Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-13 08:22
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Kard. Hummes: potrzeba nowych dróg dla ewangelizacji Amazonii

Ten Synod to będzie historyczne wydarzenie, które pozwoli uratować nie tylko ludność Amazonii, ale całą planetę. Musimy więc wypracować nowe rozwiązania, aby w tym regionie można było realizować misję Kościoła.

Autor/źródło: VaticanNews

Tymi słowami przewodniczący Kościelnej Sieci Panamazońskiej odniósł się do spotkania biskupów, na temat Amazonii, jakie odbędzie się w październiku w Watykanie.

Kard. Claudio Hummes zaznaczył, że przygotowania do Synodu przebiegają zgodnie z planem. Odbyły się już konsultacje w diecezjach, wśród plemion tubylczych Amazonii. Otrzymane sugestie, propozycje zostaną teraz zredagowane i powstanie dokument (Instrumentum laboris), który będzie punktem wyjścia dla obrad biskupów. Jego zdaniem wyniki prac synodalnych przełożą się także na kontekst zmian klimatycznych, ekologii plantety oraz sprawiedliwości.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego brazylijski purpurat, który jest także relatorem generalnym Synodu Biskupów poświęconego Amazonii, mówił również o własnych oczekiwaniach z nim związanych.

    “Przede wszystkim sprawa nowych rozwiązań. Jestem przekonany, że Kościół bardzo potrzebuje znalezienia nowych dróg. Kiedy odwiedzałem wspólnoty w Amazonii, byłem w całej puszczy brazylijskiej i także w innych krajach tego ogromnego obszaru, ciągle słyszałem trochę bólu w łonie Kościoła, wśród osób zaangażowanych w duszpasterstwo, biskupów, kapłanów, że nie ma warunków, aby odpowiednio realizować misję ewangelizacyjną – przyznał kard. Hummes. - Trzeba więc stworzyć nowe drogi, aby naprawdę umożliwić realizację misji Kościoła w tym historycznym momencie dla Amazonii. Temat nowych rozwiązań, dróg będzie fundamentalny. Papież powiedział, że w czasie Synodu nie będziemy mówić o rzeczach, które już zostały poruszone, ale musimy mówić o sprawach nowych, nowych perspektywach, bez obawiania się tego, co nowe. To jest coś, co czyni mnie szczęśliwym i co daje mi dużo nadziei.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy