoszenie tego kerygmatu musi być naszą pierwszą odpowiedzią. Bo to Chrystus jest naszą nadzieją, pokojem, drogą, prawdą i życiem. I dzięki temu możemy być zarazem bardzo realistyczni i pełni miłosierdzia w podejściu do naszej sytuacji w Europie - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Schönborn. - A jaka jest ta sytuacja? Nie chcę tu wykraczać poza Austrię, by nie mieszać się do spraw innych krajów. Jeśli współczynnik dzietności w Austrii wynosi 1,6, to znajdujemy się dużo poniżej tego, co jest konieczne, by zapewnić naturalną zastępowalność pokoleń. Jednakże tym, co szokuje najbardziej jest fakt, u rodowitych Austriaków ten współczynnik wynosi jedynie 0,4. Oznacza to, że jesteśmy świadkami szybkich i gwałtownych przemian społeczeństwa w Europie.”

Kard. Schönborn zauważył, że przy takim kryzysie demograficznym Europa nie może sobie poradzić bez przybyszów z zewnątrz. Odnosząc się natomiast do kryzysu migracyjnego, zauważył, że podstawowym problemem jest to, co Europa robi na rzecz rozwoju krajów ubogich, aby ich mieszkańcy nie musieli opuszczać swoich domów. Wielkim skandalem jest jego zdaniem sytuacja Afryki, która pod względem zasobów naturalnych jest kontynentem najbogatszym, jej ludność jest natomiast najbiedniejsza. Zdaniem kard. Schönborna winna temu jest trwająca nadal gospodarcza kolonizacja Afryki.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-26 09:16:39
miniaturka

Ojcowie Synodalni z Polski opowiadają o sensie pielgrzymowania

Przedpołudnie 25 października minęło Ojcom Synodalnym na pielgrzymce ad Petri Sedem, czyli do grobu św. Piotra Apostoła. Biskupi z Polski opowiadają czym jest pielgrzymowanie i jaki niesie ze sobą sens.
2018-10-26 09:57:17
miniaturka

Papież podarował młodzieży na synodzie DOCAT

Papież Franciszek sprezentował młodzieży uczestniczącej w synodzie DOCAT, czyli książkę zawierającą społeczną naukę Kościoła. Nazwał go przewodnikiem na drodze dla młodych, pragnących zaangażować się w życie społeczne.
2018-10-26 10:15:52
miniaturka

Homoindoktrynacja w szkołach? Apel Centrum Życia i Rodziny

Centrum Życia i Rodziny apeluje o stanowczy sprzeciw wobec homoseksualnej indoktrynacji w szkołach w Polsce. Jednocześnie Fundacja zaprasza szkoły i przedszkola do udziału w programie „Szkoła Przyjazna Rodzinie”.
2018-10-26 11:11:14
miniaturka

Papież spotkał się z głową Kościoła Ormiańskiego

Spotkanie Papieża Franciszka z Katolikosem Karekinem II stanowiło zwieńczenie wizyty głowy Kościoła Ormiańskiego we Włoszech, która rozpoczęła się w Mediolanie z okazji 60-lecia obecności ormiańskiej w tym mieście.
2018-10-26 11:44:03
miniaturka

Powstaje pierwszy w Polsce szlak św. Joanny Beretty Molli

Dlaczego w naszym kraju pojawiają się miejsca dedykowane świętej Włoszce, skoro ona sama nigdy w Polsce nie była? Kto za tym stoi? Ludzie.
2018-10-26 12:24:13
miniaturka

W Krakowie dyskutowano o pentekostalizacji w Kościele

Co Akwinata powiedziałby o współczesnym ruchu charyzmatycznym? – zastanawiali się w Krakowie uczestnicy spotkania wokół książki „Odnowa w łasce” o. Tomasza Gałuszki OP.