Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-27 22:57
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej

14 nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej ustanowiono dzisiaj w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Mszy św. przewodniczył delegat biskupa kaliskiego ks. prał. Jacek Plota.

W homilii ks. prał. Dariusz Kwiatkowski wskazywał na św. Józefa jako człowieka, który uczy przeżywania Eucharystii. – Człowiek Eucharystii to przede wszystkim człowiek wiary i miłości. Właśnie takim człowiekiem był św. Józef. Był on otwarty na działanie Boga i posłuszny Jego słowu. To mąż wiary i miłości. Eucharystia wymaga wiary i miłości – mówił kaznodzieja.

Zwracając się do nadzwyczajnych szafarzy wskazywał, że będą oni nieść ludziom Chrystusa. - Weźmiecie w swoje dłonie Ciało Jezusa Chrystusa i będziecie dawać Go innym. Będziecie przekazywać to, co można dać drugiemu człowiekowi jako największy dar, dar żywego Chrystusa. Jakże potrzeba tutaj wiary oraz miłości do Jezusa, Kościoła i ludzi – stwierdził duchowny.

Podkreślał, że być mężem Eucharystii to znaczy być mężem Słowa Bożego. – Tak jak św. Józef i Maryja mamy słuchać, rozważać i żyć słowem, które Bóg do nas kieruje. W was będą wpatrzone oczy całej parafii, bo zostaliście powołani do bardzo odpowiedzialnej i zaszczytnej funkcji rozdawania komunii św. w czasie mszy św. i zanoszenia jej do osób chorych. W związku z tym winniście być świadkami, a będziecie świadkami wiary, gdy będziecie zasłuchani w Słowo Boże, gdy będziecie to słowo rozważać i zachowywać w swoim życiu – przekonywał kapłan.

Zachęcał nadzwyczajnych szafarzy, aby swoje życie zawierzali św. Józefowi. – Jak najczęściej przychodźcie do św. Józefa oraz sięgajcie po różnego rodzaju modlitw do tego świętego i uczyńcie go swoim patronem i opiekunem. Niech postawa św. Józefa uczy nas na co dzień postawy eucharystycznej, czyli bycia człowiekiem miłości, wiary, słuchania Słowa Bożego i bycia gotowymi do złożenia ofiary – mówił ks. prał. Kwiatkowski. 

Po kazaniu nastąpiło imienne przedstawienie kandydatów na szafarzy oraz obrzęd ich pobłogosławienia.

Szafarze odbyli kurs przygotowawczy i formacyjny pod kierunkiem ks. prał. prof. dra hab. Dariusza Kwiatkowskiego, dyrektora Wydziału Liturgii i Dyscypliny Sakramentów w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Na podstawie tych przygotowań i pozytywnie zdanego egzaminu została im powierzona posługa nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej.

Jak podkreślają szafarze rozdawanie komunii św. to niezwykła łaska.

– Dzisiaj spełniło się moje marzenie, które dojrzewało we mnie około trzech lat. Cieszę się, że będę mógł zanosić Chrystusa drugiemu człowiekowi – powiedział Zbigniew Biernacki z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie.

- Pół roku temu proboszcz zapytał mnie czy nie zechciałbym zostać szafarzem. Po krótkim zastanowieniu odpowiedziałem, że chętnie podejmę się tej służby. Jest to dla mnie wielka radość. Mam nadzieję, że w sposób godny będę potrafił służyć Bogu rozdając Pana Jezusa w komunii św. – stwierdził Radosław Walczak z parafii Wniebowzięcia NMP w Sulmierzycach.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy