Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-17 08:00
ek / Beata Zajączkowska

Kard. Filoni w Angoli z okazji 50-lecia episkopatu

Kościół w Angoli rozwija się dzięki prężnej współpracy duchowieństwa ze świeckimi. Wskazuje na to kard. Fernando Filoni, który odwiedza ten afrykański kraj z okazji 50-lecia powstania Konferencji Biskupiej Angoli i Wysp św. Tomasza i Książęcej (CEAST).

Autor/źródło: J. Neves - USAID/commons.wikimedia.org/licencja Public Domain

W czasie swej podróży prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów spotyka się z przedstawicielami wszystkich grup społecznych, siostrami zakonnymi, kapłanami, biskupami, a także z przedstawicielami rządu.

Kard. Filoni, który odpowiada w Watykanie za tereny misyjne wskazuje, że jego 10-dniowa jubileuszowa podróż to także powrót do źródeł wiary, którą na te tereny przynieśli portugalscy misjonarze. Przez prawie pięć wieków, aż do 1975 r. Angola była bowiem kolonią Portugalii. Obecnie katolicy stanowią ponad 50 proc. miejscowej ludności, jednak prężnie rozwijają się także sekty, stanowiąc duże zagrożenie dla Kościoła.

W czasie swej wizyty watykański hierarcha duży nacisk położył na prężne zaangażowanie świeckich, które sprawia, że Kościół w Angoli jest bardzo żywy. W tym kontekście wymienił m.in. nieocenioną pracę katechistów oraz działalność wielu ruchów i stowarzyszeń. „Przesłanie Ewangelii poparte jest świadectwem życia i to wydaje owoce” – wskazał kard. Filoni. Przypomniał zarazem, że Kościół jest w Angoli instytucją najwyższego zaufania społecznego. Wezwał też świeckich do jeszcze większego zaangażowania w życie społeczne, polityczne i gospodarcze kraju, tak by Ewangelia przemieniała istniejące struktury czyniąc je bardziej sprawiedliwymi i ludzkimi. „Potrzeba także głębszej ewangelizacji kultury, która wykorzeniłaby podziały plemienne podważające życie wspólnotowe. Trzeba również pogłębionej formacji wiernych, która dałaby odpór wciąż obecnym czarom i agresywnej działalności sekt. Należy też więcej inwestować w przyszłość poprzez większą troskę o rodziny” – wskazuje kard. Filoni.

Konferencja episkopatu łącząca biskupów Angoli i Wysp św. Tomasza i Książęcej powstała w 1967 r. i początkowo obejmowała także Mozambik. Odzyskanie w 1975 roku niepodległości od Portugalii wyznaczyło nową kartę także w życiu miejscowego Kościoła, doszło do skonsolidowania wspólnoty katolickiej i utworzenie nowych diecezji.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy